Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Devil Kings – zabíjení tisíců, které hezky vypadá

  12:00
Někdo jen při pohledu na hack´n´slash mlátičky prská vzteky, další je považuje za vynikající relax. Co vy? Necháte se zlákat odpočinkovou akční zábavou?

Devil Kings Osobně vůbec nejsem proti tomu, chytnout gamepady a kosit nepřátele tak rychle, že by mrtvá těla nespočítala ani kalkulačka. Je to sice trošku prvoplánovitá zábava, ale občas je potřeba ventilovat svůj vztek, kterého má většina z nás určitě dost a dost. Nejznámějšími hrami, které nabídly likvidaci několikastovkových armád byly určitě ty ze série Dynasty Warriors (zatím pět dílů plus datadisky). Samozřejmě, že se objevily i jiné, ale o těch se dozvíte v rámečku. Pokud jsme tedy přistoupili na to, že herní náplní je jen bezbřehé násilí a roztomilá devastace všech, kteří se vám připletli do cesty, mohli jste si stěžovat na jedinou věc. Tou je zpracování. Graficky tituly z tohoto žánru vždy patřily k horšímu průměru a i samotná animace hratelných postav byla, no prostě zoufalá. Jasně, že když se na obrazovce prohání tolik jedinců, nemůžete všechny zpracovat tak, že by z toho přecházel zrak. Jenže, Devil Kings ukazují, že si grafici Dynasty Warriors váleli šunky.

Příjemným překvapením je to, že armády se liší podle toho, které území dobýváte.

Devil Kings Pokud máte náhodou zájem zjistit to, proč se skoro utopíte v krvi (neberte to tak doslova, červená tu opravdu nestříká), tak vám trošku nastíním příběh. Budete přeneseni do historického Japonska, kde o nadvládu bojuje několik válečníků, kteří mají unikátní schopnosti, proti nimž prostě nemá standardní individuum vůbec šanci. Každý z šesti (plus stejný počet bonusových postav, které se odemykají po dokončení hry) charakterů má svůj vlastní scénář (některé se samozřejmě proplétají), který je prezentovaný skrze povedené renderované animace, ale také s pomocí klasiky - kreslených filmů v manga stylu. Vše je bráno s mírným nádechem nadsázky (to je docela ironie, chvíli zásobujete pohřební služby na několik let dopředu, a pak se usmíváte nad vtipným dějem). Válečníci se liší nejen vzhledem, ale i základními atributy (zdraví, útok a obrana) a také zbraní. Máme tu válečníky s katanou, oštěpy, ale také obrovským kladivem (jen tak pro zajímavost, používá ho jedna z nejmenších bojovnic v celé hře), sekerou a nebo pistolemi.

Před samotnou bitvou se můžete vybavit předměty, které zlepšují vaše atributy. Ty vypadávají ze zabitých důstojníků Devil Kings nebo se povalují v truhlách, které jsou roztroušeny po herní mapě. Někdy se vám podaří najít i zbraně na vyšší úrovni, než jsou ty, které zrovna máte, takže i těmi se můžete vybavit. Až si postavu vyšperkujete a prohlédnete si mapu, kde je jasně označeno, kde jsou nepřátelští oficíři a především generál, o jehož hlavu stojíte nejvíc, můžete se vrhnout do samotného bušení nepřátel po hlavě. Na rozdíl od Dynasty Warriors nemáte ochranku, ale musíte si své účty vyřídit sami. Tedy obvykle se účastníte střetu vaší armády a vojska nepřátelského, ale spolubojovníky ovládat nemůžete.

Ovládání postavy není nějak složité a příliš možností nenabízí.

Úkoly každé mise jsou nadmíru jasné. Zabít rivalského panovníka. A k tomu se musíte probít přes jeho podřízené. Řadoví vojáci jsou docela ořezávátka a likvidovat je budete po desítkách. Důstojníci už jsou trošku divočejší, takže vám pár ran zasadí. Ovšem nejvíce zabrat vám samozřejmě dají generálové a jejich pravé (nebo levé) „ruky“. Ti jsou stejně schopní jako vy, takže s nimi pár minut strávíte, než budete sledovat, jak si stěžují, že musejí umírat zrovna oni.

Devil Kings Příjemným překvapením je to, že armády se liší podle toho, které území dobýváte. Vaším hlavním úkolem je totiž získat pod svou kontrolu všech 15. To ovšem neznamená, že musíte „vyčistit“ všechna. Pokud porazíte panovníka, který vládne čtyřem lokacím, pak automaticky připadnou vám. V každém části země jsou jiní válečníci, setkáte se s egyptskými (nebo je alespoň připomínají) bojovníky, standardními samuraji a ninji, nemrtvými a dalšími zajímavými vojáky. Vzhledově se sice liší, ale jejich forma útoku je podobná. Jsou tu giganti s palicemi, lučištníci, kamikadze, kavalerie i střelci. Nebudu tu vyjmenovávat všechny, ale je jich dost.

Rivalové v davovém masakrování

Davových hack´n´slash mlátiček není příliš. Hlavním zástupcem se tak stávají Dynasty Warriors, kteří jsou situování do historické Číny. Mírnou změnu přinesli Samurai Warriors, kteří se rozhodli nás potěšit prostředím Japonska. Opravdu lahůdkou se pak stal Spartan: Total Warrior, který se zabýval městským státem Sparta a mýtickým Řeckem. A nakonec jsou tu Devil Kings, kteří nás oklikou přenášejí opět do Japonska.

Devil Kings Nemyslete si, že je stačí zabít a hned vám přibudou zkušenosti. Ne, ne. Musíte se snažit víc. Zkušenosti z nich totiž vypadávají ve formě krystalů. Ty musíte sebrat. Ale nejen tak je můžete obdržet, jsou zde totiž hodnoceny různé vlastnosti vašeho konání, takže ve finální tabulce následující po dohrání scénáře vám nějaké ty bodíky přibudou i za splnění bonusových úkolů (například likvidace všech nepřátelských důstojníků). Podle zvolené obtížnosti (lehká, střední, těžká) se konečný výsledek násobí (při Easy je to například násobek 0,7). Při postupu na vyšší úroveň se občas zpřístupní speciální údery nebo se automaticky vylepší některé z vlastností.

Abych hře nekřivdil, tak samotné mise nabízejí zajímavé alternativy. Můžete rovnou naběhnout k hlavě nepřátelského vojska a zabít ho, ale objevují se také postranní úkoly, které můžete, ale obvykle nemusíte plnit. Například musíte chytit unikajícího generála, aby se nestačil skrýt v pevnosti nebo pozabíjet posly, aby nemohli varovat své kolegy. Potěšilo mě také to, že následující mise se částečně odvíjí podle toho, co jste provedli nebo neprovedli v levelu předchozím (narazíte třeba na ty, které jste nechali uniknout). Platí to jen v určitých detailech, ale potěší to.

Devil Kings Ovládání postavy není nějak složité a příliš možností nenabízí. Je tu klasický útok, druhý útok (pokud použijete ten, označíte tím protivníky a při jejich zabití z nich vypadne více zkušeností), speciální úder a skok. Je tu také blok a dva zmíněné unikátní údery (je jich více, ale každá postava můžete provádět jen dva, které si zvolí před začátkem mise). Oba základní útoky můžete samozřejmě kombinovat a je to lepší, protože označení nepřátel nevydrží dlouho, takže skládat různá komba je produktivnější. Ještě tu také máme devastující atak, k němuž je ale potřeba energie. Tu získáváte za likvidaci vojáků (cizích samozřejmě). Ovšem pozor, doplňuje se pomalu, takže s ní šetřete.

Hlavní devizou, kterou se Devil Kings povyšují nad Dynasty Warriors, je grafická stránka. I řadoví vojáci jsou zpracování

Klady a zápory

Plus Velmi slušná grafika
Plus Animace
Plus Oddechová zábava

Mínus Oproti Dynasty Warriors málo postav
Mínus Krátká herní doba pro každý charakter
Mínus Absence multiplayeru

slušně detailně, jsou velmi dobře animováni (moc se mi líbily i takové prkotiny jako to, jak si lučištníci nasazovali šípy do luků). Samotné herní postavy jsou provedeny skvěle (alespoň co se týče žánru). A pohyby takové Venus (ženský ninja) jsou prostě skvělé.

Opět jde o nenáročnou zábavu. Ovšem tentokráte ve velmi slušném provedení. Potěší i postranní úkoly a to, že máte téměř vždy na výběr, zda je chcete plnit nebo ne. Další příjemnou věcí je počet druhů nepřátel. V mém případě zkrátka Devil Kings vítězí nad Dynasty Warriors na celé čáře.

Devil Kings
Výrobce/Vydavatel Capcom/Capcom
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 375 kB
Verdikt: Slušný relax ve slušeném zpracování. Dobře se to hraje, dobře se na to kouká.
Hodnocení: 70% (info)

Autor:
  • Nejčtenější

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Xbox ukázal zásadní novinky: nového Dooma, Age of Mythology i Indiana Jonese

Tradiční velká letní konference Xboxu odhalila celou řadu novinek a přidala informace o již...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Call of Duty bude vyžadovat trvalé připojení k internetu a zabere 310 GB

První trailer na letošní díl střílečky Call of Duty, který ponese podtitul Black Ops 6, ničím...

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

PREVIEW: Strategie Sanctuary nabídne gigantické bitvy tisíců jednotek

Realtimová strategie Sanctuary: Shattered Sun chce zaplnit prázdné místo, které mají fanoušci v...

Hrajeme World of Warcraft: The War Within, začátek působí dramaticky

Stále populární MMORPG World of Warcraft oslaví letos v listopadu dvacet let od zahájení provozu....

Remaster Lollipop Chainsaw láká na 29 sexy oblečků i kostým králíka

Legendární braková mlátička Lollipop Chainsaw se po více než deseti letech od vydání dočká...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...