Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Protiprávní policejní akce v Mironetu!

  11:00aktualizováno  11:35
Jak už jsme informovali v krátkých zprávách, ve středu 17. května byl během osmihodinové policejní akce, jejímž iniciátorem byla údajně firma Microsoft s.r.o., nejspíš protiprávně zabaven majetek firmy Mironet v hodnotě cca 1,5 milionů korun.

Ve středu 17.5. došlo k zásahu Policie ČR na podnět Microsoftu
Ve 12:00 začala v Praze policejní akce, jejíž iniciátorem byla firma Microsoft. Ta podala prostřednictvím zastupující advokátní kanceláře trestní oznámení na majitele firmy MIRONET, Ing. Roberta Novotného, pro údajné porušování autorských práv. Bližší detaily zatím nejsou známy, protože dodnes nebylo sděleno komukoli jakékoli obvinění a díky tomu jsou veškeré spisy nepřístupné. Policie obsadila pražské pobočky firmy MIRONET, velkoobchod a byt majitele. Problematiku zásahu Policie lze demonstrovat na popisu zásahu na centrále firmy MIRONET v Praze 6 - Břevnově. Zde vniklo do firemních prostor 10-20 osob v civilu, které se nelegitimovaly. Všichni zaměstnanci byli nahnáni do jednoho kouta, byl dán příkaz k vypnutí všech mobilních telefonů a bylo zakázáno přijímat zvonící telefony pevné sítě. Policii bylo sděleno, že má povolení k prohlídce jiné firmy a policisté byli vyzváni, ať proto prohlídku ukončí. Policie na výzvu nereagovala. Osoba, která se představila jako technická podpora, přišla k serverům a vypínačem bez ukončení programů jejich provoz zastavila, čímž zřejmě došlo ke ztrátě či poškození dat. Často bez přítomnosti zaměstnanců firmy byly zabaleny do černých igelitových pytlů všechny firemní počítače, servery, tištěné materiály dokonce i počítače zákazníků.

Zabaveno bylo kompletní účetnictví firmy a všechny zálohy. Nebyl proveden žádný soupis zabavených věcí. Vše bylo naloženo do přistaveného nákladního vozu, čímž zásah po osmi hodinách skončil. Majiteli firmy bylo oznámeno, že počítače, účetnictví i ostatní zabavené předměty mu budou zkoumány nejdříve za 365 dní, kdy bude k dispozici soudní znalec. Bylo též oznámeno, že kopii účetnictví majitel do té doby nedostane k dispozici a bylo majiteli doporučeno firmu do vrácení věcí zavřít. Dále bylo oznámeno, že nikdo nikoho z ničeho neobvinil a bylo pouze nutné provést tzv. předběžná opatření k zajištění případných důkazů, kdyby bylo obvinění někdy vzneseno.

Celá akce zatím skončila podáním trestního oznámení provozní ředitelky firmy MIRONET na Policii ČR s tím, že MIRONET "vykradla" Policie ČR. Někteří zaměstnanci zvažují podání trestního oznámení za útisk, připravuje se též podání podnětu k šetření inspekce ministerstva vnitra. Dodnes není známo, co bylo skutečně odneseno, zmizelo vše včetně evidence. Protože ze skladových a servisních prostor firmy bylo odneseno několik pytlů zboží, u jejichž plnění nikdo ze zaměstnanců nebyl, odmítá kdokoli z MIRONETu podepsat dodatečně jakýkoli protokol o seznamu zabaveného zboží.

Vývoj událostí (1998-2000)
Souvislost níže uvedených událostí je neprokazatelná. Komunikace často probíhala beze svědků a uvedené informace jsou často pouze tvrzením jednotlivých zúčastněných osob, které navíc pracují nebo pracovaly ve firmě MIRONET. Na otázku, jak uvedené události spolu souvisí, si tedy musí každý odpovědět sám.

Jaro 1998: Výzva ze strany Microsoftu k podpisu smlouvy o instalaci produktů Microsoft na všechny počítače MIRONET - ze strany MIRONETu odmítnuto. Na počítače nadále instalován DR DOS, pouze na přání zákazníka řádně zakoupený Windows.

Říjen 1998: INVEX Stánek MIRONETu navštívili příslušník Policie ČR a pracovnice firmy Microsoft. Po představení se odznakem Policie ČR byl majitel MIRONETu vyzván, aby podepsal s firmou Microsoft smlouvu - odmítnuto.

Říjen 1999: INVEX Po pracovnících firmy ProCA byl zaslán vzkaz od firmy Microsoft, že už "MIRONET sledují". Údajně si Microsoft najímá firmu, aby na MIRONET získávala informace, které by mohla proti MIRONETu použít. Poté MIRONET navštívili pracovníci Microsoftu, kde majitel opět byl vyzván k podpisu smlouvy - odmítnuto.

Březen 2000: Článek v MIRONET news o možnostech LINUXu a free produktech Software602 pod názvem: "Software zadarmo - nákup produktů Microsoftu není jediným řešením jak legalizovat software" - vyšlo v nákladu 518.000 výtisků.

Duben 2000: Vydání oficiálního prohlášení firmy MIRONET. Na všech nových počítačích MIRONET má zákazník možnost nechat si zdarma nainstalovat LINUX spolu s Office balíkem. Zákazníci službu v hojné míře využívají. V převážné většině LINUX slouží jako druhý OS, zejména pro výukové účely. MIRONET kontaktován pracovníkem Microsoftu k ověření této informace.

Květen 2000: Zásah Policie ČR na základně trestního oznámení adv. kanceláře zastupující Microsoft z důvodu údajného porušování autorských práv. Policie zabavuje všechny počítače včetně počítačů zákazníků. Zabaveny servery včetně účetnictví a všech záložních kopií. Nevzneseno žádné obvinění. Neoficiálně doporučeno na dobu šetření, která bude dle policejních zdrojů trvat minimálně rok, firmu MIRONET zavřít.

Toto je tisková zpráva firmy Mironet. BonusWeb není autorem zveřejňovaných tiskových zpráv, neovlivňuje jejich obsah a vzhledem k tomu, že tyto nemusejí nutně vyjadřovat názor redakce, nenese za ně žádnou odpovědnost.

Autor:
Témata: Linux, Microsoft, software
  • Nejčtenější

Byla oblíbená, teď však 17 let starou hru zasypala negativní hodnocení

Hra Team Fortress 2 patřila dlouhé roky k oblíbencům v multiplayerovém žánru. V posledních letech...

85 %

Nástupce Heroes, o kterém se nám ani nesnilo. Recenze Songs of Conquest

O čem zpívají bardi v putykách každého pohádkového království? O chrabrých činech, krutých zradách...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V novém traileru na Kingdom Come: Deliverance 2 se souloží, popíjí i lynčuje

Vrcholem páteční prezentace Summer Game Fest byl, alespoň tedy pro české publikum, nový trailer z...

Hráči loňského hitu soupeří, kdo se během hry vyspí s více postavami

Od vydání Baldur’s Gate 3 už uplynulo deset měsíců, do nejmenších detailů propracované RPG ovšem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Summer Game Show ukázal novou Civilizaci i hry ze světa Harry Pottera a Duny

Počátek června platil dlouhé roky za neoficiální svátek hráčů, právě tou dobou se konala výstava...

Začala úspěšně, ale po třech letech je onlinovka od Amazonu v problémech

Onlinovka New World od Amazonu začala úspěšně, v průběhu tří let však zájem o ní výrazně poklesl....

Britové žalují Steam o skoro 20 miliard, prodávané hry prý předražuje

Podle žalobců zneužívá Steam své dominantní postavení na trhu k potírání konkurence a předražování...

Velká herní loupež dobře dopadla, konzole za miliony se vrátily k majitelům

Výrobci kapesní retroherní konzole Playdate kvůli chybě přepravní společnosti FedEx málem přišli o...

VIDEO: Seriál Arcane druhou sezonou skončí. Podívejte se na první trailer

Ještě letos by měla vyjít druhá sezona skvěle hodnoceného animovaného seriálu Arcane ze světa...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...