Herní svět reaguje na válku v Ukrajině, ruská studia spíše mlčí

  • 17
Ani videoherní scéna není odtržená od aktuálních událostí a na podporu bojujících Ukrajinců se vzedmula celosvětová vlna podpory. Oproti tomu ruská studia k situaci raději mlčí, případně volí jen opatrná vyjádření.

Okamžitě po vypuknutí ozbrojeného konfliktu na Ukrajině se na kanálech tamních herních vývojářů objevila prohlášení, vyjadřující podporu napadeným. O finanční podporu bojujícím vojákům požádali své fanoušky prakticky všechna ukrajinská studia z nichž nejznámější jsou 4A Games (série Metro), GSC Game World (série S.T.A.L.K.E.R.), Frogwares (série o Sherlocku Holmesovi) ale třeba i nadnárodní Ubisoft, který má velikou pobočku v Kyjevě (více viz náš článek).

Aleksandr “s1mple” Kostylev střílí jen virtuálně, svým krajanům však přispěl milionem hřiven.

Spoustu ohlasu vyvolal i emocionální proslov Aleksandra “s1mple” Kostylieva, hlavní postavy esportového týmu Natus Vincere (NaVi), který na turnaji v polských Katovicích vznesl přání, aby byly všechny boje co nejrychleji ukončeny. Přestože jeho tým nepostoupil do závěrečných fází, věnoval svým krajanům, kteří tou dobou bránili Ukrajinu skutečnými zbraněmi, milion ukrajinských hřiven, tedy cca 740 tisíc korun.

Vlna podpory se rychle rozšířila po celém světě, obzvláště silná je v zemích, které mají s ruskými „mírotvorci“ vlastní historické zkušenosti. Tedy i u nás.

Celosvětově uznávaná Amanita Design posílá do Ukrajiny týdenní zisky ze svých her Machinarium, Creaks a Chuchel, autoři oblíbených kamionových simulací SCS Software vytváří DLC s kosmetickými doplňky, jehož veškerý zisk půjde potřebným, významný finanční obnos zaslal i zakladatel Keen Software House (Space Engineers) Marek Rosa či Daniel Vávra z Warhorse, který se přitom jen několik dní předtím na svém facebookovém profilu hrozbě skutečného válečného konfliktu vysmíval.

Tvůrci vojenských simulátorů z Bohemia Interactive zveřejnili varování nad tím, že mnoho údajných záběrů z války, které aktuálně kolují internetem, pochází z jejich hry (viz náš článek k tématu).

Oproti tomu vývojáři z Ruska se k celé situaci raději příliš nevyjadřují. To je vzhledem k povaze jejich práce vcelku pochopitelný přístup, mnohé západní fanoušky ovšem jejich názor na vyhrocenou situaci zajímá a podobně jako třeba od sportovců od nich požadují, aby se od oficiální politiky Vladimíra Putina distancovali.

Wikipedia zná dnes celkem 23 ruských studií, mnoho z nich už je dnes ovšem nefunkčních nebo se zabývá především mobilními free 2 play online hrami, které jsou mimo území Ruska irelevantní.

Společnost Wargaming.net propustila Sergeje Burkatovskyho kvůli nevhodným výrokům na internetu.

Z těch dodnes činných se ovšem k situaci vyjadřuje jen málokteré. Ticho nalezneme například na sociálních sítích autorů chystaného „sovětského Bioshocku“ Atomic Heart, mlčí Battlestate Games zodpovědní za Escape from Tarkov a překvapivě třeba i Warm Lamp Games, jejichž série Beholder je přímočarou kritikou totalitních režimů.

Moskevští autoři úspěšné onlinovky War Thunder z Gaijin Entertainement alespoň svoji odmlku vysvětlují. V těchto vypjatých časech údajně nechtějí do veřejného prostoru přispívat ničím, co by snad mohlo vypadat jako propagace války.

Jasného odsouzení války se tak odvážili jen drobní nezávislí tvůrci, jako třeba Lazy Bear Games (Graveyard Keeper) nebo FourQuarters (loňský megahit Loop Hero). Ano, věta „jsme proti válce“ je sice z místního kontextu asi až příliš prostá, nesmíme ovšem zapomínat na to, že se v Rusku celému konfliktu oficiálně smí říkat jen termínem „speciální operace.“ Jediným, kdo se tak vyloženě staví na stranu Ukrajinců, jsou tedy zřejmě autoři série Pathologic ze studia Ice-Pick Lodge.

Že aktuální ekonomická opatření vůči Rusku budou mít i nečekané dopady ukazuje OwlCat Games, autoři dvou dílů kritiky velmi ceněné série Pathfinder. Vzhledem k blokaci zásilkových služeb totiž nemohou svým přispěvatelům zasílat slíbené fyzické odměny za úspěšnou crowdfundingovou kampaň.

Najít v herním průmyslu někoho, kdo by se naopak postavil na stranu Rusů, je prakticky nemožné. Jedinou výjimkou je snad Sergej Burkatovský, kreativní ředitel z Wargaming.net, kteří mají na svědomí i u nás velice oblíbené World of Tanks. Tedy dnes už bývalý kreativní ředitel z Wargaming.net. Od jeho slov na podporu západem neuznávaných lidových republik na východě Ukrajiny se totiž majitelé původem běloruské společnosti distancovali, propustili ho a ještě věnovali milion dolarů (cca 22 milionů korun) ukrajinskému Červenému kříži.