V Krkonoších budou obhajovat své posty na radnicích zkušení matadoři

  17:23aktualizováno  17:23
Na Trutnovsku vedou kandidátky svých stran zkušení starostové. Příkladem je Jiří Hradecký z Janských Lázní nebo Alan Tomášek z Pece pod Sněžkou. O prodloužení dvacetileté vlády se pokusí trutnovský Ivan Adamec i vrchlabský Jan Sobotka.

Starosta Vrchlabí Jan Sobotka získal v minulých volbách 55 procent. | foto: archiv STAN

Naopak v regionální politice po dlouhých letech končí starosta Černého Dolu Zdeněk Kraus a žacléřský Miroslav Vlasák.

Pokud se Ivanu Adamcovi s ODS podaří vyhrát i nadcházející volby a sestavit koalici, vstoupí už do šestého volebního období jako starosta. V čele okresního města je nepřetržitě od roku 1998.

„Mám stále vize a nápady, jak Trutnov posouvat dál,“ říká osmapadesátiletý politik. Trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych z Volby pro město je ve funkci dokonce od roku 1994. 

K tradičním vyzyvatelům ČSSD a KSČM přibyl staronový soupeř, po osmi letech jdou do voleb opět samostatně Piráti a pokusí se svézt na „vítězné“ vlně vyvolané úspěchem v posledních parlamentních volbách. V čele mají poslance a krajského zastupitele Martina Jiránka. 

„Současné vedení města je u kormidla již dvacet let a zákonitě tak dochází k určité stagnaci. Naše kandidátka je složená z aktivních Trutnováků s relativně nízkým věkovým průměrem a sami sebe nyní vnímáme jako hlavní hybnou sílu pro změnu. Pokud získáme prostor na prosazování našeho programu, jsme připraveni se aktivně zapojit do vedení města,“ naznačuje Jiránek.

Volby 2018

Výsledky v Trutnově a ve Dvoře Králové nad Labem odpoví na otázku, zda se hnutí ANO dokázalo plně etablovat na regionální politické scéně. V obou městech v předchozích volbách významně uspělo. V Trutnově skončilo druhé, ve Dvoře Králové dokonce zvítězilo. Zatímco v městě na Labi Babišovce povede stávající starosta Jan Jarolím, trutnovská buňka vsadila na úplného nováčka v politice. Tváří strany je devětapadesátiletý stavbyvedoucí Zdeněk Jaďuď.

„To, že nemám politické zkušenosti, považuju v současné době za výhodu. Podle mého názoru je komunální politika o lidech a pro lidi, o tom, co bude dobré město, aby byli lidé ve městě spokojeni, a ne o politikaření.“

Bude nadvláda Zvonu pokračovat?

Pokud by bookmakeři měli vypsat kurzy, na vítězství sdružení Zvon vrchlabského starosty Jana Sobotky by byl patrně nejnižší. Sobotka je, podobně jako Adamec, v čele radnice už 20 let a vyhrává volby s čím dál větším rozdílem. 

V roce 2014 jeho uskupení získalo rekordních 55 procent hlasů a 14 mandátů v jednadvacetičlenném zastupitelstvu. Ve Vrchlabí došlo ke zcela neobvyklé situaci. Do říjnových voleb se přihlásily pouhé tři subjekty. ČSSD, ODS, ANO ani KSČM ve třetím největším městě okresu nepostavily kandidátku.

Hlavním soupeřem Sobotkova uskupení bude aliance Vrchlabí do toho! složená ze zástupců lidovců, zelených, TOP 09 a nezávislých kandidátů. Vede ji bývalý opoziční zastupitel za Evropské demokraty Lukáš Teplý. 

„Není to ozbrojený souboj s týmem pana Sobotky, přicházíme s vlastní pozitivní nabídkou,“ tvrdí lídr svazku stran.

Sledovat volební souboj se vyplatí ve čtyřtisícovém Hostinném, kde před čtyřmi lety Sdružení pro lepší Hostinné ukončilo dvacetiletou vládu lidovců a dlouholetého starosty Karla Klímy. KDU-ČSL se pokusí o „odplatu“ s novým lídrem Tomášem Andělem, který si na komunální úrovni už vyzkoušel téměř všechny funkce. Pracoval jako zastupitel, radní i tajemník, v současnosti je ředitelem městského muzea. Karel Klíma, který po porážce v roce 2014 uspěl v krajských volbách a dnes je radním pro životní prostředí a zemědělství, je až na posledním místě kandidátky.

Ani ne tak volební výsledek jako spíše povolební vyjednávání bude zajímavé pozorovat v podobně velké Úpici. Sociální demokraté v posledních osmi letech dokázali obsadit pozici starosty, přestože nevyhráli volby. Jejich hlavním konkurentem bude vítěz posledních voleb, sdružení Žít v Úpici. Povede jej reprezentant České republiky v silovém trojboji Petr Hron, lídrem ČSSD je dosavadní místostarosta a podnikatel Karel Šklíba.

V krkonošských střediscích si chtějí angažmá prodloužit dlouholetí starostové: Jiří Hradecký (Volba pro město) v Janských Lázních, Jiří Špetla (Nová Svoboda) ve Svobodě nad Úpou a Alan Tomášek (SNK Sněžka) v Peci pod Sněžkou. Naopak v Černém Dole končí Zdeněk Kraus (TOP 09), radnici městyse šéfoval 16 let. 

„Je mi 65 let, být starostou do 70 by bylo náročné. Nechci dopadnout jako pan prezident,“ říká muž, který však chce být i po volbách novému starostovi k ruce a pomoci dotáhnout rozdělané projekty v obci, především stavbu kanalizace a územní plán.

Po více než dvou dekádách nekandiduje ani žacléřský Miroslav Vlasák (ODS). Místostarostou bývalého hornického města se stal už v roce 1992 a o dva roky nastoupil do pozice starosty.

„Na jeden lidský život je 24 let ve funkci starosty až až. Rozhodl jsem se, že je čas na změnu. Byla to zajímavá práce, která mě vždycky bavila, ale je potřeba štafetu předat dál,“ vysvětluje osmapadesátiletý Vlasák. 

Na odpočinek se však nechystá. Už tři roky je zástupcem ředitele Evropského uskupení pro územní spolupráci Novum a v této práci bude pokračovat i po vyklizení kanceláře na žacléřském úřadě.

Podnikatelé i nohejbalový klub

Zajímavá jména jdou do voleb ve Špindlerově Mlýně. Nezávislé s podporou TOP 09 vede náčelník krkonošských záchranářů Pavel Jirsa, občanští demokraté mají na seznamu fotografa Valeriána Spustu, syna známého experta na laviny, který zemřel v letošním roce

Raritou je sdružení Pro lepší Špindlerův Mlýn. Z 15 kandidátů má pouze jediný uvedeno v kolonce bydliště název krkonošského města. Kromě Vrchlabí v seznamu figuruje Ostrava, Brušperk, Fryčovice, Opava nebo Hnojník na Frýdecko-Místecku. 

V Jívce na trutnovsko-náchodském pomezí postavili vlastní kandidátku hasiči i nohejbalový klub. Hasiči vytvořili vlastní uskupení také v Kunčicích nad Labem. K nevšední shodě náhod došlo v Malé Úpě. Všech devět kandidátů, kteří se sešli ve sdružení Pro Malou Úpu, má jako povolání uvedeno „podnikatel“. Nejnižší počet kandidátů jde do voleb ve Zdobíně a Stanovicích, pouze sedm.

Pozornost poutají také názvy některých uskupení. Ve Svobodě nad Úpou se o přízeň voličů uchází Čistý vzduch, v Chotěvicích Sousedé, takřka básnicky zní název jediné sestavy kandidující ve Hřibojedech – Za obec krásnější. Konkurenci v neobvyklém pojmenování však nemá bizarní trutnovské uskupení Zvíře neumí říct NE, my ANO! Na kandidátce má pouze dvě ženy: ochránkyni zvířat a trenérku dostihových koní.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Koalice v Hradci se pře, kdo dohlédne na územní plán. Jde o stamiliony

Předzahrádky královéhradeckých restaurací

Půl roku po komunálních volbách v Hradci Králové pokračuje „kolíkování“ dobytého území, tedy přerozdělování moci v...

Pravěcí lovci mířili Trutnovskem za zvěří, lavina nálezů mění dějiny

Archeolog Ondřej Tůma ukazuje štípanou industrii ze starší doby kamenné...

Pravěkých nálezů na Trutnovsku v posledních deseti letech přibylo. Ještě nedávno byly přitom spíš výjimkou. Zásadně...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz