Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Aquadelic GT - do plavek a do člunů!

České závody motorových člunů bodují volností, vylepšováním lodí, zapojením zbraní a letní atmosférou.
70

Aquadelic

Platforma: PC
Výrobce: Hammerware

  • zábavné závodění
  • pocit volnosti
  • zbraně
  • málo závodů
  • design tratí mohl být náročnější

Jedná se o snadno přístupnou hru, která je jako dělaná na vyplnění menších časových úseků poměrně adrenalinovým závoděním.

Herní karta
Aquadelic GT

Aquadelic GT

Aquadelic GT (PC)Česká freewarová scéna jednoznačně patří k těm nejčinorodějším – hry zdarma tu mají zkrátka velmi slušnou tradici. Jistě to je dáno šikovnýma českýma ručičkami, nebo zkrátka radostí z tvoření. Takřka každý dobrovolnický vývojář ale tajně touží po možnosti pracovat na opravdovém komerčním projektu, za který by mu zákazníci platili. Kdo by se nechtěl svým koníčkem živit. Přitom postupná cesta od freewaru či modů se stále znovu ukazuje poměrně slušně prošlapanou až k větším, byť třeba budgetovým titulům. V zahraničí už se to povedlo několika týmům, u nás, respektive na Slovensku takový způsob také začíná získávat tradici.

Například Attack on Pearl Harbor stvořila skupinka nadšenců, kteří předtím připravili vynikající kousek zdarma Plane Arcade. Podobně jsou na tom i ve studiu Hammerware. To předloni zabodovalo na známé soutěži Becherovka Game s titulem Aquadelic. A jelikož byl zájem od významnějších subjektů, mohli se pustit i do komerční verze, která je pochopitelně ve všech ohledech lepší.

"Aquadelic GT prezentuje poměrně svěží přístup k tématu."

Aquadelic GT (PC)Aquadelic GT prezentuje poměrně svěží přístup k tématu. Rozhodně nejde o na sebe naskládané závody, které byste postupně odškrtávali v lineární lince. Jako by si autoři vypůjčili myšlenku z Grand Theft Auta či Test Drive Unlimited a převedli ji na mořskou hladinu. To znamená, že na vodě budete oplývat značnou volností v tom, co si zrovna usmyslíte konat. Můžete se jen tak projíždět po okolí, byť tato činnost není už z podstaty věci tak zábavná jako v případě zmíněných automobilových hitů. Podle minimapy se orientujete v nejrůznějších závodních příležitostech, vašem příbytku, upgradovacích lokacích apod. Popravdě toho zrovna příliš není, co byste mohli vykonávat, přesto působí free-formová hratelnost přístupněji a uvěřitelněji. Obzvlášť u budgetové záležitosti dokážeme ocenit neotřelý přístup, protože ostatní studia zabývající se tvorbou nízkorozpočtových her by skutečně jen naskládala závody do jedné řady a zcela bez jakékoliv motivace či sžití se s herním alter egem nechala hráče závodit. Snahu Hammerware vytřískat v tomto případě z mála maximum je nutné náležitě adorovat.

VIDEO

Aquadelic GT (PC)Samotné závody jsou asi přesně tím, co byste od hry na první pohled očekávali. Závodí se povětšinou na vyznačených vodních okruzích, přičemž tady opět narážíme na určitý hendikep prostředí oproti městským, automobilovým závodům. Tam je prostředí přeci jenom pestřejší a design tratí se dá výrazněji odlišit. Ano, i tady jsou zatáčky vždy poskládány v jiném sledu a často je to přímo do očí bijící, ovšem ani tak se nepodařilo dosáhnout jakési větší důmyslnosti a promyšlenosti okruhů. Narazíte v nich na ostrůvky či různé předměty stojící v cestě, občas si pěkně skočíte, ale většinou prostě svištíte na dostatečně široké hladině, než aby bylo nutné se nějak více snažit korigovat nájezdy do zatáček atd.

Autoři si této určité nevýhody byli zřejmě vědomí, a proto nezůstali u prostého ježdění dokola a snažení se dosvištět do cíle na prvním místě. Zahrnuli do hry ozvláštňující prvky v podobě zbraní. Jedná se například o nebezpečné miny (ve velké rychlosti se jim opravdu nevyhýbá lehce), rakety, ale třeba i o přestřelené EMP, které vyřadí celý peloton včetně samotného iniciátora této zákeřnosti. Z toho vyplývá, že se hodí především tehdy, kdy se vám zrovna moc nedaří. Všechny ty vychytávky ale musíte nejprve získat, což se vám podaří prostřednictvím beden rozmístěných na hladině.

Aquadelic GT (PC)O zpestření se stará také ustavičný tuning, který není radno podceňovat, protože se na vlastnostech lodi skutečně velkou měrou projevuje. Především rychlostí byste začali brzy zaostávat, pokud by vaše vklady do této oblasti nebyly adekvátní. Ovšem každý člun má určité kapacity, nad které už jednoduše vylepšovat nelze. Tehdy nastává ideální chvíle pro nákup nové bárky, se kterou začnete psát další kapitolu. Tuning i nové stroje ale samozřejmě nejsou zadarmo. Velkou roli tak hrají peníze. Ty nemusíte získávat pouze úspěšným zakončováním závodů, ale můžete se vrhnout třeba do postranních, například humanitárních misí.

To si takhle vezmete hydroplán a začnete shazovat balíčky první pomoci na vyznačených místech. Nebo si zahrajete na taxikáře a za stále se ztučňující honoráře budete převážet snoby. Přesto se ale po několika hodinách přistihnete při přemýšlení nad monotónností tohoto kousku. Druhů vedlejších misí to chtělo poněkud více, stejně jako ostatních položek – zejména pak prostředí, která jsou pouze tři a zase tak se od sebe neliší. S tím je spojena i nevalná délka hry, kterou do puntíku splníte za nějakých deset hodin, což je na závodní titul málo. Opět ale není radno zapomínat na budgetový původ.

Aquadelic GT (PC)Jízdní model není žádný zázrak, ale vcelku se povedl. Možná se jen autoři mohli výrazněji rozhodnout, zda chtějí dělat vyslovenou arkádu, nebo chtějí zařadit i nějaké ty ztěžující prvky v ovládání lodi. Nakonec z toho vznikl mix, který nemusí sednout každému, protože lodě se někdy chovají příliš líně. Podle nás by hře mnohem více sedl důraz na maximální rychlost a svižné reakce. I takhle si ale bez problému zvyknete a užijete si zábavu.

K Aquadelic GT bychom měli i několik dalších výhrad. Docela nás zaskočila nemožnost nakonfigurovat si ovládání podle vlastního uvážení. Někomu může vyhovovat jiné rozvržení kláves, než jaké zamýšleli autoři. Zamrzí také absence online závodění – k dispozici je pouze LAN až pro devět hráčů. Chápeme však, že v tomto cenovém segmentu takový komfort prostě není obvyklý. Jinak už ale technické aspekty lze pouze chválit – vynikající grafické zpracování, syté zvuky a hudby dokáží i v tomto zimním čase vykouzlit pořádnou letní atmosféru.

Aquadelic GT (PC)Aquadelic GT rozhodně bereme jako platný pokus Hammerware kvalifikovat se mezi komerční vývojářskou sféru. Na faktickou prvotinu a s vědomím omezeného rozpočtu je třeba vysmeknout ne-li poklonu, pak pochvalu určitě. Jedná se o snadno přístupnou hru, která je jako dělaná na vyplnění menších časových úseků poměrně adrenalinovým závoděním. Potěší i zapojení zbraní, tuningu i určitá, byť racionálně víceméně zbytečná volnost (ovšem atmosféře nahrávající). Fandům podobných titulů lze za tu cenu určitě doporučit.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

84 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 306 čtenářů

  • Nejčtenější

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Aktuální herní hit provázejí kontroverze. Není to podvod, dušují se vývojáři

Mezi nejpopulárnější tituly na Steamu se nečekaně dostala i lacině působící hra Banana, ve které...

Nastane masové umírání starců, připravují vývojáři na změny ve hře

Pokračování budovatelské strategie Cities: Skylines zatím ukázalo značný potenciál, aby se však...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

Vývojáři omylem použili v reklamě fotografii skutečné katastrofy raketoplánu

V online válečné hře War Thunder se na krátkou chvíli objevil tematický obrázek leteckého souboje,...

RECENZE: Luigi’s Mansion 2 HD přichází na Switch, lovení duchů pořád baví

Remaster vynikajícího druhého dílu duchařské akce Luigi’s Mansion, který debutoval na handheldu...

Slavný streamer byl vyhozen ze studia, které sám pomáhal zakládat

Osobitý herní streamer Dr Disrespect má na kontě další skandál. Kvůli údajné sexuální komunikaci s...

Rozšíření Elden Ringu u PC hráčů nepochodilo. Je prý rozbité a moc těžké

Shadow of the Erdtree je parádní dodatek do oblíbené soulsovky Elden Ring, vlastně jeden z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...