Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. září 2022 Michal

Trackmania: United

  12:01
Rok očekávané pokračování zběsilých závodů od společnosti Nadeo je zde v plné kráse, a vy se spolu s námi můžete přesvědčit, zda se čekání na další Trackmanii vyplatilo.
81

TrackMania United

Platforma: PC
Výrobce: Nadeo

Herní karta

Tvorba pokračování jakékoliv hry je dosti ošemetná záležitost, vesměs musí obsahovat dostatek inovací, jinak je hráčskou komunitou považována za obyčejnou kopii, ale zase se to s novinkami nesmí přehánět, jinak budou skalní příznivci nadávat, že tohle bylo lepší, tohle je zbytečné, tohle by tu vůbec být nemělo. A přesně to platí i o třetím pokračování závodního titulu od společnosti Nadeo. Trackmania UnitedZhruba před 3 roky se na trhu objevila arkáda, která se pokusila navázat na úspěch staré hry Stunts. A výsledek se povedl. Nejenže si Trackmanie získala řadu nových hráčů mladších ročníků, které si již stařičké závody nepamatovali, ale k Trackmanii (70%) se vrátily i ročníky starší, a tak nebylo divu, že v roce 2005 vyšlo pokračování, s podtitulem Sunrise (85%), které přinášelo oproti předchozímu dílu řadu novinek. Zanedlouho se ještě Sunrisu dostalo datadisku Trackmania Sunrise Extreme, který přidával nové stavební bloky, tratě, prostředí a mnoho dalšího. Společnosti Nadeo ale i tak úspěch nestačil, a téměř přesně před rokem vydal Trackmanii další, tentokrát ale volně dostupnou, Nations. Ta si získala mnoho a mnoho dalších příznivců, kteří by se k Trackmanii asi jinak nedostali. Původní záměr hry spočíval v kvalifikaci a uskutečnění velkého turnaje u příležitosti ESWC (Electronic Sports World Cup), který se odehrával v Paříži od 27. června do 2. července minulého roku. Hra ale získala takový úspěch, že ji deseti tisíce lidí hraje po celém světě stále. Hráčská komunita ale netrpělivě očekávala další ohlášený titul, který sliboval spojení všech Trackmanií do jednoho plnohodnotného titulu, kterému se dnes podíváme na zoubek. Ano, řeč je o Trackmania: United.

Auta, se kterými se setkáte v Trackmania: United se již objevila v předchozích dílech.

Prvním tématem, kterému se budeme věnovat jsou módy. Oproti Sunrise je tu o jeden méně, čili tři. Pro ty, kteří jsou líní číst původní recenzi alespoň ve zkratce připomenu systém. Race – klasické závody, kde je cílem ujet nejrychlejší čas. Platformy neboli plošiny – počítá se počet restartů, tedy momentů, kdy vypadnete nenávratně z trati. Na zlatou medaili musíte trať ujet "bez ztráty kytičky", tedy bezchybně. A nakonec zde máme Puzzle, kde na mapě máte připraven start, cíl či checkpointy, a vaším úkolem je postavit nejoptimálnější trať, a zajet posléze nejrychlejší čas. Znalí „trackmaniaci“ si jistě všimli, že chybí mód Crazy, který byl docela zábavný, ale i tak se nudit nebudete.

Nyní se konečně dostaneme k autům a prostředím. Oproti Sunrise přibyla staro-nová auta. Proč říkám staro-nová? Protože ta, se kterými se setkáte v Trackmania: United se již objevila v předchozích dílech. Z prvního dílu tu jsou Desert, Rally a Snow, z Trackmanie Sunrise pak Island, Bay a Coast, a z Nations pak formulky Stadium.Trackmania United Každý z módů je ještě podrozdělen do několika kategorií. Prvním členěním je jednoduchost tratě, od kategorie Start, nejlehčích, až po Extremní. V každé kategorii, kromě poslední jmenované na vás čeká 5 tratí, jejichž náročnost se postupně zvyšuje. Dalším rozdělení je pak podle typu auta a prostředí. Že to spolu nesouvisí? Ale ano, každé auto totiž jezdí pouze ve speciálním prostředí, které je pro něj specifické. Detailněji si o autech a prostředích můžete přečíst v tabulce v článku. Tím jak projíždíte jednotlivé kategorie, se vám postupně otevírají další. Stejně jako v předchozích dílech na vás čekají odměny ve formě medailí, od bronzové, která většinou není problém, přes stříbrnou až po zlatou, ale to bývá občas oříšek. Je tu ovšem ještě jedno ocenění, a to když se vám podaří překonat rekord trati, kterou postavili pánové z Nadea, tohoto ocenění většinou hned tak nedosáhnete. Někteří si jistě všimli, že jsem ještě nezmínila Poháry. Co že to je? V TM: Sunrise byl po dokončení série tzv. pohár, pokud jste například dojeli všech 5 tratí v kategorii na bronzovou medaili, mohli jste zkusit štěstí v bronzovém poháru, což spočívalo v ujetí všech 5 tratí najednou, alespoň na bronz, u zlata to leckdy byl nadlidský výkon. Minulý čas je na místě, v Trackmanii: United se bohužel již s poháry nesetkáme.

Auta ve hře

American CarAmerican Car
Pochází z úplně první Trackmanie, a projíždět se budete po americké náhorní plošině, se skalami čnějícími v pozadí. Citlivost auta je srovnatelná s ostatními auty z prvního dílu, jinými slovy je hodně citlivé.


Rally carRally car
Také pochází z prvního dílu, ovšem zde se budete prohánět po travnaté a bahnité cestě, kterou lemují krásné hradby, občas se po nich dokonce projedete. Auto docela poslouchá, ovšem pokud do něj nasednete například po Coast Car, bude se vám zdát neskutečně neposedné.

Snow CarSnow Car
Offroad z prvního dílu, kterým budete brázdit romanticky zasněženou horskou a zledovatělou krajinou, na ledu si moc nezabrzdíte, alespoň v tomto fyzika funguje. Stylem ovládání je velmi podobné předchozím dvěma, ale na sněhu jej většinou udržíte. Kromě sněhu


Bay CarBay Car
Velmi citlivé auto ze Sunrise, se kterým se podíváte do města a po různých skladech a docích. Je téměř nemožné jej otočit na střechu, za to často skončíte ve vodě, která lemuje většinu tratí. Charakteristické pro tyto tratě je také to, že jsou často staveny ve vzduchu, a podél nich nejsou žádná svodidla.

Coast CarCoast Car
Nejpomalejší a nejlínější auto ve hře, zrozeno v TM: Sunrise. Při jízdě se budete moci kochat venkovským prostředím, ale většinou z tohoto auta zešedivíte po tom, co si zvyknete na ostatní, zvláště ty extrémně citlivé.


Island CarIsland Car
Nejrychlejší auto ve hře, pocházející ze Sunrise. Nejčastěji se s ním jezdí divoké závody, a je nejlépe uzpůsobeno nejrůznějším skokům. Jeho rychlost dosahuje až 700 km/h.Stadium CarStadium Car
Formulka z online Nations. Projedete se s ní pouze na tratích na stadionu, kromě klasických z Nations ale přibyly i další, crossové, při kterých se vám formulka pěkně zaprasí. Pro mne nejlepší autíčko ve hře.

Oproti předchozím dílům přibyly nové bloky, tvary ale i prostředí, které si před vstupem do editoru vyberete.

Tuning a Editor
Pro milovníky tuningu mám stejně jako přede dvěma lety špatnou zprávu. Trackmania United V editaci svého profilu si můžete každé své auto jakkoliv vyzdobit, ale řeč je pouze o grafických hodech, jako jsou barvy, nápisy či různé nálepky, na různá tuningová vylepšení si holt přijdeme v jiných hrách. Kromě těchto drobných vylepšení si pak můžete na internetu stáhnout různé skiny nebo modely známých aut vytvořené v externím editoru. Když už jsem zde nastínila možnosti stahování, neměla bych zapomenout zmínit novou funkci v TM, a tou je Manialinks, které nabízí spojení hráčů TM: United, a to nejen k jízdě online, výměně skinů či rekordů, ale i k nakupování různých nových tratí, za tzv. coppers, které si můžete také uploadováním svých vychytávek vydělávat a posléze utrácet. Stejně jako v předchozích dílech, i zde má prostor editor, kde si můžete vyrábět své vlastní tratě, které pak můžete jezdit, či nabídnout celému světu. Oproti předchozím dílům přibyly nové bloky, tvary ale i prostředí, které si před vstupem do editoru vyberete. Po dokončení tratě ji musíte tzv. zvalidovat, čili zkusit projet. Navíc se zaznamená váš čas, a pokud ho pak někdo zajede rychleji, překoná váš rekord, a získá to nejcennější ocenění, o kterém jsem již mluvila.

Trackmania United Multiplayer
V předchozím odstavci jsem již nakousla, že můžete jezdit online. Hra je postavena na podobném principu jako tomu je u TM: Nations, podle pořadí hráčů, které předjedete získáváte body, záleží ale také na tom, kolikrát jste trať dojeli, zda jste překonali osobní rekord atd. Záleží samozřejmě na více faktorech, ale nemá smysl je do detailů všechny vypisovat, určitě na to přijdete sami. Kdo nevlastní internet, může si zazávodit i po lokální síti, případně v módu Hot Seat u jednoho počítače. Stejně jako u online závodů i na lokále si můžete nastavit různé typy závodů. Time Attack vás nutí jezdit přednastavený čas, a po jeho vypršení se vám započítá nejlepší čas. Laps jak název napovídá se jezdí na počet kol, Rounds na počet dosažených bodů v určeném počtu kol, a Team asi netřeba vysvětlovat.

Grafika, fyzika, hratelnost a zvuky
Grafika se znatelně od minulého dílu nezměnila, ale autoři se vyřádili na propracovanosti okolního prostředí, a to ve všech kategoriích. Trackmania United Zároveň přidali i střídání denního období, kde se setkáte s klasickým dnem, svítáním, soumrakem a jízdou nocí za měsíčku. Kamera při jízdě se od minule také nezměnila, pohledy si můžete měnit pomocí numerické klávesnice, i tak vás ale občas hra překvapí, když při skoku, loopingu, či když to tak autor tratě zamýšlel, se kamera sama přepne, což často vede k pěknému vyjetí z tratě. Zvuky jsou na docela dobré úrovni, muzika však velmi rychle omrzí, protože ústřední motiv slyšíte stále dokola. Příjemnou novinkou je ovládání zvuků přímo na obrazovce kdykoliv ve hře, stačí pouze najet myší na ikony v levé části obrazovky. V minulých dílech totiž šlo nastavovat zvuky pouze v setupu před spuštěním, později již nešlo měnit bez vyskočení do Windows. Jak už jsem zmínila na začátku, TM:United jsou zběsilé závody, které si nehrají na žádnou realičnost, ale je to skvělá arkáda. Milovníci modelu poškození tak mohou zamáčknout slzu, protože zde zkrátka žádný není. Každé z aut se ale chová jinak, některé disponují obrovskou rychlostí, jiné velkou citlivostí, naopak některé je líné jako stará škodovka. Po stránce hratelnosti hru hodnotím velmi dobře, i když mi osobně některé prvky z předchozích dílů chybějí.

Klady a zápory

Plus Spojení všech Trackmanií
Plus Manialinks
Plus Propracované prostředí

Mínus Méně tratí než jsme zvyklí
Mínus Absence některých módů

Závěrem
I přes některé nedostatky, jakými jsou absence módu Crazy, pohárů či tím, že jsou to vlastně tři hry v jednom bez velkých invencí, je Trackmania: United dobrým titulem. Sice zde není tolik tratí jako v předchozím dílu, ale díky Trackmania: Nations se spousta lidí přesvědčila, že síla této hry je hlavně v jejím multiplayeru, který k této hře patří a především dává další a další možnosti ježdění, aniž by došlo ke stereotypu, díky sdílení nových tratí od jiných trackmaniaků. Pro milovníky rychlých aut a Trackmanie je tato hra určitě povinností, je milé mít tzv. balíček všech v jednom, bohužel, kdo si zvyknul na TM: Nations, tentokrát bude muset rozbít prasátko a za hru zaplatit, ale bezesporu to není špatná investice.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

81 %

Čtenáři

94 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 407 čtenářů

  • Nejčtenější

Namodujte si Skyrim: proměňte ho v Elden Ring, okořeňte pornem

Chtěli jste někdy vrátit život více než deset let starému Skyrimu? Poradíme vám, jak na to a ještě mnohem víc. Díky...

Hackera, který odhalil GTA VI, dopadla policie. Nemusí to ovšem být konec

Hlavního podezřelého z velkého úniku informací týkajících se chystané hry Grand Theft Auto VI již dopadla policie. Je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po 30 letech od vydání si Němci konečně mohou legálně koupit Wolfensteina

Německá ratingová agentura udělila hodnocení hře Wolfenstein 3D, a ta se tak může konečně začít prodávat v digitálních...

I tátové od rodin si rádi zastřílejí, žánr boomer shooters je na vrcholu

Přestože dnešní technologie umožňují zprostředkovat téměř fotorealistické zážitky, stále více lidí se vrací k retro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znamenaly průlom, definovaly žánry. Tyto hry se navždy zapsaly do historie

Premium Videoherní průmysl je tu s námi už poměrně dlouhou dobu a vychrlil tisíce a tisíce různých projektů. Na spoustu z nich...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu

Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...