Sobota 5. prosince 2020, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 5. prosince 2020 Jitka

Lyžaři v Krkonoších budou moci využít jeden skipas v šesti areálech

  16:51
V šesti skiareálech ve východních Krkonoších se bude od letošní zimy lyžovat na jeden skipas. Malá Úpa se propojí se SkiResortem Černá hora-Pec. Špindlerův Mlýn zase připravuje revoluci v systému prodeje permanentek. Střediska v Orlických horách vylepšila zázemí, větší projekty chystají v budoucnu.

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Skiareál v Malé Úpě se od letošní zimy propojí se SkiResortem Černá hora-Pec. Stejně jako v Janských Lázních, Peci pod Sněžkou, Velké Úpě, Černém Dole a Svobodě nad Úpou se zde bude lyžovat na jediný skipas.

Největší lyžařský resort v Krkonoších tak na jednu permanentku nabídne 50 kilometrů sjezdovek.

Majitelem maloúpského střediska zůstává firma Skimu developera Martina Kulíka. Skiareály se však propojí, v Malé Úpě si lyžaři kromě lokální permanentky budou moct koupit skipas platný pro všech šest východokrkonošských středisek.

„Malá Úpa je geograficky blízkým lyžařským areálem a se střediskem jsme částečně spolupracovali už v minulosti. Nadcházející sezonu bereme jako první etapu propojení, do budoucna bychom rádi areály propojili také skibusovou linkou. Pro naše návštěvníky se tím výrazně rozšiřuje nabídka lyžování,“ sdělil ředitel SkiResortu Petr Hynek.

Z Pomezek ke kostelu poprvé na lyžích

Malá Úpa letos investovala 25 milionů korun do propojení dvou svých areálů Pomezky a U Kostela. Středisko se rozšířilo o 2,6 kilometru tratí, celkem zde bude možné lyžovat na více než šesti kilometrech sjezdovek. Z Pomezek ke kostelu tak bude možné poprvé přejet na lyžích.

„Pokud vše bude podle plánu, sjede návštěvník na lyžích od pivovaru Trautenberk k vleku Kolbenka a Rennerovou spojkou se dostane do areálu U Kostela,“ prozradil šéf střediska Martin Buček. Podle něj jsou před dokončením finální úpravy.

Zpáteční cesta se zatím bez skibusu neobejde. „Lyžaři se vyvezou vlekem Rennerovka, sjedou Kolbenovou spojkou na zastávku skibusu u vleku Kolbenka, který je odveze zpět k pivovaru,“ doplnil Buček.

Loni otevřené venkovní kluziště v nadmořské výšce 1 040 metrů vlekaři letos posunou ještě o několik metrů výš a zvětší jeho rozměry. Plocha s rozměry 24 krát 14 metrů se bude nacházet za skibarem SkiMU House.

Čidla SkiResortu uspořila asi 15 procent nákladů na zasněžení

SkiResort loni v Peci pod Sněžkou vyzkoušel technologie Snowsat, která díky čidlům na rolbách monitoruje výšku sněhu s přesností na tři centimetry a snižuje spotřebu vody při zasněžování, elektřiny i pohonných hmot. Úspora v loňské sezoně prý překročila 15 procent.

Od letošní zimy se systém rozšíří také na Černou horu, do Velké Úpy a Černého Dolu. Další důležitou investicí je rozšíření parkoviště v Černém Dole o 150 míst, celkem nabídne 400 stání u sjezdovek.

„Parkoviště již kapacitně nestačilo zejména o víkendech, během Vánoc a jarních prázdnin,“ poznamenala mluvčí SkiResortu Zina Plchová.

Ceny skipasů většinou zůstanou stejné

Ve většině středisek ve východních Krkonoších se bude lyžovat za stejné ceny jako loni. Permanentku zdražila Malá Úpa, s ceníkem zahýbaly také Herlíkovice a Benecko. Špindlerův Mlýn radikálně mění systém prodeje skipasů, ruší klasický pevný ceník a zavede pohyblivé ceny.

Fotogalerie

Jednodenní permanentka ve standardní sezoně dospělého vyjde na 810 korun, při nákupu online přes SkiResort Card na 720 korun. V TOP sezoně, tedy o Vánocích a od poloviny ledna do začátku března lyžaři na pokladně zaplatí 880 korun, v internetovém obchodě pak 790.

Ceny permanentek druhým rokem po sobě půjdou nahoru v Malé Úpě. Lokální lístek v TOP sezoně zdraží ze 650 na 690 korun, ve standardní sezoně bude cena o 60 korun nižší. „V průměru jsme ceny zvedli o pět procent, důvodem jsou předsezonní investice, které patřily k největším v historii střediska,“ sdělil Martin Buček.

Špindlerův Mlýn usiluje o propojení. Zavede pohyblivé ceny

Špindlerův Mlýn investiční úsilí směřuje k dlouho plánovanému propojení Svatého Petra a Medvědína. Oba hlavní areály má spojit soustava dvou lanovek, čtyř sjezdovek a parkovací terminál nedaleko Labské přehrady. Kapacita střediska by tak nabobtnala ze současných 25 na 40 kilometrů.

Firma Melida, která skiareál od roku 2012 provozuje, však stále nemá všechny potřebné podklady, aby se mohla do obří investice za stovky milionů pustit. Čeká na výsledky procesu EIA o posouzení vlivu stavby na životní prostředí

„Naší hlavní snahou je příprava projektu propojení Svatého Petra a Medvědína, do kterého dáváme veškeré úsilí. Jinak se samozřejmě i nadále věnujeme technické modernizaci našeho skiareálu, obnově vybavení a zkvalitňování služeb,“ uvedl ředitel skiareálu René Hroneš. Letošní investice podle něj překročily 47 milionů korun.

Špindlerův Mlýn v zimě spustí revoluci v systému prodeje skipasů, zavede takzvané flexi ceny. Permanentky bude prodávat podobně jako letenky, jejich cena se bude v internetovém obchodě měnit podle poptávky.

„Zmizí klasický pevný ceník, ale cena skipasu se bude odvíjet od atraktivity termínu, předpokládané návštěvnosti a počasí konkrétního dne. Svou roli bude hrát také čas. Kdo si koupí skipas s dostatečným předstihem, získá ho za podstatně lepší cenu než ten, kdo nákup nechá na poslední chvíli,“ vysvětlil Hroneš.

Nejlevnější jednodenní lístek bude stát méně než 300 korun, s atraktivitou termínu cena poroste. Skiareál zatím ceník pro letošní zimu nezveřejnil. V loňské sezoně stál nejdražší skipas na pokladně tisíc korun, v internetovém obchodě ho ale lidé s předstihem pořídili za 820 korun.

Na Benecku postaví retenční nádrž, Herlíkovice mají nová děla

Obecní skiareál v Benecku posílil technické zasněžování a předělal nástupiště na čtyřsedačkovou lanovku. Hlavní investici nechává na jaro, na místě stávající nádrže vznikne za pět milionů korun nová retenční nádrž s pětkrát větším objemem. Pojme šest tisíc metrů krychlových vody.

„Díky tomu budeme moct na začátku sezony kompletně vysněžit hlavní 800 metrů dlouhou sjezdovku,“ řekl starosta Benecka Jaromír Mejsnar. V hlavní sezoně, od konce prosince do začátku března, bude jednodenní skipas stát 520 korun, o dvacetikorunu víc než loni.

Přehled novinek ve východních Krkonoších

V Peci pod Sněžkou, Černém Dole, Velké Úpě, Janských Lázních, Svobodě nad Úpou a nově i v Malé Úpě se bude lyžovat na jeden skipas, dohromady na 50 kilometrech sjezdovek.

Rozšířilo se parkoviště v Černém Dole, celkem nabídne 400 míst. Bude zmodernizované nástupiště na lanovku na Benecku.

Provozovatel rozšíří technologie Snowsat pro měření sněhu na Černou horu, do Velké Úpy a Černého Dolu.

Pro bruslaře bude sloužit větší venkovní kluziště v Malé Úpě (24 x 14 metrů) .

Posílí zasněžovací technika a úprava terénních zlomů na sjezdovkách v Herlíkovicích u Vrchlabí.

Investice do modernizace špindlerovského areálu dosáhla 47 milionů korun, zavádějí tu flexi ceny.

Vlekaři v Herlíkovicích u Vrchlabí se kromě investic do nových sněžných děl přes léto zaměřili na úpravu terénních zlomů na sjezdovkách, změn doznala také nástupiště na vlek a lanovku. Některé permanentky zdraží až o 10 procent. Jednodenní skipas v hlavní sezoně bude na pokladně namísto 620 stát 690 korun. Podobně jako v jiných střediscích se v Herlíkovicích vyplatí pořídit jízdenky v internetovém obchodě.

V Deštném vylepšili zasněžování v Zákoutí. Šetří na příští roky

Rovněž provozovatelé lyžařských areálů v Orlických horách se kromě servisu vleků či zasněžovacích systémů zaměřili na zkvalitnění zázemí. Zároveň chystají větší projekty. Většinu z nich však až na příští roky.

Nové zasněžování v Deštném V Deštném v Orlických horách na letošní sezonu připravují nové zasněžování sjezdovky Zákoutí, kde dosud technický sníh chyběl.

„Sjezdovka bude kompletně pokryta tyčovým zasněžovacím systémem, který bude splňovat nejpřísnější kritéria. Jedná se o černou sjezdovku, která se tak bude dát výborně využít i pro tréninky místních lyžařských oddílů a tím se uvolní místo pro lyžaře na ostatních sjezdovkách, zejména rovněž černé v areálu Marta I,“ upřesnil Petr Prouza ze Skicentra Deštné.

Má jasno, na co se zaměří v příštích letech: „Větší projekty plánujeme v horizontu tří až pěti let. Prioritou je výrazné zlepšení gastronomického a dalšího zázemí v budově areálu Marta II. Také bychom tady chtěli mít ještě jednu rychlou lanovku v areálu Marta I.“

V Deštném chtějí být na lyžaře nachystaní za několik týdnů. „Za měsíc chceme mít všechno hotovo, abychom byli připraveni na mrazy,“ dodal Prouza.

Jeden z největších a nejoblíbenějších areálů Orlických hor bude zdražovat, avšak spíš jen symbolicky. Zatímco celodenní jízdenka v hlavní sezoně v Deštném stála loni 520 korun, letos se cena zvedne o 20 korun.

Lepší lanovku chystají v Říčkách, skipas přes internet nezdraží

Provozovatelé lyžařského areálu v Říčkách v Orlických horách pro letošní sezonu zkvalitnili zázemí včetně obměny vybavení a zařízení v půjčovně, sjezdovky pak bude upravovat moderní rolba za 10,5 milionu korun a intenzivní přípravu tam zasvětili spíš chystané novince pro sezonu příští.

„Zatím mohu prozradit, že se týká výměny páteřního přepravního zařízení a půjde skutečně o velkou novinku, na poměry našeho střediska dokonce obrovskou. Tam nyní směřujeme všechny síly, ale víc v tuto chvíli nebudu prozrazovat,“ uvedl ředitel areálu v Říčkách Jan Duffek.

Podle něj se ceny jízdného zvýší maximálně o zhruba deset procent. Například jednodenní jízdenka v hlavní sezoně stála vloni 570 korun, letos bude k mání za 630 korun. Na internetu se však budou dát koupit za stejné ceny jako loni.

„Reagujeme tím na zvyšující se ceny energií či pracovních sil. Chceme však zvýhodnit zákazníky, kteří si jízdné zakoupí prostřednictvím e-shopu, kde zůstávají ceny stejné jako v loňské sezoně, “ podotkl Duffek.

V letošní letní sezoně, která se uzavřela koncem září, zamířilo do Říček víc turistů.

„Letní sezona byla opět o něco lepší než ta předešlá. Každý rok nám narůstá počet návštěvníků a tím i výše tržeb. Jsme rádi, že lidé do českých hor jezdí a možná právě Orlické hory objevují víc a víc. Pomohl nám i nový bikepark, který přitáhl zase další okruh návštěvníků našeho areálu,“ řekl Duffek.

  • Nejčtenější

Za zavinění tragické srážky u Špindlu dostal řidič mustangu tři roky

Za zavinění loňské tragické srážky Fordu Mustang se škodovkou u Špindlerova Mlýna dostal řidič fordu Vojtěch Chaura tři...

Po Richtrovkách mizí z turistické mapy Krkonoš i další oblíbené boudy

Premium Změna majitele a nákladná oprava nemusí v případě bud v Krkonoších vždy znamenat posun k lepšímu. Aspoň z pohledu...

Meteorologové varují před náledím. Nebezpečí hrozí hlavně řidičům

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před náledím. Bude se vytvářet zejména v místech po sněžení nebo deštích...

Ve školkách vyřazují i děti s rýmou. S covidem svět nekončí, říká dětský lékař

Premium Ladislav Hanousek, který vede v Hradci Králové více než dvacet let soukromou pediatrickou ordinaci, vydal loni obsáhlou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kouzlo starých Krkonoš mizí, na Jeleních boudách vznikne sanatorium

Premium Horská enkláva Jelení boudy nad Špindlerovým Mlýnem v Krkonoších mění tvář. Před 300 lety ji osídlili dřevaři, svého...

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

  • Další z rubriky

Velké firmy v kraji ustály náročný rok, čelí však nedostatku zaměstnanců

Velké firmy v Královéhradeckém kraji se drží i během epidemie koronaviru. Tradičním výrobním společnostem, jako je...

Kouzlo starých Krkonoš mizí, na Jeleních boudách vznikne sanatorium

Premium Horská enkláva Jelení boudy nad Špindlerovým Mlýnem v Krkonoších mění tvář. Před 300 lety ji osídlili dřevaři, svého...

Spoluvězně pobodal, druhého týral. K vraždě si odsedí dalších pět let

Daniel Houska, odsouzený před devíti lety za vraždu, dostal u Krajského soudu v Hradci Králové dalších pět let...

Kritizovaná šéfka nemocnic končí, vedení kraje překvapilo vysoké odstupné

Post šéfky Zdravotnického holdingu, který spravuje zdravotnická zařízení Královéhradeckého kraje, opouští manažerka...

Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price
Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price

Ve spolupráci se světoznámým výrobcem hraček Fisher-Price hledáme testerky s malými dětmi, které chtějí vyzkoušet nové mluvicí hračky Linkimals.

Jaká je smrtnost? Kde hrozí nákaza covidem? Nové důkazy vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...