Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RECENZE: V definitivní edici State of Decay musíte jediné. Přežít

Konec světa je tu a z lidí se staly nemyslící nemrtvé zombie, které jdou živým po krku. Vaším úkolem není ani spasit svět, ani najít lék na zákeřný virus. Jediným cílem je přežít.
60

State of Decay: Year One Survival Edition

Platforma: XboxOne
Výrobce: Undead Labs

  • Zajímavé pojetí zombie apokalypsy
  • Neustálý důraz na přežití
  • Rozlehlý svět
  • Budování důvěry
  • Výborný armádní přídavek Lifetime
  • Řada neskutečných bugů
  • Poklesy snímkování až na nulu
  • Toporné ovládání
  • Stereotypní vedlejší mise

Konec světa je tu a s ním i celá řada technických chyb, které kazí vtahující postapokalyptickou náladu.

Herní karta
State of Decay: Year One Survival Edition

State of Decay: Year One Survival Edition | foto: Microsoft

State of Decay je hodně zvláštní hra. Už na první pohled je jasné, že nejde o videoherní blockbuster třídy AAA. Ale stejně tak nelze popřít, že po několika okamžicích hraní dokáže chytit, zaujmout a pokud vás bude skutečně bavit, tak vás jen tak nepustí.

Tato prohnilá zombie hra je totiž rozlehlá a životností strčí do kapsy většinu ostatních záležitostí, kde hrají šourající se a hnijící spoluobčané hlavní roli. Není se tak čemu divit, že původní verze pro Xbox 360 se stala jednou z nejlépe prodávaných her na Xbox Live všech dob.

Xbox 360 zombie se došourala na Xbox One

Teď z hrobu vylézá definitivní verze pro Xbox One, která nabízí lehce vylepšenou původní hru společně s oběma stahovatelnými přídavky v jednom balení. Pokud už máte nějaké ty eskapády ve světě State of Decay za sebou, oceníte možnost přetáhnout uložené pozice z Xboxu 360. Navíc dostanete třetinovou slevu z původní ceny remasterované edice a bonusovou postavu navíc.

State of Decay: Year One Survival Edition

Pokud jste ještě holý boj o přežití nevyzkoušeli, máte nyní příležitost to napravit ve vylepšené grafice. Rozhodně však nečekejte kvalitu hodnou Xbox One. Je to hra z minulé generace konzolí a na každém kroku je to vidět.

Potrhaní od zombie, trhaný zážitek při hraní

Textury jsou nyní mnohem ostřejší a vylepšením prošly i všechny viditelné světelné HDR efekty. Záře ze zapadajícího slunce se hezky láme v korunách stromů, ale vše ostatní vypadá jako normální hra pro Xbox 360. A to i se všemi neduhy. Hra se trhá stejně často jako nevýherní los v rukou sázkaře. Snímkování v některých případech klesne i na nulu, což je ostuda, zvlášť když jde o konverzi hry z minulé generace.

Hrůza ze zombie, nefalšovaný děs z bugů

Stejně tak mohlo být vylepšeno i toporné ovládání. Při některých obtížnějších úkolech, například dorážení zombie, jde o nefalšovanou prekérku. Ale tím nejhorším na hře jsou všemožné chyby. Hra je jimi protkaná skrz naskrz. Od vtipného proskakování postav texturami až po děsivé zaseknutí v předmětech a nutný restart hry. Všechno jsou to přitom neduhy z původní hry.

State of Decay: Year One Survival Edition

Údolí Trumbull Valley je fiktivním místem na americkém středozápadě. Naleznete tu menší města, vesnice, lesy, pole i pláně. A hlavně tisícovky zombie. Co se stalo, nikdo neví. A je to jedno, důležité je jen přežití. Poté, co se s první hratelnou postavou vypořádáte s nemrtvými, které považujete za kanibaly, se vydáte hledat základnu a provizorní domov, abyste zjistili, že situace je stejná všude v okolí.

Začíná jeden velký boj o přežití, při němž můžete využít vše, co máte po ruce. Šroubováky, baseballové pálky, sekyry, to vše dokáže zombie poslat zpátky do pekel. Ale pozor, zbraně nevydrží donekonečna a po zuřivém boji se rozbijí.

Grand Theft Auto: Zombie Wars

Pokud se setkáte se zombie hordou, je často lepší utéct, nebo se skrýt. Plíživý postup mnohdy zachrání krk. S hordou se vypořádáte snadno, pokud sedíte za volantem některého z vozidel. Ano, State of Decay: Year One Survival Edition je hrou v otevřeném světě s ovladatelnými auťáky. S nimi uděláte krvavou šmouhu i z přesily nemrtvých.

State of Decay: Year One Survival Edition

Vozy se však po čase se zničí, a pokud s nimi uděláte kotrmelec, je lepší vzít nohy na ramena. Jízdní model je plně arkádový a z větší části bezproblémový. Nezničitelnost některých překážek, třeba plotu, je však za volantem vozu zarážející.

Budujte komunitu

Ale ne vždy budete moci řídit a vaše lidské schopnosti jsou značně omezené. Po chvíli běhu se zadýcháte a veškerá energie je fuč. Budete tedy potřebovat potravu i zbraně. V hlavní hře však ke slovu většinou přijdou sečné a improvizované zbraně. Do rukou dostanete i pistole nebo pušky, ale munice je tu vzácná.

Obtížnost ostatně nepatří k nejlehčím. Neustále musíte dávat pozor a přemýšlet, kam se vydáte a jakým způsobem budete pokračovat. Horda nemrtvých vás roztrhá na kousky během několika sekund.

State of Decay: Year One Survival Edition

Bez vybavení a jídla však nepřežijete. Poté, co si založíte domov a přidáte se k partě přeživších, musíte svou komunitu zabezpečit. Budete zkoumat okolí, hledat zmiňované suroviny i další přeživší. Těm se však jen tak nezalíbíte. Musíte si získat jejich důvěru a přízeň úspěšným plněním misí i sháněním potravin.

Hra je plná chyb. Ale počkat, to je jejich prvotina?

Za hrou State of Decay, všemi jejími dodatečnými rozšířeními i verzí Year One Survival Edition pro Xbox One stojí vývojářské studio Undead Labs (nemrtvé laboratoře). Jak již jeho název napovídá, zombie mají v oblibě. Hra je sice plná bugů, ale zároveň dobrých nápadů a atmosféry, proto možná některé hráče překvapí, že jde o prvotinu těchto vývojářů. Stále jim prorokujeme zářnou budoucnost, ale s těmi chybami a nestabilním snímkováním by si příště měli dávat větší pozor.

Lehce se jim však můžete znelíbit, a tak dávejte pozor na to, aby neskončili na vaší kapotě při divoké jízdě. Dokud vám nebudou lidé z vaší komunity věřit, nebudou ochotni za vás i společné zájmy položit život. Sice nejsou kdovíjak chytří a kvůli průměrné umělé inteligenci vám vejdou klidně i do střelby, ale jejich pomoc se hodí.

Jakmile zařvete, je nadobro po vás

Přežití je ve hře vším. Druhou možnost nedostanete. Jakmile se stanete potravou pro zombie, už vám není pomoci. Jste mrtví a je konec. S aktuální postavou se můžete nadobro rozloučit. Vše, co jste s ní zažili, je pryč. A také vše, co jste získali. Kvůli lehkým prvkům z her na hrdiny to není málo. Do rukou dostanete dalšího přeživšího nebožáka a začínáte s ním znova, byť hra pokračuje.

State of Decay: Year One Survival Edition

Po vzoru zajímavé, ale nedodělané Wii U střílečky ZombiU se můžete vydat za zásobami, které měl zesnulý v batohu a získat je zpět. Celý tento systém přežití, budování základny a smrti je velmi zajímavý a dělá ze hry poutavou záležitost. Příběh je minimalistický a nehraje zde hlavní roli.

Inspirace seriálem

S postavami se rychle seznámíte, možná si je oblíbíte, ale pak je s nimi během okamžiku amen a vy se s nimi už nikdy nesetkáte. V tomto směru hra připomíná kultovní televizní seriál The Walking Dead, ze kterého si podle nás vzala mnohé pro inspiraci. Atmosféra zmaru a zoufalství je na každém kroku hmatatelná, čemuž pomáhá i béčkové pojetí hry.

Světová kritika

IGN - 8,9/10
Game Informer - 7,5/10
GameSpot - 5/10

Trumbull Valley je navíc rozlehlá lokace vyzývající k důkladnému prozkoumání. Na každém poli, v každém prohnilém záchodě na odpočívadle se může skrývat předmět, který vám pomůže k přežití. Je to zábava, je to adrenalin, ale chtě nechtě, po pár hodinách i stereotyp. Vedlejší mise se opakují, stále pomáháte lidem v nouzi, hledáte zásoby atd.

První dodatek selhává na celé čáře

Kompletní State of Decay: Year One Survival Edition obsahuje i dva stahovatelné přídavky. První se jmenuje Breakdown a je víceméně tím samým jako základní hra. Nové jsou zde postavy, obtížnosti a absence příběhových misí. Jde jen o nekonečné přežití a únik přeživších ze zamořeného prostředí v karavanu.

Když si odmyslíme pár detailů, o nic víc nejde. Hrajete v tom samém prostředí a hratelnost je prakticky identická. Upřímně nechápeme, co tímto přídavkem chtěli tvůrci říct. Původní hra sice neobsahuje finální uložení, po kterém lze pokračovat, což v Breakdownu jde, ale jinak je to jedno velké zklamání.

Druhý dodatek Lifeline je přesný opak. Chopíte se rolí vojáků, kteří se snaží při epidemii zombie zachránit všechny VIP, minimalizovat škody a držet při sobě. To je přesně ten typ stahovatelného obsahu, který máme rádi. Bere základ hry a přetváří ho, aniž by zničil pevné základy.

Vojáci mají na celou situaci úplně jiný pohled, pořád mají naději, že se ze zamořeného území dostanou. Navíc se nespoléhají jen na teleskopické obušky, ale mají i celou řadu střelných zbraní, které jako hráči oceníte.

Nelehké rozuzlení

Hodnotit State of Decay: Year One Survival Edition je obtížný úkol. Objektivně jde o nedodělaný polotovar, který shazuje spousta technických chyb. Zároveň ovšem jde o poutavou záležitost, kterou by si vyznavači boje proti zombie rozhodně neměli nechat ujít. Všem ostatním nezbude nic jiného než si tuto recenzi přečíst znovu a zjistit, jestli je to pro ně to pravé prohnilé.

Hodnocení hry

Redakce

60 %

Čtenáři

78 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 75 čtenářů

Témata: Konec světa, Virus
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

Nová zbraň do Call of Duty stojí více než samotná hra

V rámci propagace posledního filmu o obřím opičíkovi King Kongovi přibyla do populární hry Call of...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po dohrání hry by mělo být možné dát spropitné, navrhuje exšéf Blizzardu

Bývalý šéf slavného studia Blizzard sdílel na sociální síti X myšlenku, že by příběhové hry měly po...

Odešla z Twitche, přesto je Amouranth stále nejsledovanější streamerkou světa

Kaitlyn Michelle Siragusa, vystupující na internetu pod přezdívkou Amouranth, se stále sluní na...

Druhá sezona Falloutu potvrzena, seriál masivně zvýšil zájem o hry

Seriál Fallout od Amazonu, který vznikl na motivy známé herní postapokalyptické série, se dočká...

Pátá sezona seriálového Zaklínače bude tou poslední, slíbil Netflix

Kvalitou upadající seriál Zaklínač od Netflixu dostane už jen dvě další sezony. Filmaři přislíbili,...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...