Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mortal Kombat: Shaolin Monks

  12:00
Liu Kang a Kung Lao se po vítězství v prvním turnaji Mortal Kombat vydávají na strastiplnou cestu plnou krvavých bitev. Vyplatil se odklon od klasického žánru bojovky?

Mortal Kombat: Shaolin Monks Kdybyste se mě zeptali, jaká byla kultovní hra mého hráčského mládí, bezesporu bych vyhrkl jasnou odpověď - Mortal Kombat. V dobách, kdy nejvýkonnější konzole byla Atari Jaguar, bylo jediným způsobem, jak se ke hrám dostat, kamarádovo PC. Tehdy to byla nadupaná mašina (486DX) a zvládala ty hardwarově nejnáročnější hry včetně Doom II: Hell on Earth. Samozřejmě byla největší chloubou mého přítele z dětství ultranásilná bojovka Mortal Kombat, která byla snem každého školáka. Jen ti největší borci vlastnili tento klenot. Pro celou naší 3.B se stala hra naprostým kultem, kterému podlehlo celé osazenstvo třídy, snad jen kromě dívčí části. V době, kdy pro mě byl vrchol násilí trailer na Noční Můru z Elm Street 5, který jsem omylem spatřil na nějaké dětské VHS ze sbírky svého souseda, byla hra jak blesk z čistého nebe.

Story mód je vedle jednoho hráče přístupný i dvěma účastníkům najednou.

Mortal Kombat: Shaolin Monks Tehdy mě naprosto fascinovala možnost vytrhnout svému soupeři páteř zaživa a poté jí vítězoslavně zdvihnout nad hlavu jako tu nejbrutálnější trofej. Můj pozitivní názor na MK jsem nesdílel sám a po několika milionech prodaných kopií se hra dodnes dočkala pěti řadových pokračování, updatů regulérních dílů i speciálních vedlejších projektů (viz. infobox). Mortal Kombat : Shaolin Monks (dále jen MKSM) se řadí do poslední jmenované skupiny. Dějově se odehrává paralelně s Mortal Kombat II a podíváme se do známých lokací, které byly upraveny tak, aby odpovídaly povaze hry a hlavně 128-bitové architektuře současných konzolí. 2D pozadí, která figurovala ve MKII, nyní ožila a vypadají neuvěřitelně stylově. Ať už je to trůn Shao Kahna, Gorova kobka či legendární plošina. Všechny lokace jsou interaktivní a věrné své předloze.

Jak jste již z předchozího popisu jistě pochopili, tak MKSM není klasickou bojovkou jeden na jednoho, ale jedná se o „chodičko-mlátičku“, ve které budete procházet brutální svět MK, bojovat s desítkami nepřátel a plnit nejrůznější Mortal Kombat: Shaolin Monks úkoly. Zprvu jsem si myslel, že hra pouze maskuje umně pospojované arény a ve výsledku nepůjde o nic jiného než o bezmyšlenkovité mlácení do identickým druhů nepřátel. Zpočátku to tak opravdu vypadá, ale hned poté, co se dostanete ven z podzemí a dojdete k magickému portálu, se vám zpřístupní překvapivě velký svět k prozkoumání. Škoda jen, že lokace obsahují až příliš velký počet neviditelných bariér. Mnohdy se zastavíte několik metrů před zdí a dále již jít prostě nemůžete. Fuj.

Za poražené nepřátele získáte zkušenost, kterou můžete využít k vylepšení své postavy v oblasti nových chvatů. Ty jsou postupem hry čím dál tím silnější, a souboje s nepřáteli se tak stanou lehčími. Po každém poraženém bossovi získáte i novou speciální schopnost. Obvykle půjde o nějakou fatalitu (vizuálně velmi brutální ukončení protivníkova života), multalitu (vizuálně brutální ukončení života několika nepřátel) nebo nějakou jinou -talitu. K speciálním schopnostem, kterými váš charakter bude postupem času disponovat, se připojí i možnost dvojitého skoku, dlouhého skoku, schopnost běhat po zdech, lézt po nich atd. Tyto vylomeniny vám umožní dostat se do míst, která byla původně nepřístupná. S nově nabytými schopnostmi se vyplatí podívat Mortal Kombat: Shaolin Monks do dříve již navštívených lokací. Mnohdy objevíte skrytou oblast, která byla původně nepřístupná. Některé bonusové lokace jsou dokonce přístupné pouze v kooperativním módu pro dva hráče.

Hra je neuvěřitelně stylová a hutnou atmosféru doprovází typický MK soundtrack.

Story mód je vedle jednoho hráče přístupný i dvěma účastníkům najednou. Jistě nemusím zdůrazňovat, že hratelnost se díky režimu pro dva hráče neuvěřitelně zvyšuje. Příběhový mód obsahuje dva hratelné charaktery, plus dva skryté, což je pro tento typ hry optimální. Navíc jsou přítomny i speciální kooperační chvaty, které samotný hráč zcela jistě nevyužije. Dvěma hráčům je přístupný i versus mód, kde jsou jednotlivé lokace upraveny tak, aby vyhovovaly požadavkům režimu. K dispozici je osm postav, které máte možnost odemknout v hlavním příběhovém módu.

Mortal Kombat History

První Motal Kombat byl založen na technologii digitalizace živých herců a následného převedení do 2D pixelové podoby. V tomto trendu pokračovala i jeho dvě následná pokračování. Třetí díl se dočkal i speciální verze Ultimate, která obsahovala víc hratelných postav než původní hra. Posléze vyšla i Mortal Kombat Trilogy, která obsahovala všechny postavy i lokace z prvních tří dílů. Podle ní byl natočen i nepříliš povedený snímek Mortal Kombat Annihilation (první film byl založen na reáliích z prvních dvou her). Poté jsme se dočkali prvního vedlejšího projektu série MK a to Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zero. Šlo o scrollovací bojovku ve které bojoval oblíbený ledový ninja proti zlému čaroději Quan-Chimu. Hra byla doplněna hranými sekvencemi, které posouvaly příběh kupředu. Mortal Kombat 4 byl jako první kompletně ve 3D. Modely postav byly však příliš zubaté a hra obsahovala i přes svoje 3D vzezření pouhou 2D hratelnost. Hra naprosto propadla a nemalou zásluhu na tom měl zcela jistě i fakt, že vyšla ve stejnou dobu jako Tekken 3. Majitelé konzole Dreamcast se dočkali i exkluzivního Mortal Kombat Gold – šlo však pouze o předělaný MK4 s vylepšenou grafikou a pěti novými postavami. V roce 2000 vyšel pro PSone Mortal Kombat : Special Forces, druhý postranní projekt ze série MK. Jednalo se o akční střílečku s bojovými prvky, která vzdáleně připomínala Syphon Filter. Překvapivě šlo o docela povedený titul, který dnes patří k nejcennějším sběratelským kouskům. Mortal Kombat : Deadly Alliance máme všichni ještě dobře v paměti stejně jako Mortal Kombat: Deception. Za slušnost považuji dodat, že GameCube verze MK: Deception obsahovala dva exkluzivní charaktery – Gora a Shao Khana.

Mortal Kombat: Shaolin Monks V posledních dílech řadových MK nám lidé z Midway ukázali, jak velkou práci si dali s bonusy. MKSM v tomto trendu pokračuje a při troše štěstí se vám může podařit odemknout artworky, fotografie, videa a dokonce plnou verzi Mortal Kombat II. Ta se zpřístupní pouze po splnění všech pěti Smokeových misí. Kdyby měly takovéto bonusy všechny hry, jistě by se hráčská obec nezlobila. V boji vám kromě několika spřátelených postav pomohou i všude přítomné povalující se zbraně. Ať už půjde o meče, sekyry nebo o obyčejné předměty (ve světě MK = povalující se lidské lebky), vždy přijdou vhod. Ovládání je zpočátku lehce nemotorné, ale jakmile vám přijde do ruky, nebudete s ním mít ty nejmenší potíže. Dokonce i souboje proti početné převaze se pro vás stanou hračkou.

MKSH mi přijde jako kombinace těch nejlepších bojů z klasických MK, hopsacích hlavolamů z Prince of Persia : Warrior Within a fenomenálních soubojů

Klady a zápory

Plus Výborná hratelnost
Plus Skvělý kooperační mód
Plus Variabilní design úrovní
Plus Spousta bonusů
Plus Radost pro fanoušky

Mínus Neviditelné bariéry
Mínus Krátká životnost

s bossy á la Metal Gear Solid. Poslední z těchto tvrzení vás jistě zaskočilo, ale opravdu si za ním stojím. Většina bossů je tvořena úhlavními záporáky z celé série a souboje s nimi jsou zážitek, na který budete vzpomínat ještě dlouho po dohrání MKSM. Původně jsem očekával, že bitvy, které s nimi svedu, se ponesou ve stylu souboje v uzavřeném ringu. Jak velmi potěšující bylo zjištění, že jsem se absolutně mýlil. Každý boss má svojí specifickou taktiku a k jejímu zjištění budete muset zapojit i svoje mozkové buňky. O slovo se často přihlásí i oblíbená MK minihra - Test Your Might! V ní máte za úkol co nejrychleji mačkat zvolené tlačítko tak, abyste naplnili ukazatel do té doby, než vyprší časový limit. Sám jsem se u této hříčky slušně zapotil a vezmete-li v potaz, že je někdy TYM! součástí soubojů bossy, tak vám nemusím zdůrazňovat, že u MKSH zažijete i dost krušné chvilky. Hra je neuvěřitelně stylová a hutnou atmosféru doprovází typický MK soundtrack. MKSM tedy dost překvapil. Hra nabízí neuvěřitelnou porci hratelnosti,sympatické hlavolamy a nezapomenutelné souboje s bossy. A to je určitě fajn.

Mortal Kombat: Shaolin Monks
Výrobce/Vydavatel Midway/Midway
Platforma Xbox, PlayStation 2
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: HDD
Verdikt: MKSM nabízí víc, než se na první pohled zdá. Bavit se budou všichni, kromě odpůrců násilí.
Hodnocení: 80% (info)

  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

magazín 19. 5. 2024 26

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

novinky 22. 5. 2024 1

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

novinky 20. 5. 2024 2

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

novinky 23. 5. 2024 7

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

magazín 21. 5. 2024 2

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

Česká realistická akce Gray Zone Warfare se hraje skvěle, optimalizace vázne

preview 25. 5. 2024 1

Ambiciózní český projekt vstoupil do předběžného přístupu na Steamu. Trhá rekordy, ale je to...

Letošní díl Call of Duty bude návratem série Black Ops

novinky 24. 5. 2024 1

Ani letos hráči nepřijdou o další díl střílečky Call of Duty. Po restartované trilogii Modern...

Střílečka XDefiant nalákala tři hodiny po spuštění přes milion hráčů

novinky 24. 5. 2024 6

Ačkoli to s free 2 play střílečkou XDefiant od Ubisoftu vypadalo v posledních měsících všelijak,...

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

novinky 24. 5. 2024 2

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...