Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Grand Theft Auto 4 - hutné preview před vydáním

  0:02
Jak se hraje možná nejočekávanější hra tohoto roku? Dva týdny před vydáním konzolových verzí se nám to podařilo zjistit a informace nabízíme v obsáhlém článku.

GTA 4 (PC)Už se blíží. Už klepe na dveře. Kdo? No přeci Nico Bellic z Grand Theft Auta 4 – hry, která na konzolích Playstation 3 a Xbox 360 vychází již za dva týdny (tedy pokud do té doby Take Two nekoupí Electronic Arts a hru neodloží) a která se na PC s velkou pravděpodobností objeví s tradičním půlročním zpožděním (doufejme, že ne delším, zatím žádné zprávy o počítačové verzi nejsou). Každopádně informací je nyní, nedlouho před vydáním, opravdu hojnost. Někteří šťastliví novináři GTA 4 už dokonce dohráli a nejen z jejich dojmů si můžeme udělat velmi dobrý obrázek, jak že ten dost možná největší hit tohoto roku vlastně dopadne.

GTA 4 (PC)Nico Bellic to nemá jednoduché. Když ho v intru potkáte ještě v jeho domovině Srbsku, přeje si především dvě věci: rychlé peníze a odplatu. Pomstít se chce někomu, kdo si s ním v minulosti nepěkně pohrál a nyní se nachází ve známém městě Liberty City ve Spojených státech amerických. Nicovi se tak doslova hodí, když mu z toho samého města zavolá bratranec Roman, který to podle svých slov v Americe zvládl a svému příbuznému by nyní chtěl pomoct. Slibuje krásný dům, velké auto, peníze a samozřejmě ženské. Nico podlehne a vydá se vstříc novému životu. V novém útočišti ale rychle vychází z omylu – Roman žije v malém, zaplivaném bytě a z jeho skvělého kšeftu se vyklubalo obyčejné taxikaření. Jediné, čeho má hodně, jsou dluhy u zdejší mafie. Netrvá dlouho a Nico se do spleti intrik, násilí, vražd, drog, střelby a rychlé jízdy zamotá až po uši. Své cíle ale z dohledu neztrácí: rychlé peníze a pomsta.
 
GTA 4 (PC)Je docela jasné, že si Nico nebude pár týdnů prohlížet krásné Liberty City vytvořené po vzoru New Yorku, ale že se brzy chopí příležitosti a začne si budovat pozici v mafiánské hierarchii. Na rozdíl od GTA Vice City se to ale nebude projevovat pořizováním honosných vil či drahých diskoték, ale jen rostoucím vlivem v roli gangsterského pohůnka a později bosse. Vše ostatní by nebylo realistické. A realismus si Rockstar Games při vývoji GTA 4 napsali na vývěsní štít. Na rozdíl od málo detailní, takřka komiksové grafiky předchozích dílů si ve čtvrtém dílu užijete vizuální hody, mnohdy srovnatelné třeba s Call of Duty 4. Když poprvé nasednete do Romanova taxíku a vyjedete na obhlídku terénu, překvapí vás odpadky poházené po ulicích a také chodci, kteří už nevypadají jako nudné klony, ale chovají se jako skuteční lidé. Řídí se podle svého denního rozvrhu, mluví spolu, u trafik listují magazíny atd. Snad ještě reálnějších měřítek dosáhl provoz. Auta jezdí na silnici všelijak, na nějakou uspořádanost zapomeňte, ale ve chvíli, kdy se ke koloně přiřítí houkající záchranka či policejní auto, vytvoří uličku, aby příslušníci veřejných služeb mohli projet. Díky vylepšené grafice už také nemizí objekty přímo před očima. Výsledkem ale pochopitelně budou mnohem vyšší hardwarové nároky.
 
GTA 4 (PC)Kapitola sama pro sebe jsou samozřejmě vozidla. I zde se projevuje zvýšený důraz na realismus, ačkoliv se nemusíte bát, že by se z GTA 4 stal autentický simulátor jízdy autem. Stále to bude zábava, ale položky, které jdou vylepšit, aniž by utrpěla hratelnost, vylepšeny také byly. Například model poškození, jenž se musí jednoduše vidět. Na autě je vidět i lehce sedřený lak či každá díra po kulce. Kola jsou na nápravu připevněna jednotlivě a tím pádem rozdílně reagují na lišící se povrch. Najedete-li do díry na silnici, kolo do ní napadne a auto se vychýlí na jednu ze stran. Při vysoké rychlosti to může být docela nepříjemné. Právě takové detaily dělají GTA 4 tolik uvěřitelným zážitkem. Chování auťáků se navíc bude velmi lišit typ od typu a teď nemluvíme jen o rozdílně nastavené rychlosti. Některá auta budou skutečně líná a hůře ovladatelná, takže s nimi policajtům jen tak neujedete. S jinými se naopak doslova vyřádíte a budete je chtít protáhnout na závodním okruhu. Žádný problém, i ten se má nedaleko Liberty City vyskytovat.
 
GTA 4 (PC)S romandem dojedete k Bruciemu, což je na poměry GTA typický potetovaný namakanec. Chce na nás malou službičku, než bude povolný k činům v Nicův prospěch. Máme zabít zrádce, který Brucieho prásknul policajtům. Jenže podle klasického vzorce „dojeď tam, zabij, kasíruj prachy“ už většina úkolů v GTA 4 nefunguje. Cílová osoba je totiž v programu na ochranu svědků, takže ji jen tak nenajdeme. Brucie nám doporučí poohlédnout se po týpkovi v policejní databázi, kterou můžeme najít v jednom z hlídkových vozů. Žádný problém, krást auta přeci patří ke koloritu série.
 
V tomto okamžiku byste mohli udělat pořádný kravál – například začít střílet. A policie by na sebe nenechala dlouho čekat. GTA 4 vám to ovšem ulehčí. Stačí vzít mobil a zavolat na tísňové číslo. Za chvíli už kolem krouží hlídkový vůz. Jeden policista vystoupí sám, druhého vytáhnete a začnete ujíždět. Na horním okraji obrazovky se spustí obligátní blikání šerifské hvězdičky.GTA 4 (PC) Nově je toto stíhání s nízkou prioritou prováděno jen v daném okresku, z něhož stačí vyjet a jste za vodou – pokud do té doby nespácháte další přestupky. Čím více bliká hvězdiček, tím větší je rádius policejního pátrání a tím problematičtější je z něj vyváznout – i proto, že pořádkové služby vysílají stále drsnější prostředky. Ale na rozdíl od minulých dílů to i v extrémním případě možné je, aniž byste hned museli přelakovávat auto. To ze hry dělá pořádnou výzvu i v této relativně obyčejné hříčce na kočku a myš.
 
V policejním autě už stačí jen zadat příslušné jméno do přístroje a adresa zrádce je na světě. Namísto obyčejného ukazatele směru nabízí čtvrtý díl plnohodnotný navigační systém, který vám na minimapě ukáže trasu. V luxusnějších vozech na vás dokonce bude mluvit. Jakmile dorazíte před kýžený barák, ukáže vám hra prostřednictvím nenásilně světélkujícího místa, kam se máte postavit. Poté se spustí sekvence, v níž vidíte, jak nebožák prchá oknem ke svému autu a ujíždí. Nezbývá než se pustit do honičky. Projíždíte na červenou, chodci uskakují, ostatní vozy vám dělají místo. Nico se vyklání a střílí. Opravdu skvělá adrenalinová projížďka.
 
GTA 4 (PC)Po chvíli se vám podaří zrádce trefit do hlavy. Padá na volant a vůz míří do příkopu. Mise splněna. Naštěstí už není nutné jet do baráku uložit progres – hra to udělá za vás. Brucie se hlásí telefonem a je spokojen – už se k němu nemusíte vracet. Rovnou vám zadá nějaký ten další úkol. Co se týče vyhledávání NPC postav, jichž se v průběhu děje objeví zase pořádná spousta, už neplatí, že tyto postávají celý den i noc na jednom místě. Nejprve je třeba se s nimi dohodnout přes telefon. Například je pozvat na bowling. Pak jsou dokonce přátelští. Pokud na utužování vztahů kašlete, zanevřou brzy i oni na vás.
 
GTA 4 (PC)Grand Theft Auto 4 by v hlavní dějové linii mělo zabrat nějakých pětadvacet hodin, ovšem plněním vedlejších úkolů si přijdete na jednou takovou porci. Nehledě na to, že Liberty City bude pořádně rozsáhlé a zábavou by mělo být jen odhalování jeho zákoutí. Navíc se díky většímu důrazu na realističnost a výraznému prvku náhody často dostanete do zcela neočekávaných situacích, kdy se vám z úst vyloudí jen prosté „wow“. Zdá se, že GTA 4 nezůstane vysokým očekáváním nic dlužno a my jen doufáme, že na PC vyjde co nejdříve. Zároveň jsme nadmíru zvědaví, jak vyzní interní souboj v Take Two, kdy konkurentem je další těžký kalibr: Mafia 2.
Autor:
  • Nejčtenější

Zažalovali youtubera o miliony, má z něj být odstrašující případ

Po úspěšném soudním tažení proti výrobcům cheatů se nyní právníci společnosti Bungie pustili do boje s youtuberem...

Zapomenuté poklady, tyto skvělé hry si dnes nemůžeme legálně koupit

Katalogy digitálních obchodů s hrami mají prakticky neomezenou nabídku a vedle novinek obsahují i lety prověřené...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největší herní krádež, hackeři ukradli virtuální předměty za 50 milionů

Z privátního steamového účtu byly ukradeny vzácné sběratelské skiny z počítačové střílečky CS:GO v hodnotě přesahující...

Vybíráme nejlepší letošní hry, které jsou ty vaše?

První polovina roku 2022 je téměř za námi, pojďme se proto podívat, které letošní hry v nás zanechaly ten nejlepší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Politici ve hrách jsou často zlí a zkorumpovaní. Kolik jich poznáte?

Stejně jako ve skutečnosti jsou i politici v počítačových hrách zpravidla zdrojem starostí. Schválně na kolik z těch...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

PREVIEW: Horor Ghostwire Tokyo je městská akce v liduprázdné metropoli

Nová hra od japonských hororových mistrů z Tango Gameworks byla oznámená již v roce 2019, dosud jsme však neměli šanci...

OBRAZEM: Riders Republic je nečekané překvapení, hraje se skvěle

Na kole, na lyžích, na snowboardu nebo oblečený ve wingsuitu budete plnit jednu výzvu za druhou a porovnávat se s...

Zahráli jsme si horor The Quarry a už se nebojíme, že bychom se nebáli

Ani ve své novince nehodlají Supermassive Games opustit zajetý mustr, a tak se dočkáme technicky brilantně zpracované...

PREVIEW: Back 4 Blood dokazuje, že i masakrování zombíků se může omrzet

Chystaná multiplayerová řežba Back 4 Blood navazuje přesně tam, kde před 12 lety skončil její předchůdce Left 4 Dead 2....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...