Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

C&C 3: Tiberium Wars - první dojmy

  12:05aktualizováno  12:20
Konečně jsme se dočkali! Tedy ne že by už vyšla plná verze, ale i demoverze nejočekávanější RTS roku je důvodem k radosti. Podívali jsme se na ni analytickýma očima a povíme vám, jak to s ní vypadá!

Tiberium Wars Celý měsíc před vydáním plné hry se naše toužebné očekávání Electronic Arts rozhodlo aspoň z malé části ukojit. O demoverzi se na internetu vedly dlouhé debaty – po mnoha dezinformacích s konečnou platností vyšlo najevo, že se objeví tento týden. Když se tak stalo již v pondělí, herní servery úpěly pod náporem natěšených hráčů. Ano, Command and Conquer: Tiberium Wars je jedním z nejočekávanějších titulů tohoto roku a jako takový si zaslouží speciální pozornost, včetně prvních dojmů.

Rozsáhlých in-game bitev si v demu užijete sice jen omezeně, avšak na hrané sekvence mezi misemi se kupodivu podíváte.

Ještě před obrazovkou menu nás hra navnadí sestřihem toho nejlepšího, co nás za měsíc čeká. Rozsáhlých in-game bitev si v demu užijete sice jen omezeně, avšak na hrané sekvence mezi misemi se kupodivu podíváte. Především ony totiž mají na svědomí monstrózní velikost dema, přesahující 1 GB (stahujte od nás zde). Zbylá nabídka je tradičně ukázková. Vedle tutorialu, který člověk s dvěma odehranými strategiemi na kontě těžko upotřebí, jsou tu dvě mise za GDI. Jedna úvodní, druhá z pokročilejší fáze hry. Komu by to nestačilo, může si ozkoušet skirmishovou mapu. Všeho všudy zhruba hodinová zábava.Tiberium Wars

Kdo čekal v herním konceptu jakýkoliv posun kupředu, ten záhy ostrouhá. Oproti předchozím dílům se změnila pouze forma. Mechanismy zůstaly v podstatě beze změny. Nechybí tak výstavba základny. Jako první se rozloží mobilní základna, kolem které vybudujete síť elektráren, postupně přibývají kasárna, továrna na tanky, letiště a nejrůznější baráčky sloužící k výzkumu. Panel na pravém kraji obrazovky zůstal zachován. Zvolíte si kýženou budovu, ta se přiměřený čas připravuje, a teprve poté ji lze umístit do poměrně omezeného rádia funkčnosti základny. Vznikají tak tradičně stísněné báze, které na druhou stranu není problém obehnat zdí a tuto vyztužit statickými obrannými věžemi. Budiž připsáno k dobru hry, že konstrukcí budov ani jednotek nestrávíte přehnaně dlouhý čas, byť moderně zaměření stratégové by si jistě představovali významnější okleštění mikromanagementu. Ale kde by Command and Conquer bez pořádné základny a tiberia byl? Chceme tím říci jediné: u takto kultovních kusů není jednoduché sáhnout na léty osvědčené jádroTiberium Wars – kůra by se taky mohla zhroutit jako domeček karet. Když člověk v obchodě obráží regály a vidí značku C&C, jeho povědomí mu rázem utvoří jistou představu – a tu se i Tiberium Wars daří naplňovat.

Základna tedy slouží jako výchozí bod, který se nepřítel pochopitelně snaží co možná nejvíce nabourat.

Základna tedy slouží jako výchozí bod, který se nepřítel pochopitelně snaží co možná nejvíce nabourat. Vysílá pravidelné vlny jednotek, které však v demu bohužel sloužily jen k jedinému: rozbít se o spíše chatrnou obranu. Nevšimli jsme si využití leteckých jednotek ve chvílích, kdy náš tábor bránily pouze zbraně typu země-země. Je to trochu škoda, takhle se o základnu v podstatě není nutné příliš starat. Pár počátečních útoků není problém odrazit a o ty pozdější se postará síť dobře rozmístěných věží, jejichž roli ještě ulehčuje umístění báze v rohu mapy, kde je zapotřebí bránit pouze dvě přístupové cesty (protivník však navíc s pravidelností využíval pouze jednu). Na druhou stranu se tím dostane více pozornosti úkolům. Jeden střídá druhý, přičemž na každý jste možná až moc důrazně upozorněni. Hra si vezme čas a ve speciálním módu vám ukáže, o co se jedná. Hlavní cíl bývá obvykle zadán od začátku,Tiberium Wars ovšem po cestě vás čeká spousta dílčích, zpravidla dobrovolných. Ty se většinou postarají o určitou odbočku a nastavení mise, ale na druhou stranu přináší jejich splnění nějaký ten bonus. Například obsazení EMP stanice vám do budoucna propůjčí stejnojmennou vlnu, ochromující systémy mechanických jednotek nepřítele. Když už jsme u těch speciálních zbraní, zmiňme i ION kanón, se kterým se setkáte hned v první misi. Jeví se jako hodně ultimátní zbraň, trochu se tedy bojíme, aby v multiplayeru nešlo jen o to, kdo ji vynalezne rychleji (NOD bude mít pro změnu atomovku se zhruba stejnou účinností).

Zatím jsme viděli pouze část arzenálu GDI, a je třeba dát jasně na srozuměnou, že je pro tuto stranu naprosto typický, což nás poněkud zklamalo. Nejenže design jednotek ničím nepřekvapí, ale obyčejná pěchota (kulomety, raketomety), pár tanků, buginy, Mammothy či Orca helikoptéry jsou dnes až příliš omšelé. Zde bychom si určitou dávku invence nechali líbit. NOD už by však měl být jak vizuálně, tak technicky vyzývavější, hlavní roli v otázce vyváženosti však má třetí, nová rasa mimozemšťanů. Za tu si však singleplayer zahrajete teprve po dokončení obou tradičních kampaní. Tiberium Wars

Co se týče hraných sekvencí, úvodní sestřih působil skvěle. Obsazeni byli kvalitní herci střihu Josh Holloway (Sawyer v Lost) a výprava, ačkoliv většinou interiérová, se také nemá zač stydět. V demu vás čeká pár minut ucelených filmečků, pochopitelně opět za GDI. I zde se však ukázala jistá ohranost a serióznost této dobrácké strany. Šlo však jen o rozjezd příběhu, který bývá pozvolný, tak s konečnými soudy ještě počkejme. Jedno je jisté: když se na obrazovce na pár sekund objevil Kane, začala krev tuhnout v žilách, tudíž coby dokreslení atmosféry snad sekvence zapůsobí dobře. Již dlouhou dobu bylo jasné, že po grafické stránce hra mezi strategiemi nebude mít konkurenci. To se nyní také naplňuje, obzvlášť proto, že Supreme Commander zdaleka nevypadá tak dobře, jak se plánovalo. Pozitivní je, že si na nižší detaily zahrají i majitelé horších sestav, na ty nejlepší grafické orgie si však připravte opravdu high-end PC.

Zatím jsme viděli pouze část arzenálu GDI, a je třeba dát jasně na srozuměnou, že je pro tuto stranu naprosto typický, což nás poněkud zklamalo.

Je pravdou, že tak nějak jsme si třetí Command and Conquer představovali. Ve skrytu duše v nás však doutnal pramínek naděje, že bude oldschoolová hratelnost nějakým způsobem smysluplně oživena. Mise za GDI tomu nenapovídají – nesou se v duchu minulosti, hrají se však stále výborně. Jistým příslibem, který by Tiberium Wars mohl povznést z titulu „hodně dobré RTS“ na „perfektní RTS“, jsou kampaně za NOD a mimozemšťany a především to, jak se je povede vyvážit v multiplayeru.

Index očekávání: 80%

Autor:
Témata: Electronic Arts
  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

Letošní díl Call of Duty bude návratem série Black Ops

Ani letos hráči nepřijdou o další díl střílečky Call of Duty. Po restartované trilogii Modern...

Střílečka XDefiant nalákala tři hodiny po spuštění přes milion hráčů

Ačkoli to s free 2 play střílečkou XDefiant od Ubisoftu vypadalo v posledních měsících všelijak,...

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

90 %

RECENZE: Ghost of Tsushima na PC je skvělý port ještě skvělejší hry

Po čtyřech letech se konečně PC hráči dočkali jedné z nejlepších her z PlayStationu 4, samurajské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....