Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. října 2022 Olívie, Oliver

RECENZE: Command & Conquer Remastered je úžasný návrat starých herních časů

  0:01
Některé hry nezestárnou nebo zestárnou se ctí. A některé hry i přesto, že až tak nezestárly, dostanou líbivější kabát. Legendární strategie Command & Conquer se vrací a stojí to opět za to.
90

Command & Conquer Remastered Collection

Platforma: PC
Výrobce: Petroglyph

  • Remaster udělaný s citem
  • Grafika
  • Hudba
  • Velká porce obsahu
  • Bugy

Herní karta

Není moc RTS (real-time strategy) sérií, které by se honosily takovým počtem dílů či spin-offů, jako tomu je u nesmrtelného kultu C&C. Westwood Studios nám dalo obrovské množství taktické zábavy. Můžeme jen smutně zapálit svíčku jak za ně, tak i za Bullfrog a mnohé další, které pozřela EA. Ale dobře, konec jízlivostí. 

C&C se stalo značkou, která přerostla známé prostředí strategií a celkem zabodovala i akcí C&C: Renegade. Postupně ale úplně zmizela. Posledním záchvěvem byl spíš kopanec do koulí všem fanouškům v podobě mobilní hříčky C&C: Rivals, která své kvality má, ale těžko uhasí žízeň kovaných stratégů.

Petroglyph Games proudly presents

EA v roce 2003 rozpustila Westwood Studios. Některým fanouškům zbyly oči pro pláč, jiní se sháněli po molotovech, které by mrštili do oken vedení EA. Ale naštěstí vše nakonec nebylo tak tragické. Z původního studia povstalo Petroglyph Games. Jenže bez práv na značku C&C. Příběhy o Kaneovi, Yurim, Tibériu a cestování časem zůstaly ležet ladem. Pro všechny fanoušky tak byla výborná zpráva, že Petroglyph Games budou spolupracovat na remasteru C&C, a dokonce i se skladatelem Frankem Klepackim. Projekt nemohl být v lepších rukou. Vrátil se domů.

Command & Conquer Remastered Collection

Celý remaster působí na první pohled velmi sympaticky. Zkrátka tak, jak by remastery měly vypadat. Obsahuje hned dvě celé hry, a to Command & Conquer: Tiberan Dawn a Command & Conquer: Red Alert. A také všechny datadisky a spoustu bonusového obsahu navíc. 

Že mají autoři stále co nabídnout, jsem poznal hned v prvních sekundách hry, kdy se vaše EVA – Electronic Video Agent vylepší z SVGA grafiky na rozlišení 4K a ze zastaralých zvukových karet na HD. Když se objevilo na obrazovce Port, IRQ, DMA s dodatkem „zastaralý“, začal jsem automaticky tleskat. Lepší úvod vymyslet pro remaster ani nešlo.

Milé béčko

Občas se vracím hned k několika hrám. Jednou z těch, které si znovu co pár let zahraju, je Pharaoh a tou další Command & Conquer. Zhruba za každých pět let si odehraju obě kampaně a připomenu si ten příběh, který mě v dětství okouzloval, ačkoliv jsem nerozuměl ani slovu. Když jsem konečně rozuměl, okouzlení z ne až tak sofistikovaného příběhu trochu pominulo a zůstaly jen pěkné renderované animace. 

Vývojáři si s upscalem poradili celkem s grácií. Jde sice stále o ty staré animace, ale zde to je opodstatněné. Ve spoustě filmečků hrají živí herci a těžko říci, jak by vypadal Kane dnes, nejspíš by nebyl tak svěží jako před dvěma a půl dekádami. Dal bych ale hlavu na špalek za to, že by si většina herců či spíš neherců s velkou chutí své ikonické role zahrála znovu. Příběh C&C je blbý, až to bolí a i béčko s Michaelem Dudikoffem má lepší scénář. Ale o to jde. Na nic si nehraje a „ochotnický sbor“ naverbovaný pravděpodobně ve frontě u pokladny, přehrává o sto šest a vy si ten sci-fi nesmírně užíváte. Organizace GDI a NOD znovu měří své síly v černobílé, nebo spíš pískové a rudé barvě, kde dobro od zla rozeznáte během sekundy a svět je tak jednodušší.

Command & Conquer Remastered Collection

Dá se jen těžko říct, zda dokáže remaster oslovit i publikum, které na úvodu ságy nevyrůstalo. Zub času se promítl hlavně na samotné hratelnosti a jelikož jde o remaster, do základních prvků herního designu se nehráblo. Command & Conquer: Remastered Collection je muzejní kousek, který pečlivě restauroval tým s otcovskou láskou, ale pořád jde o hru, která patří do muzea. A s tím musíte počítat. 

Autoři samosebou něco trochu zjednodušili. Interface je mnohem přehlednější, menu pro stavbu budov, pěších i mechanických jednotek je od sebe odděleno. Nemusíte tak scrollovat jak pominutí, abyste naverbovali vojáka a hned potom tank. Skvělou zprávou je i možnost stavět do fronty. Při přidržení tlačítka shift dokonce přidáváte po pěti. Dnes naprostý základ, dříve hudba vzdálené budoucnosti. Co je v moderních RTS samozřejmostí a zde chybí, je vytváření sběrných bodů pro továrny a kasárna. Jednotky se vám budou srocovat pouze před továrnami, i kdybyste se na hlavu stavěli. Stejně tak zůstala možnost vyrábět pouze v jedné aktivní továrně. Pokud by autoři sáhli k razantnějším změnám herního designu, už by to nebyl ten C&C, který známe.

Dvojitý nášup

Vše jmenované se týká i C&C: Red Alert. Až retrospektivně, když jsem si opět zahrál po sobě oba dva díly série, jsem zjistil, jak je původní C&C plochý. Vlastně se v hratelnosti moc neliší od pramáti žánru Duny II. Mise jsou až na pár výjimek o tom vymlátit buď všechny nepřátele z mapy, nebo jen určitou část. Variabilita misí je téměř nulová. 

Command & Conquer Remastered Collection

Red Alert oproti tomu dospěl. Není to jen přeskinovaný Tiberian Dawn, kde místo GDI jsou Spojenci a NOD vystřídali Sověti. Úkoly jsou mnohem členitější a komplexnější. Mise za spojence, kde musíte nejdříve s agentem infiltrovat základnu a poté osvobodit Tanyu, už připomíná moderní střih misí ve stylu StarCraft II. A mise odehrávající se v interiérech jsou pořád tak obtížné, jak si pamatuji. 

Kromě základních kampaní obou her jsou v balení i všechny datadisky a skrytý obsah s dinosaury a obřími mravenci. Tím to ale nekončí, přece jen jde o artefakt, který si zaslouží víc, a tak autoři přidávají kopu bonusového obsahu. Milovníci hudby vezmou za vděk i novými tracky přímo od Franka Klepackiho.

Staré bugy nerezaví

Na C&C mám spoustu vzpomínek. Pamatuji si, když jsem měl ještě demo se třemi úrovněmi, s jakou bázní jsem se poprvé střetl s noďáckým Obelisk of Light, který mi rozšmelcoval zcela nepřipravenou armádu na prach za děsivého „bzzzzt“ a jak mě poprvé vystrašila Teslova cívka v Red Alert. Velmi nevybíravě vypařila Tanyu z povrchu zemského. Tyhle vzpomínky vám hraní remasteru připomene, ale také dá zapravdu, že hry se za těch pár dekád opravdu změnily a RTS už jsou někde úplně jinde. 

Audiovizuální stránka ale nabrala obrovského zlepšení a míra detailů je přímo skvostná. Na jednotky lze zoomovat tak, že vidíte i samotné obličeje vojáků a díky většímu oddálení máte stále perfektní přehled o bojišti. Mezi HD a původní grafikou, stejně jako zvuky, můžete přepínat během mise a porovnat, jak moc se liší vaše pixelovaté vzpomínky.

Command & Conquer Remastered Collection

Hra si s sebou nese i bugy z minulosti a nejspíše i pár nových. V jedné z počátečních misí za GDI, kde je prvním úkolem zničit protiletadlová sila SAM, se mi i po opakovaném rozehrání nespustil skript. Měl přivolat vzdušnou podporu, která ulehčí pozdější dobývání základny, a tak jsem musel poslat své nebohé jednotky do mlýnku na maso. Prostřílet si cestu skrz bez vítané podpory A-10. Zůstal i bug, kdy AI v poslední misi za GDI zaměří NOD svou atomovku na Advanced Guard Tower a pokud postavíte dostatečně silnou, komplikovanou zeď, nepřátelské tančíky budou jen smutně čučet a kroutit hlavněmi, jako by šlo o posvátnou Zeď nářků. 

Pravé bugové peklo ale přišlo s misí v Bratislavě, nejsem si jist, zda jsem i před 25 lety narazil na tentýž problém, ale hra co pár sekund hlásila Mission Failed, a to i zcela bez důvodu. Naprosto děsné je i naloďování na transportéry. Nad tím ale mávnete postupně rukou, protože jinak hra šlape jako hodinky a až na některé nepříjemné záseky, kdy počítač z roku 2019 zápolí se hrou z roku 1995, nenarazíte na nic, co by výrazně kazilo dojem. Remasterované jsou i veškeré zvuky a pokud chcete ušního červa z Hell March, nový vestavěný jukebox vám splní vlhké sny. Užijete si i řádný multiplayer a skirmish. Autoři dokonce přidali i editor map.

Tak se to má dělat

Za přijatelnou cenu dostanete dva nesmrtelné kulty v jednom. Jsou to sice veterány, které těžko mohou soupeřit s moderními hrami, ale do starého železa nepatří. Jsou v plné síle a nostalgikům vykouzlí nejeden úsměv na rtech. Vše bylo upraveno s citem, a tak vás čeká jen trochu uhlazenější hratelnost, ostatní je tak, jak si to pamatujete. C&C dostalo novou krev do žil a je to zatraceně dobře. Westwood Studios začínalo své hry známým „Proudly Presents“, i zde to platí bezezbytku.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

90 %

Čtenáři

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 143 čtenářů

  • Nejčtenější

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Namodujte si Skyrim: proměňte ho v Elden Ring, okořeňte pornem

Chtěli jste někdy vrátit život více než deset let starému Skyrimu? Poradíme vám, jak na to a ještě mnohem víc. Díky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hackera, který odhalil GTA VI, dopadla policie. Nemusí to ovšem být konec

Hlavního podezřelého z velkého úniku informací týkajících se chystané hry Grand Theft Auto VI již dopadla policie. Je...

Únik GTA VI spustil vlnu solidarity, vývojáři sdílejí pracovní verze her

Obrovský únik rozpracované verze očekávaného hitu Grand Theft Auto VI znamenal pro studio Rockstar obrovskou ránu. Ze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v říjnu

V říjnu nás čeká návrat do středověku s hejny krvelačných krys, horor inspirovaný H. R. Gigerem, tahovka s postavičkami...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

RECENZE: V hororu The Mortuary Assistant balzamujete těla v márnici

Směna v pohřebním ústavu se promění v noční můru v originálním hororu s neotřelým systémem strašení. Kromě balzamování...

RECENZE: Nový díl Syberie je překvapivě možná ten nejlepší vůbec

Po průměrném třetím dílu se série Syberia překvapivě vrací v plné síle. Jde o nejlepší poctu životu a dílu...

RECENZE: Oddworld: Soulstorm je depresivní, umí potrápit a stojí za to

Oddworld se vrací ve formě. Je náročný, temný a vizuálně podmanivý. Fandy původních her nezklame, ale jestli okouzlí...

RECENZE Back 4 Blood: Likvidování nemrtvých nebylo už dlouho tak zábavné

Duchovní nástupce Left 4 Dead na sebe nechal čekat dlouho, ovšem trpělivost se vyplatila. Je to parádní zombie masakr,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...