Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Need for Speed: Most Wanted (PC)

  12:03
Série Need For Speed se dočkala nového přírůstku do rodiny. Most Wanted sice vyměnilo noční závodiště za denní město, nicméně tuningu neuniknete. Čtěte recenzi: 2 názory + in-game video!
85

Need for Speed: Most Wanted

Platforma: PC
Výrobce: EA

Herní karta

Představovat sérii Need for Speed je zbytečnost. Už deset let se opakuje stejný rituál. Jakmile začne padat listí ze stromů a sníh z oblohy, objeví se nový díl této série. Pokaždé přinese nějaké ty novinky a pokaždé je silně arkádový.
Kdybych tady napsal, že nový díl je to nejhorší ze série, stejně si ho většina lidí zahraje. Je to přece Need for Speed, to nemůže být tak strašné. Dle mého názoru byl nejlepší díl NFS 5 – Porsche Unleashed. Šestý díl nepřinesl žádné výrazné novinky. V té době přišla vlna Rychle a zběsile a tak další díl musel být o tuningu. Přestože byl mnohem lepší než šestka a přinesl mnoho změn, podle řady lidí nedosahoval kvalit pětky. Druhé pokračování Undergroundů byl propadák a byl horší než předchozí díl. Z pohledu grafiky bylo vše OK, ale hratelnost výrazně zaostávala. Navíc nepřítomnost policie v obou undergroundových dílech byla velkou chybou.
Zašlou slávu má sérii vrátit aktuální díl s podtitulem Most Wanted. EA se rozhodla vyslyšet prosby hráčů a na novém NFS je to znát. Hlavně comeback policie je hlavním tahákem hry.

In-game video

In-game video, ve kterém uvidíte začátek BlackListu - kariéry pouličného jezdce v Need for Speed: Most Wanted
Video

>> Stahujte BlackList video 25 MB <<

Po dlouhých dvou letech prožitých ve tmě budeme konečně závodit ve dne. Svoje autíčko budete prohánět po Rockport City. Z Underground 2 zůstala volná jízda po městě a hledání závodů / navštěvování tuning dílen, shopů s auty a dalšími věcmi. Ovšem ruku na srdce. Bavilo vás po každém vyhraném závodě jet třeba přes celé město domů uložit hru? Ze začátku možná ano, postupem času se z toho ovšem stala nudná rutinní věc. Naštěstí to v EA pochopili a pokud neplníte nějaký závod nebo nemáte za spoilerem policii, najdete v menu položku „Jump to safe house“. Stačí 2x stisknout [ENTER] a jste doma.

Stejně jako v předchozích dílech i zde je něco jako kariéra. Nese honosný název BlackList a je to seznam nejlepších pouličních závodníků ve městě. Vaším prvním úkolem je porazit závodníka na 15. místě a postupně se prokousávat žebříčkem výš a výš. Není to ovšem příliš jednoduché. Každý závodník vás vyzve na několik závodů. Aby vás ovšem vyzval, musíte mít dostatek reputace. Ta se zvyšuje demolováním okolí, uniknutím policii a vyhráváním závodů. Když porazíte někoho v BlackListu a dostanete se na jeho místo, neznamená to, že se hned pustíte do souboje s tím, kdo je nad vámi. Musíte mít právě dostatek reputace, aby vás protivník vyzval k závodu. Musíte si tak zajet několik závodů, které vám zvýší uznání mezi protivníky.
Osobně to považuji za velkou slabinu jinak skvělé kariéry. Ze začátku jsou závody dobré a baví vás. Dostanete se v BlackListu o pár šprušlí výš a najednou se z toho stane nudná věc, kterou je třeba odjet, abyste mohli vyklepnout toho frajera nad vámi. Obzvláště s přibývající obtížností nebudete mít tyto závody rádi.
Možná právě díky nim je 100% dokončení Most Wanted trošku náročnější a nezabere pouze jedno odpoledne. Jedná se ovšem o nepovedené natahování herní doby. Nebýt „Bounty Race“ pro získání reputace, dám hře z fleku 95%, protože by si to zasloužila.

HDR efekty


V NFS: Most Wanted je masivně využíváno HDR efektů. Ty byly poprvé použity v Half-Life2: Lost Coast. Technologie HDR umožňuje lépe pracovat se světlem. Například po výjezdu z temného tunelu na ostré slunce chvíli nic nevidíte.
Bohužel EA použila HDR i na svůj asfalt, takže silnice se leskne ještě více (hnusně) než v předchozích dílech.

Když už Bounty Race kritizuji, tak se podíváme o co v nich jde. Ve městě existuje policejní databáze, ve které jste pečlivě evidováni. Všechny vaše přestupky a zničená policejní auta jsou zapsána. Nejdůležitější ovšem je, jakou škodu jste městu způsobili. Právě podle ní se posuzuje vaše reputace a tudíž schopnosti účastnit se dalších závodů.
V Bounty Race je pro vás připraveno několik singlových závodů. Jedná se o úkoly, které můžete plnit mimo kariéru, tady jsou na ně ovšem nastaveny limity pro splnění úkolu.

V Bounty race i ve free race mimo kariéru můžete soutěžit v těchto závodech:

 • Sprint - Starý známý sprint. Dvě místa, kilometry asfaltu mezi nimi a nažhavené motory. První bere vše, ostatní jdou domů pěšky.
 • Lap Knocout - Okruh, několik kol a pár vytuněných autíček. Kdo projede v každém kole cílem jako poslední tak odpadá ze hry. Vítězem se stává ten, kdo zůstane.
 • Drag - Rovinka, manuální převodovka a otáčkoměr. Vaším úkolem je řadit co nejlépe a dojet jako první. Ovládání auta směrem doprava/doleva je omezeno pouze na změnu jízdního pruhu. Samozřejmě „nenápadně“, aby hráč neměl pocit, že někdo řídí za něj.
 • SpeedTrap - Novinka v sérii. Máte vytyčenou trasu a na ní jsou umístěny policejní radary. Vaším úkolem je proletět kolem nich ve svém vytuněném plechovém miláčku co nejrychleji. V cíly se sečtou naměřené rychlosti z jednotlivých radarů a kdo má nejvíc – vyhrál. V Bounty Race to slouží i jinému účelu. Jste na trati sami a vaším úkolem je projet kolem radaru minimálně rychlostí, kterou vám určí hra. Pokud se vám to povede, reputace roste, jinak můžete zkoušet znova a znova.
 • Tollbooth - Také se těšíte, až se v naší krásné zemi začne vybírat mýtné? NFS: MW vám ukáže, jak to funguje v praxi. Po trase máte několik stanovišť pro výběr mýtného a vy kolem nich musíte projet ve stanoveném čase. Pokud to stihnete, hra vám přihodí nějaké ty cenné vteřiny k dobru a hurá k dalšímu stanovišti. Pokud to ovšem nestihnete, tak vás hra nemilosrdně zastaví a musíte jet znova.
 • K závodům také jedna výtka. Vše je tvořeno předem danou trasou. Chcete do cíle zvolit jinou cestu než vám dali autoři? Smůla, narazíte na zábranu. Ta je navíc vyřešena docela nešťastně. Je průhledná a po ní se posunují žluté šipky, které ukazují, kam máte zabočit. Hra ovšem masivně využívá HDR (viz rámeček) a tak snadno šipky přehlédnete a zaseknete se o něco, co není vidět.
  Pro mainstream je pevné určení trasy závodu naprosto v pořádku, nicméně skalní fanoušci NFS mají v očích slzy.

  Nadvláda Undergroundu naštěstí po dvou letech skončila a tak se v seznamu aut objevují konečně i sporťáky. Samozřejmě i zde zůstal duch Undergroundu a tak se zde najde několik klasických aut pro tuning. Výpis aut najdete v rámečku, který se povaluje někde okolo.
  Kromě tohoto seznamu existuje ještě seznam čtrnácti bonusových aut. Jedná se o auta vašich protivníků v BlackListu. Výjimečná jsou především svým tuningem. Každé obsahuje nějakou součástku, kterou nikde jinde ve městě neseženete. Je jen na vaší šikovnosti, kolik těchto aut získáte. Pokud porazíte někoho z BackListu, objeví se před vámi šest karet a vy si tři vyberete. Nutno dodat, že obsah tří karet znáte, další tři tvoří otazníky, jejichž obsah se dozvíte až ve chvíli, kdy si kartu vyberete.

  Stejně jako v předchozích dvou dílech ani zde nechybí tuning. Hra by se možná měla jmenovat Underground 3. Zde také totiž záleží, co si na auto naplácáte a co narvete dovnitř. Pro hráče milující tuning skvělá věc, ale třetí rok mne nebaví nalepovat na auto všemožné nálepky a měnit převodovku, abych mohl do dalšího závodu. Tuningu se tak musí účastnit i ten kdo nechce a vůbec ho to nebaví.
  Výběr tuning komponent ovšem zůstal stejný jak v předchozích dvou dílech. Spoilery, zrcátka, body-kity, motory, nálepky, skla, výfuky. Všeho je tu dost a pokud po večerech tuningujete vystřihovánky autíček z ABC, budete hru milovat.

  Po třech letech se do série konečně vrátila policie a je to jedině dobře. Drastickým způsobem totiž zlepšuje hratelnost a možná bude důvodem, proč budou NFS: Most Wanted uznávat i veteráni NFS série.

  Seznam aut

 • Aston Martin DB9
 • Audi A3 3.2 Quattro
 • Audi A4 3.2 FSI Quattro
 • Audi TT 3.2 Quattro
 • Cadillac CTS
 • Dodge Viper SRT10
 • Fiat Punto
 • Ford Mustang GT
 • Fordd GT
 • Chevrolet Cobalt SS
 • Chevrolet Corvette C6
 • Lamborghini Gallardo
 • Lamborghini Mucielago
 • Lexus IS300
 • Lotus Elise
 • Mazda RX-7
 • Mazda RX-8
 • Mercedes-Benz CLK 500
 • Mercedes-Benz SL 500
 • Mercedes-Benz SLR McLaren
 • Mitshubishi Eclipse
 • Mitshubishi Lancer Evolution VIII
 • Pontiac GTO
 • Porsche Cayman S
 • Porsche 911 Carrera
 • Porsche 911 Turbo S
 • Porsche Carrera GT
 • Renault Clio V6
 • Subaru Impreza WRX Sri
 • Toyota Supra
 • Vauxhall Monaro
 • VW Golf GTI
 • Protože sedíte v silném autě, není třeba dodržovat nějak předpisy. A najednou to přijde. Obraz zmodrá a zazoomuje na policejní hlídku, která se okamžitě pouští za vámi. Pokud jste někde na začátku, tak máte za chvíli klid, hlídce ujedete během chvíle. Policie ovšem časem přitvrdí. Vše závisí na vašich zápisech v policejní databázi, o které tu již byla řeč. A protože chcete postupovat v BlackListu, tak musíte mít pořádný zápis v databázi, který budete neustále „vylepšovat“. A tak budete stále více v zájmu policie.
  Nutno dodat, že policie je opravdu tvrdá. A čím více budete zlobit, tím více bude zákeřnější. Ke konci budou používat zátarasy s hřebíkovým kobercem, povolají helikoptéru a plno dalších věcí. Nakonec přijdou na řadu SUV. No jako bonus se na vás těší Corvetta seržanta Crosse, který je uznávaný jako nejlepší řidič v Rockport City. A tak mu můžete oplatit, že vám na začátku objel auto klíčem.

  Vaším jediným úkolem v té chvíli je ztratit se dostatečně z dohledu policie a modlit se, ať vám naskočí „CoolDown“ mód. Ten reprezentuje modrá čára, která se postupně naplňuje. A policie vás mezitím hledá. Jakmile je celá čára modrá, vyhráli jste. Ze začátku se stačí schovat za roh a policie o vás za chvíli ztratí zájem. V druhé polovině hry je to již trošku těžší. Díky vrtulníku policii jen tak z dohledu nezmizíte. A když se stane ten zázrak a naskočí CoolDown, tak nestačí zůstat někde za rohem, protože vás velmi rychle najdou. Je nutné dojet na speciální místa, která jsou na mapě vyznačena modrým kolečkem. Jedná se o staré výrobní haly, myčky aut a další místa, kde vás policie při troše štěstí nenajde.
  Problém je ten, že na tohle místo musíte dojet a tak vás může policie znovu zaměřit. V tom případě se CoolDown ruší a musíte utíkat znova.

  Abyste to s policií neměli tak těžké, tak pro vás tvůrci nachystali jednu pikantnost. Honí vás policie? Zajeďte na červený trojúhelníček na mapě. Výsledkem bude zničení několika pronásledujících aut. Na těchto místech čeká na policii past, kterou vidíte v efektivní animaci. Spadnutí části domu na projíždějící policejní vozy, výbuch benzínky a plno dalších věcí.

  Už dávno se z počítačových her stal business, kde se točí velké peníze. A každý vydavatel chce z každé hry dostat co nejvíce. Z tohoto důvodu je série Need for Speed arkáda. Před čtyřmi lety to byla výborná arkáda, skvělý mix plný drobností, které tvořily hru. A všichni byli šťastní. Poslední dobou ovšem EA tlačí NFS ještě více na mainstream a tak je to pouze čistá arkáda. Žádný model poškození vašeho auta, nerealistická fyzika, auta plovoucí na silnici. A jako bonus pokaždé na startu opálíte pneumatiky o pár centimetrů – jen tak pro efekt. Také se auto nějak nesmyslně klepe a nadskakuje.


  >> Zkuste českou fanstránku o Need for Speed <<

   

  Josie Maran alias Mia


  Stejně jako v Underground2 tak i zde bude vaším průvodcem hrou jedna slečna. A stejně jako v U2 se jedná o slečnu, která má reálnou předlohu. Miu ze hry ztvárnila modelka Josie Maran. Pokud chcete vidět, jak vypadá mimo hru, koukněte sem.

  Grafika je na úrovni. Co také čekat od projektu, na kterém dělalo přes dvě stovky lidí a spolykal miliony dolarů. Hi-res textury, Hi-polygon modely. Vše vypadá opravdu výborně a je vidět, že realita se blíží. Možná právě díky HDR.
  EA si ovšem do hry nezapomněli přidat svůj prototyp asfaltu. Ten odráží světlo za jakékoliv situace, ať je slunečno nebo zataženo. Díky za možnost vypnout tento „pokus o realitu“ v menu.
  Nechybí ani motion-blur, který při vysokých rychlostech rozmazává obraz. Ano, slouží pro navození pocitu rychlosti, EA to ovšem opět přehnala. Alespoň já jsem při 200km/h na dálnici neviděl svět jako jednu velkou šmouhu. Ale v Americe mají asi jiný typ silnice, kde to jde.

  Závěr:
  Je těžké dělat závěr ze hry jako je Most Wanted. Na jedné straně je zde několik zlepšení a hlavně se vrátila policie. Na straně druhé je to arkáda pro mainstream.
  Hodně lidí, obzvláště svátečních hráčů bude nadšena. Pamětníky NFS série ovšem zklame. Většina z nich považuje Porsche Unleashed za nejlepší díl série. Já souhlasím a dodávám, že Most Wanted tento díl nepokořilo.

  Klady a zápory

  Plus Návrat policie
  Plus Grafika
  Plus Silná arkáda

  Mínus Až moc silná arkáda
  Mínus Chvílemi rutinní
  Mínus EA Asfalt

  Pokud máte rádi jednoduché závody plné neskutečných efektů, které neuvidíte ani v Kobře 11, připočtěte si k hodnocení 10-15%.
  Pokud jste ovšem pamětníci série a považujete Porsche Unleashed za nejlepší závodní hru, odečtěte od konečného hodnocení 20% a vraťte se k NFS 5.

  Další názor (David Sillmen):
  Need for Speed: Most Wanted je, podobně jako předchozí díly, naprosto typickým příkladem řemeslně dobře zpracované hry, která na svém povrchu nemá žádnou viditelnou chybičku a příležitostní hráči z ní budou u vytržení. Co na tom, že je to arkáda jako řemen, která je ve zobrazování reality asi tak upřímná jako náš bývalý pan ministerský předseda (snad se má v propadlišti dějin dobře), dnes se jedná spíše o plus – lidí požadujících propracovaný fyzikální model, jenž si mohou sami ovlivnit nastavováním, výrazně ubylo. Jak bylo řečeno Michalem, BlackList nabízí jen několik vrcholových závodů proti žebříčkovým oponentům, zbytek byl vyplněn řadovým systémem závodů, který sice může připadat nudný, jenže maximálně záleží na vašem přístupu ke hře. Pokud jí budete chtít sjet v rekordním čase, což osobně nechápu, zřejmě vám brzy přijde stereotypní – přeci jen typů závodů pořád není nijak přehnané množství, ale v případě, že jí nebudete pařit v jenom kuse a přiměřeně si herní dobu nadávkujete, což je případ většiny členů mainstreamu, měli byste se bavit až do konce.

  Ostatně úplně stejná byla problematika Undergroundu 2, i v Most Wanted se totiž pohybujete v rozsáhlém městě, které je nyní, stejně jako samotné závody, okořeněné o důkladný policejní dozor. Vedle návratu špičkového vozového parku, jenž byl mnoha hráči celkem pochopitelně postrádán, jsou právě strážci zákona tím, co hratelnost vrací o pár let nazpět a samozřejmě jí i o pár stupínků pozvedává dvojitou dávkou adrenalinu. I tak zůstává Most Wanted pro hardcore hráč plytkou záležitostí, která se skutečně omezuje jen na mačkání šipek ve vysokých rychlostech podpořených parádní vyumělkovanou grafikou. Konzumace tohoto titulu nevyžaduje prakticky nic a jakožto odpočinkovému produktu můžeme jen obtížně vytýkat nízké nároky (nikoliv však hardwarové). Most Wanted by se s relativní přesností dalo přirovnat k mixu Undergroundů s původními díly, což je podle mého jeden z největších skoků v sérii, i proto hodnotím jak hodnotím. Myslím, že z výše napsaného si každý utvoří názor na to, zda investovat do hry nebo si raději vhodit peníze do kasičky a pomalu si spořit na nové Ferrari (které ve hře mimochodem trestuhodně schází).

  Hodnocení: 85%

  Autor:

  Hodnocení hry

  Redakce

  85 %

  Čtenáři

  92 %

  Vaše hodnocení

  Doposud hodnotilo 1563 čtenářů

  • Nejčtenější

  Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

  Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

  Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

  Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

  {NADPIS}

  {LABEL} {POPISEK}

  Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

  Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

  KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

  Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

  {NADPIS}

  {LABEL} {POPISEK}

  Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

  Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

  Doplňte si základní herní vzdělání. Trilogie Dragon Age je v obří slevě

  V digitálním obchodě Steam lze aktuálně koupit kompletní edici fantasy série Dragon Age s 90%...

  Organizace FIFA zaštítí turnaj videoherních „autíček“

  Mezinárodní fotbalová asociace FIFA uspořádá turnaj v počítačové hře Rocket League, kterého se...

  Aktuální herní hit provázejí kontroverze. Není to podvod, dušují se vývojáři

  Mezi nejpopulárnější tituly na Steamu se nečekaně dostala i lacině působící hra Banana, ve které...

  Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

  Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

  Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

  Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

  Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

  Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

  Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

  Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

  Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

  Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

  Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

  Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...