RECENZE: This War of Mine je válečné drama z pohledu obyčejných lidí

  12:35aktualizováno  12:35
Tři civilisté versus válka. Jejich snaha o přežití je strhujícím zážitkem, který vás pohltí. Loňský nezávislý hit z počítačů si můžete nově vychutnat i na iOS a Androidu.
85

The War of Mine

Platforma: Android, iOS

  • Mrazivá atmosféra
  • Morální dilemata
  • Působivá hudba a grafika
  • Zpočátku malinko nezáživné
  • Relativně drahé

Ujmete se tří obyčejných lidí, kteří musejí čelit válečnému konfliktu. Ale nejen se zbraní v ruce. Nepostaví se proti klasickým nepřátelům, bojují o holý život trochu jinak, než jsme zvyklí.

To znamená, že si shánějí potraviny, vodu a musejí zajistit, aby v jejich úkrytu byly přijatelné podmínky pro přežití. Vykonávají jednoduché, ale nesmírně důležité činnosti.

Za co se platí

Placená

Hra není úplně levná, vyjde na skoro 350 korun. Další poplatky nejsou vyžadovány.

Na první pohled to nezní kdovíjak zajímavě, ale pokud překonáte prvních pár minut, které se mohou zdát poněkud líné a nezáživné, určitě oceníte to, jak sugestivně se tvůrcům z polského 11 bit studios podařilo načrtnout deprimující osud ústředních postav.

Dění probíhá ve dne i v noci. Za světla pečujete o svůj dům, vaříte, prozkoumáváte další místnosti, stavíte nábytek nebo rádio, ale také si třeba zlepšujete náladu výrobou alkoholu.

V noci pak vyrážíte rabovat do okolí. Na mapě uvidíte různá místa. Abyste měli situaci lehčí, v popisu vidíte, co na nich zhruba najdete, ale také to, jak nebezpečné je se tam vydat.

This War of Mine

This War of Mine

This War of Mine

This War of Mine

Obvykle platí, že čím vyšší riziko, tím lepší odměny. A čas od času nezbude nic jiného než navštívit lokace, kde vám půjde o krk, protože jídla a materiálů je jednoduše málo.

Bude se vám hodit v podstatě vše, co najdete. Postarat se o tři lidi není sranda. Musejí odpočívat, jíst, někdy je nutné vyléčit jejich nemoci či zranění.

Fotogalerie

Kromě toho je důležité bránit své útočiště, protože v noci se klidně může stát, že vás někdo lidově řečeno „obere“ o vaše zásoby.

Titul není zrovna veselý, což ke hře o přežití prostě sedí. Neustále musíte být ve střehu, vaši hrdinové jsou většinu času na dně a náladu vám zrovna nezvednou ani momenty, kdy se musíte rozhodnout, zda například okrást starý pár a odsoudit ho tak v podstatě k smrti, nebo oželet jejich zásoby, ale nechat trpět své svěřence.

Mrazivá a stísněná atmosféra je podpořena grafikou, která volí hlavně tmavé odstíny. K tomu si přidejte smutně melancholickou hudbu a asi je vám jasné, že vás The War of Mine nenechá chladnými.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

96 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 65 čtenářů

Nejčtenější

Najdete na iDNES.cz