Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 22. června 2021 Pavla

Tekken 6 dává na budku sám sobě

  0:02
Největší legrace je, když někdo upadne, a největší zadostiučinění, když někomu dáme do zubů.
80

Tekken 6

Platforma: PlayStation 3
Výrobce: Namco Bandai

 • Spousta postav
 • V základu zajímavý koncept Story módu
 • Nové "rage" a "bound" systémy
 • Opět o kousek plynulejší hratelnost
 • Šest nováčků na soupisce
 • Naprosto nesmyslný nárůst obtížnosti ve Story módu
 • Animace mohla být alespoň o kousek lepší

Vynikající bojovka, která ale potěší především letité fanoušky a ty, kterým jde v prvé řadě o klasické duely. Story mód bude asi nad síly nejednoho běžného hráče, o těch vyloženě příležitostných ani nemluvě.

Herní karta

Tekken 6V současnosti je poměrně rozšířeným názorem, že klasické mlátičky mají již svá nejlepší léta za sebou. U nás v redakci se spíše řadíme k tradičním fanouškům tohoto klasického žánru, ale při pohledu na šestého Tekkena musíme uznat, že na té skepsi možná i něco bude.

Šestý díl u nás nejznámější bojovkové série totiž sice opět přináší obrovskou porci prvotřídní pěstní akce, ale zároveň je patrné, že celá série, stejně jako obecně celý žánr bojovek, již asi nemá moc kam dál jít. Respektive nechce, protože vzhledem ke kvantům fanoušků po celém světě vlastně ani nemůže.

Chvíli to mydlíte na ulicích a dalších lokacích, abyste to vzápětí proložili klasickou bojovkou v arénách.

Tím pádem se nám tu začíná rýsovat klasický bludný kruh, z něhož by se dalo vystoupit pravděpodobně pouze zcela novou generací úplně nových her. Bojovky totiž Tekken 6už došly tak daleko, že hrát je na slušné úrovni je již svým způsobem jistým druhem mistrovství, a kdyby tedy některá ze známých sérií přišla se zcela novým konceptem, dosavadní příznivci by mohli všechny ty roky tvrdého tréninku hodit za hlavu.

Hned v úvodu je tedy třeba ještě jednou zopakovat, že Tekken 6 je plnohodnotným přírůstkem do rodiny elitních bojovek a pokud o nějaké hře tohoto typu uvažujete, tak s šestým Tekkenem rozhodně nesáhnete vedle. Žádný zásadní zlom se ale nekoná.

Tekken 6K dispozici jsou na čtyři desítky postav, kdy se vedle starých známých matadorů pochopitelně objevuje i celá řada nováčků. Každá z postav má svůj vlastní příběh a motivace, kvůli kterým do Turnaje o Krále železné pěsti vstupuje, a roli zde samozřejmě hrají i různé vzájemné vztahy mezi jednotlivými bijci. Kdo už pár předchozích dílů hrál a zdejší příběhové propletence si oblíbil, ten tu bude v sedmém nebi. Ale stranou nezůstanou ani nováčci, kteří si i bez znalosti některých hlubších příběhových zákrutů z minulosti přinejmenším užijí řadu hezkých závěrečných videí.

S tím ale přichází i jedno zásadní mínus. Vzhledem k celkové koncepci verze pro domácí konzole si příběhy úplně všech postav asi jen tak leckdo neužije. Alespoň tedy co se týče běžných hráčů, kteří nemají zrovna ambice účastnit se světových Tekken turnajů. Vezmeme to ale lehce zeširoka.

V hlavním menu se objevuje položka Offline Mode, v níž vedle všech možných Time Tekken 6Attacků a Survivalů najdete i Arcade. Když ovšem do arkády vstoupíte, zjistíte, že k dispozici jsou úplně všecky postavy, takže žádné nemusíte průběžně odemykat. Na jednu stranu je to samozřejmě super, ale na stranu druhou se tady vytrácí ono kouzlo toho, že si k novému Tekkenovi o víkendu sednete a než se pustíte do pilování technik s oblíbenou postavou, tak si nejprve odemknete všechny dostupné bijce.

Vzápětí pak zarazí, že před první úrovní se nespustí žádné intro, a tak na konci už zase až tak nepřekvapí, že se nekoná ani žádné závěrečné video. Skutečnost se má totiž tak, že se jedná o prostý port automatové verze, která je „v oběhu“ už více než rok.

Pokud vás tedy zajímají příběhy jednotlivých postav, musíte spustit Story Mode. Jistě, zní to logicky, ale vzhledem k tomu, že tento režim je v podstatě starým Tekken 6známým Tekken Forcem, tedy klasickou mlátičkou nahlíženou z pohledu třetí osoby, v níž procházíte s postavami různými lokacemi a mlátíte hordy protivníků, vás asi v první chvíli nenapadne, že tudy vede cesta k tomu, co chcete.

Skutečnost je ale taková, že na konci každé z krátkých „scrollovacích“ úrovní se objeví boss v podobě jedné z tekkeňáckých postav. Většinou tedy v roli protivníka. Jakmile se ním vypořádáte, stačí už jen vejít na mapě do Arény, a tam si s každou odemknutou postavou můžete zahrát ten opravdu klasický příběhový mód.

Co se týče hratelnosti, tak ta zůstala zhruba tam, kde v předchozím dílu skončila.

Jen je trochu škoda, že vás pak v Aréně čekají pouze čtyři souboje a poslední dva Tekken 6protivníci jsou u drtivé většiny postav stejní – Jin Kazama a závěrečný boss Azazel. Na jednu stranu to tedy sice vcelku svižně odsýpá, ale na stranu druhou si člověk připadá tak trochu podveden či okraden.

V základu je ale tato symbióza ve výsledku až překvapivě příjemná. Chvíli to mydlíte na ulicích, v laboratořích, tunelech a dalších lokacích, abyste to vzápětí proložili klasickou bojovkou v arénách. Navíc má tato variace na Tekken Force sama o sobě vlastní příběh, v němž vystupuje vůdce rebelů Lars a robotická Alisa Boskonovitch a v němž se bojuje proti zlovolné G Corporation, ještě zlovolnější Mishima Zaibatsu a všem možným dalším bubákům. Svým způsobem to tak je opravdu příjemný a ne zcela tradiční zážitek.

Sranda ale končí v okamžiku, kdy ke konci narazíte na prvního tužšího bosse. Není snad zas až tak nečekané, že se jedná o Alisu, přičemž si o tomto souboji dovolíme tvrdit, že zcela spolehlivě odradí přinejmenším polovinu běžných hráčů. Proč? Tekken 6Protože je asi tak desetkrát obtížnější než cokoliv, co jste dosud v tomto módu zažili.

Když vás Alisa začne u bariéry sekat motorovými pilami, nemáte skoro žádnou šanci dostat se nějak rozumně zpátky na nohy, čas od času vás na chvíli zmrazí elementárním útokem a když díky ne úplně dokonalé kameře budete hledat, kde za svými zády máte tu uzdravovací slepici, tak se Alisa pohodlně zavěsí do vzduchu a začne se vcelku rychle léčit.

Samozřejmě se dá porazit, ale je to o nervy a vůbec se není co divit nikomu, kdo to vzdá. Čeká na vás totiž hromada opakování, zkoušení nových postav, které můžete v levelech ovládat namísto Larse, a čachrování s vybavením.

Z některých protivníků totiž vypadávají různé předměty, které vylepšují vaše statistiky, takže na sebe můžete navléct například čepici zesilující vaše útoky, bundu vyztužující obranu nebo kalhoty způsobující při útocích elektrické šoky. Všechny tyto Tekken 6věci se ale odemykají pro danou konkrétní postavu, takže pokud svého bijce změníte, budete si muset tyto předměty znova vybojovat nebo koupit.

Abychom to tedy ale dále neprotahovali: původně hodně zajímavý nápad se na konci mění v nefalšované peklo na zemi, které dokáže znechutit i hodně otrlé hráče. Svým způsobem to lze považovat za hardcore výzvu, ale upřímně řečeno, ultimátní výzvy v čistokrevné bojovce si představujeme značně jinak.

Ten hraje to a ten zas tohle
Tekken 6 nabízí vedle poněkud sporného Story módu víceméně klasickou sestavu herních režimů. Vedle automatového módu Arcade tu pak máme klasiky Survival (nastupují proti vám pořád noví soupeři, dokud nepadnete), Time Attack (jde o co nejrychlejší průběh hrou) a nezbytný trénink (Practice).

Samozřejmostí je multiplayer a to jak klasický, tak i v týmové variantě (vyberete si více postav), jenž je navíc k dispozici i v online variantě. S tou souvisí i položka Ghost Battle, v níž si můžete zahrát proti "stínové" postavě někoho jiného. Hra vytvoří "ducha" vaší oblíbené postavy, který bude bojovat stylem podobným, jakým hrajete vy, a toho si pak mohou stáhnout ostatní hráči a vyzkoušet si na něm svoje schopnosti.

Stejně jako v předchozím dílu pak lze své postavy zlepšovat i po výkonnostní stránce. Začínáte klasicky na desátém kyu a s dalšími a dalšími zápasy se dostáváte výš a výš. Silnější údery tím samozřejmě nezískáte, ale rozhodně to přinejmenším v online bitvách může leccos napovědět o vaší výkonnosti.

Tekken 6Třeba jako jakéhosi robotického pavouka NANCY, jenž zde funguje jako vložený boss v Arcade režimu. Naštěstí je jen bonusový, takže pokud prohrajete, pokračujete dál, akorát že nezískáte bonusové body. Záleží samozřejmě na obtížnosti, ale tak jako tak si s touto mašinou asi neporadíte hned napoprvé.

Zajímavým bossem je i závěrečný drak Azazel. Ten tedy není ani zdaleka tak brutální jako Jinpachi Mishima v předchozím dílu, ale taky dokáže dát zabrat. Jeho techniky se dají časem docela dobře odkoukat, ale vzhledem ke své rozložitosti jsou souboje s ním často docela nepřehledné. A jak už to tak u bossů bývá, občas použije „nefér“ praktiky s takovou kadencí, že si po aréně pár chvil jen tak bezmocně poletujete, abyste vzápětí zjistili, že máte půlku zdraví v tahu.

Co se týče hratelnosti obecně, tak ta samozřejmě zůstala zhruba tam, kde v předchozím dílu skončila, což znamená, že pokud Tekkena už nějaký ten pátek Tekken 6hrajete, budete zde téměř okamžitě jako doma. Rozdíly tak zaznamenají spíše jen ti, kteří mají v předchozích dílech už něco odboxováno.

Zároveň je zde ale opět patrná snaha přiblížit hru co nejširšímu publiku, a tak se některé techniky provádějí zase o něco snadněji a celkově je hra zase o kousek plynulejší. Jistým zjednodušením, respektive krokem k větší atraktivitě, jsou pak jakési řekněme „polochytačky“. Pokud nás tedy paměť neklame, tak ty se v předchozích dílech rozhodně nevyskytovaly v takové míře, pokud tedy vůbec.

Jde o to, že docela dost postav v šestém Tekkenovi po namačkání kombinace, po níž byste očekávali nějaký silnější úder (typicky například dvakrát dopředu a úder nebo kop), provedou navíc třeba ještě to, že soupeře zároveň chytí a mrští jím o zem. To má pak samozřejmě i jistý nezanedbatelný vliv na strategii vedení boje, protože namísto toho, abyste silnou pumelicí soupeře odstřelili do dálky, ten vám zůstane Tekken 6ležet pod nohama.

Dramatičnost soubojů pak má zvýšit takzvaný Rage mód. Ten funguje tak, že jakmile hodnota vašeho zdraví klesne pod jistou úroveň, tak se vaše postava „opravdu naštve“ a její údery pak jsou o poznání silnější než za normálních okolností.

Další novinkou je pak takzvaný „bound“ systém, kdy každá postava má nějaké pohyby, kterými může soupeřem aktuálně se vznášejícím ve vzduchu praštit o zem. Tuto možnost ale nepochybně ocení spíše jen již pokročilejší hráči. Zároveň to ale může vysvětlit i ony zmíněné „polochytačky“, které se vám ale často povedou i za úplně normálních okolností, kdy si protivníka předem nijak nepřipravíte.

Bob
Z nových postav nás nejvíce zaujala Alisa. Kombinace roztomiloučké dívenky s raketovým pohonem a motorovými pilami je zkrátka k sežrání. Pokud se ale omezíme čistě jen na hratelnostní stránku věci, přijde nám nejzajímavější vypasený Bob.

Jeho bojový styl sám o sobě není nijak revoluční a rozhodně se nemůže měřit třeba se zařazením boxera Steva, jenž jako jediný bojuje téměř výhradně pouze rukama, ale z nováčků je Bob asi nejzrádnější.

Jelikož má tvar téměř symetrické koule, tak nikdy nevíte, odkud z něj vyletí ruka nebo noha a pošle vás k zemi. Bob se zkrátka dost špatně čte a vzhledem ke zmíněné kulatosti není hra s ním úplně snadná, ani když ho sami ovládáte, protože se zase špatně odhaduje vzdálenost k soupeři.

Jedná se prakticky pouze o optickou záležitost, ale protože z Boba končetiny zkrátka "netrčí" tak jako z ostatních bojovníků, tak je potřeba si na to chvíli zvykat. Bob tak má šanci postavit se vedle Eddyho, který je obecně mezi tekkenisty jednou z nejméně oblíbených postav právě díky špatnému čtení jeho tanečků.

Zajímavý je i Bobův příběh. Býval vytrénovaným bojovníkem ale díky nízké hmotnosti prohrával s těžšími soupeři. Poté ztloustnul, ale zároveň našel i ideální způsob boje, kterým všechny válcoval. Ve vcelku vtipně pojatém závěrečném videu pak upadne do totální deprese, protože neplánovaně zase zhubnul. Co by za to jiní dali.

Tekken 6Oživení mají představovat i nové postavy, ale upřímně řečeno, v tomto ohledu stojí za zmínku pouze tlouštík Bob, kterému se věnujeme v samostatném infoboxu. Ostatní nováčci samozřejmě taky nejsou bez zajímavosti, ale nijak zvlášť z tradiční sestavy nevybočují. Série Tekken totiž už došla při ztvárňování skutečných bojových umění tak daleko, že každý nový přírůstek už je podobný něčemu z dřívější doby. Nemluvě o tom, že několik stylů najednou si navíc nárokuje Lei Wulong.

Z toho ovšem vylučujeme Alisu Boskonovitch, která používá při pohybu trysky na zádech a na pažích umí aktivovat smrtonosné motorové pily. Ta v kontextu celé značky opravdu představuje jen jakési zpestření. Ale třeba taková Zafina bojuje oproti tomu naprosto klasicky. Má sice poměrně rychlé a průrazné údery a kopy, ale její styl působí, jako by v prvé řadě měl jen vypadat zvláštně. Těžko tedy říci, kolik příznivců si především mezi zasloužilými tekkenisty najde.

Tekken 6Technicky je Tekken 6 zvládnutý na jedničku a je radost na něj pohledět. Všechno je krásně barevné, lesklé a ostré a v kombinaci s několika zajímavými arénami jako je třeba dvorek s prasaty je na hru radost pohledět. Občas ale něco není úplně ideální.

Například animace mohla být ještě o kousek preciznější, protože v pohybu nový díl přeci jen možná až příliš odkazuje na své předchůdce. Sem tam pak nezalícuje textura jako například kožich Pandy. Těžko říci, zda to už lépe nešlo, ale moc se nechce věřit, že by to současné konzole nezvládly, zvláště když se na obrazovce de facto pohybují pouze dvě postavy.

Na druhou stranu je ale potřeba uznat, že vzhledem k možnostem úprav vzhledu postav bylo asi potřeba sáhnout k jistým kompromisům. Každá postava má dva až tři základní kostýmy (Panda je jedním z „kostýmů“ Kumy), ale stejně jako v předchozím dílu jí můžete pořídit celou řadu serepetiček, které ji odliší od ostatních hráčů Tekken 6používajících stejného bijce. K dispozici jsou oděvy, doplňky, brýle nebo třeba vojenské helmy.

Tradičně výborné jsou ale závěrečné filmečky jednotlivých postav a o to větší je škoda, že odemknout úplně všechny ve Story módu není zrovna jednoduchým úkolem. Některé jsou pojaty vážně, ale spousta jich je naopak docela vtipných, což je klasicky případ dvojice Paul a Law, kteří zase jednou nemají peníze, nebo Leie Wulonga, jenž si na závěr zase nabije.

Příznivce bojovek Tekken 6 tedy rozhodně nezklame. Otázkou je, jak se k tomu postaví běžní hráči. Bojovky jsou samozřejmě v prvé řadě o tom, dávat si vzájemně do zubů, ideálně tedy s živým protivníkem, ale přeci jen s předěláním Story módu hra ztratila jeden ze základních rysů celé série. Tak trochu se to podobá, jako kdybyste šli hrát poker a nehráli o peníze. Můžete si zahrát skvěle, ale něco tomu možná bude chybět.

Hru zapůjčila firma Gamehouse.

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

78 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 384 čtenářů

 • Nejčtenější

Do Age of Empires 2 přibudou Češi, v kampani si zahrajeme za Žižku

Legendární strategie Age of Empires 2 chytla díky nedávnému remasteru druhý dech a autoři ji postupně rozšiřují o další...

Blonďatého padoucha Alberta Weskera ztvární v seriálu Resident Evil černoch

Co na to říct? Máme tu hotový casting z pekla. Seriálový Albert Wesker totiž nevypadá vůbec jako jeho předloha z...

Take Two hráče zklamalo, místo představení novinek poučovalo o toleranci

Herní vydavatelství Take Two nevyužilo svůj prostor na výstavě E3 k předvedení chystaných novinek, ale uspořádalo...

Stalker 2: Heart of Chernobyl vypadá přesně tak, jak si fanoušci vysnili

Po dlouhé odmlce se příští rok vrátí legendární postapokalyptická střílečka S.T.A.L.K.E.R. Strhující trailer...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Forza Horizon 5 v Mexiku. Grafika je místy k nerozeznání od skutečnosti

Jedním z lákadel show Microsoftu byla i nová festivalová Forza Horizon 5, v níž se budeme ve stovkách různých vozů...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

 • Další z rubriky

RECENZE: Pobouřil Číňany a dva roky nešel koupit. Jaký je horor Devotion?

Tchajwanský horor Devotion způsobil před dvěma roky obrovský poprask. Vývojáři do něj nenápadně propašovali na první...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: Jedi: Fallen Order je konečně zase skvělá Star Wars hra

Jedním z velice příjemných překvapení roku je titul Star Wars Jedi: Fallen Order, který mohlo vydavatelství EA pokazit...

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

Pronájem, byt 2+1, Rožmitál pod Třemšínem
Pronájem, byt 2+1, Rožmitál pod Třemšínem

Kpt. Jaroše, Rožmitál pod Třemšínem, okres Příbram
10 000 Kč/měsíc

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....