Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 16. srpna 2022 Jáchym

Atomic Heart ukáže alternativní Sovětský svaz. Hrát budeme za agenta KGB

Slibná střílečka Atomic Heart bude zasazena do alternativní verze Sovětského svazu padesátých let minulého století.

Pokud se objeví informace o tom, že vzniká hra o Sovětském svazu, spoustu lidí ihned napadne, že to bude temná záležitost s beznadějnou atmosférou, ze které bude běhat mráz po zádech.

V případě chystané střílečky Atomic Heart je tomu... stejně. Na zájemce čeká depresivní atmosféra a hororový nádech. Podíváme se do alternativní historie Sovětského svazu, konkrétně do padesátých let minulého století, kdy je agent neblaze proslulé KGB poslán vyšetřit příčinu toho, proč se bez vysvětlení odmlčela důležitá továrna. Je to poněkud lacině působící zápletka, ale nebojte se, čím víc se o příběhu dozvíte, tím víc vás pravděpodobně zaujme.

Atomic Heart

V první řadě se tvůrci z ruského vývojářského studia Mundfish netají tím, že pro ně jako inspirace posloužil kultovní seriál Black Mirror, což je jistě pozitivní věc. Dalším slibným faktem je to, že hlavní hrdina major Nechaev, známý také jako agent P-3, bude propracovanou postavou, která je poněkud mentálně nestabilní a nevypočitatelná.

Nejlákavěji zní informace, že se sice hra bude odehrávat v padesátých letech minulého století, ale v této verzi historie už budou existovat výdobytky moderní technologie, jako jsou roboti, hologramy nebo internet. A to vše bude okořeněno o intenzivní napětí pramenící z neustálých střetů mezi „imperiálním Západem” a „komunistickým Východem”.

Roboti mimochodem budou hrát důležitou roli, protože jsou nedílnou součástí života, ať už je řeč o práci na poli, pomoc v domácnosti, nebo třeba dřevorubectví. Jenže umělé bytosti se začnou chovat chaoticky a nebezpečně a tak, když jedna z továren, ve které pracují, přestane komunikovat s okolním světem, je vyslán speciální agent KGB s kódovým označením P-3, aby zjistil, co se vlastně stalo.

Teď si asi řeknete, že je jasné, co se stalo. A ano, máte pravdu, v továrně řádí roboti, kteří jsou jako utržení ze řetězu, ovšem je jasné, že se děje něco víc. Narazíte i na monstra, která měla být dávno smetena z povrchu zemského a kromě toho je výrobní podnik plný pastí, jejichž jediným cílem je zlikvidovat každého, kdo vstoupí dovnitř. A na bedrech P-3 leží úkol zjistit, co je příčinou zmatku, který propukl.

BioShock + S.T.A.L.K.E.R. + Metro + Black Mirror = Atomic Heart

Je patrné, že příběh hry má připraveno několik překvapení s tím, že prý dojde i na milostnou zápletku (což na první pohled do hry úplně nepasuje), ale žádné detaily o ní známy nejsou.

Z dostupných informací a materiálů (například v podobě působivého nového traileru) je jasné, že kromě zmíněného seriálu Black Mirror se tvůrci zhlédli v povedených herních značkách jako Metro, S.T.A.L.K.E.R., BioShock a zřejmě i v Control, což rozhodně není špatně (pokud nebude Atomic Heart jen vykrádačkou zmíněných projektů) a silnou roli sehrálo i to, že někteří ze členů vývojářského týmu vyrůstali v době existence v Sovětském svazu, což se na stylizaci hry výrazně odrazí.

Atomic Heart

Atomic Heart

Hráči tím pádem narazí na monstra, která budou silně inspirována sovětskou kulturou. To může být samo o sobě vcelku bizarní, ale to je jen začátek. Z toho, co jsme zatím zjistili a viděli, je patrné, že Mundfish nabídnou něco, co bude... nenapadá nás lepší výraz než hodně „ujeté“. Určití protivníci působí hodně svérázně, originálně a jako ze zlého snu.

Přidejte si k tomu skutečnosti, že v některých částech továrny nebudou hrát zákony fyziky roli a to ještě víc přispěje k propuknuvšímu zmatku. Na druhou stranu, je to potencionální výhoda pro hráče. Například absence standardní gravitace je efektivní metodou, jak se dostat do bezpečí, nebo naopak překvapit nepřátele.

V jádru bude Atomic Heart střílečkou z pohledu první osoby s tím, že se nebude sázet jen na střelné zbraně. Ono to vlastně ani nepůjde, protože zásoba nábojů bude velmi omezená. Bude nutné využít i různé nástroje, které najdete v okolí, případně si je vyrobíte. V boji dobře poslouží obyčejné nářadí, ale k dispozici budete mít i zajímavější kousky, třeba rukavice, které vám umožní zlikvidovat protivníky elektrickým výbojem.

Brutalita nebude vždy správnou odpovědí

Ne vždy bude vhodné násilné řešení, v určitých chvílích bude mnohem výhodnější vsadit na plížení. Budete se vyhýbat nepřátelům a zůstávat ve stínu. Nebude chybět ani schopnost hackovat přístroje. I to hráči mnohokrát zachrání krk, například tímto způsobem můžete dosáhnout toho, že na vás zaútočí mnohem méně protivníků, pokud budete odhaleni.

Jak však bylo naznačeno, akce sehraje důležitou roli a i kdybyste chtěli, zřejmě se jí nepůjde úplně vyhnout, což znamená, že kvalita hráčovy výbavy bude extrémně důležitá. Proto je do Atomic Heart implementován systém vylepšování zbraní s tím, že využijete součástky, které buďto vydolujete z nalezených přístrojů, nebo je získáte z poražených nepřátel.

Atomic Heart

Atomic Heart

Bohužel nejsou zatím známy žádné velké detaily o tom, jak komplexní systém upgradů bude, nicméně soudě podle videí a obrázků bude k dispozici spousta možností, jak vylepšit zbraně. O hře se ví, že vsadí na RPG prvky, ovšem to se může vztahovat k tomu, že je dovoleno vyšperkovat zbraně, není jasné, zda bude mít P-3 k dispozici nějaký strom schopností či něco podobného.

Co jasné je, že dojde na takzvané quick eventy, tedy okamžiky, kde je nutné stisknout v časovém limitu určité ovládací prvky. Jestli je to pozitivum, nebo ne, to už je na vkusu každého člověka.

Kouká se na to hezky

Naopak jasným kladem je skutečnost, že si tvůrci očividně dali záležet na vizuálním pojetí. Především roboti vypadají skvěle a jsou navrženi s velkou fantazií (alespoň někteří z nich). Prostředí na tom už tak dobře není, některá místa působí dost neobjevně, ale dá se tušit, že tvůrci nabídnout několik lokací, které mile překvapí (nebo v to alespoň doufáme).

Co se týče zvukové stránky, v případě traileru bylo vsazeno na zajímavou hudbu a předpokládáme, že podobně na tom bude celá hra. Ono by atmosféru, která očividně bude hrát důležitou roli, dost zkazilo, pokud by byly nabídnuty lehce zaměnitelné a neoriginální písně. Přece jen, alternativní padesátá léta v Sovětském svazu si zaslouží dobře zvolený hudební podkres.

Jestliže vás zajímá multiplayer, hra je primárně připravována jako singleplayerová záležitost, ale chybět nebude PvP a zvažuje se i kooperativní mód.

Shrnuto a podtrženo, zatím Atomic Heart vypadá jako hodně zajímavá záležitost, která nebude v každém ohledu vysloveně inovativní, ale nezdá se, že by z toho měl vylézt další pásový produkt, který sice neurazí, ale ani z něj nebudeme nadšení.

Atomic Heart

Atomic Heart

Ostatně, poté, co byl na letošní E3 zveřejněn trailer, se o hře hodně mluví a upoutávka částečně uklidnila obavy, které se objevily v roce 2019, kdy se začaly šířit zvěsti, že Atomic Heart není v dobrých rukou a že si studio Mundfish ukouslo příliš velké sousto a přerostlo mu to přes hlavu.

Tvůrci to ovšem popřeli a dodali, že jsou v jejich týmu lidé, kteří mají zkušenosti z vývoje velkých projektů, takže velmi dobře vědí, co dělají. O tom, zda je to pravda, bychom se měli přesvědčit ještě tento rok, ale zatím nebylo stanoveno přesné datum. Hra vyjde na PC a staré i nové konzole. 

Autor:

Gamescom 2022

Letošní veletrh her Gamescom 2022 opět pořádá na výstavišti v Kolíně nad Rýnem od 24. do 28. srpna. Slavnostní zahájení proběhne večer předem na Opening Night Live 2022 show 23. srpna.

  • Nejčtenější

Splnil jednu z největších výzev v historii hraní a vyhrál půl milionu

Dohrát do konce bezmála dvacet let starou střílečku Halo 2 zvládlo už spousta lidí. Jen hráč s přezdívkou JerValiN to...

Hráč dokončil Diablo 2 na nejtěžší obtížnost, aniž by na někoho zaútočil

Youtuberovi s přezdívkou MacroBioBoi se podařil úctyhodný herní výkon. Dokázal dohrát remasterované Diablo 2 na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soud smetl bizarní žalobu, navrhovatel by si prý měl zahrát Call of Duty

Zakladatel společnosti Brooks Entertainment právně napadl mamutí vydavatelství Activision Blizzard za údajné...

Po 28 letech od vydání se přišlo na to, že herní klasika má i multiplayer

Fanoušek konzolové klasiky Super Punch-out čirou náhodou objevil, že vývojáři do hry ukryli i mód pro dva hráče. Je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Měly být hity, ale dnes už si na tyto hry nikdo nevzpomene

Premium Uspět v herním průmyslu není kvůli obrovské konkurenci nic snadného a o žánru tzv. live service her to platí dvojnásob....

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Hráli jsme Elden Ring. Bude to fantasy událost příštího roku

Elden Ring je jednou z nejočekávanějších her za dlouhé roky. Spojení tvůrců Dark Souls ze studia FromSoftware a George...

PREVIEW: Horor Ghostwire Tokyo je městská akce v liduprázdné metropoli

Nová hra od japonských hororových mistrů z Tango Gameworks byla oznámená již v roce 2019, dosud jsme však neměli šanci...

PREVIEW: Back 4 Blood dokazuje, že i masakrování zombíků se může omrzet

Chystaná multiplayerová řežba Back 4 Blood navazuje přesně tam, kde před 12 lety skončil její předchůdce Left 4 Dead 2....

Hogwarts Legacy je zatím nejambicióznější hra z univerza Harry Potter

Do oblíbeného světa magie a kouzel už jsme zamířili několikrát, ovšem tentokrát to vypadá na opravdu epický výlet,...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...