Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Enter the Matrix - dveře jsou otevřené

  12:00
Vstupujeme do věku, kdy film a hra tvoří siamská dvojčata? V novém díle studia Shiny podobnou provázanost slibuje nejen designér Dave Perry, ale i bratři Wachovští, režiséři očekávaného snímku Matrix: Reloaded.

ENTER THE MATRIX
Výrobce hry: Shiny Entertainment
Vydavatel: Infogrames
Datum vydání: 15. května 2003
oficiální homepage
 Enter the Matrix Jedním z indikátorů kultovního filmu je výskyt jedinců, kteří daný snímek viděli stokrát a jsou kdykoliv připraveni na další projekci. Fanaticky dokazují reálnou existenci fiktivního světa, rozebírají mimo-plátnové osudy virtuálních postav a zaslepeně bojují do posledního dechu. Jedním z takových tažných koňů masové hysterie se na přelomu století stal uhlazeně kyberpunkový Matrix a dvě filmová pokračování Reloaded a Revolutions zřejmě zařadí trilogii vedle takových popkulturních velikánů jako jsou Hvězdné války anebo Pán prstenů. Přístup k filmovému materiálu je poprvé provázán s hrou již na režisérské úrovni - bratři Wachovští osobně dohlédli na soudržnost filmových a herních scén, natočili speciální hodinovou akci jen pro hru, použili pohyby herců nasnímaných skrz motion-capture a pro choreografii herních akčních sekvencí angažovali mistra bojových umění Yuen Wo-Pinga. Producent filmů Joel Silver evidentně rozumí řemeslu a pochopil, o čem mediální věk je: o jednotě a kvalitě. Hra navazuje na film a film navazuje na hru. Oboje se odehrává v rámci jednoho příběhu. Postavy odejdou z plátna a mise ve hře začne v té samé chvíli. Mise skončí a kamera plynule naváže na filmovou scénu. Účel světí prostředky, proto byl film natáčen s ohledem na hru, která začala vznik před dvěma lety.

 Enter the Matrix Relativně neznámý Dave Perry začal s programováním her v 15 letech, v průmyslu se drží již 20 let a za tu dobu spolupracoval na 35 hrách. Shiny Entertainment založil roku 1993 a ihned vydal arkádový hit následovaný MDK a nedávným Max Payne. Hrdinové Enter the Matrix proto kinematické pohyby inicializují v závislosti na ukazateli energie (tzv. focus) a v jejich průběhu mohou provést dodatečné speciální údery. Hlavními osobami se stává posádka rakety Logos, nejrychlejšího plavidla přežívající lidské flotily. Afroamerická kapitánka Niobe (herečka Jana Pinkettová Smithová, manželka Willa Smithe) zaujímá v rámci posledního lidského města Sion stejné postavení jako Morpheus, její kolega Ghost (Anthony Wong) má pak funkci spirituálnějšího bojovníka - Niobe je totiž zásadová a drsná. Spojovatelem Logosu s matrixovým světem se stává mechanik Sparks (herec Lachy Hulme). Všechny tři postavy mají v rámci filmu vedlejší role, ale jejich zdigitalizované obličeje budou hráče neustále doprovázet.

 Enter the Matrix Přesná dějová linie nebyla odhalena, snad ze strachu z vyzrazení filmových detailů. Víceméně jasným je obsah: akce s příchutí hollywoodského dramatu. Střílečka kombinovaná s bojovkou nabízí pestrou škálu pohybů a akčních variací, které se dají zřetězit do efektních bojových komb. Nepůjde jen o běhání a likvidování. Často hráč dostane do rukou Logos a bude muset proletovat ohromnými kanály (k další misi, uniknout před Sentinely), jindy zase jezdit autem. Niobe coby schopná pilotka není ideálním opěšalým bojovníkem jako Ghost, ačkoliv do akce může jít libovolný z dua. V akční horečce se pak výše zmíněná funkce Focus stává kruciálním efektem - umožňuje všechny ty skvělé bezgravitační pohyby a navíc celkem slušně vystihuje chování kamery v okamžiku focusování. Prostě používáte Focus a třeba běžíte po stropě a kamera provádí efektní kolečka a nájezdy. Stejným způsobem funguje takzvaný "bullet time," ve kterém se hrdina vyhýbá zpomaleným kulkám a přitom provádí speciální komba. Jak málo stačí... Pilotní mise se podobají staré a skvělé simulaci Descent a automobilové honičky... jsou automobilovými honičkami, jak jinak.

Shiny Entertainment připravuje Enter the Matrix na nejrozšířenější systémy: Windows, PlayStation 2, X Box a GameCube a všechny verze budou vypuštěny do světa patnáctého května, v den americké premiéry Matrix: Reloaded. Zákon "oslíčku, otřes se" je zde dobře použitelný a je dost dobře možné, že celá sláva nebude o ničem jiném, než o tupé akci, ale pro hru mluví geniálně pojaté vyprávění. Jistě se chytí i lidé, kteří obvykle hry nehrají. Připravte se na vstup do audiovizuální matrice!

Autor:
Témata: Raketa, virtuální
  • Nejčtenější

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích...

Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tajný playstation se prodal v přestrojení jako ohřívač pizzy

Na aukčním portálu eBay kdosi vydražil vývojářskou verzi konzole PlayStation 5. Jelikož je...

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vědec vymyslel, jak převést celý svět do Minecraftu

Americký student vymyslel způsob, jak volně dostupné mapy z Google Earth převést do krychličkového...

Beta Call of Duty: Black Ops 6 začne koncem srpna na všech platformách

Ještě před říjnovým vydáním válečné střelnice Call of Duty: Black Ops 6 půjde koncem srpna a...

Tady to všechno začalo. Znáte nejúspěšnější hry prvního playstationu?

Již pátá generace herní konzole PlayStation nepochybně vděčí za své silné postavení na trhu svým...

Sexuální výhrůžky či extrémní chamtivost. Jaké jsou největší videoherní kontroverze

Premium O šokujících momentech z videoherní branže asi běžně neuslyšíte ve společenských magazínech na...

RECENZE: Žabka, co žije pouze ve stínu. SCHiM je originální záležitost

O originální nezávislé hry není nouze a jednou takovou je nizozemský titul SCHiM. Ačkoli hra trpí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...