Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Rubies of Eventide - první dojmy z hraní

  12:00
Jen málokterá z 3D MMORPG dokázala nabídnout to co prastará Ultima Online. Bez velkého marketingového humbuku je tu hra, která má ambice pokořit celou konkurenci. Proč - o tom už více v našem článku.

Rubies of Eventide S online RPG hrami se pomalu roztrhl pytel, ale jen málokterá 3D MMORPG dokázala nabídnout stejnou variabilitu jako prastará Ultima Online. Bez velkého marketingového humbuku se ale blíží dokončení hra, která má ambice pokořit celou konkurenci. Ne tím, že by byla lepší v každé oblasti, ale variabilitou a odlišným přístupem k hraní i k hráčům.

Posledních pár měsíců jsem strávil poměrně intenzivním hraním Ultimy na českém shardu Dark Paradise 2, které se od konkurence odlišuje tím, že na něm neexistují PK a je vyžadováno hraní role. Poslední dobou se ale ovzduší na serveru změnilo, a tak jsem s radostí sáhl po možnosti vyzkoušet nově vyvíjenou MMORPG nazvanou poeticky Rubíny Soumraku, která se v současnosti nachází ve stádiu otevřeného betatestu.

Situace, do které jsou hráči postaveni, je velice prostá: Lupiči ovládají obchodní stezky mezi centrem Rubies of Eventide království Vormis a důležitým důlním městem Kaj Blood. Královstvím otřásá občanská válka, která poutá vojenské oddíly hraběte Arkesita, správce Jižního Vormisu, takže nemůže poslat vojenské oddíly na ochranu města. Dalším důsledkem války jsou hordy nemrtvých, kteří povstali z těl padlých bojovníků na obou stranách. Vládci města Kaj Blood tak nezbývá, než najmout na ochranu cenných dolů a cest nejrůznější dobrodruhy.

V současnosti hra nabízí na „betu“ velice propracovaný herní systém s vyváženými postavami, což je asi nejdůležitější prvek jakékoliv MMORPG. Už při tvorbě postavy vás hra ohromí. Výběr rasy ještě není žádný velký šok, k dispozici je sedm kousků. Kromě obvyklých lidí, trpaslíků a elfů jsou k dispozici Orkové, Ogři pro výkon fyzicky náročných povolání. Gnomové pro nasazení v magii a jemných uměních a nakonec zvláštní rasa Leshy, jejíž představitelé vypadají jako levitující máničky. Jejich vzhled ale klame, tak mocné mágy jako jsou Leshy, aby jeden mezi ostatními rasami Rubies of Eventide pohledal.

Výběr rasy je jen předstupněm k dalšímu rozhodnutí – volbě povolání. A tady nastane ten šok. Vybrat si z nabídky více než devadesáti povolání je trochu náročné, zato si ale vybere každý. Princip povolání je navíc odlišný od současného standardu, kdy rozhodnutí učiněné v počátku hry znamená zásadní omezení vývoje postavy ve směrech, které nespadají pod zvolenou profesi. Rubies místo toho u každého povolání nastavují speciální bonusy a postihy u různých dovedností. Tyto modifikátory určují procenta, která se odečítají či přičítají k základním nárokům na zlepšení daného skillu. V praxi to vypadá, že postava berserkera už začíná s určitou znalostí své zbraně a zbrojí, které nadále snadno zlepšuje (nároky na vylepšení těchto skillů jsou o třetinu nižší než průměr), zatímco pokud by se chtěl naučit vykouzlit třeba ochranný štít, stálo by ho to o třetinu úsilí víc než u povolání, které má postih či bonus nulový.

Rubies of Eventide Vývoj postavy je řešen také originálním způsobem, který si bere to nejlepší ze současných RPG. Rubies kombinují získávání dvou typů odměny – XP a DP. XP slouží k postupu na další level, což s sebou nese zvýšení statistik postavy (síla, obratnost, inteligence...). Příděl bonusových DP (developement pointy) pak slouží k přímému zlepšování dovedností. Protože DP dostáváte za zabití nepřátel průběžně, můžete tak průběžně zlepšovat dovednosti. Tento systém docela chytře obchází nevýhodu čistě levelového systému, kde je potřeba na každé zlepšení čekat až na dosažení předem stanovené hranice zkušenosti. Zároveň ale zabraňuje tzv. makrování – výcviku postavy opakováním jednoduchých úkonů, nejlépe bez přítomnosti hráče u klávesnice.

Velice „svůj“ je i soubojový systém. Ten je totiž koncipován jako strategická záležitost. Místo zuřivého klikání Rubies of Eventide se dočkáte něčeho, co připomíná tahové strategie. Každý úkon během souboje zabere určitou dobu, po kterou nelze dělat nic jiného (kromě domlouvání se v chatu). Trvání akce záleží na mnoha faktorech, jako jsou vlastnosti postavy, její dovednosti a použité zbraně či kouzla. I pohyb je během boje řešen tímto způsobem, což dělá z každého útěku před nepřítelem poměrně nervy drásající záležitost. V současné verzi je bojový interface trochu složitý (nutnost kliknutí oběma tlačítky myši po sobě - výběr cíle, potvrzení útoku), ale do konce měsíce je přislíbena náprava v podobě jednoduchého kliknutí pro útok a také zavedení automatického přiblížení k nepříteli na dosah zbraně.

„Tahový“ systém boje je zajímavý zejména při boji ve skupinách, které jsou v celé hře výrazně podporovány. Díky možnosti nastavit rychlost plynutí času v boji je tak možné zformovat členy družiny a nechat mágy útočit zpoza hráze, kterou vytvoří bojovníci odění do pevných zbrojí, kterým nějaké to škrábnutí neuškodí. Boj navíc Rubies of Eventide může probíhat pouze mezi NPC a jednotlivcem či skupinou, která střet iniciovala. Nehrozí tak nešvar z jiných her, kdy se moříte s příšerkou a kdejaký trouba se vám plete pod nohy a snaží se laciným zásahem získat expy.

K boji patří také smrt. Také zde vývojáři společnosti Cyber Warrior přišli s neotřelým řešením. V zájmu zjednodušení hry pro začínající hráče jsou postavy do páté úrovně oproštěny jakékoliv penalizace za smrt. Pokud se shodou náhod octnete v situaci akutního nedostatku života, stačí se pomocí jednoduchého příkazu přenést do chrámu v pevnosti blízko města Kaj Blood a můžete se po doléčení vrhnout zpět do boje. Po dosažení pátého levelu, což je třeba brát jako středověkou maturitu, už může smrt skýtat jistá rizika. Po úmrtí se lze opět jednoduše přesunout do chrámu a nechat se oživit, ale další vývoj postavy je trochu zpomalen. Po smrti je potřeba splatit určitou částku v XP, jejíž výše je odvozena od levelu vaší postavy. Ani teď však nemusíte přijít o jedinou část svého majetku. Ve hře je Rubies of Eventide zaveden risk/ reward system, který dává hráčům další možnost volby. Pokud nechcete přijít ani o tkaničky od bot, nic se pro vás nemění. Zemřete, věci vám zůstanou díky práci Order of Varden, jehož příslušníci chrání bezpečnost cest. Pokud se ale rozhodnete riskovat své věci, bude vám přibývat zkušenost rychleji v závislosti na hodnotě věcí, které dáváte v šanc. V případě „nepojištěného úmrtí“ samozřejmě zbývá ještě možnost vrátit se pro své věci nebo nechat odtáhnout své tělo do chrámu spolubojovníkem.

Těžko u fantasy hry nezmínit magii, která je pro spoustu lidí tím nejpřitažlivějším. Tady moc srovnávat s jinými hrami nemohu, protože mě hraní mága nikdy nelákalo. Ale tady jsem si ho zkusil a už u něj zůstal. Velkou devizou Rubies je nabídka hned osmi magických škol, které se liší ve svém zaměření i účinku kouzel. Ať už se ale zaměříte na čistě podpůrnou školu bardickou nebo se budete věnovat temnému umění nekromantů, budete mít slušný výběr nejrůznějších kouzel. Každých deset bodů, které Rubies of Eventide investujete do zlepšení svých znalostí magické školy, znamená nové kouzlo. Kromě nových kouzel ale musí mágové v Rubies studovat také teoretické základy magie. Dobrá znalost skillu spellcraft umožňuje sesílat kouzla za použití většího množství many a tím výrazně zvýšit jejich účinek, zároveň lze kouzla sesílat rychleji.

Ve hře zatím chybí řemeslníci a sběrači surovin, ale během měsíce má dojít k velkému update celé bety a zprovoznění řemeslnických dovedností, na kterých bude nakonec postavena ekonomika serveru. Až k tomu dojde, dočkáte se od nás určitě preview této části hry.

Ještě zbývá zhodnotit technické provedení, i když to není u betaverze nijak určující záležitost. Hra je postavena na Li-Tech enginu a běží v debug módu, což zapříčiňuje poměrně vysoké HW nároky. Procesor kolem 1 GHz a 512 MB je na naše standardy asi trochu moc. Ale největší rozdíl při hraní dělá právě velikost operační paměti, která je dnes opravdu levná. Hra zatím graficky nevypadá vůbec špatně. Efektní je Rubies of Eventide obloha, po které se prohánějí mraky, stejně jako efekty doprovázející kouzlení. Ve finální verzi se samozřejmě počítá s rozšířením portfolia „potvor“ a ty současné dostanou nové kabátky. V současné verzi hry spočívá rozdíl mezi mláďaty a dospělými zvířaty pouze ve velikosti, později budou rozdíly mnohem větší, ať už půjde o barvu srsti, velikost zubů a podobně. Nicméně už současná paleta potvůrek stojí za to.

Od některých betatesterů jsou slyšet hlasy, že nejlepším prvkem celé hry je hudební doprovod a zvuky. O obojí se postarala pohledná DJ Cyr3n alias Julia Howe, která nám dala laskavé svolení k vystavení tří skladeb ze hry na našich stránkách. Ta muzika opravdu stojí za to, a ani zvuky nejsou k zahození. Asi nejvíce si užijí uši hráče, který si vytvoří mága bardického směru, protože většina jeho kouzel je doprovázena příjemným Cyr3niným vokálem. Ale ani temné zahučení ohnivých kouzel není k zahození, zejména, pokud máte subwoofer.

Ačkoliv je předčasné soudit hru podle betaverze, osobně vkládám v Rubies of Eventide velké naděje. Žádná jiná hra zatím nenabízí takovou variabilitu a svobodu ve vývoji postavy, snad to vývojáři ještě nepokazí. Omlouvám se, pokud se vám zdá, že Rubies trochu moc chválím, ale pro případné nedůvěřivce mám návrh: na http://secure.rubiesofeventide.com/beta/agree.asp můžete zažádat o zařazení do betatestu, který bude probíhat ještě několik měsíců – vyzkoušejte si Rubíny soumraku sami a pak suďte.

BONUS: Se svolením autorů vám přinášíme tři hudební ukázky ze hry (*.zip -> *.mp3 -> play).

Autor:
  • Nejčtenější

Vývojářům nešlo opravit chybu, tak z procházení zdmi udělali součást příběhu

Skoro třicet let stará střílečka The Terminator: Future Shock vstoupila do historie jako vůbec...

Bojíte se hororů? Skutečnost je často ještě divnější a děsivější

Věta „inspirováno skutečností“ se za léta nadužívání stala jen prázdnou marketingovou frází. Ne,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný streamer byl šokován, když zjistil, kolik utratil za hry na Steamu

Populární streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, prozradil, kolik už utratil...

Hraní přeruší reklama na hamburger. Hráči si utahují z nenasytnosti EA

Zvýšení ceny velkých her je pořád málo. Vydavatelství Electronic Arts nyní zkouší přijít na to, jak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Shrot je česká kopírka Duny 2, ve které bojujeme o chmel. K dispozici je demo

Autor povedené retro střílečky Hrot ukázal svůj další projekt. Shrot bude real-time strategie ze...

Hráči se smějí novému portrétu Karla III., vypadá prý jak videoherní boss

Nový portrét krále Karla III., který namaloval namaloval britský portrétista Jonathan Yeo, se kvůli...

Nevíte, co s volným časem? Stáhněte si zdarma skvělý Dragon Age: Inquisition

Digitální obchod s hrami Epic Store si tento týden pro hráče připravil opravdu hodnotný dárek....

Grand Theft Auto 6 vyjde na podzim roku 2025

Vydavatel nejočekávanější hry posledních let upřesnil během prezentace hospodářských výsledků...

Černoch samuraj budí vášně

Ubisoft oficiálně potvrdil nový díl ze série Assassin’s Creed, který se bude odehrávat v Japonsku....

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...