Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konec čínských farmářů

Černý trh s virtuálním zlatem ohrožují snahy komunistické Číny, Acclaim chce převyvinout Spellborn a WoW se chystá na 3.2

World of WarCraft

Konečně, mohli by si oddechnout provozovatelé populárních online her. Čínské úřady vydaly zákaz směny virtuálních předmětů a měn za reálné peníze a zboží. Za zákazem stojí hned dvě ministerstva: ministerstvo kultury a ministerstvo obchodu.

World of WarCraft

Důvodem nové legislativy není nátlak provozovatelů online her, kteří s „farmáři“ shromažďujícími virtuální peníze bojují všemi dostupnými prostředky, ale snaha ochránit reálnou čínskou ekonomiku před možným ovlivňováním z kyberprostoru. „Virtuální měna, kterou je možné převést na reálné peníze podle určitého směnného kurzu, bude moci být použita pouze pro nákup virtuálního zboží a služeb poskytovaných vydavatelem této virtuální měny, nikoliv k nákupu reálného zboží nebo služeb,“ stojí ve společné tiskové zprávě obou čínských ministerstev.

Prodej virtuální měnyObchod s virtuálními měnami v Číně přitom vloni přesáhl několik miliard juanů (1 juan stojí 2,7 koruny) a ročně roste přibližně o pětinu. Největší podíl na směnách mají lokální online hry, řádově stovky milionů juanů ale spadají pod kategorii černého trhu s virtuální měnou. Čínská legislativa zakazuje navíc používání virtuálních peněz v oblasti gamblingu a znemožňuje nákup virtuálních peněz dětem a mladistvým.

Čína chce zakročit i proti praní špinavých peněz prostřednictvím virtuálních měn. Tolik alespoň legislativa. Jak se celý zákaz projeví v praxi, je docela nejisté. Farmáři, kteří svým organizovaným postupem při vyžírání nejlepších zdrojů surovin a peněz ve hrách jako je World of Warcraft nebo EverQuest, se totiž na hranici zákona pohybovali vždycky. Navíc nejde jen o Číňany, spousta farmářů v Mexiku nepěstuje kukuřici, ale loví zlaťáky v online hrách a situace je podobná i v dalších chudších zemích.

Soumrak farmářů se ale blíží i bez zásahu čínské vlády. Za vše mohou „free to play“ online hry. Ty totiž roli farmářů berou na sebe a zlaťáky i špičkové herní předměty nabízí přímo provozovatel hry bez nějakých prostředníků. A i když k tomu můžeme mít odpor, F2P hry jsou stále rozšířenější a počtem hráčů převyšují osazenstvo tradičních MMOPRG s měsíčními poplatky. A bude hůř, stačí si vzpomenout na nedávné oznámení o přechodu Dungeons & Dragons Online na „bezplatný“ režim, i když zatím jde pouze o americkou verzi hry.

Chronicles of SpellbornChronicles of Spellborn – Trend Free to Play her potvrzuje i kdysi nadějná hra Chronicles of Spellborn. Ta zahájila provoz před čtyřmi měsíci pod obchodním modelem označeným jako „freemium“. To v praxi znamenalo trochu patetický přístup, který nabízel prvních pár levelů bezplatné hry následované tradičním měsíčním předplatným.

Evidentně se to nesetkalo s úspěchem. Jinak by Acclaim jako vydavatel hry neoznámil, že přerušuje aktualizace hry a do roku 2010 se soustředí na „redevelopment“ hry, tedy na její předělání, které má vyústit v představení Chronicles of Spellborn jako „free to play“ hry, tedy MMORPG založené čistě na mikrotransakcích s výrazně omezenou možností užívat si hru i bez placení.

Na novém Spellbornu bude původní vývojový tým spolupracovat s korejským studiem Frogster Asia, které bude mít za úkol nejen „správné“ zavedení mikroplatebního systému, ale také zásadní úpravy herních mechanismů tak, aby hra měla šanci udržet si hráče a generovat zisk. Až do uvedení nové verze budou Frogster a Acclaim jako vydavatelé Spellborn provozovat ve stávajícím režimu založeném na měsíčním předplatném. Otázkou ale je, kolik lidí bude ochotných dál platit za něco, co bude relativně brzy k dispozici „zadarmo“. Spellborn tak může i úplně skončit, ale jak to dopadne, ukáže až čas.

EVE Online – Před čtrnácti dny jsme přinesli zprávu o bankovní zpronevěře v EVE Online . Nyní se objevily další podrobnosti o celé podloudné akci. Šéf herní banky EBank Ricdick, který se v reálu jmenuje Richard a žije v Austrálii, se agentuře Reuters k činu přiznal. Zpronevěra mu vynesla 6300 australských dolarů, které Richard použil na zaplacení dluhů ve svém soukromém životě. Do problémů ho prý dostaly zdravotní nesnáze jeho syna a nutnost zaplatit splátku za dům. EBank nicméně potíže spojené se zpronevěrou prozatím ustála a dále funguje, sám Richard se do EVE Online zpátky nechystá, ale ani nijak zvlášť činu nelituje, i když ho mrzí, že zklamal kolegy z EBank, vzhledem k okolnostem by to prý udělal znovu.

V EVE Online to vůbec žije. Provozovatel hry CCP v průběhu posledních dvou týdnů oznámila další rozšíření s označením Apocrypha 1.5, které v srpnu přinese vylepšení a úpravy v březnu uvolněného datadisku Apocrypha. Mezi významné změny patří zavedení různých velikostí lodních modulů, které umožní vylepšovat vesmírné lodi i méně majetným hráčům, stávající „riggy“ zaujmou po aktualizaci statut velkých modulů, nově dostupné budou moduly střední a malé. Rozšíření přinese i nové mise náročnější než ty původní, ale stejně jako epické mise v původní Apocryphě nabídnou i propracovaný příběh. Zbylá půlka aktualizace se pak zaměří na žehlení nejrůznějších problémů a optimalizaci.

EVE: The Burning LifeA ještě s EVE nekončíme. V listopadu spatří světlo světa román ze světa EVE Online. Jeho autorem je Hjalti Daníelsson, který se na psaní textů pro EVE Online podílí v různých formách a funkcích už od roku 2003. Kniha nese název EVE: The Burning Life a bude stát deset nebo patnáct dolarů (pevná vazba nebo paperback). Román bude hybridem mezi vesmírnou operou a vojenskou sci-fi s důrazem na historii a současnost vesmíru New Eden, do kterého je EVE online zasazena. Podle tiskové zprávy CCP kniha vyjde v listopadu, Amazon.com, kde je román v předprodeji, uvádí jako termín vydání už polovinu září.

World of Warcraft – WoW stále žije :). Blizzardu se daří udržovat stabilní počet předplatitelů a zároveň rozdmýchávat velké emoce ohledně připravovaných věcí. Velký zájem vzbudila informace o registraci ochranných známek kolem jména Cataclysm, mezi jednu z hypotéz patří, že jde o název dalšího rozšíření WoW nebo alespoň o novou sadu listů pro karetní WoW hru. Kromě toho je na testovacím serveru už nějaký čas aktualizace 3.2, která přináší nové sady zbrojí, uvolnění pravidel pro boje 2 na 2 v arénách (zbraně, ramenní ochrana a titul gladiátora bude stále dostupná pouze pro účastníky bitev 3 na 3 a 5 na 5).

Tier 9 Hunter

Kromě úprav pravidel přinese update i novou herní oblast Crusader’s Colliseum a bitevní pole Isle of Conquaest. Ostrov dobývání slibuje bitvy až osmdesáti lidí najednou. Vylepšení se dočká i grafika pojízdných potvor a dalších prvků ve hře, včetně uživatelského rozhraní. Kompletní seznam změn je k dispozici na oficiálním webu hry.

Age of Conan – Po několika měsících čekání a testování se hráči dočkali rozšíření s označením 1.5, které přináší novou herní oblast v Tarantii. Chudinská čtvrť přináší rozsáhlou oblast pro hráče na úrovních 75 až 80 se spoustou questů rozdělených do dvou příběhových linií spojených se soupeřícími klany. Kromě venkovních prostor nabízí rozšíření také dvě nové instance, z toho jednu pro sólo hráče, kteří tak najdou rozptýlení od pravidelných návštěv vil ve šlechtické čtvrti.

Ještě důležitější než nový obsah je ale přepracování herního systému, který nově klade větší důraz na vybavení hráčů. Reakce nicméně nejsou úplně ideální, jak to už u velkých změn bývá. I když většinová reakce je pozitivní, fanoušci PvP bojují za vyvážení postav, vadí jim příliš velká síla mágů.

Autor:
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

Mačkání prsou nebo uklízení mrtvol. Hráli jsme nejdivnější dema na Steamu

V digitálním obchodu Steam proběhl tento týden festival demoverzí, během nějž jsme si mohli zdarma...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Všichni společníci v Dragon Age budou pansexuální. Nahota je samozřejmost

Jak už je u her od Bioware zvykem, zásadní roli v chystaném pokračování série Dragon Age budou hrát...

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

„Komunistické Sim City“ je hotové. Vývoj Workers & Resources nebyl snadný

Slovenská budovatelská strategie Workers & Resources: Soviet Republic opouští po pěti letech režim...

PlayStation Portal přidává vylepšení. Mezi nejhranější hry patří Fortnite

PlayStation Portal, který umožňuje streamovat hry z konzole PlayStation 5 na dedikovaný handheld s...

Remake prvních Falloutů nebude, jsou perfektní, tak jak jsou, zní z Bethesdy

Návrhář Todd Howard z Bethesdy se nechal slyšet, že rozhodně neplánuje předělat první díly kultovní...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...