Sezona vlekařům přála. Špindlerův Mlýn propojí areály, Pec chce nádrže

  15:44aktualizováno  15:44
Provozovatelé zimních středisek v Krkonoších a Orlických horách hodnotí letošní lyžařskou sezonu jako jednu z lepších. Koncem listopadu to vypadalo na pořádný průšvih, pak ale hory ve východních Čechách zapadaly sněhem, který vydržel až do jara. Firmy chtějí investovat, hlavně do nádrží.

Chinese Downhill 2019 ve Špindlerově Mlýně (23.2.2019). | foto: Lukáš Urban

Sezonu jako první na přelomu listopadu a prosince zahájily Černá hora a Malá Úpa. Mimořádně suché léto se sice přeneslo i do podzimních měsíců, ale na začátku prosince už se vlekaři dočkali deště a především hromad přírodního sněhu.

V polovině ledna dokonce horská služba po sedmi letech v Krkonoších vyhlásila čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí.

„Letošní sezona byla z hlediska návštěvnosti i tržeb srovnatelná s loňskou. Hodnotíme ji jako velmi dobrou a budeme pracovat na tom, abychom si stávající návštěvnost zachovali a nabídli ještě kvalitnější služby. K některým záměrům ale potřebujeme najít shodu se Správou Krkonošského národního parku,“ uvedl Petr Hynek, ředitel SkiResortu Černá hora-Pec.

SkiResort v pěti střediscích provozuje 44 kilometrů sjezdovek na jeden skipas. Investiční úsilí teď napíná k budování retenčních nádrží pro technické zasněžování v Janských Lázních, Peci pod Sněžkou a Černém Dole.

„Jsou pro nás zásadní, abychom byli připraveni na situaci, kdy je na začátku zimy v potocích málo vody, a mohli včas zahájit sezonu. Ve všech areálech projektujeme nebo tipujeme pozemky, kde by nádrže mohly vzniknout,“ sdělil ředitel.

Fotogalerie

Před dokončením je projektování akumulační nádrže na parkovišti pod dolní stanicí lanovky Hofmanky Express v Janských Lázních. V Peci pod Sněžkou zatím vlekaři pro umístění nádrže hledají vhodné místo.

V Černém Dole letos SkiResort postaví parkoviště pro 150 automobilů a na Černé hoře investuje do rozšíření technologie pro monitorování výšky sněhu Snowsat, která se osvědčila u roleb v Peci pod Sněžkou a přispívá k hospodárnému nakládání s vodou pro zasněžování.

Letos vlekaři chtějí dotáhnout do konce územní rozhodnutí na novou sedačkovou lanovku na Javoru v Peci pod Sněžkou. Podle Hynka investice před příští sezonou mají dosáhnout asi 30 milionů korun.

Špindlerův Mlýn chce prodloužit sjezdovky na 40 kilometrů

Jako průměrnou hodnotí končící zimu Skiareál Špindlerův Mlýn. „Z hlediska návštěvnosti byla sezona spíš průměrná. Začátek byl velmi náročný, možnosti pro zasněžování byly velmi omezené. Pak nám pomohlo, že tady stejně jako ve všech střediscích napadlo spoustu přírodního sněhu,“ sdělil ředitel skiareálu René Hroneš.

Hlavní událostí sezony byl Světový pohár žen v alpském lyžování, který zkraje března hostil Svatý Petr a za dva dny přilákal víc než patnáct tisíc diváků. „Na světový pohár jsme se připravovali několik měsíců a myslím si, že se to povedlo zvládnout na výbornou,“ pochválil Hroneš. Ve Svatém Petru se bude lyžovat do poloviny dubna.

Investiční prioritou číslo jedna je pro Špindl řadu let plánované propojení areálů Svatý Petr a Medvědín. Projekt počítá se stavbou dvou lanovek, čtyř sjezdovek a parkovacího terminálu nedaleko Labské přehrady. Současná nabídka 27 kilometrů sjezdových tratí by po dokončení investice za miliardu korun měla vzrůst na čtyřicet kilometrů.

Zda se začne stavět už v letošním roce, ještě není podle Hroneše jisté:

„Veškeré úsilí směrujeme k tomuto projektu, který je pro nás jednoznačnou prioritou. V současnosti se dotčené orgány vyjadřují k řízení EIA o posouzení vlivu stavby na životní prostředí. Nechci proto teď spekulovat, kdy bychom mohli začít stavět.“

Na Benecku by si přáli postavit nádrž na vodu

Obecní skiareál Benecko na Vrchlabsku zažil podle starosty Jaroslava Mejsnara jednu z lepších sezon:

„Nejsme závislí na jednodenních návštěvnících a máme dostatečnou ubytovací kapacitu, která naše vleky stačí zásobovat lyžaři. Hned na začátku sezony napadlo hodně přírodního sněhu a díky tomu jsme stihli rychle udělat snowpark, skoky a další atrakce, na které máme čas a sníh většinou až v polovině sezony.“

Hlavní investicí pro příští sezonu by měla být retenční nádrž s objemem šest tisíc kubíků za pět milionů. Vznikne rozšířením současné nádrže na bývalém koupališti.

„Ve srovnání se stávající bude její kapacita čtyřnásobná. To by nám stačilo na první vysněžení sjezdovky,“ upřesnil Jaroslav Mejsnar. Radnice pracuje na získání povolení na stavbu nádrže.

Víc lyžařů přijelo do Deštného v lednu

Vleky a lanovky v Deštném v Orlických horách se zastavily koncem března. Šéf skiareálu Petr Prouza je po zimě velmi spokojený: „Už loňská zima byla pro nás velice dobrá, letošní byla podle všech ekonomických ukazatelů ještě o něco lepší. Nárůst lyžařů jsme zaznamenali hlavně v lednu, který byl oproti předchozí sezoně výrazně silnější.“

Podle něj má pozitivní dopad na návštěvnost čtyřsedačková lanová dráha, která se v lokalitě Marta II rozjela na konci roku 2017.

O investicích v Deštném ještě nemají jasno.

„Druhým rokem splácíme lanovku, což pro nás byla zásadní investice, a jsme tím dost zatížení. Plánujeme toho více: průsek sjezdovky na Martě II, stavbu nového gastro provozu u čtyřsedačky a modernizaci zasněžování. Je otázkou, jestli nějaký velký projekt stihneme už letos. Něco menšího by se ale mohlo podařit,“ sdělil Prouza.

Do Říček v Orlických horách, kde se bude naposledy lyžovat o víkendu, naopak meziročně přijelo o něco méně lidí.

„Návštěvnost byla nepatrně nižší, ale celkově hodnotím zimu pozitivně. Vysvětluju si to tím, že byla v provozu i níže položená střediska a lyžaři se více rozprostřeli. V tradičně silných jarních týdnech navíc bylo trochu horší počasí,“ uvedl ředitel skicentra Jan Duffek. Areál v průběhu sezony koupil rolbu za deset milionů korun, o posezonních investicích ještě nerozhodl.

Koncem listopadu 2018 se začalo lyžovat na Černé hoře:

Nejčtenější

Další kamion s auty za miliony se nevešel pod novopacký viadukt

Dopravní nehoda kamionu s nákladem škodovek pod viaduktem v Nové Pace (16. 4....

Těžce zkoušený viadukt v Nové Pace utrpěl další ránu. O traverzu mostu se zachytilo nákladní auto převážející nová SUV....

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Hasiči v Orlických horách zlikvidovali požár lesa, pomáhali i Poláci

Hasiči bojovali s požárem lesa v nepřístupném terénu nad golfovým hřištěm...

U Olešnice v Orlických horách v sobotu odpoledne vzplál mladý les na ploše asi 2,5 hektaru. Hasiči požár dostali pod...

Druhá liga: Brno prohrálo ve Varnsdorfu, Hradec i Budějovice uspěly

Varnsdorfští fotbalisté slaví gól v duelu proti Zbrojovce Brno.

Boj o třetí místo, které zaručuje postup do baráže o nejvyšší soutěž, se ve druhé fotbalové lize zamotává. Ve 24. kole...

Dřevařskou firmu v Hradci zachvátil požár. Škody jsou jen minimální

Požár skladů v Hradci Králové (19. dubna 2019)

V pátek v odpoledních hodinách vypukl v areálu jedné z dřevařských firem v Hradci Králové požár. Oheň zachvátil...

Další z rubriky

Dvorská zoo začala hlavní sezonu, v safari má most inspirovaný Afrikou

Kvůli přestavbě mostu v safari ve Dvoře Králové  vypustili jezírko.

Návštěvníci Safari parku ve Dvoře Králové se poprvé projeli po novém mostu dlouhém 150 metrů. Jeho stavba vyšla na 27...

Labská bouda je opět přístupná turistům, rekonstrukce trvala půl roku

Labská bouda v Krkonoších se po půl roce zase otevřela veřejnosti (18. dubna...

Po půlroční pauze vstoupili v pátek do Labské boudy v Krkonoších opět turisté. Hřebenovou chatu uzavřela v listopadu...

Baterie v mobilu vybuchne. Hoši vyhráli Febiofest s filmem o fake news

Jakub Syrovátka (vlevo) a Darek Husták uspěli na Febiofestu s krátkometrážním...

Vítězný snímek Febiofestu o dezinformacích natočili ani ne patnáctiletí Jakub Syrovátka a Darek Husták za tři dny....

Najdete na iDNES.cz