Guild Wars: Factions - první dojmy

  12:00
Chcete si zahrát akční MMORPG bez měsíčních poplatků a Guild Wars jste minuli širokým obloukem? Připravte se na chystaný datadisk Factions, který se na konci dubna přiřítí na pulty obchodů.

GUILD WARS: FACTIONS Budoucnost počítačových her tkví v onlinových titulech, o čemž svědčí i jejich současný raketový vzestup. Mezi nejhranějšími aktuálními MMORPG najdete též Guild Wars od vývojářského týmu ArenaNet, o jehož úspěchu většina hráčů pochybovala již před oficiálním spuštěním. Dobrodružství ve fantastickém světě pod dohledem společnosti NCsoft totiž nevyžaduje žádné měsíční poplatky - hrát můžete kdykoliv, jak dlouho budete chtít a zcela zdarma. Stačí si jen koupit originálku, nainstalovat a hurá do boje proti nepřátelské přesile. A světe div se, ono to funguje! Herní svět Guild Wars je pravidelně vylepšován stejně jako jeho kolegové (např. World of Warcraft nebo EverQuest II) i bez pravidelných finančních injekcí. Loni v září jsme se dočkali několika nových lokací zdarma v masivním nášupu Surrow's Furnace, a nyní se kvapem blíží nefalšovaný datadisk s podtitulem Factions, který přinese spoustu úžasných novinek.

GUILD WARS: FACTIONS Guild Wars: Factions je samostatným datadiskem, jehož krásy můžete objevovat i bez původní hry. Samozřejmě nebudete mít přístup k předešlému obsahu, ale pokud vás nová hra osloví, můžete si ji kdykoliv dokoupit. Vzhledem k tomu, že Guild Wars si oblíbili hráči PvE i PvP, přídavek přinese podobný obsah. K dispozici bude další kampaň, která vás zavede na nový kontinent Cantha, rozkládající se daleko na jihu od staré známé Tyrie. Na začátku hry se objevíte ve stejnojmenném hlavním městě a budete doslova omráčeni zdejší architekturou. Pokud jste již dříve žasli nad designem některých lokací v původní hře, tentokrát se nestačíte divit. Autoři se při tvorbě datadisku nechali inspirovat asijskou mytologií a město Cantha s množstvím členitých domů sahajících až do nebe je toho skvělým důkazem. Jestliže vlastníte první Guild Wars, kampaň v datadisku můžete odstartovat s jakoukoliv předchozí profesí (Warrior, Ranger, Monk, Necromancer, Mesmer, Elementalist), vybrat si ze dvou nových (Assassin, Ritualist) nebo do hry importovat již vytrénovaného hrdinu či hrdinku. Pokud máte nainstalovaný pouze Guild Wars: Factions, výběr se značně zúží pouze na dva nové kousky. Ale pozor, i u těchto postav můžete využívat libovolných sekundárních profesí.

Pokud jste již dříve žasli nad designem některých lokací v původní hře, tentokrát se nestačíte divit.

GUILD WARS: FACTIONS Autoři zareagovali na žádosti hráčů a při tvorbě vašeho alter ega nyní využijete rozšířené nabídky obličejů a účesů. Nemalých úprav se dočkají i schopnosti, jejichž současný počet (75 pro jednu profesi) byl zvýšen na rovných 100 pro každé povolání (kromě Assassin a Ritualist, u nichž stále zůstává 75). Vývojáři tak učinili z důvodu zavedení nových strategií boje a balancování starých známých profesí. Během hry můžete dokonce narazit na užitečné schopnosti, které jste dosud využívali pouze minimálně. Zkrátka a dobře, změna je život! S tím ostatně souvisí i nový herní styl nazvaný dynamická válka. Kontinent Cantha je obýván třemi různými národy, z nichž dva si navzájem nemohou přijít na jméno. V zemi zuří konflikt mezi temnými Kurzicky ve zkamenělých lesích a kočovnými Luxony, putujícími po nefritovém moři. Zdá se vám to dostatečně šílené? Kurzickové na první pohled překvapují aristokratickým vzhledem a zalezlí v temném hvozdu připomínají nebezpečné upíry. Luxoni naopak nezapřou lásku k cestování a jsou národem nebojácných lovců.

GUILD WARS: FACTIONS Vy si samozřejmě budete muset vybrat, ke komu se přikloníte. Během hry totiž splníte různé úkoly, které postrčí k vítězství jednu či druhou stranu. Rovněž příslušnost vaší guildy zde sehraje velkou roli, neboť skupiny hráčů bránících stejný národ vytvoří velká společenství válčící proti znepřáteleným hrdinům a hrdinkám. Pravidelně bude docházet ke sčítání výsledků a podle toho se mezi územím Kurzicků a Luxonů posunou hranice. Klidně se tak může stát, že po několikadenní pauze zjistíte, že město donedávna ovládané vaší frakcí již patří druhé straně, což rozhodně nepotěší. Za dobývání budou hráči rovněž odměňováni - dostanou se ke speciálním elitním misím, získají přístup do extra tuhých lokací s nadílkou unikátních zbraní či předmětů a v ovládaných městech budou moci pořádat vlastní společné akce. Dojde tedy k prohloubení interakce s herním světem, což je v případě MMORPG rozhodně krok tím správným směrem. Pokud vás navíc hra za jednu stranu omrzí, založíte si další postavu (počet volných slotů bude při koupi Factions rozšířen na šest), zavítáte do nových lokací a vrhnete se na jiné úkoly.

Značným oživením známého herního systému jsou bezpochyby dvě nové profese, s nimiž si přijdou na své příznivci kontaktního boje i vyznavači temné magie.

GUILD WARS: FACTIONS Značným oživením známého herního systému jsou bezpochyby dvě nové profese, s nimiž si přijdou na své příznivci kontaktního boje i vyznavači temné magie. Assassin je na první pohled zabiják, který se soustředí na rychlou eliminaci nepřátel. V každé ruce třímá jednu nabroušenou dýku a spojuje útoky ve smrtonosná komba. Je rychlý jako blesk, dokáže se nepozorovaně dostat k nepříteli a stejně svižně od něj po úspěšném útoku zase pláchnout. V řadách protivníků způsobuje zmatek a hrůzu a rozhodně by neměl chybět v žádné pořádné partě hrdinů. To ovšem platí i pro druhého nováčka, kterým je Ritualist. Temný kněz pronikající do nehmotné roviny a povolávající mocné pomocníky poslouží jako útočný i obranný člen vaší party. Jeho duchové a démoni způsobují obrovská zranění a současně pečují o zdravotní stav spolubojovníků. Jistě si sami dokážete představit, kolik zajímavých kombinací vznikne, pokud tyto dvě nová povolání použijeme jako primární či sekundární profese. Láká vás mix Monk-Ritualist či Assassin-Warrior nebo máte chuť na něco úplně jiného?

GUILD WARS: FACTIONS Stejně jako v původní hře budete i zde sbírat suroviny na nová brnění, na řadu přijdou boje s tuhými monstry za účelem získání těch nejlepších zbraní a nemine vás ani objevování elitních skillů, kterými pak ostatním vytřete zrak. To vše patří ke Guild Wars stejně jako PvP, které bude obohaceno novými arénami, kde se pustíte do křížku s ostatními hráči a budete muset čelit rovněž přirozeným nástrahám prostředí, jež mohou při troše nepozornosti zvrátit výsledek bitvy. Bojovat budete třeba v labyrintech tunelů nefritového moře, na krunýřích gigantických želv, na střechách přelidněné Canthy nebo v temném zkamenělém lese. Počet postav ve skupině se zvýší na dvanáct, což už dokáže zamotat hlavu nejednomu zkušenému bojovníkovi. A nemusí jít pouze o PvP - i v boji proti počítačem ovládaným nepřátelům se leckdy pěkně zapotíte. Čeká vás zhruba stovka nových monster, mezi nimiž najdete například obry nebo levitující chobotnice. A aby toho nebylo málo, v nových lokacích se pohybují i další zvířata, jež zaujmou hlavně Rangery, kteří si tak budou moci ochočit další miláčky.

Hudební doprovod je opět pod taktovkou slavného Jeremyho Soula, který se blýsknul skvělým soundtrackem pro RPG The Elder Scrolls.

GUILD WARS: FACTIONS Co se vizuálního zpracování týče, rozhodně si nelze na nic stěžovat. V první řadě musíme vychválit rozmanitost a design lokací, skvělé modely a animace nových monster a rovněž speciální efekty, kterých je hra během pokročilých soubojů plná. Grafický engine byl mírně vylepšen a nyní již plně podporuje efekty DirectX9. MMORPG Guild Wars: Factions tedy vypadá ještě o trochu lépe než původní hra, a i při tak vynikající grafice je neustále perfektně svižné i na stárnoucích počítačích. Hudební doprovod je opět pod taktovkou slavného Jeremyho Soula, který se postaral již o předchozí songy v Guild Wars a naposledy se blýsknul skvělým soundtrackem pro aktuální pokračování legendární RPG ságy The Elder Scrolls. Abychom však stále jen nechválili, musíme si postěžovat na absenci pořádné aukce. Nákup a prodej spojený s otravným pokřikováním spoustě hráčů už značně leze krkem.

Index očekávání: 85%

Autor:
  • Nejčtenější

Dvanáct let stavěl fantaskní svět v Minecraftu, výsledek bere dech

Od té doby, co si hráč vystupující pod přezdívkou Linard pořídil hru Minecraft, buduje komplexní...

Nadšenec remasteruje přes 30 let starou herní Dunu z Amigy

Talentovaný fanoušek sci-fi Duna se nezištně pokouší zrestaurovat legendární herní adaptaci z roku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejoceňovanější hra všech dob brzy dostane přídavek. Podívejte se na ukázku

Dva roky od vydání mimořádně úspěšné „soulsovky“ Elden Ring poodhalili vývojáři detaily o chystaném...

Tvůrci fantastického remasteru Command & Conquer vydali novou strategii

Studio Petroglyph Games, které stojí za čtyři roky starou kolekcí Command & Conquer Remastered,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

90 %

RECENZE: Mysteriózní Pacific Drive je nečekané překvapení pro fajnšmekry

Na naší Zemi existují místa, která jako by popírala zákony fyziky. Auta jedou sama do kopce, voda...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Nástupce Switche vyjde až příští rok v březnu, píšou v Japonsku

Podle zdrojů japonského zpravodajského webu Nikkei vyjde nástupce hybridní konzole Switch od...

Tvůrci fantastického remasteru Command & Conquer vydali novou strategii

Studio Petroglyph Games, které stojí za čtyři roky starou kolekcí Command & Conquer Remastered,...

Distributor není spokojený s prodeji Suicide Squad, čeká meziroční propad

Dlouho očekávaná komiksová akce Suicide Squad: Kill the Justice League nedokázala naplnit svůj...

Autorovi oblíbené herní adaptace vadí, že Indiana Jones bojuje jen s nácky

Hal Barwood, autor podle mnohých nejlepší adventury všech dob Indiana Jones and the Fate of...

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...