Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 18. srpna 2022 Helena

Race Driver GRID: žádná simulace, přesto jedinečný závodní požitek

  0:03
Taková závodní pecka tu nebyla již dlouho. GRID táhne především na jedno: fantasticky se hraje. A výborně se na něj kouká.
91

Race Driver GRID

Platforma: PC
Výrobce: Codemasters

 • skvělý pocit z jízdy
 • spousta různých sérií
 • výhled z kokpitu
 • návykový multiplayer
 • špičková grafika
 • tratí mohlo být více
 • poškození má jen malé důsledky

O nečekaně kvalitní zážitek se dělí fantastické technické zpracování (grafika, destrukční model) a nesmírně dynamická hratelnost, která dokáže být snadno návyková. Nejpovedenější závody poslední doby!

Herní karta

Race Driver: GRID

Race Driver GRID (PC)Poslední závodní hry od společnosti Codemasters budí mezi fanoušky žánru kontroverzi. Tento vývojář a vydavatel pod jednou střechou kdysi proslul vcelku realistickými tituly Colin McRae a Toca. Ovšem s rostoucí oblibou Need for Speed si zřejmě uvědomil, že posun směrem k arkádě nemůže uškodit – komerční úspěšnosti samozřejmě.

Počínající realizace tohoto plánu, která se projevovala například ve dvou dílech Race Drivera a naposled v Colin McRae DIRT, zvedla ze židle všechny ortodoxní závodníky, kteří si potřebují auťák vyštelovat v garáži a zatáčku projíždět na jediné ideální stopě. Nic proti nim, ale jsou v menšině, a tak se nelze divit rozhodnutí Codemasters, které vrcholí v podobě Race Driver GRID. Ano, je to ještě větší arkáda než předchozí tituly z této stáje. A ano, je to přesně taková pecka, jakou jsme nejpozději po zahrání $1#demo">dema čekali.

"Ano, je to ještě větší arkáda než předchozí tituly z této stáje."

Race Driver GRID (PC)Těžko říci, jak se to autorům povedlo, ale ze zhruba stejné startovní pozice jako Need for Speed, dokázali tento dlouholetý zlatý důl předjet přinejmenším o kolo.

Když usednete za volant prvního závodu v kariéře, kde ještě nemáte vypnuté všechny pomocníky řízení, budete si při kouzlení v prvních zatáčkách říkat, že to tvůrci s tou arkádovostí přeci jen poněkud přehnali. Rychlá auta se točí překvapivě lehce i do vraceček a kolikrát jsme zatáčkou doslova prolétli. Jenže takhle nastavený jízdní model je pohříchu návykový a je úplně jedno, že je na hony vzdálen chování skutečných vozů. Na ně při hraní GRID dokonale zapomenete.

"Jenže takhle nastavený jízdní model je pohříchu návykový a je úplně jedno, že je na hony vzdálen chování skutečných vozů."

Škála nastavení aut není příliš široká, přesto se dá z velmi výrazné arkádovosti leccos ubrat, a to právě vypnutím pomocníků, kteří se starají o kontrolu trakce či pomáhají při brždění. S nimi se ovladatelnost aut trochu ztíží, ale stále zůstane naprosto bez problémů přístupná širokému davu.

gameplay video

Docela potěší, že vypnutí pomocníků je v rámci kariéry bonifikovánoRace Driver GRID (PC) vyšším počtem získaných bodů prestiže, za něž si otevíráte přístup k novým šampionátům. Množství těchto bodíků je ovlivněno samozřejmě ještě umístěním, zvolenou obtížností, možností restartu (pokud ji vypnete, dostanete více) a velmi chytře také závodnickou perspektivou.

Abyste rozuměli – tvůrci GRIDu si dali obrovskou práci se vším, co přispívá k pocitu z opravdového závodění (a realistické chování aut s tím překvapivě nemá co dělat), takže se rozhodli perfektně zpracovat kokpit každého z bouráků. Vidíte dokonce takové detaily, jako je přechmatávání rukou závodníka na volantu či zuřivé mačkání pedálů.

 Vyzkoušejte demoverzi
- V demu si lze vybrat jen ze tří závodů s přiřazenými tratěmi a auty: německý šampionát s BMW, Muscle Cars závody v centru San Francisca a driftování v japonském přístavu.

- Demoverzi stahujte zde (900 MB).
Ale samozřejmě toho z helmy a přes přední sklo vidíte poněkud méně, než když máte pohled umístěn za autem. Přesněji řečeno, horizont mnohdy není tak jasně patrný a je třeba se řídit velkými šipkami v zatáčkách. Navíc když lehce nabouráte, popraská vám přední sklo a vidíte tak ještě o další chlup hůře. Právě kvůli tomu je bodově zvýhodněn stav, kdy je znemožněno přepnutí do jiného než kokpitového výhledu. Rozhodně to ale přispívá závodnické atmosféře.

Race Driver GRID (PC)Jak už jsme nastínili, samotné závody jsou splněným snem každého fanouška motosportu, který hltá televizní záběry, občas se jede podívat na nějaké závody na živo a zkrátka celým tím kolotočem žije. Chce si hru užít a nepotřebuje, aby se auto chovalo přesně tak, jak má. Chce si myslet, že se chová tak jak má. A přesně tuhle iluzi umí GRID fantasticky. Je jasné, že hraje na emoce a na pocity, ale při takové prezentaci mu to rádi odpustíte.

Už na startu nedočkavě dupete do pedálů, a když se celé pole konečně odlepí ze svých míst, nastává opravdová strkanice. Každý chce co nejvýhodnější místo, vozy se mezi sebou proplétají. Někdo má štěstí a podaří se mu krásný předjížděcí manévr ve stylu "když se dva perou, třetí se směje", další přecení své síly a pod tlakem udělá chybu v první zatáčce a závod pro něj končí.

Okruhy se jezdí třeba jen na tři čtyři kola, ale ta jsou naplněna opravdovou dynamikou, kdy se místa mění každou chvíli. V pelotonu se tvoří skupinky, které mezi sebou bojují a v tom všem se řítíte obrovskou rychlostí, jež je na hráče mimochodem převedena velmi silně.

Race Driver GRID (PC)Boje o každou pozici jsou tvrdé. Protivníci vám neváhají "zavřít dveře" a mnohdy je opravdu nutné čekat na příhodný okamžik, ve kterém máte třeba lepší zrychlení ze zatáčky, potažmu na chybu soupeře. A vězte, že přicházejí.

Kdo si počká, ten se dočká. Obzvlášť když se vám konkurenta podaří držet delší dobu na dostřel, cítí se tento pod tlakem a nejede tak konzistentně. Klidně se může stát, že nedobrzdí, popřípadě někde do někoho ťukne. Takových chvil je třeba využít a s uspokojením prosvištět kolem. GRID v tomto směru nabízí skvělé okamžiky ve velké koncentraci.

 Stahujte wallpapery (1600x1200)

Race Driver: GRID 

Race Driver: GRID

Za každý, byť krátký závod zažijete adrenalinové chvíli a slastné pocity z dovedných manévrů. A rozhodně nebudete žehrat nad arkádovým modelem, naopak mu budete blahořečit. V simulátoru by něco takového bylo těžko možné, i když uznáváme i takové tituly.

Race Driver GRID (PC)Hlavní obsahovou nabídkou GRIDu je kariéra, která vás postupně, hezky zhuštěnou formou provede vším, co je ve hře k dispozici.

Tvůrci tentokrát nenakoupili příliš licencí, ale to vůbec nevadí. Bohatě stačí reálná auta, stejně se dříve či později ztratíte v tom, jakou sérii zrovna dobýváte. Vězte, že zpočátku budete dostávat nabídky jiných stájí a vždy si můžete vybrat hned z několika. To podle toho, na jaký typ závodu máte zrovna chuť. V tomto ohledu se hra docela blíží novějším dílům Need for Speed.

"Musíme pochválit rychlé nahrávací časy i opravdu svižný framerate, který netrpí výkyvy ani na počítačích, jež rozhodně nepatří mezi dnešní špičku."

Je tu hned několik typů závodů, například cestovní auta, muscle cars, vytuněné sporťáky, formulky, drifty, ale třeba i demoliční derby a jakousi třešničkou na dortu je pak Le Mans (můžete si ho zajet jen v koncentrovaných několika minutách, nebo absolvovat celou čtyřiadvacetihodinovku).

Race Driver GRID (PC)Všechny typy závodů potěší a jejich koktejl se stará o velmi variabilní hratelnost, kterou současná konkurence těžko překoná. Co na tom, že jednotlivé série nejsou propracovány do úplného detailu a samostatně by neobstály, protože v nich není třeba dostatek aut. V rámci kariéry to vůbec nevadí a dohromady je ve hře obsahu tolik, jako v málokterém závodním titulu.

Možná jen tratí mohlo být o něco více, ale rozhodně se nebojte, že se vám za chvíli budou opakovat. Jen s výhledem na dlouhodobá multiplayerová klání nás tato námitka napadla. Tratě jsou částečně reálné, například Spa-Francochamps, Nürnburgring, Donington Park apod., další jsou uměle vytvořené a vedou atraktivními lokalitami, jako je třeba San Francisco, Detroit, Washington, Milán, Yokohoama apod.

O klasickém závodění byla řeč výše a co se týče speciálních módů, jsou podobně kvalitní. U destrukce se pořádně vyblbnete a dáte příležitost mocnému modelu poškození, drifty jsou zase pořádně návykové a po osvojení základního grifu také překvapivě zábavné.

Race Driver GRID (PC)V preview se často mluvilo o vychytávce zpomalování času. Vězte tedy, že v plné verzi nechybí a počet těchto kouzel je úměrný zvolené obtížnosti. Zatímco na tu nejnižší dostanete možnost převrátit hodiny třeba šestkrát, na nejvyšší již jenom jednou, a komu tahle věc není po chuti, může se jí zbavit úplně.

Je pravdou, že v arkádových závodech se totální destrukce příliš nenosí, ale v GRIDu je a vězte, že se jí v opojení rychlostí párkrát nevyhnete. Stačí se pořádně opřít o zeď a je konec, respektive není – přetočíte čas a pokusíte o lepší průjezd. Na druhou stranu, jde o prvek, který do samotné hratelnosti zase tolik nezasahuje.

Zmínili jsme multiplayerové závody a musíme říci, že po odehrání kariéry jsou právě ony největším tahákem GRIDu. Umělá inteligence je sice vynikající, ale tenhle skvělý jízdní model přímo volá po živých oponentech. Nebojte se přitom, že by nebylo proti komu hrát – téhle hře je předurčen úspěch i na síti. A naše zkušenosti říkají, že si ho bude užívat docela dlouhou dobu.

Race Driver GRID (PC)Bylo by takřka kacířské nedoplnit obrázky také nějakým tím komentářem k vizuálním hodnotám hry. Ty jsou totiž na pohled fantastické. Těžko byste pro GRID hledali grafickou konkurenci.

Vše vypadá téměř jako ve skutečnosti, a přestože si tvůrci vypomáhá nejrůznějšími efekty rozmazávání, vůbec to nevadí. Naopak, jsme jim za to vděční, jelikož takhle mohly hardwarové nároky zůstat relativně nízko.

Musíme pochválit rychlé nahrávací časy i opravdu svižný framerate, který netrpí výkyvy ani na počítačích, jež rozhodně nepatří mezi dnešní špičku. Potěší také kvalita zvuků. Motory zní tak, jak mají a radiokomunikace dodává grády závodní atmosféře, obzvlášť když vás tým oslovuje jménem, které si na počátku zvolíte.

Je jasné, že jsme s Race Driver GRID nadmíru spokojeni. Pokud jste fanoušky Need for Speed, měli byste tenhle titul bezpodmínečně vyzkoušet, abyste poznali, co je v žánru skutečně možné. Ale i když máte vyšší nároky, není radno hru a priori odsuzovat. Jestliže přistoupíte na její (arkádová) pravidla a necháte se vést především pocity ze závodění, dost možná budete příjemně překvapeni, snad i nadšeni.

Autor:

Gamescom 2022

Letošní veletrh her Gamescom 2022 opět pořádá na výstavišti v Kolíně nad Rýnem od 24. do 28. srpna. Slavnostní zahájení proběhne večer předem na Opening Night Live 2022 show 23. srpna.

Hodnocení hry

Redakce

91 %

Čtenáři

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 2513 čtenářů

 • Nejčtenější

Hráč dokončil Diablo 2 na nejtěžší obtížnost, aniž by na někoho zaútočil

Youtuberovi s přezdívkou MacroBioBoi se podařil úctyhodný herní výkon. Dokázal dohrát remasterované Diablo 2 na...

Soud smetl bizarní žalobu, navrhovatel by si prý měl zahrát Call of Duty

Zakladatel společnosti Brooks Entertainment právně napadl mamutí vydavatelství Activision Blizzard za údajné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po 28 letech od vydání se přišlo na to, že herní klasika má i multiplayer

Fanoušek konzolové klasiky Super Punch-out čirou náhodou objevil, že vývojáři do hry ukryli i mód pro dva hráče. Je...

Fanoušek odstranil ze Spider-Mana vlajky hrdosti, byl okamžitě potrestán

Oblíbený server pro sdílení modifikací počítačových her Nexus Mods zrušil profil člověku, který všechny duhové prapory...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Měly být hity, ale dnes už si na tyto hry nikdo nevzpomene

Premium Uspět v herním průmyslu není kvůli obrovské konkurenci nic snadného a o žánru tzv. live service her to platí dvojnásob....

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

 • Další z rubriky

RECENZE: V Tribes of Midgard musíte zajistit přežití vikinské vesnice

Sympatická směsice žánrů, která je sice zasazená do vcelku okoukaného prostředí, ovšem na zábavnosti jí to neubírá....

RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu

Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...