Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hradec slepil koalici. Historicky první primátorkou je Pavlína Springerová

  9:37aktualizováno  15:35
Zastupitelé Hradce Králové po třítýdenní přestávce zvolili v tajné volbě novou primátorkou Pavlínu Springerovou (HDK). Prosadila ji pětikoalice, která po řadě peripetií písemně stvrdila smlouvu až v pondělí. Zvoleno je i pět náměstků i jedenáctičlenná rada města.
První primátorkou Hradce Králové se stala Pavlína Springerová. (15. listopadu...

První primátorkou Hradce Králové se stala Pavlína Springerová. (15. listopadu 2022) | foto: David Taneček, ČTK

Ustavující jednání zastupitelstva se konalo už 24. října, ale protože se tehdy ještě uskupení o koalici dohadovala, nové vedení se tehdy ani nevolilo a zastupitelé jednání přerušili. Druhá část pokračovala dnes odpoledne.

Pětikoalici tvoří HDK, ODS, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna a Zelení. Mají v zastupitelstvu převahu 21 hlasů ze 37. Sešlo se 34 zastupitelů. Kvůli dovolené se například neúčastnil dosluhující primátor Alexandr Hrabálek (ODS), jehož i bez jeho souhlasu zástupci ANO navrhli znovu do funkce. Obě strany po dva roky až do zářijových voleb tvořily menšinovou koalici.

Primátorkou se však stala prorektorka Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová, která obdržela 20 platných hlasů. Uvedla, že na akademickou funkci rezignuje.

Hrabálek své nástupkyni popřál prostřednictvím videa s tím, že jí předává město v dobrém stavu.

„Z hlediska programových priorit budoucí vlády našeho města musí být klíčovým bodem zejména přijetí územního plánu v co nejkratším termínu, výstavba dostupného bydlení, abychom co nejdříve zastavili neblahý demografický vývoj města. Musíme realizovat adaptační opatření na změnu klimatu, je třeba revitalizovat řadu oblastí v centru i na předměstích,“ řekla těsně před zvolením Springerová.

Podle dohod se prvním náměstkem stal Miroslav Hloušek (ODS), který se bude starat o ekonomiku, rozpočet, městské organizace, sport a dopravu.

Lukáš Řádek (TOP 09) bude řídit investice a rozvoj, dotace a energetiku, Adam Záruba (Změna a Zelení) územní plán, urbanismus a architekturu, památkovou péči a životní prostředí, Pavel Vrbický (Piráti) sociální oblast, bytovou politiku, IT a digitalizaci a majetek a Ilona Dvořáková (Rozvíjíme Hradec) kulturu a cestovní ruch.

V radě kromě nich zasednou Arnošt Urban (HDK), Alexandr Hrabálek, bývalý primátor Oldřich Vlasák (ODS), Aleš Dohnal (Piráti) a senátor Jan Holásek (Rozvíjíme Hradec).

ANO i přes volební vítězství končí v opozici, spolu s SPD. Podle Denise Doksanského (ANO) hradecká koalice příliš dlouho nevydrží:

„Je velká škoda, že zvítězila ideologie, že se nevyjednává s Babišem a hnutím ANO. Je to veliká chyba už jen z toho důvodu, že hnutí ANO obdrželo 13 mandátů a jako jediné posílilo. Voliči neřekli, že byli spokojeni s tím, jak pracovala opozice, naopak všechny opoziční strany oslabily, přesto vytvoří vedení města podle svého přání. To je velká škoda. Jedinou výhrou je, že jste vytvořili tak nízké očekávání veřejnosti, že můžete jen překvapit. Asi jen málokdo očekává, že tato koalice vydrží celé čtyři roky. To očekávání se blíží nule.“

Finanční situace je svízelná

Na podpis programového prohlášení mají sice zástupci pětikoalice čas až do 31. prosince, ale již v pondělí jednotliví náměstci včetně pravděpodobné primátorky nastínili, co vše hodlají v Hradci Králové změnit či alespoň ke změně připravit.

Například Lukáš Řádek zopakoval, že rekonstrukci Benešovy třídy a Velkého náměstí, což byly priority minulého vedení, v následujících čtyřech letech určitě nedokončí.

„My ale uděláme maximum pro to, aby se nastartovaly a na konci našeho mandátu byly výrazně dál,“ řekl Řádek. Největší rozvojový potenciál města vidí kolem letiště, v severní zóně a v okolí křižovatky Mileta.

„To vše jsou obrovské projekty, na které je možné čerpat rekordní objem peněz, například z nově vypsaného Národního fondu obnovy. Jejich efektivní čerpání může výrazně pomoct i z hlediska relativně svízelné finanční situace, která nastala kvůli tomu, že jsme se pustili do obrovských projektů bez dotačního krytí,“ připomněl Řádek například stavbu fotbalového stadionu.

S tím souvisí ekonomická gesce Miroslava Hlouška. „Bude potřeba co nejdříve schválit rozpočet města tak, abychom nemuseli pracovat s rozpočtovým provizoriem. Vím, že v rozpočtu jsou dostatečné rezervy nebo je tam započítaná částka na zvýšení cen za energie,“ konstatoval šéf městské policie, který se bude zabývat i dopravou.

Tato oblast dosud svého stálého náměstka neměla, a přitom jen pokrytí prokazatelných ztrát městského dopravního podniku bude letos činit až 335 milionů korun a příští rok stoupne asi o dalších 40 milionů.

Dosluhující vedení mělo již letos na jaře k dispozici studii, jak každoroční příspěvek pokud možno stabilizovat, ale řešení nechalo dlouhé měsíce uležet až na nového náměstka. Hloušek také řekl, že na magistrátu „je potřeba vytvořit personál, který se bude zabývat dopravou v pohybu i v klidu a soustředí se na parkovací možnosti.

Zkusí vrátit do Hradce kvalitní architekturu

Kromě Hlouška se na fungování úřednického týmu chce zaměřit i Adam Záruba. Podle něj je problematické, že životní prostředí má na starosti nejen stejnojmenný odbor, ale částečně i rozvoj a majetek, technické služby a odbor hlavního architekta.

„Byl bych rád, kdyby se to spojilo nejlépe nově vytvořeným odborem,“ upozornil náměstek, jenž chce dodržet termín roku 2024 coby konečnou pro představení nového územního plánu a který by rád zautomatizoval architektonické soutěže, přinejmenším pak v případě významnějších projektů nebo lokalit.

„Má vize je, že Hradec by se měl vrátil k tradici kvalitní architektury, která tu byla v první polovině 20. století, ale v té druhé a také v posledních 30 letech trochu pokulhávala. Měli bychom se inspirovat například v Litomyšli,“ řekl Záruba.

Pavel Vrbický chce díky digitalizaci nejen zpříjemnit komunikaci Hradečáků s magistrátem, ale zaměří se i na rozvoj bydlení:

„Nejde jen o komerční byty, ale myslíme i na ty, kteří nedosáhnou na hypotéku a bydlet potřebují. Ty čtyři roky musíme využít hlavně na přípravu, aby ti po nás – anebo ještě lépe my sami – to poté mohli zrealizovat.“

Jak vylepšit festival Regiony?

Přehodnotit vztahy s pořadateli kulturních akcí a zmonitorovat jejich dotování míní Ilona Dvořáková. Ta konkrétně zmínila červnové Regiony:

„Chtěla bych se podívat na tento festival, dříve Divadlo evropských regionů, který patřil k nejvyhlášenějším v Evropě, ale jeho úroveň stále klesá.“

Pavlína Springerová, jež by se dnes měla stát historicky první hradeckou primátorkou, si nechá gesci školství a pak i dříve často kritizovanou komunikaci města s Komisemi místních samospráv.

„Město má velké nedostatky ve školské infrastruktuře, zejména pak sportovní,“ jmenovala například ZŠ Svobodné Dvory, Štefcova a opravy tělocvičen. „Máme velké možnosti ke zlepšení,“ doplnila.

Hradec do pondělka spolu s Prahou patřil mezi poslední dvě z 27 statutárních měst, ve kterých nebyla uzavřena koaliční smlouva.

  • Nejčtenější

Plechový úkaz s atmosférou devadesátek. Polská tržnice dál láká zbožím i cenami

18. dubna 2024

Premium Rázovitá tržnice táhne do polského pohraničního městečka Kudowa Zdrój tisíce Čechů. Autobusy sem už...

Zloději očesali nové vozy u autosalonu, škoda se šplhá ke dvěma milionům

19. dubna 2024  10:47

Dva muži s pestrou trestní minulostí způsobili škodu za téměř dva miliony korun, když se v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zranitelné místo domácností bývá router, říká expert na kyberbezpečnost

15. dubna 2024

Premium Doba, kdy stačilo nainstalovat antivirus a byli jsme chráněni před kybernetickými útoky, je dávno...

Řidič na stavbě vypil lahev vodky a převrátil tatru, nadýchal tři promile

19. dubna 2024  12:55

Během pracovní doby popíjel na stavbě dálnice nedaleko Hradce Králové sedmačtyřicetiletý řidič...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze země vykoukl kel. Mamut z Hradce je jako první důkaz lovců dodnes unikátem

21. dubna 2024

Premium Přesně před 125 lety našli dělníci ve Svobodných Dvorech u Hradce Králové kostru mamuta. Dodnes jde...

Liberec - Hradec Kr. 0:0, žádné góly, jen tyč Vašulína. Hosté počtvrté neprohráli

21. dubna 2024  14:52,  aktualizováno  18:01

Hradečtí fotbalisté útočili pod trenérem Davidem Horejšem na čtvrté ligové vítězství v řadě,...

Ze země vykoukl kel. Mamut z Hradce je jako první důkaz lovců dodnes unikátem

21. dubna 2024

Premium Přesně před 125 lety našli dělníci ve Svobodných Dvorech u Hradce Králové kostru mamuta. Dodnes jde...

Devatenáctiletý řidič narazil autem do stromu, na místě zemřel

20. dubna 2024  14:50

Tragické následky má noční náraz automobilu do stromu za obcí Choustníkovo Hradiště na Trutnovsku....

Tři lidé se zranili při hromadné nehodě na Náchodsku, přistával vrtulník

20. dubna 2024  10:11,  aktualizováno  12:24

Dvě auta, kamion a autobus se v sobotu ráno srazily na obchvatu České Skalice u Říkova na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...