Čtvrtek 21. listopadu 2019, svátek má Albert
  • Čtvrtek 21. listopadu 2019 Albert
Premium

V Peci pod Sněžkou odmítají stavět lanovku. Vlekaři obviňují stát

První sníh na sjezdovce Javor v Krkonoších (15. 11. 2017) | foto: Martin Veselý, MAFRA

aktualizováno 
Některé investice v lyžařských střediscích Krkonoších jsou ohrožené. Vlekařům vadí, že na státní pozemky mají většinou pouze osmileté nájemní smlouvy a požadují třikrát tak dlouhé. SkiResort Černá hora-Pec odmítá za takových podmínek v Peci pod Sněžkou stavět novou lanovku Javor.

Organizace hospodařící s majetkem státu mohou podle zákona uzavírat nájemní smlouvy nejdéle na osm let, pro dlouhodobější kontrakt je nutná výjimka ministerstva financí. 

SkiResort Černá hora-Pec, kde bude od letošní sezony možné na jeden skipas lyžovat v šesti střediscích, plánuje vyměnit dvacet let staré vleky na sjezdovce Javor v Peci pod Sněžkou za moderní lanovou dráhu s bublinami, vybudovat objekt služeb a zázemí v dolní stanici.

Do konce roku chce mít dokončen proces EIA posuzující vliv stavby na životní prostředí a v příštím roce získat stanoviska dotčených orgánů státní správy potřebná k získání územního rozhodnutí. Pokud se však nepodaří vyjednat výjimku z omezené délky nájmu, do investice se nepustí, i kdyby měli stavební povolení.

„Není to stánek s párky“

Fotogalerie

„Nová lanovka má životnost 25 až 30 let a je to investice za 150 až 200 milionů korun. Je nemyslitelné, abychom začali stavět na pozemcích, ke kterým máme osmiletou nájemní smlouvu. Na tak krátkém nájemním vztahu nelze fungovat. Nejde o stánek s párky někde u parkoviště. Pouze úvěry na nové lanové dráhy mají splatnost 10 až 12 let. Pokud neuzavřeme dlouhodobou nájemní smlouvu, nebudeme stavbu schopni zrealizovat,“ tvrdí ředitel SkiResortu Petr Hynek.

Příprava tak velkých investic podle něj trvá dlouho a osmileté smlouvy neposkytují dostatečnou právní záruku. Projekt šestisedačkové lanovky Hofmanky, která se na Černou horu rozjela v roce 2015, zabral od první myšlenky k realizaci osm let.

Investice za stovky milionů na Černé hoře vycházely z dlouhodobé smlouvy, kterou vlastník SkiResortu v roce 1993 uzavřel se státem na tři desetiletí. „Veškerý rozvoj se odvíjel od této smlouvy, která nám dávala právní jistotu. Kvůli změně legislativy jsme ji v roce 2017 ukončili a uzavřeli novou osmiletou smlouvu, která končí v roce 2025,“ vysvětluje Hynek. V Krkonoších má dlouhodobou dohodu na pronájem státních pozemků investor stezky v korunách stromů okraji Janských Lázní.

První sníh na sjezdovce Javor v Krkonoších (15. 11. 2017)

Špindlerův Mlýn má před sebou investici za stovky milionů korun do propojení areálu Svatý Petr a Medvědín, počítá s vybudováním dvou nových lanovek, čtyř sjezdovek a parkovacího terminálu u Labské přehrady. Nyní čeká na dokončení procesu EIA. Ředitel skiareálu René Hroneš přiznává, že pustit se do tak velké investice, když jsou smlouvy na státní pozemky maximálně na osm let, je rizikem. 

„Jestliže budeme investovat částku kolem tři čtvrtě miliardy korun, není návratnost určitě osm let. Věříme, že se nám bude dařit smlouvy se státními organizacemi obnovovat, na druhou stranu jistého není nikdy nic a případné potíže s prodloužením smluv mohou představovat vážný problém. Situace není optimální a rozhodně v našem podnikání neposkytuje žádnou jistotu,“ říká šéf špindlerovského střediska.

Krátkodobé smlouvy nejsou problémem pouze Krkonoš, ale všech center lyžařských sportů u nás. Důvody sahají hluboko do minulosti. „Hory leží v pohraničí, což jsou bývalé Sudety, a hodně pozemků je v rukou státu a jeho organizací, ať už jsou to národní parky, Lesy ČR nebo Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových,“ vysvětluje ředitel Asociace horských středisek České republiky (AHS ČR) Libor Knot.

Dopady na celý region

Podle údajů asociace stát vlastní ve skiareálech více než polovinu pozemků. Zatímco na Černé hoře a v Černém Dole vlekaři podle Petra Hynka vlastní čtyři pětiny pozemků, ve Svobodě nad Úpou sto procent, v Peci pod Sněžkou má provozovatel ve vlastnictví jen přibližně 15 procent. „Zbytek tvoří pozemky soukromníků, obce a státu. Se soukromníky i obcí dlouhodobé smlouvy máme, se státem bohužel ne,“ upozorňuje ředitel SkiResortu.

První sníh na sjezdovce Javor v Krkonoších (15. 11. 2017)

Zástupci AHS ČR o problémech, které maximálně osmileté smlouvy způsobují, opakovaně jednali s ministerstvem i státními organizacemi. „Někde se nám to mírně daří, jako s Lesy ČR, kde existují pravidla pro dlouhodobější pronájem. S národními parky se to příliš nedaří, ministerstvo financí o výjimkách velmi nerado vyjednává. V republice bych je spočítal na prstech jedné ruky,“ poznamenává Knot.

Zároveň upozorňuje, že krátké nájemní smlouvy mají dopad nejen na rozvoj středisek, ale celého regionu. „Areál je pro obec motor. Jakmile dojde k zakonzervování pracovních míst a cestovního ruchu, který nemá možnost se rozvíjet, tak to zpětně dopadá i na výběr daní. Stát na jednu stranu podporuje malé obce a venkov dotacemi, na druhou stranu se striktně drží zákona, takže v podstatě způsobuje jejich vylidňování,“ dodává Knot.

V žádném případě nechceme brzdit podnikatelské aktivity

Ministerstvo financí nesouhlasí, že by bránilo udělování výjimek. „V uplynulých pěti letech jsme nezamítli žádnou žádost organizačních složek státu a státních organizací, které jsou příslušné hospodařit s pozemky pod lyžařskými areály, o udělení výjimkové doložky z doby nájmu,“ tvrdí mluvčí rezortu Zdeněk Vojtěch. 

První sníh na sjezdovce Javor v Krkonoších (15. 11. 2017)
První sníh na sjezdovce Javor v Krkonoších (15. 11. 2017)

Ministerstvo podle něj za poslední dva roky obdrželo jedenáct žádostí o udělení výjimky, z toho čtyři schválilo, jedna je připravená ke schválení, dvě žádosti na přání předkladatelů vrátilo a čtyři úředníci vyhodnocují.

Každou žádost ministerstvo posuzuje individuálně a přihlíží ke konkrétním podnikatelským záměrům. „V žádném případě nechceme brzdit podnikatelské aktivity. Cílem je zajistit, aby stát se svým majetkem nakládal hospodárně a efektivně, to znamená, aby cena nájmu nebyla pro stát nepřiměřeně nízká,“ dodává Vojtěch.

  • Nejčtenější

První evropská cyklověž se bourá, Hradec zkusí najít místo pro novou

Průkopnická věz na jízdní kola na hlavním nádraží v Hradci Králové už je minulostí. Stavba jde k zemi a její stěhování...

Hradec je ve čtvrtfinále Ligy mistrů. Plzeň nezvládla prodloužení

Hokejisté Hradce Králové po remíze 1:1 s Mannheimem postoupili do čtvrtfinále Ligy mistrů, kde se utkají s Zugem....

Termín otevření dálnice D11 na hranice s Polskem se posouvá na rok 2028

Dálnice D11 z Hradce Králové na hraniční přechod do Polska v Královci na Trutnovsku by měla být podle ministerstva...

Hradec Králové zvládl úvodní osmifinále Ligy mistrů a zdolal Mannheim

Hokejisté Hradce Králové se v úvodním osmifinále Ligy mistrů radují z těsného vítězství 1:0 nad Mannheimem. V 56....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po vraždě partnerky se muž z Broumovska zpil, pak se přišel udat policii

Za policisty z Broumovska přišel muž, který jim oznámil, že zavraždil svou přítelkyni. Kriminalisté ověřili, že si...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Oddychová zóna ve Vrchlabí se rozroste o bazén, skatepark i hotel

Rekreační zóna Vejsplachy na okraji Vrchlabí na Trutnovsku se výrazně rozšíří. Město tu plánuje nejen stavbu krytého...

O zavřené Richtrovy boudy usiluje horská služba, sloužily by na školení

Státem vlastněné Richtrovy boudy v Krkonoších chce získat horská služba. Ta by je využila jako školicí středisko....

Propojení skiareálů ve Špindlerově Mlýně dostalo zelené razítko

Projekt propojení lyžařských areálů Medvědín a Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně získal po letech od kraje kladný posudek...

Termín otevření dálnice D11 na hranice s Polskem se posouvá na rok 2028

Dálnice D11 z Hradce Králové na hraniční přechod do Polska v Královci na Trutnovsku by měla být podle ministerstva...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.

Najdete na iDNES.cz