Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stunts - kreativita nad zlato

  12:00
Myslíte si, že při hraní závodních her není potřeba fantazie? U mnohých to tak je, ale pro Stunts to rozhodně neplatí. Tato klasika proslula především maximálním důrazem na tyto vlastnosti hráčů, kteří si mohli snadno a rychle tvořit vlastní tratě…

Stunts Hráči počítačových her jsou kreativní bytosti a dají-li se jim dostatečné možnosti tvořivost projevit, dokáží toho opravdu hodně. Pro důkazy nemusíme chodit daleko (ne, nemyslím ten billboard Old Spice před vaším domem) – pakliže jste se ještě nesetkali s žádným modem či uživatelsky vytvořenou úrovní, nevíte, co to je Counter-Strike nebo Team Fortress, patrně jste strávili posledních pět šest let v zajetí hodně zaostalého černošského kmene kdesi ve Střední Africe (že Česká republika bývá některými PR pracovníky herních firem zařazována do stejného regionu raději neřešme).

Tolik k době nedávno minulé až současné. Klasika je tu ale od toho, aby se zabývala dobou starší. Zalovíme-li tedy pro důkaz do historie hlubší než propast Macocha, můžeme jako případ, kdy byla kreativitě hráčů dána volnost takřka neomezená, vytáhnout závodní hru Stunts. Krom toho, že šlo o celkem obstojnou závodní simulaci, u které se už na počátku 90. let dalo mluvit o fyzikálním modelu, totiž tato hra nabídla uživatelsky příjemný editor tratí, kde si mohl i ten největší ignorant za pár minut vytvořit pěknou dráhu.

Stunts Nezačínejme ale od konce. Nějakou dobu si každý vystačil s několika defaultními tratěmi, které hra nabízela. Na nich se závodilo velmi jednoduše, v podstatě v jediném módu – jízdě na čas. Mohli jste si zapnout jednoho počítačového soupeře různé kvality (od pochybné ženské v růžových šatičkách, jejíž uplatnění v automobilu by možná bylo užitečnější jinde než za volantem, až po namakaného závodníka s reflexy chameleona a řidičskými schopnostmi Michaela Schumachera) a vybrat si z poměrně široké nabídky automobilů. Pak jste byli vrženi na trať, kterou bylo nutné projet v co nejrychlejším čase. Podařilo-li se vám to, zapsali jste se do tabulky nejlepších a mohli to zkusit znovu nebo si nechat závod přehrát.

Vraťme se ještě k nabídce automobilů. Hra měla licenci nejslavnějších výrobců, a tak bylo možné volit mezi různými Audinami, Lamborghini, Porsche či Ferrari. Zní to hezky, hezky se také chlubí variabilitou v reklamních materiálech (nezapomeňte: máme tam i džíp!), ale ve skutečnosti všichni jezdili s jediným autem – s nejrychlejší "formulkou" (nejmodernější Porsche z nabídky).

Stunts Samotná jízda se vyznačovala na svou dobu poměrně realistickým fyzikálním modelem. Počítalo se se smyky a různými jízdními vlastnostmi různých podkladů, na sněhu vám to tak klouzalo o mnoho více než na asfaltu a klopené zatáčky se vybíraly o třídu lépe než ty ploché. Samozřejmě, dnes se slovům "fyzikální model" v souvislosti s touto vykopávkou zasmějeme, ale proti soudobé konkurenci (Lotusy apod.) to byl bezesporu krok vpřed ne nepodobný tomu Armstrongovu.

Už jsem narazil na nedostatek herních módů. Kdyby se Stunts odehrávali na stejně plochých okruzích jako již zmiňovaný Lotus, asi by teprve nebylo o co stát. Čest hry ale zachránila velká variabilita překážek, které jste museli zdolat. Stunts jsou jednou z mála her, které znám, kde často neřešíte ani tak problém "Jak dojet do cíle co nejrychleji?", ale spíše "Jak do cíle VŮBEC DOJET?!?". Což o to, s asfaltovou, hliněnou či zasněženou tratí si člověk ještě poradí, různě klopené a ostré zatáčky také neznamenají větší problém. Ovšem chytře postavené skokánky, nájezdy, můstky, loopingy a betonové bloky na cestě znamenají komplikace horší než lavina ve vysoko položených oblastech Rakouska či Francie. Kdo hrál, určitě si vzpomene na klasický přímý looping Stunts a odpornou "škebli" se zdí uprostřed, nepříjemnou "pajpu" (tedy trubicovitý tunel kulatého tvaru, kde jste se museli vyhýbat překážkám ve spodní části trati ježděním po stěnách), či naprosto nejnechutnější a nejzhůvěřileji iritující šnekovitý nájezd a hlavně sjezd z vyvýšené části trati.

Všechny překážky jen nabíraly na nebezpečnosti křehkostí vašeho vozidla. Na jednu stranu vydrželo poměrně vysoké a dlouhé skoky bez vážnější (no, po pravdě bez jakékoliv) újmy na zdraví, na stranu druhou pouhý lehký náraz i v docela malé rychlosti (i když – ono se to zdá…) do tenké zídky trubkovitého tunelu či takřka průhledné zdi ve škeblovitém loopingu znamenal zničení vozu vyjádřené již od dob Test Drivu výmluvnou animací tříštícího se předního skla.

Zajímavé byly na svou dobu nečekaně široké možnosti zpětného přehrávání závodu. Jízda se automaticky ukládala a vy jste se mohli na své snažení podívat z velkého množství kamer včetně leckdy opravdu efektní televizní, která úhly a pohledy střídala. Film Stunts bylo možno zrychlovat, zpomalovat a hrát si s ním (stříhat bohužel ne), pokud se vám zvlášť líbil, nebyl problém uložit si ho na harddisk a ukázat ho třeba kamarádovi (kamarádku by asi dvakrát nezajímal, to si musí přiznat i motorističtí zaslepenci).

Hlavním bodem, okolo kterého se ale vše točilo, a také důvodem, proč si o Stuns dnes vyprávíme v rubrice Klasika, byl ovšem již zmiňovaný a vychvalovaný editor tratí. V něm jste si nejprve vybrali jeden ze šesti předdefinovaných terénů. Ten byl rozdělen do přehledné čtverečkované sítě. Struktura editoru byla jednoduchá – ve velkém okně jste viděli terén, v pravém sloupci jste měli diskové možnosti (uložit, nahrát, nová trať apod.) a nad tím okénko se zmenšeninami objektů, mezi kterými jste mohli myší či klávesnicí scrollovat (mimochodem – takhle přehledně se KLÁVESNICÍ ještě žádný jiný editor ovládat nedal).

Když jste měli vybrán terén, mohli jste začít. První pole, které jste položili, byl samozřejmě start/cíl, dále už to bylo na vás. Trať se mohla s Stunts pomocí speciálních křižovatkových polí i větvit, platila ale striktní pravidla o její uzavřenosti. Taktéž jste si museli ohlídat všechny nájezdy a sjezdy z vyvýšených můstků, skokánky a začátky a konce klopených zatáček. Někomu možná některá z pravidel vadila (koho alespoň jednou nenaštvalo, že široká zatáčka zabere celá čtyři pole, když by se vedle ní ještě pěkně vešla jedna ostrá?), ve skutečnosti ale přispěla ke zpřehlednění a zjednodušení už tak geniálně vyřešené stavby tratí.

Editor už jsme se naoslavovali dosti, dlouhotrvající hratelnost také, takže budeme také trochu házet špínu, aby se to vyrovnalo a harmonie vesmíru neutrpěla příliš velké šrámy (co to melu?- pozn. soudného já). Grafika Stunts nedosahuje ani soudobého standardu, okolí tratí bývá většinou dost holé a statický obrázek na horizontu to těžko může zachránit. Stereotypní vysavačoidní zvuk motoru pak jistě právem rozhořčil nejednoho rodiče, jehož syn či dcera "stuntíkám" propadli (pokusy o simulaci užitečných úklidových prací většinou končily trpkým výpraskem po odhalení, že vysavač se nenachází v dětském pokoji, jak by se podle zvuků zdálo, ale na svém místě v komoře, a že dítě namísto záslužné činnosti nevědomky trápí své plíce a jiné orgány v prašném prostředí přikováno k blikajícímu monitoru).

Stunts Už se mi to sice po tolika klasikách příčí, opakovat stále stejné věty, ale jak jinak byste bez klišé řekli, že Stunts prostě patří po bok těch nejslavnějších závodních her historie a může se měřit s celou sérií Test Drive, Lotus či Need for Speed? Je to zkrátka neodmyslitelný fakt, na kterém nic nemění ani to, že vám ho podáváme tak otřepaným způsobem.

A na úplný závěr si neodpustíme ani tentokrát zajímavé odkazy. Jsou jen dva, ale myslím, že stojí za to - zde naleznete galerii 27 screenshotů, které jsme pro vás vytípali, a odsud si můžete dokonce STÁHNOUT PLNOU VERZI HRY!

P.S.: Možná jste nedávno zaregistrovali, že se "za humny" v Bratislavě chystá velice zajímavý projekt stejného názvu. Novodobé Stunts budou vyznávat stejnou filozofii (jednoduchý editor, spousta možností, řada aut, objektů a překážek), nabídnou ale pěknou 3D grafiku a realističtější fyziku a vůbec se ponesou v o poznání modernějším duchu. Podrobné informace o této připravované hře Mayhem Studios hledejte v naší Profi novince.

Vozový park Stunts v číslech

 • 25th Anniversary Lamborghini Countach
  výkon: 420 HP, zrychlení z 0 na 60 mph: 4,7 s, max. rychlost: 183 mph, cena: 150 000$
 • Ferrari GTO
  výkon: 394 HP, zrychlení z 0 na 60 mph: 4,7 s, max. rychlost: 190 mph, cena: 74 000$
 • Jaguar XJR9 IMSA
  výkon: 520 HP, zrychlení z 0 na 60 mph: 2,9 s, max. rychlost: 215 mph, cena: 325 000$
 • Lancia Delta HF Integrale 16V
  výkon: 200 HP, zrychlení z 0 na 60 mph: 6,1 s, max. rychlost: 137 mph, cena: 40 700$
 • Lamborghini LM-002
  výkon: 444 HP, zrychlení z 0 na 60 mph: 7,7 s, max. rychlost: 124 mph, cena: 120 000$
 • Porsche 962 IMSA
  výkon: 500 HP, zrychlení z 0 na 60 mph: 2,8 s, max. rychlost: 215 mph, cena: 215 000$
 • Porsche Carrera 4
  výkon: 250 HP, zrychlení z 0 na 60 mph: 5,8 s, max. rychlost: 161 mph, cena: 69 500$
 • Porsche March Indy
  výkon: 720 HP, zrychlení z 0 na 60 mph: 2,3 s, max. rychlost: 230 mph, cena: 420 000$
 • Corvette ZR1
  výkon: 375 HP, zrychlení z 0 na 60 mph: 4,9 s, max. rychlost: 172 mph, cena: 58 000$
 • Acura NSX
  výkon: 270 HP, zrychlení z 0 na 60 mph: 5,2 s, max. rychlost: 165 mph, cena: 60 000$
 • Audi Quattro Sport
  výkon: 220 HP, zrychlení z 0 na 60 mph: 6,1 s, max. rychlost: 145 mph, cena: 60 000$

 • Autor:
  Témata: Need for Speed
  • Nejčtenější

  Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

  novinky 17. 6. 2024 11

  Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

  Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

  novinky 17. 6. 2024 68

  Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

  {NADPIS}

  {LABEL} {POPISEK}

  Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

  novinky 22. 6. 2024 8

  Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

  KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

  magazín 20. 6. 2024 17

  Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

  {NADPIS}

  {LABEL} {POPISEK}

  Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

  novinky 18. 6. 2024 23

  Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

  Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

  novinky 23. 6. 2024 1

  Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

  Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

  novinky 22. 6. 2024 8

  Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

  Remaster Beyond Good & Evil vyjde už příští týden. Na dvojce se pracuje

  novinky 21. 6. 2024 7

  Oblíbenou, avšak komerčně nepříliš úspěšnou akční adventuru Beyond Good & Evil si budeme moct díky...

  Novým hrdinou herního protestního hnutí je hra s opicí

  magazín 21. 6. 2024 26

  Stejně jako se herní protestní hnutí postavilo za korejský titul Stellar Blade nyní burcuje na...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

  S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

  Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

  Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

  Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

  Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

  Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

  Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

  Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

  Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...