Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Léčba závislých hráčů přímo ve virtuálním světě

  0:01
Londýnští psychiatři chystají výpravu do WoW ** Čína zakazuje webové gangsterské onlinovky ** Gran Turismo 5 ještě letos?

World of Warcraft

World of WarCraftKliniky na léčbu závislosti na internetu či videohrách už jsme tu měli, ale co terapie pro takto postižené jedince přímo ve hře? S návrhem přichází Dr. Richard Graham z londýnského Tavistock Center, který již v této záležitosti oslovil Blizzard Entertainment.

Léčbu těžce závislých hráčů hodlá provádět rovnou ve virtuálním světě MMORPG World of Warcraft. Za tímto účelem žádá tvůrce hry o slevy na pravidelné měsíční poplatky či účty zdarma, aby se s týmem odborníků mohl do akce zapojit. Velké plus tohoto nového systému vidí Dr. Graham právě v možnosti oslovit hráče přímo v jejich přirozeném prostředí.

World of Warcraft - UlduarSkutečně si však nedokážeme představit, jak bude zdejším virtuálním světem nedotčený psychiatr navazovat vhodnou konverzaci s jedinci, jež mají nezdravé herní návyky.

Není tedy divu, že Dr. Richard Graham uvádí rovněž možnost využití stávajících hráčů, kteří ve World of Warcraft tráví podstatně méně času, ale se "závisláky" přichází do styku, jako mentorů. "Někteří hráči jsou na těchto onlinových titulech tak závislí, že u nich tráví až 16 hodin denně a zanedbávají svůj sociální život i vzdělání," tvrdí Richard Graham. Oslovení takových jedinců jinak než v samotné hře je dle jeho slov velmi obtížné. Nikdo z Blizzardu se k této aktivitě lékařů z Tavistock Center dosud nevyjádřil.

World of WarCraft - PaladinBude každopádně zajímavé sledovat, zda ke spuštění tohoto speciálního projektu nakonec dojde. Pokud se v závěru letošního roku začnou vybraní psychiatři skutečně potloukat po Azerothu, rozhodně tam nebudou pobíhat v bílých pláštích a založí si vlastní postavy.

Aby se mohli co nejvíce věnovat postiženým hráčům, jistě budou ve hře trávit dlouhé hodiny a možná se nakonec dočkáme humorné zprávy, kterak Dr. Graham v rámci terapie propadl kouzlu World of Warcraft. A jak jste na tom vy? Kolik hodin denně trávíte u onlinovek a která z aktuálních MMORPG vám krade nejvíce času?

Mafia WarsZákaz webových gangsterek
Čína pokračuje v bláznivém boji proti šmejdu z internetu dalším nařízením. Tentokrát se předvedlo ministerstvo kultury se zákazem online her s gangsterskou tématikou.

Ze dne na den tak došlo k ukončení provozu titulů jako Godfather, Jianghu (gangsterská komunita) nebo Guhuozai (mladí a nebezpeční hoši). Přestože poslední ze zmiňovaných titulů vyvolává spíše úsměv a vzpomínky na bar Modrá ústřice z Policejní akademie, čínská vláda v těchto hrách vidí velké nebezpečí pro mladé uživatele.

Mafia Wars na iPhoneTi se sdružují do virtuálních mafiánských rodin, které spolu bojují o moc, a hry v podstatě "navádí hráče k podvodům, krádežím i zabíjení a vyzdvihují gangsterský život".

Internetové stránky, které budou nadále provozovat, zveřejňovat nebo třeba jen odkazovat takovéto herní tituly, budou čelit "krutému trestu". Mezi západními uživateli se webové hry s gangsterskou tématikou rovněž těší velké oblibě - stačí vzpomenout např. Mob Wars nebo Mafia Wars na Facebooku.

Forza Motorsport 3Co se děje v trávě...
Během uplynulých dvou týdnů se na nás opět navalilo několik odkladů očekávaných herních titulů a také jsme se dočkali upřesněných termínů vydání.

Nadějná multiplatformní závodní hra Colin McRae: DIRT 2 se v Evropě objeví již 10. září 2009, přičemž očekávaná Forza 3 pro Xbox 360 bude následovat 23. října 2009 a evropští virtuální závodníci se jí dočkají s několikadenním předstihem před hráči z ranče strýčka Sama.

Na své si brzy konečně přijdou i počítačoví hráči, kteří se nedostali k povedené third person akci Resident Evil 5 na next-gen konzolích. PC verze hry by se v Evropě měla objevit 18. září 2009.

Zhruba o měsíc později zamíří do obchodů očekávané pokračování vynikající third person akce Uncharted: Drake's Fortune. Druhý díl s názvem Uncharted 2: Among Thieves se pochlubil jednou z nejúchvatnějších prezentací na letošní losangeleské výstavě E3 a exkluzivně pro PlayStation 3 vyjde v Evropě 23. října 2009.

BorderlandsVe stejný den spatří světlo světa i nadějný cel-shadový mix FPS a RPG Borderlands, který zaútočí na počítačové hráče i majitele konzolí Xbox 360 a PlayStation 3.

O pět dní později, tedy 29. října 2009, se na Xbox Live Marketplace objeví další "epizoda" pro úspěšnou městskou akci Grand Theft Auto IV s názvem The Ballad of Gay Tony.

Nový přídavek bude rovněž k dostání v klasické diskové verzi společně s předchozím titulem The Lost and Damned. Svojí troškou do mlýna přispěli i Electronic Arts, kteří odhalili datum vydání očekávané akce The Saboteur od Pandemic Studios. Hra vyjde v Evropě pro PC, PlayStation 3 a Xbox 360 přesně 4. prosince 2009.

Očekávané MMO Champions Online zaútočí na evropské komiksové fanoušky 9. října 2009 - veřejný betatest odstartuje již 17. srpna. V současné době rovněž probíhá uzavřené betatestování sci-fi akční MMO Global Agenda, jejíž plná verze by se měla objevit letos na podzim.

Tom Clancy´s Splinter Cell: ConvinctionK velkým odkladům termínů vydání došlo tento týden ve společnosti Ubisoft. Asi největším překvapením je posun akčních her Splinter Cell: Conviction pro Xbox 360 a Red Steel 2 pro Wii na první čtvrtletí příštího roku. Další očekávané tituly - I Am Alive a nový Ghost Recon - byly rovnou posunuty na další fiskální rok, který startuje dubnem 2010.

Za zmínku jistě stojí, že Splinter Cell: Conviction vstoupil tento týden do alfa fáze vývoje. Co nás však mrzí ze všeho nejvíce, je nemilosrdný odklad lákavé bojovky Bayonetta pro PlayStation 3 a Xbox 360. Zatímco v Japonsku se hra objeví již na konci října, západní hráči si budou muset počkat do ledna příštího roku.

Yakuza 3Nakonec ještě zmíníme nástřel termínu vydání nové fantasy MMO Copernicus v podání 38 Studios, kteří v květnu odkoupili Big Huge Games. Vzhledem k tomu, že jde o onlinovku a dosud toho o hře moc nevíme, nelze ohlášený prosinec 2010 brát jinak než s velkou rezervou.

A pozor, "péestrojková" Yakuza 3 od Segy nebude vůbec lokalizována do angličtiny a vyjde pouze v Japonsku - škoda slov. A jak to vypadá s Crysis 2? Pokračování úspěšné first person akce od německého Cryteku nevyjde dříve než v příštím roce. Hra poběží na zbrusu novém CryEnginu 3 a kromě PC se objeví na konzolích PlayStation 3 a Xbox 360.

BMW 5 Gran Turismo ConceptAbychom však nekončili tak pesimisticky, trochu se pohrabeme v šuškandě kolem očekávané závodní pecky Gran Turismo 5 pro PlayStation 3. Internetový obchod Amazon totiž uvádí vydání na 29. prosince 2009, což sice není nejšťastnější termín, ale pořád je to ještě letos, což je pozitivní pro všechny majitele herní mašinky od Sony.

Společnost Sony v této záležitosti pouze uvádí, že k oznámení data vydání ještě nedošlo, ale Kazunori Yamauchi z Polyphony Digital se na druhou stranu minulý týden nechal slyšet, že ve vývoji nového Gran Turisma došli do stádia, kdy mohou hru vydat v podstatě kdykoliv. Necháme se tedy překvapit...

Autor:
  • Nejčtenější

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Xbox ukázal zásadní novinky: nového Dooma, Age of Mythology i Indiana Jonese

Tradiční velká letní konference Xboxu odhalila celou řadu novinek a přidala informace o již...

Call of Duty bude vyžadovat trvalé připojení k internetu a zabere 310 GB

První trailer na letošní díl střílečky Call of Duty, který ponese podtitul Black Ops 6, ničím...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Britové žalují Steam o skoro 20 miliard, prodávané hry prý předražuje

Podle žalobců zneužívá Steam své dominantní postavení na trhu k potírání konkurence a předražování...

85 %

RECENZE: Night Springs je skvělý a děsně krátký přídavek do Alana Wakea 2

První slíbený dodatek do loňského hororového hitu je tady. Série krátkých epizod Night Springs nám...

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

PREVIEW: Strategie Sanctuary nabídne gigantické bitvy tisíců jednotek

Realtimová strategie Sanctuary: Shattered Sun chce zaplnit prázdné místo, které mají fanoušci v...

Hrajeme World of Warcraft: The War Within, začátek působí dramaticky

Stále populární MMORPG World of Warcraft oslaví letos v listopadu dvacet let od zahájení provozu....

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...