Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Premium

V Peci pod Sněžkou odmítají stavět lanovku. Vlekaři obviňují stát

První sníh na sjezdovce Javor v Krkonoších (15. 11. 2017) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Některé investice v lyžařských střediscích Krkonoších jsou ohrožené. Vlekařům vadí, že na státní pozemky mají většinou pouze osmileté nájemní smlouvy a požadují třikrát tak dlouhé. SkiResort Černá hora-Pec odmítá za takových podmínek v Peci pod Sněžkou stavět novou lanovku Javor.

Organizace hospodařící s majetkem státu mohou podle zákona uzavírat nájemní smlouvy nejdéle na osm let, pro dlouhodobější kontrakt je nutná výjimka ministerstva financí. 

SkiResort Černá hora-Pec, kde bude od letošní sezony možné na jeden skipas lyžovat v šesti střediscích, plánuje vyměnit dvacet let staré vleky na sjezdovce Javor v Peci pod Sněžkou za moderní lanovou dráhu s bublinami, vybudovat objekt služeb a zázemí v dolní stanici.

Do konce roku chce mít dokončen proces EIA posuzující vliv stavby na životní prostředí a v příštím roce získat stanoviska dotčených orgánů státní správy potřebná k získání územního rozhodnutí. Pokud se však nepodaří vyjednat výjimku z omezené délky nájmu, do investice se nepustí, i kdyby měli stavební povolení.

„Není to stánek s párky“

„Nová lanovka má životnost 25 až 30 let a je to investice za 150 až 200 milionů korun. Je nemyslitelné, abychom začali stavět na pozemcích, ke kterým máme osmiletou nájemní smlouvu. Na tak krátkém nájemním vztahu nelze fungovat. Nejde o stánek s párky někde u parkoviště. Pouze úvěry na nové lanové dráhy mají splatnost 10 až 12 let. Pokud neuzavřeme dlouhodobou nájemní smlouvu, nebudeme stavbu schopni zrealizovat,“ tvrdí ředitel SkiResortu Petr Hynek.

Příprava tak velkých investic podle něj trvá dlouho a osmileté smlouvy neposkytují dostatečnou právní záruku. Projekt šestisedačkové lanovky Hofmanky, která se na Černou horu rozjela v roce 2015, zabral od první myšlenky k realizaci osm let.

Investice za stovky milionů na Černé hoře vycházely z dlouhodobé smlouvy, kterou vlastník SkiResortu v roce 1993 uzavřel se státem na tři desetiletí. „Veškerý rozvoj se odvíjel od této smlouvy, která nám dávala právní jistotu. Kvůli změně legislativy jsme ji v roce 2017 ukončili a uzavřeli novou osmiletou smlouvu, která končí v roce 2025,“ vysvětluje Hynek. V Krkonoších má dlouhodobou dohodu na pronájem státních pozemků investor stezky v korunách stromů okraji Janských Lázní.

První sníh na sjezdovce Javor v Krkonoších (15. 11. 2017)

Špindlerův Mlýn má před sebou investici za stovky milionů korun do propojení areálu Svatý Petr a Medvědín, počítá s vybudováním dvou nových lanovek, čtyř sjezdovek a parkovacího terminálu u Labské přehrady. Nyní čeká na dokončení procesu EIA. Ředitel skiareálu René Hroneš přiznává, že pustit se do tak velké investice, když jsou smlouvy na státní pozemky maximálně na osm let, je rizikem. 

„Jestliže budeme investovat částku kolem tři čtvrtě miliardy korun, není návratnost určitě osm let. Věříme, že se nám bude dařit smlouvy se státními organizacemi obnovovat, na druhou stranu jistého není nikdy nic a případné potíže s prodloužením smluv mohou představovat vážný problém. Situace není optimální a rozhodně v našem podnikání neposkytuje žádnou jistotu,“ říká šéf špindlerovského střediska.

Krátkodobé smlouvy nejsou problémem pouze Krkonoš, ale všech center lyžařských sportů u nás. Důvody sahají hluboko do minulosti. „Hory leží v pohraničí, což jsou bývalé Sudety, a hodně pozemků je v rukou státu a jeho organizací, ať už jsou to národní parky, Lesy ČR nebo Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových,“ vysvětluje ředitel Asociace horských středisek České republiky (AHS ČR) Libor Knot.

Dopady na celý region

Podle údajů asociace stát vlastní ve skiareálech více než polovinu pozemků. Zatímco na Černé hoře a v Černém Dole vlekaři podle Petra Hynka vlastní čtyři pětiny pozemků, ve Svobodě nad Úpou sto procent, v Peci pod Sněžkou má provozovatel ve vlastnictví jen přibližně 15 procent. „Zbytek tvoří pozemky soukromníků, obce a státu. Se soukromníky i obcí dlouhodobé smlouvy máme, se státem bohužel ne,“ upozorňuje ředitel SkiResortu.

První sníh na sjezdovce Javor v Krkonoších (15. 11. 2017)

Zástupci AHS ČR o problémech, které maximálně osmileté smlouvy způsobují, opakovaně jednali s ministerstvem i státními organizacemi. „Někde se nám to mírně daří, jako s Lesy ČR, kde existují pravidla pro dlouhodobější pronájem. S národními parky se to příliš nedaří, ministerstvo financí o výjimkách velmi nerado vyjednává. V republice bych je spočítal na prstech jedné ruky,“ poznamenává Knot.

Zároveň upozorňuje, že krátké nájemní smlouvy mají dopad nejen na rozvoj středisek, ale celého regionu. „Areál je pro obec motor. Jakmile dojde k zakonzervování pracovních míst a cestovního ruchu, který nemá možnost se rozvíjet, tak to zpětně dopadá i na výběr daní. Stát na jednu stranu podporuje malé obce a venkov dotacemi, na druhou stranu se striktně drží zákona, takže v podstatě způsobuje jejich vylidňování,“ dodává Knot.

V žádném případě nechceme brzdit podnikatelské aktivity

Ministerstvo financí nesouhlasí, že by bránilo udělování výjimek. „V uplynulých pěti letech jsme nezamítli žádnou žádost organizačních složek státu a státních organizací, které jsou příslušné hospodařit s pozemky pod lyžařskými areály, o udělení výjimkové doložky z doby nájmu,“ tvrdí mluvčí rezortu Zdeněk Vojtěch. 

První sníh na sjezdovce Javor v Krkonoších (15. 11. 2017)
První sníh na sjezdovce Javor v Krkonoších (15. 11. 2017)

Ministerstvo podle něj za poslední dva roky obdrželo jedenáct žádostí o udělení výjimky, z toho čtyři schválilo, jedna je připravená ke schválení, dvě žádosti na přání předkladatelů vrátilo a čtyři úředníci vyhodnocují.

Každou žádost ministerstvo posuzuje individuálně a přihlíží ke konkrétním podnikatelským záměrům. „V žádném případě nechceme brzdit podnikatelské aktivity. Cílem je zajistit, aby stát se svým majetkem nakládal hospodárně a efektivně, to znamená, aby cena nájmu nebyla pro stát nepřiměřeně nízká,“ dodává Vojtěch.

  • Nejčtenější

Plechový úkaz s atmosférou devadesátek. Polská tržnice dál láká zbožím i cenami

18. dubna 2024

Premium Rázovitá tržnice táhne do polského pohraničního městečka Kudowa Zdrój tisíce Čechů. Autobusy sem už...

Zloději očesali nové vozy u autosalonu, škoda se šplhá ke dvěma milionům

19. dubna 2024  10:47

Dva muži s pestrou trestní minulostí způsobili škodu za téměř dva miliony korun, když se v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špindlerův Mlýn povolil propojení skiareálů, parkovací terminál počká

22. dubna 2024

Premium Kvůli raketově rostoucím nákladům musela společnost Melida zcela přepracovat projekt na lyžařské...

Řidič na stavbě vypil lahev vodky a převrátil tatru, nadýchal tři promile

19. dubna 2024  12:55

Během pracovní doby popíjel na stavbě dálnice nedaleko Hradce Králové sedmačtyřicetiletý řidič...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Křižovatka byla příliš přehledná, divoké řidiče zkrotí kruhový objezd

22. dubna 2024  9:45

Ještě před začátkem léta začne přestavba křižovatky U Voříšku, na spojnici mezi Častolovicemi a...

Ministr zamítl rozklady obce Všestary a občanů proti stavbě D35 u Hradce

25. dubna 2024  9:54

Ředitelství silnic a dálnic má pravomocné stavební povolení na stavbu úseku dálnice D35 ze Sadové k...

První záchranka na elektřinu. V Hradci od ní očekávají výkon a levnější provoz

24. dubna 2024  15:35

Záchranáři v Hradci Králové si jako první v republice pořídili pro výjezdovou skupinu s lékařem...

Basketbalistka Čuperková završila kariéru. I bez medaile byl konec příjemný, říká

24. dubna 2024  14:31

Do osmé sezony v hradeckém dresu vstoupila Kristýna Čuperková kvůli dlouhému zranění se zpožděním a...

Přesuny v extralize: Hradecký útok posílí Pour z Plzně, do Vítkovic míří Hladonik

24. dubna 2024  12:13,  aktualizováno  13:38

Hokejisté Hradce Králové získali novou posilu do útoku. Barvy Východočechů bude hájit Jakub Pour,...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...