Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 16. října 2021 Havel

Komu dáte jídlo a koho necháte zemřít? Ve válce je dítě jen další hladový krk

Nebývale depresivní hra se stává ještě o něco temnější. Simulátor přežití ve válce z pohledu civilisty totiž na Xbox One a PlayStation 4 přidává děti, o které je třeba se postarat. This War of Mine: The Little Ones by si měl zahrát každý, přesto to není svět, do nějž byste se rádi vraceli.
90

This War of Mine: The Little Ones

Platforma: PlayStation 4
Výrobce: 11 bit studios

 • Každodenní boj o přežití
 • Všudypřítomná nelinearita a plno voleb
 • Hratelnost, příběhy, myšlenka
 • Věrohodné lokace a postavy
 • Grafický styl
 • Svět, do nějž se nechcete vracet
 • Přehnaná cena
 • Malý font písma u portrétů
 • Nesmrtelné děti

Hraní This War of Mine je vrcholně depresivní zážitek. Každý den je zápasem o přežití, každá výprava po okolí je kritická a každý návrat do vašeho přístřešku doprovázejí obavy, zda ostatní přežili noc ve zdraví. Je to svět, do kterého se vám nebude chtít vracet.

Herní karta

Váleční sirotci

Přestože jsme o This War of Mine na Bonuswebu již psali, zrekapitulujme si nejdříve v krátkosti, o čem tahle nenápadná hitovka vlastně je. Vaším úkolem je pečovat o skupinku civilistů, kteří se snaží přežít zuřící válku. Hra se dělí na dvě stále se střídající části. Ve dne se staráte o zdokonalování vašeho přístřešku, výrobu předmětů a zajištění životních potřeb postav. V noci se s jednou z nich zpravidla vydáváte na výpravy po okolí hledat zásoby. Ty jsou nezbytné k tomu, aby vaše komunita přežila další den a strádala co nejméně.

This War of Mine: The Little Ones
This War of Mine: The Little Ones

This War of Mine: The Little Ones

Hra vyniká maximální intenzitou a neustále vás vystavuje ohromnému tlaku. Vaše postavy hladoví, mrznou, krvácejí, trpí nemocemi, nebo propadají depresím. Ty mají za následek špatný spánek, vláčný pohyb a mohou vést až k sebevraždě. Jako by to nebylo málo, v konzolové verzi k tomuto peklu přichází ještě péče o dítě. Rozhodně nečekejte, že si z chlapečka nebo holčičky vycvičíte nějakého dobrodruha, s kterým budete po nocích šmejdit po sousedství a hledat suroviny. Dítko vám nebude pomáhat ani s údržbou vašeho přístřešku, ani obranou před bandity. Nic takového.

This War of Mine: The Little Ones

This War of Mine: The Little Ones

Ve válce dítě představuje v první řadě hladový krk navíc a neustálý zdroj starostí. Stejně jako dospělí mohou děti onemocnět, být zraněné, hladovět, nebo trpět zimou. Ostatní to samozřejmě úzkostlivě sledují, zvlášť pokud je mezi dítětem a dospělým příbuzenský vztah. Jediným faktickým plusem, které dítě do komunity civilistů přináší, je jeho schopnost zahnat skrze hraní a povídání všudypřítomný smutek a depresi. Připravte se však spíše na bolestné výčitky, otázky, na které nejste schopní dát odpověď, a především nikdy nekončící obavy.

Autoři bohužel usoudili, že by hráč nikdy neměl vidět dítě zemřít (za důležitý postřeh děkuji Honzovi z redakce). Když už je na tom dítko hodně špatně, přijde si pro něj humanitární pomoc nebo jiný civilista. Hra tak dodržuje zbytečné tabu, které jde proti celému smyslu hry. Autoři to zdůvodňují tím, že obrázky dětí zpodobňují jejich vlastní potomstvo a že do hry chtěli zakomponovat element naděje. Nabízí se otázka, proč tedy do takovéto hry dávat obrázky vlastních dětí nebo proč záchranu dítěte do hry nezapracovat jiným způsobem. Místo jedné noci strávené hledáním surovin by tak vaše postava mohla dostat možnost dopravit dítě do bezpečí a riskovat přitom vlastní život.

This War of Mine: The Little Ones
This War of Mine: The Little Ones

This War of Mine: The Little Ones

Povedená konverze, ale ta cena

Ačkoliv This War of Mine považuji za jednu z nejlepších nezávislých her vůbec, o její konzolové verzi jsem měl své pochybnosti. Hra se zdá být uzpůsobena spíše na ovládání myší, respektive dotykem. Ovladač mi k ní tak prostě nepasoval. S radostí vám však mohu sdělit, jak jsem se mýlil a konzolová verze pojmenovaná This War of Mine: The Little Ones šlape jako hodinky. S ovládáním jsem problém prakticky neměl a užití směrových tlačítek pro přepínání mezi momentálně dostupnými činnostmi funguje až na výjimky zcela intuitivně. Ba co víc, na větší obrazovce vypadá hra díky své specifické grafice s „tužkovým efektem“ náležitě k světu.

This War of Mine: The Little Ones
This War of Mine: The Little Ones

This War of Mine: The Little Ones

Malý problém představuje titěrný font textu u portrétu vašich postav, který vám signalizuje, zda jsou postavy hladové, nemocné, nebo mají deprese. I s brýlemi jsem trochu mžoural. Ve hře je nyní od začátku přístupný i editor, kterým si vaše dobrodružství můžete upravit. Zvolit si lze jednotlivé postavy (hrát lze i bez dětí), jejich vizáž, nástup a intenzitu zimy, frekvenci nájezdů banditů, počet dní zbývajících do příměří (tedy konce hry) i dostupné lokace. Editor nenabízí sice takové možnosti jako moderské nástroje dostupné pro PC verzi, zato je zakomponován přímo ve hře a porozumí mu bez problémů každý.

Nad čím naopak zůstává rozum stát, je cena samotné hry. Na konzolích se This War of Mine: The Little Ones prodává za neuvěřitelných devět stovek, což vydavatel Deep Silver opravdu neodhadl. Jakkoliv mám tuhle hru rád, rozhodně doporučuji počkat alespoň na padesátiprocentní slevu.

This War of Mine: The Little Ones
This War of Mine: The Little Ones

This War of Mine: The Little Ones

Depresivní nářez

Moje výhrady týkající se ceny rozhodně nechápejte tak, že by hra nebyla dostatečně kvalitní. Jen do téhle cenové kategorie prostě nepatří. This War of Mine je totiž jinak skvělá, výjimečná hra, a to z mnoha důvodů. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, poskytuje hráči věci, o které marně usilují mnohem větší hry s mnohonásobně větším rozpočtem. Hra je naprosto nelineární a je jen na vás, jaká rozhodnutí učiníte, jaká místa kdy prozkoumáte, a do jaké míry hodláte riskovat.

Navzdory stále se opakujícímu základu spočívajícím ve střídání denního a nočního cyklu je ve hře ohromné množství proměnných faktorů a obtížná rozhodnutí jsou doslova na denním pořádku. Klasickým příkladem je dilema, zda okrást dvojici důchodců v jejich domě, abyste získali zásoby, jež pomůžou k přežití vaší komunity. Jindy se máte rozhodnout, zda pomůžete znásilňované ženě a budete riskovat svůj život, nebo čas využijete k důkladnému průzkumu okolí a hledání surovin.

This War of Mine: The Little Ones

This War of Mine: The Little Ones

Hra vás však nutí dělat kompromisy prakticky neustále. Kdo dostane jídlo, kdo dostane léky? Postavíte unavenou postavu na stráž nebo to risknete a konečně jí dopřejete potřebného odpočinku? Jak se budete chovat k ostatním civilistům? Půjdete na průzkum do nebezpečné zóny s velkým množstvím zásob, nebo raději zkusíte vám známé místo, které jste už navštívili? A to není zdaleka vše, volby a kompromisy jsou tak všudypřítomné, že vlastně ani nic jiného neděláte.

This War of Mine: The Little Ones
This War of Mine: The Little Ones

This War of Mine: The Little Ones

Je fantastické, že ačkoliv This War of Mine působí spíš jak nějaký strategický manažér přežití (ejhle, to je žánr), neváhal bych ji přesto označit za hru příběhovou. Díky své nelinearitě má navíc příběhů habaděj. Každá postava reflektuje dění kolem sebe, každá má svou vlastní minulost a příběh, který se vám časem odkrývá, a každá je poznamenána rozhodnutími, k nimž se po dobu hry uchýlila. This War of Mine k tomuto stylu vyprávění nepotřebuje dabing nebo filmovou kameru, příběh a myšlenka hry jsou naprosto nenuceně propletené s hratelností.

Nepřežijete válku? Nevadí, je to příběh se špatným koncem. Dokážete vydržet až do příměří? Ale za jakou cenu? Asi vám nemusím říkat, co s tímhle faktorem dělá editor obsažený přímo ve hře. A prostředí? Doslova všechny lokace působí maximálně uvěřitelným dojmem a tvůrci do mnohých z nich skryli nápisy a odkazy na ostatní civilisty. Není to vůbec veselé. Jedná se o další názornou ukázku toho, jak plynule se autorům podařilo propojit hraní s příběhem a celkovým poselstvím jejich díla.

This War of Mine: The Little Ones

This War of Mine: The Little Ones

Zábavná hra?

Má This War of Mine ještě nějaké zápory? Nějaké by se našly. Jednou se mi podařilo pozabíjet bandu sadistů skrývajících se v nedalekém hotelu a osvobodit jejich stále žijící kořist. S nadšením jsem vysbíral, co se dalo, z pro mě nepochopitelného důvodu však moje postava nějaký čas propadala depresím a vyčítala si, že okradla nevinné chudáky.

This War of Mine: The Little Ones
This War of Mine: The Little Ones

This War of Mine: The Little Ones

Druhým problémem jsou akční sekvence. Ty nejsou vyloženě špatné. This War of Mine není akční hra a spíše než na akci sází na opatrný postup a schovávání. Jenže hra absolutně nedisponuje nějakou výukou. Vaše první (možná i druhé, třetí) setkání s nepřáteli dopadne dost možná fatálně. A jakmile vaše postavy jednou zemřou, už je nelze vzkřísit a uložené pozice se okamžitě přepisují.

Neexistující výuka a permanentní smrt představují dost nešťastnou kombinaci, ačkoliv jednotlivě tyto prvky vítám. Zde však přichází neférová situace, kdy postava za hráčovo počáteční zmatení zaplatí životem. Na rovinu tak přiznávám, že v momentech, v nichž mi vojáci zabili postavu, jsem bleskurychle vyskakoval do menu mimo hru a This War of Mine zbaběle restartoval. Musel jsem sice kromě osudné noci opětovně absolvovat i den, který jí předcházel, život mrtvé postavy byl však přece jen cennější.

This War of Mine: The Little Ones
This War of Mine: The Little Ones

This War of Mine: The Little Ones

Skoro se mi chce říct, že This War of Mine: The Little Ones patří k jedné z mála her, které bych doporučil prakticky každému. Nabízí intenzivní hratelnost, silnou myšlenku, extrémní nelinearitu a nepřeberné množství příběhů, které se plynule vytvářejí s tím, jak hrajete.

Má to však háček. Ten netkví ani v přestřelené ceně, ani v těch pár problémech, které jsem zmínil výše. Hraní This War of Mine představuje totiž opravdu vrcholně depresivní zážitek. Každý den je zápasem o přežití, každá výprava po okolí je kritická a každý návrat do vašeho přístřešku doprovázejí obavy, zda ostatní přežili noc ve zdraví. Je to svět, do kterého se vám zkrátka možná nebude chtít vracet.

Hodnocení hry

Redakce

90 %

Čtenáři

80 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 73 čtenářů

 • Nejčtenější

Masivní hackerský útok odhalil příjmy hvězd mezi streamery včetně Čechů

Populární streamovací služba Twitch řeší obrovský únik dat týkající se osobních údajů tvůrců, včetně jejich výplat....

Správce kempu stále používá k práci počítač Atari ST zakoupený v roce 1986

Nizozemec Frans Bos spravuje již třicet pět let svoji administrativu na klasickém počítači Atari ST s pouhým jedním...

Provokativní streamerka Amouranth byla vykázána ze sociálních sítí

Osmadvacetiletá streamerka Kaitlyn Michelle Siragusa známá především pod přezdívkou Amouranth dostala nečekaně ban na...

Nejpopulárnější seriál současnosti vděčí za svůj úspěch i herní kultuře

Seriál Hra na oliheň vzal svět útokem. Na Netflixu si připsal nejúspěšnější seriálový start vůbec. Co je jeho receptem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Diablo II: Resurrected je poctivý remaster milované klasiky

Pamětníci budou jásat nadšením, jejich sen se splnil. Resurrected je původní hra se všemi klady i zápory, pouze s novou...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

 • Další z rubriky

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

RECENZE: Marvel’s Iron Man VR ukazuje omezení virtuální reality

Tony Stark se vrátil jako Iron Man do herního světa v titulu určeném výhradně pro virtuální realitu. To zní jako skvělý...

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROGRAMÁTOR LIDAR (60-70.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 60 000 - 70 000 Kč

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Jdu do toho kvůli synovi a penězům, říká Hanychová o nové práci

Agáta Hanychová (36) bude jednou ze soutěžících druhé řady reality show Like House. V pořadu influenceři trávící čas ve...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...