Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

The Elder Scrolls III: Morrowind

  12:00aktualizováno  18. května 8:12
Třetí pokračování ságy The Elder Scrolls s podtitulem Morrowind je jednou z nejočekávanějších her letošního léta a já vám hned dopředu zákeřně prozradím, že tentokrát se povedlo opravdu na jedničku. Chcete-li se o tom přesvědčit, račte prosím kliknout dále a vstupte do fantastického světa, ve kterém nebudete hrát, ale žít!

BonusWeb HIT The Elder Scrolls: Morrowind

Ani se mi nechce věřit, že je to už sedm let, co jsem si koupil svou vůbec první počítačovou hru. Byl to samozřejmě Daggerfall, na který jsem se tenkrát dlouho těšil a který pro mě byl tak trochu zklamáním. Daggerfall znamenal faktický konec éry klasických “čtverečkových” dungeonů a proslavil se hlavně díky své nesmírné rozsáhlosti a také nesmírnému množství chyb, které obsahoval. ;) Přiznám se bez mučení, že jsem ho nikdy nedohrál, hlavně proto, že jsem zhruba po půlroce někomu půjčil svou placku a už se s ní nikdy víc neviděl. Že má vyjít Morrowind, třetí pokračování v sérii The Elder Scrolls od Bethesdy, jsem zaregistroval zhruba před půlrokem a nebýt množství natěšených příspěvků, co jsem viděl v různých diskusních fórech, bych tomu nejspíš nevěnoval přílišnou pozornost. Naštěstí, protože jinak bych přišel o zcela jedinečnou zkušenost a možnost rozšířit svou soukromou síň slávy o další titul.

Morrowind… to je slovo, které mi bude asi ještě hodně dlouho znít v uších. Skrývá se za ním zvláštní a fantastický svět, fungující na stejných principech jako ten náš a přesto je velmi odlišný. Svět, ve kterém nehrajete podle nějakého předdefinovaného scénáře něčí roli, The Elder Scrolls: Morrowind ale ve kterém sami píšete a prožíváte svůj příběh a velké dobrodružství. Než ale začnu vyprávět o tom, co všechno je možné v Morrowindu zažít, rád bych vás uvedl do souvislostí, které jsou nutné k pochopení skutečných rozměrů a komplexnosti celé hry a dovolím si krátkou lekci z geografie, historie, kultury a politiky Morrowindu.

Morrowind je ostrov v severozápadní části Tamrielského impéria, obehnaný ze severu a východu oceánem, na jihu přiléhající k provincii Black Marsh, jihozápadě k Cyrodiilu a na západě hraničící se Skyrimem. Většinu centra provincie zabírá masivní pohoří a vulkán Red Mountain - oblast která se nazývá Ashlands, Země popelu. Zbytek ostrova pokrývají řídce obydlené polopouště, stepi a bažiny.

Morrowind byl původně osídlený divokými Nordy, Dunmery, jak si říkají temní elfové a Dwemery, trpaslíky. Část Dunmerů založila šest velkých domů, po nějaké době vytlačila Nordy dále na sever a spokojeně intrikovala proti Dwemerům i sobě navzájem. V době prvního věku se narodil hrdina Nerevar, Dunmer který nejdříve za pomoci magického prstenu sjednotil všech šest domů a následně vybojoval náboženskou válku, ve které byli zrádcové - tři z domů Dunmerů a Dwemeři zničeni. Tedy - téměř.

The Elder Scrolls: Morrowind

V současné době probíhá už několik let kolonizace Morrowindu Tamrielským Impériem a na ostrově se tak mísí několik různých kultur a náboženství. Původní, divoce žijící a roztroušené kmeny kočovných Dunmerů ashlanders, se příliš nevměšují do okolní politiky a čekají na návrat reinkarnovaného Nerevara, který by měl podle proroctví udělat další čistku a vyhnat všechny cizince. Zbylé tři domy Dunmerů, válečníci domu Redoran, mágové domu Telvanni a “obchodníci” domu Hlaalu, sice formálně přijímají nadvládu Impéria, ale ve skutečnosti tvoří uzavřené skupiny sledující pouze své zájmy. Samotné Impérium kontroluje necelou polovinu území Morrowindu a hledá jakoukoliv pomoc při upevňování pozic. Kromě toho se z uzavřeného středu provincie začíná spolu s množícími se nestvůrami šířit záhadná choroba Blight disease a naplňují se některá dávná proroctví…

Morrowind je tak obrovským bublajícím kotlem, ve kterém se běžně budete potkávat s intrikami, korupcí, otevřeným i skrytým rasismem, náboženským fanatismem, zločineckými syndikáty, tajnými spolky a otrokářstvím a je až neuvěřitelné, jak realisticky se podařilo všechny uvedené aspekty do hry začlenit a simulovat. Je pouze na každém hráči, jak se k jednotlivým problémům postaví a s kým se rozhodne spolupracovat nebo bojovat, i když samotná hlavní dějová linie, která posouvá události na Morrowindu dále, je celkem lineární. The Elder Scrolls: Morrowind

Oproti prefabrikovanému Daggerfallu, kde člověk probíhal neustále stejné dungeony a procházel téměř identickými městy, má Morrowind unikátní design v každém směru. Architektura i prostředí se mění v závislosti na oblasti, kde se zrovna pohybujete a dokonce i v závislosti na tom, jaká národnost nebo skupina obyvatelstva v dané lokalitě dominuje. S vyjímkou dungeonů, které jsou mimochodem mnohem menší a přehlednější než v Daggerfallu, nebo alespoň členěné do několika částí a odpadá tak spousta bloudění, nenajdete na Morrowindu jediné místo, kde byste zažívali známý pocit deja-vu. Musím obdivovat autory, s jakou pečlivostí se věnovali každému detailu ať už to jsou rozmanitá a občas bizarní města a vesnice, monumentální pevnosti, členitý terén, nebo takové drobnosti jako různorodá vegetace měnící se podle oblastí a perlorodky na dně moří. Nejde samozřejmě pouze o rozdílnost prostředí, ale také o množství detailů, ze kterých se Morrowind skládá. Připočtete-li k tomu všemu neustále se měnící a výborně zvládnuté počasí (specialitou jsou písečné bouře) a střídání dne a noci, máte k dispozici celý svět, kde na vás na každém kroku číhá nějaké překvapení, novinka nebo alespoň další scenérie, při které vám znovu a znovu spadne čelist.

The Elder Scrolls: Morrowind

I když se dá po Morrowindu celkem úspěšně cestovat pěšky, po nějaké době zjistíte, že neustálé pobíhání kolem je tak trochu nepraktické a začnete využívat jiné formy dopravy. Zajímavá je síť broukobusů, kterou se dá dostat do většiny hlavních měst nebo záchytných bodů a samozřejmostí je lodní přeprava a možnost teleportování mezi guildami mágů. Bloudění a hledání si beztak užijete dosytosti při plnění questů a úkolů, které se na vás pohrnou ze všech stran. K dispozici je sice výborná a detailní mapa, která se dá přepínat mezi lokálním a globálním zobrazením a na které se automaticky zaznamenávají a popisují všechna místa která jste navštívili nebo vám o nich někdo řekl, ale trochu chybí možnost přidávat si vlastní poznámky.

Kromě hlavní dějové linie, na kterou budete jemně postrčeni hned při prvních krocích po Morrowindu, je možné vstoupit do zhruba patnácti různých guild nebo frakcí, z nichž každá má svá pravidla, hierarchii a požadavky. Impérium zastupují Fighters, Mages a Thieves guild, Imperiální legie a kult, na straně Dunmerů můžete zvolit jeden ze tří hlavních domů nebo se přidat k Templu, zločinecké mafii Cammora Tong a elitním vrahům Morag Tong. Kromě toho existuje několik speciálních skupin, souvisejících s hlavní dějovou linií, Imperátorova tajná služba Blades ashlanders, kult Sleepers, The Elder Scrolls: Morrowind který se hlásí k zaniklému 6tému domu a upíři, do jejichž skupiny se dostanete pouze nakažením se vampirismem. Výběr samozřejmě závisí pouze na vás a na společenské pozici, na kterou se chcete propracovat. Původně jsem se chtěl stát guildmasterem, respektive šéfem každé ze skupin (což je ostatně cíl vašeho snažení v každé z frakcí) a v konečném důsledku zavést na Morrowindu krutovládu jednoho muže, ale nakonec jsem uznal, že den má jen 24 hodin a že bych měl taky někdy třeba pracovat a spát, takže jsem se omezil jen na několik z nich :)

V každé frakci budete dostávat série několika desítek úkolů, zpočátku jednoduchých typu přines něco nebo zabij někoho, ale později i hodně složitých hádanek, které budete moci vyřešit teprve po nasbírání dostatku indicií. Questy bude dostávat také od “náhodných kolemjdoucích” po celém Morrowindu, ale odměnou za ně bude většinou pouze nárůst reputace nebo nějaký ten artefakt. Je zajímavé, že celkem dost úkolů je možné řešit hned několika různými způsoby a časem se mi začalo sakramentsky vyplácet šetřit čas a schopnosti diplomacie (Speechcraft). Navíc potkáte řadu questů, kde budete muset volit loajalitu k jedné z frakcí na úkor druhé a které nebudou černobílé, ve smyslu určení správnosti vašeho jednání.

The Elder Scrolls: Morrowind

Každý z obyvatel Morrowindu má svůj názor na dění kolem sebe a jeho vztah k vám závisí nejen na rozdílu mezi vašimi rasami, politickém a náboženském přesvědčení, ale taky na vašich předchozích činech a pověsti. Naštěstí je možné zkusit kohokoliv uplácet nebo mu lichotit a i když to zpočátku znamená hodně loadování, jakmile pořádně vytrénujete diplomacii, je možné si kohokoliv naklonit jedním nebo dvěma ťuknutími (prostě telepatie :). Míra náklonnosti určuje o jakých tématech a jak podrobně je s vámi ochoten diskutovat, ale také například ceny, za které můžete nakupovat a prodávat, nebo možnost řešit některé questy mírovou cestou (jednou se mi podařilo přesvědčit nějakého chudáka, aby rozdal veškeré své bohatství a vstoupil do kláštera, ale to je tak trochu extrém ;).

Vzhledem k obrovskému množství textů, které budete moci číst při rozhovorech, ale také v desítkách knih, je zřejmá i existence deníku, kam se automaticky zapisují všechny důležité informace a questy. Deník funguje navíc také jako abecedně řazená encyklopedie, protože si můžete vylistovat všechna témata o kterých jste se kdy s někým bavili a ukládá se automaticky v html formátu (výborné čtení před spaním ;). Trochu nepříjemná je absence vyhledávání a ukládání vlastních poznámek, The Elder Scrolls: Morrowind protože časem jde počet stránek do stovek a je obtížné se orientovat v desítkách otevřených a současně plněných questů. Nakonec jsem to musel řešit tabulkou v Excelu, kam si pravidelně doplňuju nedořešené questy…

Konečně se trochu oklikou dostávám k části, která zajímá každého pořádného fanouška RPG asi nejvíc, tedy vlastní postavě a jejímu vývoji. Ve hře existuje hned několik možností, jak si ji vytvořit - výběrem z mnoha předdefinovaných generických povolání, vyplněním dotazníku a nebo si můžete připravit vlastní kombinaci skillů a přizpůsobit si tak postavu vlastnímu stylu hraní. Základní vlastnosti jsou celkem klasické - síla, odolnost, obratnost a několik dalších, z nichž se potom odvozují fyzické atributy jako počet životů nebo many, maximální zátěž, přitažlivost nebo rychlost. Každá postava má povolání s pěti hlavními a pěti vedlejšími skilly, které vybíráte ze tří skupin (bojové, magické a zlodějské). V závislosti na tom, jak často je používáte, se postupně zvyšují a po zhruba deseti zlepšeních získáváte další level. Kromě toho má každý skill svou primární vlastnost, která se při přestupu na vyšší úroveň a dostatečném tréninku může zvýšit o dva až pět bodů místo jednoho (vybíráte vždy pouze 3 vlastnosti z 8mi).

Některé skilly jdou trénovat velmi snadno, například Athleticism, The Elder Scrolls: Morrowind kde stačí mít permanentně zapnuté běhání nebo Long Blade, který se rychle zlepšuje bojováním, u jiných se pořádně zapotíte, než vyrostou o jediný bodík (to se týká většiny kouzelnických škol a zlodějských schopností). Bohužel budete ale v Morrowindu zoufale neinformovaní, co se všech možných čísel a statistik týče (není možné nijak jednoduše zjistit hitpointy protivníků nebo aktuální zásahy zbraní) a daleko větší vliv na bojeschopnost vaši postavy bude mít nové a lepší brnění nebo zbraň, zatímco rozdíl deseti bodů na většině skillů téměř nepoznáte.

Další věc, která mě trochu nepříjemně překvapila, je možnost najít hodně silné vybavení relativně hned na začátku hry, i když to samozřejmě souvisí s volností, která je vám dána. Nacházet budete desítky a stovky různých předmětů, ale často se vám stane, že nenarazíte na nic použitelného třeba i několik hodin. Jakmile našetříte trochu (spíš trochu hodně ;) peněz, stejně si pravděpodobně vyrobíte nebo necháte vyrobit u Enchanterů vlastní magické vybavení snů, které pak obstará většinu léčení a podpůrných kouzel (světlo, recally, soul trap a další) za vás a zadarmo (magické věci mají vlastní energii, která se po vyčerpání sama regeneruje).

Zajímavě řešený je také systém kouzel. The Elder Scrolls: Morrowind V podstatě existuje omezená skupina různých efektů a každé kouzlo je kombinací efektu, jeho síly, dosahu a doby trvání. Jakmile jednou nakoupíte kouzlo s nějakým efektem, už si ho pamatujete navždy a je možné ho použít při výrobě nového kouzla s jinými, vám více vyhovujícími parametry. Je škoda, že magické skilly ovlivňují pouze úspěšnost, se kterou jste schopni kouzla sesílat a nikoliv jejich sílu.

Souboje mi osobně přijdou hodně jednoduché a u většiny monster stačí přiběhnout a párkrát kliknout levým myšítkem. Na druhou stranu je pravda, že ze začátku se jednalo o výborný adrenalinový sport, protože bez pořádného vybavení jsem dostával zle na p**el a nejednou se mi stalo, že jsem dobíhal do nejbližšího městečka s nulovou staminou, životama i magií, s několika nenažranejma mrchama těsně za zády a na pokraji infarktu, protože jsem pochopitelně opět zapomněl ukládat. Akčnost zvyšuje i možnost různě poskakovat, schovávat se za přírodními překážkami, létat nebo uhýbat kouzlům.

Trochu už jsem nakousl technické zpracování, které je naprosto brilantní a využívá možnosti enginu i hardware na maximum. K tomu abyste si grafiku vychutnali v maximalních detailech a bez cukání, budete ale potřebovat opravdu high-end konfiguraci někde na hranici dnešních možností. The Elder Scrolls: Morrowind Na druhou stranu je možné měnit celou řadu nastavení a tak je možné Morrowind vyladit na míru téměř každému slušnějšímu stroji. Hudba, měnící se zároveň s prostředím a situací je už dnes v RPG standartem a výborně ladí s žánrem hry. K ovládání nemám žádné výtky, je velmi intuitivní a oceňuji především možnost naklíčovat si kritická kouzla a předměty na skupinu hotkeys.

Je vidět, že programátoři z Bethesdy urazili od posledního dílu ságy Elder Scrolls dlouhou cestu a poučili se ze svých chyb. Výsledkem jejich snažení je simulace skutečně kompaktního a fungujícího světa, ve kterém má každý člověk a věc své místo a který vás okouzlí svou složitostí a atmosférou. Už dlouho se mi nestalo, abych zanedbával spaní a všechny ty podobně nevýznamné záležitosti v reálném životě, protože bych byl pohlcen příběhem jiného, fantastického světa, jako se to povedlo Morrowindu. Nebýt těch pár chybek a nevychytaností, které se u projektu takového rozměru dají čekat, musel bych tentokrát sáhnout po známce nejvyšší. Bravo!

The Elder Scrolls III: Morrowind
Výrobce: Bethesda Softworks
Distributor: UbiSoft
Distribuce v ČR: Playman, český manuál (od podzimu kompletně v češtině)
Stáhněte si: screenshoty, technology videa, trailer, hudební ukázky
Oficiální homepage: www.morrowind.com
Minimální konfigurace: Pentium II 400 MHz, 64 MB RAM, 16 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Pentium III 800 MHz, 256 MB RAM, 32 MB grafická karta
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Morrowind je první offline RPG, které nebudete hrát, ale prožívat ve fantastickém a přitom zcela reálném a fungujícím světe. Bravo, Bethesdo!

Hodnocení:

95%

Autor:

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září. Z důvodu hygienických opatření bude počet návštěvníků omezen na 40 tisíc pro každý den. Ke vstupu je nutné si zakoupit vstupenku vázanou na jméno.

Poprvé se v Ostravě představí nová americká stíhačka F-35A Lightning II, dále se návštěvníci mohou těšit na transportní letouny A400M Atlas, druhoválečný stroj Douglas C-47 Dakota nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Matrix 4 působí jako reset systému, hlavním tahounem bude Keanu Reeves

Trailer na The Matrix Resurrections, který jako první viděli už v srpnu návštěvníci CinemaConu v Las Vegas, je konečně...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

Korunní klenot PlayStationu míří na PC, chystá se remake Star Wars KOTOR

Netrpělivě vyhlížená prezentace PlayStationu nabídla spousty zajímavých ukázek z chystaných her, chyběla jí ovšem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Představujeme desítku nejdůležitějších streamerek světa. Kolik jich znáte?

Pro mladé jsou dnes streamovací služby daleko důležitějším zdrojem zábavy než televizní kanály plné obstarožních...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: Zaklínačský animák působí spíš jako „neznačkové“ fantasy

Nový animovaný film se zaklínačskou tématikou je dalším přírůstkem do kolekce nabídky původní tvorby Netflixu. Ačkoli...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...