Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora
Premium

V Peci pod Sněžkou odmítají stavět lanovku. Vlekaři obviňují stát

První sníh na sjezdovce Javor v Krkonoších (15. 11. 2017) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Některé investice v lyžařských střediscích Krkonoších jsou ohrožené. Vlekařům vadí, že na státní pozemky mají většinou pouze osmileté nájemní smlouvy a požadují třikrát tak dlouhé. SkiResort Černá hora-Pec odmítá za takových podmínek v Peci pod Sněžkou stavět novou lanovku Javor.

Organizace hospodařící s majetkem státu mohou podle zákona uzavírat nájemní smlouvy nejdéle na osm let, pro dlouhodobější kontrakt je nutná výjimka ministerstva financí. 

SkiResort Černá hora-Pec, kde bude od letošní sezony možné na jeden skipas lyžovat v šesti střediscích, plánuje vyměnit dvacet let staré vleky na sjezdovce Javor v Peci pod Sněžkou za moderní lanovou dráhu s bublinami, vybudovat objekt služeb a zázemí v dolní stanici.

Do konce roku chce mít dokončen proces EIA posuzující vliv stavby na životní prostředí a v příštím roce získat stanoviska dotčených orgánů státní správy potřebná k získání územního rozhodnutí. Pokud se však nepodaří vyjednat výjimku z omezené délky nájmu, do investice se nepustí, i kdyby měli stavební povolení.

„Není to stánek s párky“

Fotogalerie

„Nová lanovka má životnost 25 až 30 let a je to investice za 150 až 200 milionů korun. Je nemyslitelné, abychom začali stavět na pozemcích, ke kterým máme osmiletou nájemní smlouvu. Na tak krátkém nájemním vztahu nelze fungovat. Nejde o stánek s párky někde u parkoviště. Pouze úvěry na nové lanové dráhy mají splatnost 10 až 12 let. Pokud neuzavřeme dlouhodobou nájemní smlouvu, nebudeme stavbu schopni zrealizovat,“ tvrdí ředitel SkiResortu Petr Hynek.

Příprava tak velkých investic podle něj trvá dlouho a osmileté smlouvy neposkytují dostatečnou právní záruku. Projekt šestisedačkové lanovky Hofmanky, která se na Černou horu rozjela v roce 2015, zabral od první myšlenky k realizaci osm let.

Investice za stovky milionů na Černé hoře vycházely z dlouhodobé smlouvy, kterou vlastník SkiResortu v roce 1993 uzavřel se státem na tři desetiletí. „Veškerý rozvoj se odvíjel od této smlouvy, která nám dávala právní jistotu. Kvůli změně legislativy jsme ji v roce 2017 ukončili a uzavřeli novou osmiletou smlouvu, která končí v roce 2025,“ vysvětluje Hynek. V Krkonoších má dlouhodobou dohodu na pronájem státních pozemků investor stezky v korunách stromů okraji Janských Lázní.

První sníh na sjezdovce Javor v Krkonoších (15. 11. 2017)

Špindlerův Mlýn má před sebou investici za stovky milionů korun do propojení areálu Svatý Petr a Medvědín, počítá s vybudováním dvou nových lanovek, čtyř sjezdovek a parkovacího terminálu u Labské přehrady. Nyní čeká na dokončení procesu EIA. Ředitel skiareálu René Hroneš přiznává, že pustit se do tak velké investice, když jsou smlouvy na státní pozemky maximálně na osm let, je rizikem. 

„Jestliže budeme investovat částku kolem tři čtvrtě miliardy korun, není návratnost určitě osm let. Věříme, že se nám bude dařit smlouvy se státními organizacemi obnovovat, na druhou stranu jistého není nikdy nic a případné potíže s prodloužením smluv mohou představovat vážný problém. Situace není optimální a rozhodně v našem podnikání neposkytuje žádnou jistotu,“ říká šéf špindlerovského střediska.

Krátkodobé smlouvy nejsou problémem pouze Krkonoš, ale všech center lyžařských sportů u nás. Důvody sahají hluboko do minulosti. „Hory leží v pohraničí, což jsou bývalé Sudety, a hodně pozemků je v rukou státu a jeho organizací, ať už jsou to národní parky, Lesy ČR nebo Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových,“ vysvětluje ředitel Asociace horských středisek České republiky (AHS ČR) Libor Knot.

Dopady na celý region

Podle údajů asociace stát vlastní ve skiareálech více než polovinu pozemků. Zatímco na Černé hoře a v Černém Dole vlekaři podle Petra Hynka vlastní čtyři pětiny pozemků, ve Svobodě nad Úpou sto procent, v Peci pod Sněžkou má provozovatel ve vlastnictví jen přibližně 15 procent. „Zbytek tvoří pozemky soukromníků, obce a státu. Se soukromníky i obcí dlouhodobé smlouvy máme, se státem bohužel ne,“ upozorňuje ředitel SkiResortu.

První sníh na sjezdovce Javor v Krkonoších (15. 11. 2017)

Zástupci AHS ČR o problémech, které maximálně osmileté smlouvy způsobují, opakovaně jednali s ministerstvem i státními organizacemi. „Někde se nám to mírně daří, jako s Lesy ČR, kde existují pravidla pro dlouhodobější pronájem. S národními parky se to příliš nedaří, ministerstvo financí o výjimkách velmi nerado vyjednává. V republice bych je spočítal na prstech jedné ruky,“ poznamenává Knot.

Zároveň upozorňuje, že krátké nájemní smlouvy mají dopad nejen na rozvoj středisek, ale celého regionu. „Areál je pro obec motor. Jakmile dojde k zakonzervování pracovních míst a cestovního ruchu, který nemá možnost se rozvíjet, tak to zpětně dopadá i na výběr daní. Stát na jednu stranu podporuje malé obce a venkov dotacemi, na druhou stranu se striktně drží zákona, takže v podstatě způsobuje jejich vylidňování,“ dodává Knot.

V žádném případě nechceme brzdit podnikatelské aktivity

Ministerstvo financí nesouhlasí, že by bránilo udělování výjimek. „V uplynulých pěti letech jsme nezamítli žádnou žádost organizačních složek státu a státních organizací, které jsou příslušné hospodařit s pozemky pod lyžařskými areály, o udělení výjimkové doložky z doby nájmu,“ tvrdí mluvčí rezortu Zdeněk Vojtěch. 

První sníh na sjezdovce Javor v Krkonoších (15. 11. 2017)
První sníh na sjezdovce Javor v Krkonoších (15. 11. 2017)

Ministerstvo podle něj za poslední dva roky obdrželo jedenáct žádostí o udělení výjimky, z toho čtyři schválilo, jedna je připravená ke schválení, dvě žádosti na přání předkladatelů vrátilo a čtyři úředníci vyhodnocují.

Každou žádost ministerstvo posuzuje individuálně a přihlíží ke konkrétním podnikatelským záměrům. „V žádném případě nechceme brzdit podnikatelské aktivity. Cílem je zajistit, aby stát se svým majetkem nakládal hospodárně a efektivně, to znamená, aby cena nájmu nebyla pro stát nepřiměřeně nízká,“ dodává Vojtěch.

  • Nejčtenější

Možná až příliš atraktivní. Vyzkoušeli jsme běžkařské eldorádo na Šerlichu

Premium Každý víkend míří na Šerlich v Orlických horách stovky běžkařů. Desítky kilometrů upravených tras jsou jako magnet,...

Případ Samková: Proč by byl její start na hrách riziko? A co Sáblíková?

Premium Usilovně rehabilitovala. Chodila na magnetoterapii i elektroléčbu. Posilovala horní část těla. Zkoušela jezdit na...

Na plánované sjezdovce v Hradci našli ochránci sto let nezvěstného motýla

V Hradci Králové se znovu rozhořel boj o svah Rozárka. Ochránci by území chtěli nechat přírodě, protože v lokalitě...

Řidič zahynul u čerstvého pomníčku, zatáčka dostane lepší značení

V nenápadné zatáčce na silnici třetí třídy u Kosiček na Královéhradecku vyhasly v posledních měsících už dva lidské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Učila se od mistrů v Itálii, ale mozaiky tvoří podle krkonošské krajiny

Na samotě v údolí Bolkovského potoka tvoří skleněné mozaiky a tavené sklo. Eva Edlerová z podkrkonošského Rudníku se...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Dům veledílo. Jiří Kaloč jej stavěl pro nástěnné malby, už je památkou

Díla akademického malíře Jiřího Kaloče zdobí řadu galerií. Výtvarník však zároveň ve Vrbici na Rychnovsku buduje...

Spor o poplatek za vjezd na hradecký terminál vyhraje kraj i město

Hned v zárodku se podařilo uhasit vážný spor, který se mohl rozhořet mezi městem Hradec Králové a krajem. Ke konfliktu...

Hradec protestuje proti zamítnuté dotaci na stadion, žádá novou výzvu

Hradec Králové se ohradil proti postupu Národní sportovní agentury, která posuzuje jeho žádost o dotaci na fotbalový...

Seniorku v Hradci na chodníku vážně zranil sypač, policie hledá svědky

Sypač, který pracoval minulý týden v pátek na údržbě chodníků na Moravském Předměstí v Hradci Králové, srazil...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...