Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Iron Storm – návod #1

  12:00aktualizováno  25. ledna 7:17
Iron Storm se sice na první pohled tváří jako naprosto běžná akční hra, ale pravda je trošku jiná. Snadno se vám může stát, že se v rozsáhlých lokacích plných nepřátel zaseknete a nebudete vědět jak dál. Poradíme.

Rady do začátku
- Iron Storm není zrovna nejlehčí akční titul, zvláště v posledních misích jde opravdu pěkně do tuhého. Nejvyšší obtížnost si tedy zvolte pouze v případě, že se považujete za herního boha. Pro běžné hráče je ideální prostřední obtížnost, začátečníci by se neměli stydět za obtížnost nejnižší.
- Co nejčastěji používejte quicksave, několikrát za misi použijte i běžné uložení. Nevíte, kdy se vám to bude hodit.
- Snažte se zbytečně nepřicházet o zdraví, raději se vraťte k uložené pozici. Není to zbabělost – lékárniček není mnoho, zato nepřátel a automatických kulometů ano.
- Po každé přestřelce si přebijte – nepřicházíte přitom o žádné náboje, takže neplýtváte municí a jste přitom vždy na vše připraveni.
- Všimněte si, že u jednoho ze zdejších raketometů musíte po každém výstřelu znovu nabít, nenechte se tím zaskočit.
- Nikdo neříká, že misi musíte dokončit s těmi zbraněmi, se kterými jste ji začali. Vaši protivníci mají široký arzenál, možná mají něco, co se vám bude v danou chvíli hodit.
- Zvykněte si na zdejší poněkud netradiční způsob výměny zbraní – při stisku tlačítka si zbraň pouze připravíte, do ruky ji vezmete až po stisku akčního tlačítka.
- V každém slotu můžete mít jen jednu zbraň. Pokud si musíte například vyměnit kulomet (6) za raketomet, ujistěte se, že v pistolích (3) máte malý samopal. Bez rychlopalných zbraní se většinou neobejdete – brokovnice (5) se na větší vzdálenosti nehodí, odstřelovačka (4) je pomalá a nůž (2) se hodí jen na rozbíjení krabic a ve vojenské laboratoři (kde nic jiného nemáte).
- Používejte co nejvíce granáty. Protivníci s nimi také nešetří. Máte jich velké množství, naučte se, pro jakou příležitost se hodí který typ. Plyn je například vynikající jako bariéra v úzkých chodbách, na širší prostranství se zase hodí „cluster“.
- Dávejte si pozor na odstřelovače. Často nejsou vidět a dokáží vás skolit jednou nebo dvěma ranami. Nepodceňujte ani psy – párkrát kousnou a je po vás (nemluvě o tom, že někteří na sobě mají minu, a to je pak hodně rychlý konec).
- Krabice rozbíjejte nožem, často v nich najdete lékárničky nebo munici. Nerozstřelujte je, plýtvali byste náboji.
- Na žebříky nelezete automaticky, musíte stisknout klávesu pro aktivaci. Pak ale ze žebříku nemůžete spadnout, což je obrovská výhoda.
- Chcete-li použít těžký kulomet nebo jinou fixní zbraň, nejprve si vyprázdněte ruce (1). Nebudete se pak zdržovat, až půjde do tuhého.
- Ve čtvrté misi (laboratorní komplex) jsou na chodbách kulomety. Tyto jediné můžete zničit – stačí k nim vyskočit a zhruba tucetkrát do nich seknout nožem. Výbuch vám většinou nic neudělá.
- V misích, kde se máte plížit, nemusíte zabít všechny nepřátele. Je lepší se kolem nich jen proplížit, aby nespustili poplach. Nezapomeňte, že vás může prozradit i běžný zvuk, nejen střelba.

První mise – Mezi zákopy
Promluvte si se svými nadřízenými, podívejte se na televizi a aktivujte terminál. Pak slezte po žebříku a jděte do zázemí (3rd lines). Najděte střelnici, poberte si zde co nejvíce zbraní a munice. Něco také najdete v bednách, takže je porozbíjejte. Na začátku u sebe máte pistoli, tak ji rychle zahoďte a místo ní si vezměte malý samopal. Bude se vám hodit o poznání víc. Pak se vraťte se do 2nd lines a v ubikacích si vezměte odstřelovačku. Bez ní se neobejdete. No a hurá na frontu.
Následujte utíkajícího vojáka. Až se zastaví, zastřelte dva snipery nalevo od vás. Opět běžte za svým kolegou, zavede vás ke zřícenině domu. Opatrně vylezte nahoru a zabijte odstřelovače. Vaši spolubojovníci se vrhnou do boje, tak jim pomozte. Nesnažte se je ale bůhvíjak chránit, mají naprogramováno zemřít. Jestli chcete, můžete si projít zbytek zákopu, ze kterého jste vyšli. Až posbíráte vše, co se vám podaří najít, vylezte opět u zříceného domu a pokračujte přes pláň do druhé sekce zasypaného zákopu. Nezapomeňte si od některého z nepřátelských vojáků vzít kulomet, na dlouhou dobu to bude vaše nejsilnější zbraň.
Dojděte zákopem až k tunelu a proběhněte na druhou stranu. Nechte utéct spojenecké vojáky a sami jděte směrem, odkud běželi. Na rozcestí si přečtěte zprávu a jděte doprava. V zatopené oblasti si promluvte se svými spolubojovníky, z krabic si vezměte munici a projděte si zbytek této sekce. Najdete zde mimo jiné granáty, které se vám budou později hodit na likvidaci kulometných hnízd.
Vraťte se na rozcestí s terminálem a jděte směrem ke kostelu. Zneškodněte kulometné hnízdo, sami si stoupněte ke kulometu a postarejte se o přibíhající nepřátele. Pak jděte dál, probíhající spolubojovník vás bude varovat před odstřelovačem. Vylezte ze zákopu a postarejte se o něj. Vstupte do tunelu, promluvte si s vojáky a nechte je za vámi zavalit cestu.
Projděte zákopem, na rozcestí zatočte doleva. Jděte až na konec ke kulometnému hnízdu, postarejte se o všechny nepřátele. Vraťte se k výstupu ze zákopu, vylezte ven a odstřelovačkou zabijte všechny vojáky v dohledu – na věži i v bunkru. Nyní si na pláni vezměte od mrtvých nepřátel munici a vraťte se do zákopu. Protáhněte se pod tankem a vyčistěte zbytek zákopu. Pak se vraťte k východu ze zákopu u tanku a postřílejte všechny nepřátele. Až bude klid, vylezte ven a prostřílejte si cestu ke kostelu. Celá tato přestřelka je poměrně dlouhá, tak zbytečně neriskujte. Nakonec dojděte k věži a seskočte dolů.

Druhá mise – V nepřátelském týlu
Pobijte vojáky v boční místnosti, na rozcestí se vydejte doleva. Vypněte alarm a jděte dál. Dostanete se do kulometného hnízda, odsud postřílejte všechny nepřátele. Dávejte ale pozor, ať nezabijete i své spolubojovníky!
Vraťte se do podzemního komplexu a projděte až na jeho konec. Venku v táboře se podívejte na televizi a pokračujte zákopem dál. Až se dostanete ke kulometnému hnízdu, pobijte vojáky na pláni a vezměte si do ruky odstřelovačku. Tou zabijte nepřátele ve vedlejším bunkru. Přejděte pak do něj a opět postřílejte vše, co je v dohledu. Pak se vraťte do zákopu a proběhněte do další pevnůstky.
Zde proběhněte kolem rohu a hned se přitiskněte k protější zdi, aby vás nezabily kulomety. Dojděte k rozbitým vratům, kde si prosekejte skrz fošny cestu do vzduchotechniky. Vlezte do ní, dojděte na její konec a prosekněte mříž. Dvojici vojáků pod sebou nejlépe zabijete granátem, pak seskočte dolů a pokračujte do dalších zákopů.
Ocitnete se na rozcestí. Vydat se můžete libovolným směrem, oba vedou k táboru. Máte-li málo zdraví a munice, jděte doprava. Cesta je sice delší a je zde víc nepřátel, ale najdete zde dostatek střeliva a lékárniček a navíc tábor obejdete z boku. Pokud se nechcete příliš zdržovat a nic nepotřebujete, jděte cestou vlevo. Sice nic nenajdete, ale jste v táboře coby dup. Jen si dejte pozor – přímo proti vám bude kulometné hnízdo.
Vystřílejte tábor, proběhněte tunelem a vyčistěte zákop vlevo. Vezměte si zde raketomet (musíte zahodit kulomet) a vraťte se na rozcestí. Pokračujte zákopem, až nad vás vyletí vrtulník. Sekundární palbou si vyvolejte zaměřovač, počkejte, až se vrtulník zastaví a začne po vás pálit, a obdarujte ho vlastní raketou. Snažte se moc nehýbat, aby se nehýbal ani on. Tento postup opakujte tak dlouho, až vrtulník spadne.
Přejděte propast po jeho vraku a vstupte do tunelu. Centrální sloup obejděte po levé straně, granátem nebo raketou zlikvidujte zával a vylezte zpět nahoru do zákopu. Ten vás dovede do dalšího, tentokrát poměrně dlouhého tunelu, který ústí u bunkrů. Pobijte vojáky v táboře a vystupte po rampě k pobořené vesničce. Zlikvidujte všechny nepřátele včetně psů a kulometčíka v bunkru. Pak zamiřte k pevnůstce napravo, u které bliká červené světlo. Oknem naházejte dovnitř několik granátů, až dveře povolí a vybuchnou. Pak vejděte dovnitř a vypněte alarm, aby vás nezabil automatický kulomet. Vstupte do chodby a připravte se na souboj s prvním ze sibiřských bratrů. Není nesmrtelný, ale pár granátů na něj rozhodně vyplýtváte. Zaběhněte do druhého bunkru a než se vydáte na další cestu, vypněte alarm. Probojujte se do posledního bunkru, stoupněte si k raketometu a rozbijte železná vrata na konci zákopu.
Proběhněte komplexem pevnůstek zpátky do vesničky, sejděte do zákopu a dírou ve vratech vstupte do velkého bunkru. Proběhněte na jeho konec, venku se držte vlevo (zbytek cesty je zaminovaný). Dojděte k umírajícímu vojákovi a promluvte si s ním. Proběhněte soutěskou a rychle se schovejte za balvanem vpravo. Nechte kolem sebe projít nepřátelské vojáky a propližte se za nákladní vůz nalevo. Po nikom nestřílejte, jen opatrně běžte dál k hromadě krabic. Zde najdete spojeneckého vojáka, který vás zavede to tunelu. Jděte za ním, u východu se zbavte všech zbraní a propližte se do tábora, kde se dejte hned doleva. Nikdo vás nesmí spatřit, dokud se nedostanete k zajatcům. Pak si promluvte s nepřátelským vojákem a nastupte do transportéru. Jedeme do Wolfenburgu.

Třetí mise – Wolfenburg
Otevřete dveře transportéru a hned zatočte doleva. U krabic zde najdete slušné množství zbraní a munice, tak nenápadně poberte vše, co se vám hodí. Za chvíli si nepřátelé všimnou, že zajatci utíkají, a strhne se bitva. Postřílejte všechny, kdo usilují o váš život, a jděte do budovy školy. Vylezte až na půdu, kde najdete mimo jiné lékárničku. Postarejte se o odstřelovače naproti a o posily, které dorazily na dvůr a do domu. Pak se vraťte dolů a vyjděte na ulici.
Dejte se doleva, u zátarasu pobijte dvojici vojáků, postarejte se i o onoho samotáře na záchodě. Pak vylezte do prvního patra rozbourané budovy a zabijte co nejvíce nepřátel na náměstí. Pozor, mají těžký kulomet a v domě naproti je také jeden padouch. Až bude po všem, slezte dolů a vejděte na toto vyčištěné prostranství. Nenechte se zaskočit vojákem na střeše na pravé straně. Až bude po něm, skočte si ke kulometu a pobijte četu, která přiběhne z protějšího konce náměstí. Vejděte do domu nalevo, po sudech vyskákejte do patra. Najdete zde munici a zdraví. Pak se vraťte na náměstí, vstupte do dveří, ze kterých předtím vyběhli vojáci, a vejděte na ulici.
Za rohem nalevo od vás je větší skupina vojáků. Nalákejte je na sebe a rychle utíkejte zpátky k těžkému kulometu. Až střelba utichne, dojděte na konec ulice k rozbouranému domu nalevo. Sejděte dolů a vstupte do kanalizace.
Granátem zabijte vojáky nalevo od vás, sami se pak vydejte doprava. Na konci chodby rozstřelte sudy, čímž prorazíte díru ve zdi. Rychle se stáhněte – z díry vyjde druhý sibiřský bratr a v zádech budete mít další skupinu vojáků. Všechny pobijte, vstupte dírou ve zdi do místnosti a otočte ventilem. Nyní můžete projít chodbou na její konec a vyjít po žebříku do domu u velkého náměstí.
Postřílejte všechny vojáky v okolí, dejte si přitom pozor na podvodníka na střeše. Ten padouch vás vidí i když vy jej ne a dokáže vás zastřelit skrz chatrnou střechu. Rychle tedy vyskočte oknem na římsu a vyřiďte si to s ním. Pak seskočte dolů na náměstí, snažte se, aby vás neviděl střelec z tanku. Proběhněte kolem vraku na levé části náměstí a dvířky proběhněte k táboru.
Zde si dávejte dobrý pozor, ulice je hustě zaminovaná. Postupujte krůček po krůčku a dívejte se pod nohy – když si budete všímat každé podrobnosti, tak si min včas všimnete a budete se jim moci vyhnout. Vystřílejte tábor a jeho okolí, dojděte do jeho druhé části. Hlídejte si záda, může vás někdo překvapit zezadu. Na konci ulice vstupte do muničního skladu, ze skříní si zde vezměte protitankové miny. Vraťte se na náměstí, počítejte však s tím, že cestou se setkáte s odporem.
Pokud jste ještě nezabili všechny odstřelovače na náměstí, učiňte tak teď. Až zde budete jen vy a tank, připravte si miny a položte je tanku do cesty. Není to až tak snadné, jak by se mohlo zdát – obrněnec na něj musí vjet pásem, jinak nevybuchne. Budete potřebovat víc výbušnin, jedna nástraha jej z provozu nevyřadí.
Jakmile bude po něm, nadejde čas na utkání s vojáky s raketomety. Až přestanou otravovat, vydejte se pryč ulicí naproti vrátkům vedoucím k muničnímu skladu, prostřílíte se tak až k dalšímu tanku. Ten už jen tak nezničíte, musíte jej vylákat na náměstí. Nesmíte ale utíkat bezhlavě, řidič vás musí na každém rohu uvidět, jinak se vrátí na své původní stanoviště. Až jej nalákáte na náměstí, naskočte do rozbitého tanku a několika střelami z děla obrněnce zlikvidujte.
Nyní máte cestu volnou. Pokračujte tedy dál, procházejte domy, sbírejte munici a zabíjejte odstřelovače v oknech a věžích. Nakonec se dostanete k domu připomínajícímu lidská jatka. Zlikvidujte oba řezníky a vejděte do rozpadlé budovy naproti. Zkuste vylézt po naprasklém prkně, ale nepůjde to – dřevo praskne. Nyní se vraťte na jatka, vylezte do prvního patra a vystupte na římsu. Po ní přejděte k padlému prknu, přes něj na druhou stranu ulice do domu. Přeskočte do další budovy – dostali jste se za velká vrata.
Sejděte do přízemí, postřílejte všechny nepřátele v místnosti i na dvoře. V protějším křídle budovy vyjděte do prvního patra a v zadní místnosti stiskněte spínač. Tím se otevře zadní brána. Vyjděte ven a dejte se po cestě k bunkru. Držte se uprostřed pěšiny, okolí je hustě zaminované. Vstupte do bunkru a projděte na druhou stranu. Nenechte se přitom překvapit padouchem, který vám vpadne do zad.
Vyjděte na volné prostranství a pobijte nepřátele. Všude kolem jsou věže s odstřelovači, postarejte se o ně. Jeden je dokonce přímo za vámi, tak se nenechte zbytečně zabít.
Cesta vás dovede až ke zdánlivě opuštěné továrně. Obejděte ji zprava, přes sklo si „popovídejte“ s posledním ze sibiřských bratrů. Pak vejděte bočním vchodem do haly. Postřílejte všechny nepřátele v přízemí, počítejte s tím, že jich je několik vln. Není to ale až tak těžké, to nejlepší teprve přijde. Pořádně se zde vybavte a po schodech vyjděte k jeřábu. Tlačítkem jej uveďte do pohybu, vyskočte nahoru nad krytou lávku. Z ní přejděte na rameno jeřábu a přeběhněte na jeho konec. Až bude úplně vlevo, seskočte na ochoz a utkejte se se Sibiřanem. Není lehké ho zabít, kromě raketometu také odstřelovačku. Až bude po něm, doplňte si zdraví, ale s municí si hlavu nedělejte. Je to zbytečné. Sestupte po několika schůdcích ke slepému konci ochozu, seskočte na výtah a otvorem sejděte po žebříku. Seskočte do výtahu a připravte se na prohlídku laboratoří. Ta se však bude konat až příště...

Autor:
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

novinky 14. 4. 2024 16

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

magazín 12. 4. 2024 94

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zavzpomínejte si na magická devadesátá léta ve hrách

retro 11. 4. 2024 16

Devadesátá léta patří v oblasti počítačových her mezi zlatou éru. V době rychlého rozmachu...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

novinky 18. 4. 2024 7

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští Warhorse slibují brzké oznámení nové hry. Co by to tak asi mohlo být?

novinky 11. 4. 2024 29

Více než šest let od vydání nejvýznamnější české hry posledních let Kingdom Come: Deliverance...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

novinky 18. 4. 2024 30

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

novinky 18. 4. 2024 7

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

Digitální láska. Kdo jsou nejzajímavější videoherní milenci

magazín 18. 4. 2024 0

Premium Láska je prý něco, po čem touží spousta z nás. A očividně není řeč jen o reálných osobách, ale...

Vrací se Rayman, ale zase ne tak, jak bychom si přáli

novinky 17. 4. 2024 1

Série Rayman patří k těm nejlepším hopsačkám vůbec, nový díl je ovšem v nedohlednu. Letos se chystá...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...