Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Grand Theft Auto 4 - hutné preview před vydáním

  0:02
Jak se hraje možná nejočekávanější hra tohoto roku? Dva týdny před vydáním konzolových verzí se nám to podařilo zjistit a informace nabízíme v obsáhlém článku.

GTA 4 (PC)Už se blíží. Už klepe na dveře. Kdo? No přeci Nico Bellic z Grand Theft Auta 4 – hry, která na konzolích Playstation 3 a Xbox 360 vychází již za dva týdny (tedy pokud do té doby Take Two nekoupí Electronic Arts a hru neodloží) a která se na PC s velkou pravděpodobností objeví s tradičním půlročním zpožděním (doufejme, že ne delším, zatím žádné zprávy o počítačové verzi nejsou). Každopádně informací je nyní, nedlouho před vydáním, opravdu hojnost. Někteří šťastliví novináři GTA 4 už dokonce dohráli a nejen z jejich dojmů si můžeme udělat velmi dobrý obrázek, jak že ten dost možná největší hit tohoto roku vlastně dopadne.

GTA 4 (PC)Nico Bellic to nemá jednoduché. Když ho v intru potkáte ještě v jeho domovině Srbsku, přeje si především dvě věci: rychlé peníze a odplatu. Pomstít se chce někomu, kdo si s ním v minulosti nepěkně pohrál a nyní se nachází ve známém městě Liberty City ve Spojených státech amerických. Nicovi se tak doslova hodí, když mu z toho samého města zavolá bratranec Roman, který to podle svých slov v Americe zvládl a svému příbuznému by nyní chtěl pomoct. Slibuje krásný dům, velké auto, peníze a samozřejmě ženské. Nico podlehne a vydá se vstříc novému životu. V novém útočišti ale rychle vychází z omylu – Roman žije v malém, zaplivaném bytě a z jeho skvělého kšeftu se vyklubalo obyčejné taxikaření. Jediné, čeho má hodně, jsou dluhy u zdejší mafie. Netrvá dlouho a Nico se do spleti intrik, násilí, vražd, drog, střelby a rychlé jízdy zamotá až po uši. Své cíle ale z dohledu neztrácí: rychlé peníze a pomsta.
 
GTA 4 (PC)Je docela jasné, že si Nico nebude pár týdnů prohlížet krásné Liberty City vytvořené po vzoru New Yorku, ale že se brzy chopí příležitosti a začne si budovat pozici v mafiánské hierarchii. Na rozdíl od GTA Vice City se to ale nebude projevovat pořizováním honosných vil či drahých diskoték, ale jen rostoucím vlivem v roli gangsterského pohůnka a později bosse. Vše ostatní by nebylo realistické. A realismus si Rockstar Games při vývoji GTA 4 napsali na vývěsní štít. Na rozdíl od málo detailní, takřka komiksové grafiky předchozích dílů si ve čtvrtém dílu užijete vizuální hody, mnohdy srovnatelné třeba s Call of Duty 4. Když poprvé nasednete do Romanova taxíku a vyjedete na obhlídku terénu, překvapí vás odpadky poházené po ulicích a také chodci, kteří už nevypadají jako nudné klony, ale chovají se jako skuteční lidé. Řídí se podle svého denního rozvrhu, mluví spolu, u trafik listují magazíny atd. Snad ještě reálnějších měřítek dosáhl provoz. Auta jezdí na silnici všelijak, na nějakou uspořádanost zapomeňte, ale ve chvíli, kdy se ke koloně přiřítí houkající záchranka či policejní auto, vytvoří uličku, aby příslušníci veřejných služeb mohli projet. Díky vylepšené grafice už také nemizí objekty přímo před očima. Výsledkem ale pochopitelně budou mnohem vyšší hardwarové nároky.
 
GTA 4 (PC)Kapitola sama pro sebe jsou samozřejmě vozidla. I zde se projevuje zvýšený důraz na realismus, ačkoliv se nemusíte bát, že by se z GTA 4 stal autentický simulátor jízdy autem. Stále to bude zábava, ale položky, které jdou vylepšit, aniž by utrpěla hratelnost, vylepšeny také byly. Například model poškození, jenž se musí jednoduše vidět. Na autě je vidět i lehce sedřený lak či každá díra po kulce. Kola jsou na nápravu připevněna jednotlivě a tím pádem rozdílně reagují na lišící se povrch. Najedete-li do díry na silnici, kolo do ní napadne a auto se vychýlí na jednu ze stran. Při vysoké rychlosti to může být docela nepříjemné. Právě takové detaily dělají GTA 4 tolik uvěřitelným zážitkem. Chování auťáků se navíc bude velmi lišit typ od typu a teď nemluvíme jen o rozdílně nastavené rychlosti. Některá auta budou skutečně líná a hůře ovladatelná, takže s nimi policajtům jen tak neujedete. S jinými se naopak doslova vyřádíte a budete je chtít protáhnout na závodním okruhu. Žádný problém, i ten se má nedaleko Liberty City vyskytovat.
 
GTA 4 (PC)S romandem dojedete k Bruciemu, což je na poměry GTA typický potetovaný namakanec. Chce na nás malou službičku, než bude povolný k činům v Nicův prospěch. Máme zabít zrádce, který Brucieho prásknul policajtům. Jenže podle klasického vzorce „dojeď tam, zabij, kasíruj prachy“ už většina úkolů v GTA 4 nefunguje. Cílová osoba je totiž v programu na ochranu svědků, takže ji jen tak nenajdeme. Brucie nám doporučí poohlédnout se po týpkovi v policejní databázi, kterou můžeme najít v jednom z hlídkových vozů. Žádný problém, krást auta přeci patří ke koloritu série.
 
V tomto okamžiku byste mohli udělat pořádný kravál – například začít střílet. A policie by na sebe nenechala dlouho čekat. GTA 4 vám to ovšem ulehčí. Stačí vzít mobil a zavolat na tísňové číslo. Za chvíli už kolem krouží hlídkový vůz. Jeden policista vystoupí sám, druhého vytáhnete a začnete ujíždět. Na horním okraji obrazovky se spustí obligátní blikání šerifské hvězdičky.GTA 4 (PC) Nově je toto stíhání s nízkou prioritou prováděno jen v daném okresku, z něhož stačí vyjet a jste za vodou – pokud do té doby nespácháte další přestupky. Čím více bliká hvězdiček, tím větší je rádius policejního pátrání a tím problematičtější je z něj vyváznout – i proto, že pořádkové služby vysílají stále drsnější prostředky. Ale na rozdíl od minulých dílů to i v extrémním případě možné je, aniž byste hned museli přelakovávat auto. To ze hry dělá pořádnou výzvu i v této relativně obyčejné hříčce na kočku a myš.
 
V policejním autě už stačí jen zadat příslušné jméno do přístroje a adresa zrádce je na světě. Namísto obyčejného ukazatele směru nabízí čtvrtý díl plnohodnotný navigační systém, který vám na minimapě ukáže trasu. V luxusnějších vozech na vás dokonce bude mluvit. Jakmile dorazíte před kýžený barák, ukáže vám hra prostřednictvím nenásilně světélkujícího místa, kam se máte postavit. Poté se spustí sekvence, v níž vidíte, jak nebožák prchá oknem ke svému autu a ujíždí. Nezbývá než se pustit do honičky. Projíždíte na červenou, chodci uskakují, ostatní vozy vám dělají místo. Nico se vyklání a střílí. Opravdu skvělá adrenalinová projížďka.
 
GTA 4 (PC)Po chvíli se vám podaří zrádce trefit do hlavy. Padá na volant a vůz míří do příkopu. Mise splněna. Naštěstí už není nutné jet do baráku uložit progres – hra to udělá za vás. Brucie se hlásí telefonem a je spokojen – už se k němu nemusíte vracet. Rovnou vám zadá nějaký ten další úkol. Co se týče vyhledávání NPC postav, jichž se v průběhu děje objeví zase pořádná spousta, už neplatí, že tyto postávají celý den i noc na jednom místě. Nejprve je třeba se s nimi dohodnout přes telefon. Například je pozvat na bowling. Pak jsou dokonce přátelští. Pokud na utužování vztahů kašlete, zanevřou brzy i oni na vás.
 
GTA 4 (PC)Grand Theft Auto 4 by v hlavní dějové linii mělo zabrat nějakých pětadvacet hodin, ovšem plněním vedlejších úkolů si přijdete na jednou takovou porci. Nehledě na to, že Liberty City bude pořádně rozsáhlé a zábavou by mělo být jen odhalování jeho zákoutí. Navíc se díky většímu důrazu na realističnost a výraznému prvku náhody často dostanete do zcela neočekávaných situacích, kdy se vám z úst vyloudí jen prosté „wow“. Zdá se, že GTA 4 nezůstane vysokým očekáváním nic dlužno a my jen doufáme, že na PC vyjde co nejdříve. Zároveň jsme nadmíru zvědaví, jak vyzní interní souboj v Take Two, kdy konkurentem je další těžký kalibr: Mafia 2.
Autor:
  • Nejčtenější

Vydělala miliony prodejem vody, ve které se koupala. PayPal je odmítal vyplatit

Streamerka Belle Delphine, která na internetu vystupuje i pod přezdívkou Gamer Girl, se před lety...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Parkurová hra vzala Steam útokem, hráči jsou nadšení

Žádné střílení ani boj, Rooftops & Alleys: The Parkour Game přináší jen parkur. A hráči jsou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pozůstalí školního masakru v Uvalde žalují vydavatele střílečky Call of Duty

Příbuzní obětí tragické střelby v texaském městě Uvalde, při kterém bylo zabito 19 studentů a dva...

Ve strategii Tavern Keeper si budeme moci postavit vlastní hospodu

Budovatelských strategií jsou spousty, ale jen v Tavern Keeperu je možné postavit si vlastní...

Lidé na Twitchi závodí v pečení, nejrychlejší zvládnou sušenky za 4 minuty

Fanoušci videoherních speedrunů se inspirovali v kuchařských soutěžích, místo chuti ovšem soupeří...

Vývoj Cyberpunku 2077 oficiálně skončil, na Zaklínačovi 4 se pilně pracuje

Vývoj Cyberpunku 2077 oficiálně skončil, potvrdila finanční zpráva CD Projektu. Studio nyní...

Hráče šokovala cena digitálního oblečku, stojí jako zájezd k moři

Nový kosmetický doplněk do hry League of Legends, vytvořený na počest jejího nejúspěšnějšího hráče...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...