Čtvrtek 13. května 2021, svátek má Servác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 13. května 2021 Servác

ZVOLNĚNÍ: Disciplinárka jako kamarádšoft? Systém navádí kluby k žalování

  15:38aktualizováno  18:11
Kdyby se dal kredit hokejových institucí vyjádřit grafem, tahle křivka by v sezoně strmě spadla dolů. Nezavinil to covid, byť ho paradoxně na podzim její šéf Viktor Ujčík několikrát zpochybňoval. O čem je řeč? O extraligové disciplinárce, na kterou se v závěru ročníku valí kritika.

Jihlavský trenér i šéf disciplinární komise Viktor Ujčík. | foto: Luboš VáchaMAFRA

Upřímně? Nenajdete moc nevděčnějších funkcí, než je šéfování extraligovému soudu. I sebezdařilejší rozhodnutí hokejovou veřejnost vždy rozdělí na dva tábory. Někdy jsou po vynesení rozsudku nespokojení úplně všichni.

To je kolorit i úděl disciplinární komise.

Slova sparťanského trenéra Miloslava Hořava se ale vymykají, po semifinálovém vyřazení Sparty ve Sportu vinil disciplinárku rovnou z podvodu.

Hořava končí ve Spartě na vlastní žádost

Sparťanský trenér Miloslav Hořava sleduje trénink svých svěřenců v Dobříši.

Štvalo ho, že Ujčík vyhověl liberecké stížnosti a před rozhodující bitvou o finále potrestal zákrok sparťana Němečka jednozápasovým distancem.

„Zmínil jsem slovo podvod, ale šlo o ovlivnění sedmého zápasu. Takových zákroků bylo padesát dalších, ale vybrali si tenhle, protože Němeček hrál výborně,“ hořekoval Hořava a upozorňoval na vztahy libereckého trenéra Patrika Augusty a šéfa disciplinárky: „Ujčík je kámoš s Augustou! Pro mě je to naprosto nepřijatelné.“

Neposkvrněný spasitel? Nemožné

Tohle není Ujčíkova obhajoba, ale ponechme emoce stranou. Je nutné si uvědomit, že prostředí v českém hokeji nepředstavuje nekonečný oceán, nýbrž spíš malý vesnický rybníček. Každý někoho zná. Někde někdo s někým pracoval. Anebo zná někoho, kdo s ním někde nějak pracoval.

Z hokejového nebe by nejspíš musel sestoupit neposkvrněný spasitel, který má zároveň pro řízení disciplinární komise vše potřebné. Nestrannost. Erudici. Renomé. Hráčskou zkušenost. A taky určitou zběhlost v administrativě i představu, jak úřad řídit.

Viktor Ujčík jako trenér jihlavské Dukly

Viktor Ujčík jako trenér jihlavské Dukly

To Ujčík splňuje. Nebo minimálně po nástupu do funkce splňoval. Chtějme věřit i nyní, že známosti neovlivňují jeho úsudek.

Hořavovo obvinění odhaluje spíš jinou a daleko podstatnější záležitost. Celý systém je nastavený tak, že navádí kluby k tomu, aby na sebe žalovaly. A podle toho disciplinárka (ne)pracuje.

Vyšší tresty a kluby. Jinak disciplinárka nekoná

Jak to funguje? Podnět extraligové disciplinárce může podle řádů vzejít:

- ze zápisu či zpráv o utkání

- od komise rozhodčích

- od federací, mezi které se řadí domácí i mezinárodní hokejový svaz (IIHF), ale i z ČOV či MOV

- od samotného šéfa disciplinárky nebo dalších čtyř členů její komise

- od samotných klubů (které za neúspěšný podnět platí několikatisícový poplatek)

Brněnského starostu namíchl liberecký faul, žaloval na něj disciplinárce

Bizár třeba byl, že předloni podal podnět k disciplinárce za zákrok libereckého Ševce i starosta brněnských Židenic. Našel, že mu to regule coby zástupci samosprávného orgánu umožňovaly.

Ale zpět do současnosti, kde praxe vypadá tak, že se Ujčíkovi na stůl dostanou především případy, kdy hráč vyfasuje přímo v zápase vyšší trest.

A pak záleží, co na sebe kluby napráskají...

Uměle a zbytečně to mezi nimi pěstuje averzi. Vyprofilovaly se mančafty, jejichž manažeři rádi připomenou, že žalování je pod jejich úroveň, a kluby, které si nejsou vědomy, že činí něco nemorálního. Zkrátka jen hrají podle nastavených pravidel.

Systém to šťastný věru není. Na druhou stranu se dá do jisté míry obhájit v základní části, kdy se hraje klidně sedm zápasů naráz. A Ujčík, který je v hierarchii hokejových soudů první rozhodující instancí, se zkrátka nemůže rozdělit.

V play off se ale ukazuje, že zavedený systém má značné nedostatky. V sériích pravidelně a zcela zbytečně násobí už tak vyhrocené emoce. Hořavova slova slouží jako perfektní příklad. Jeho třaskavému obvinění by se z velké části dalo předejít, kdyby Ujčík konal bez pobídky okamžitě a nejednalo se o jeho reakci na libereckou akci.

Co dělal šéf disciplinárky? Koučoval

Podle zjištění ČT minimálně jeden podnět na disciplinárku poslali v průběhu play off všichni účastníci semifinále - Liberec tři, Sparta a Třinec po dvou, Mladá Boleslav jeden.

Seriál Zvolnění

Také vás unavují rozbory, ofsajdy, fauly nebo zakázaná uvolnění? Server iDNES.cz přináší pravidelný seriál Zvolnění, ve kterém se reportéři MF DNES budou vážně i nevážně zabývat aktuálním extraligovým děním.

Všechny díly seriálu najdete ZDE.

Doopravdy by nebylo možné, aby play off coby nejsledovanější části sezony nebo alespoň finále fungovalo v režimu, kdy na sebe kluby nebudou donášet a na průběh zápasu dohlížel hokejový soudce osobně?

Aha, nebylo.

Zatímco se v neděli hrálo první extraligové finále mezi Třincem a Libercem, Ujčík stál jako trenér na střídačce Jihlavy, která proti Jágrovu Kladnu o postup do extraligy stále usiluje.

Úřadu to vskutku nepřidává na důvěryhodnosti. Ostatně ji průběžně ztrácí už několik posledních měsíců.

Třeba útočníkovi Kosticynovi nejprve za bezohledný zákrok napařil Ujčík počátkem února sedmizápasový distanc. O pár dní později ale sám volal do Pardubic, ať se klub odvolá, že trest sníží.

Férově, ale zároveň směšně se pak přiznával, že se dopátral dalších záběrů, které odhalily možnou překvalifaci zákroku.

Když disciplinárka (ne)komunikuje

Přispívá to k obrazu, že řízení disciplinárky je jakýsi vedlejšák. Zkrátka žádná ctihodná organizace. A výtky k chodu se kupí. Občas se hokejový fanda dozví, že Ujčíkovi samotní hříšníci volají. Dřív třeba Martin Erat z Komety, v aktuální sezoně třeba hradecký kapitán Radek Smoleňák.

„Nelíbí se mi, že Viktor hráčům nezavolá sám. Nepopovídá si o tom (zákroku). V USA je to běžná praxe,“ psal třeba na Twitteru plzeňský útočník Petr Straka. „Nemyslím, že by to cokoliv změnilo a asi by ani nemělo. Nemáte pak ale pocit, že se jedná o nás bez nás.“

Zcela samostatnou kapitolu, které by vydaly na samotný článek, jsou výšky trestů. Třeba libereckému Adamu Musilovi za zkrat v prvním finále, kdy pěstí udeřil ležícího Marcinka, dostal pouze jednozápasový distanc.

O zápas víc vyfasoval za ostrý faul ve druhém finále i další liberecký centr Jelínek, v neprospěch tygřího kapitána hovořily některé okolnosti - zásah do hlavy soupeře i předchozí disciplinární prohřešek z listopadu.

Liberecký Adam Musil (v bílém) padá na brankáře Třince Ondřeje Kacetla.
Zleva Martin Gernát z Třince a Petr Jelínek z Liberce.

Ze svazu zároveň ještě nedoputovala zpráva, zda disciplinárka hodlá potrestat trenéra Pateru za nedovolenou, ostrou, ale zcela oprávněnou kritiku rozhodčích po vyřazení Boleslavi. I to nejspíš ovlivní celosezonní dojem z počínání disciplinárky.

Už teď je ale jasné, že extraliga bude muset v příští sezoně vyřešit, jak vrátit davy fandů na stadiony a vlastnímu soudu aspoň trochu víc důvěryhodnosti. A teď není řeč jen o tom, zda Ujčík s Jihlavou postoupí do extraligy.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se uskuteční od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začíná pro české hokejisty zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

Sparta
4:0
Olomouc
Mladá Boleslav
4:0
Pardubice
Sparta
3:4
Liberec
Třinec
4:1
Liberec
Třinec
4:3
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Kometa
Liberec
4:0
Hradec Králové

Předkolo

Plzeň
0:3
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Litvínov
Pardubice
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
2:3
Kometa Brno

Bodování

65

Peter Mueller

Kometa

63

Martin Růžička 27

Třinec

57

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

33

Matěj Stránský

Třinec

30

Peter Mueller

Kometa

26

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 52 32 3 6 11 194:116 108
2. Třinec 52 31 4 5 12 187:130 106
3. Ml. Boleslav 52 26 6 7 13 167:126 97
4. Liberec 52 24 8 5 15 152:118 93
5. Plzeň 52 24 6 7 15 170:128 91
6. Hr. Králové 52 26 4 3 19 144:127 89
7. Pardubice 52 21 7 4 20 141:146 81
8. Vítkovice 52 20 4 6 22 130:142 74
9. Kometa 52 19 5 6 22 144:152 73
10. K. Vary 52 17 8 6 21 145:176 73
11. Litvínov 52 17 8 5 22 133:146 72
12. Olomouc 52 14 6 5 27 105:156 59
13. Zlín 52 11 3 4 34 108:178 43
14. Č. Budějovice 52 6 4 7 35 128:207 33
  • Nejčtenější

Šílenství v New Yorku. Rangers se mstili za zraněnou hvězdu v šesti bitkách

Kolem slavného hokejového klubu New York Rangers je v posledních dvou dnech ukrutně živo. Vše odstartovalo zranění...

Po sezoně na mě padla spousta věcí. Vrána o ztrátě manželky a svých obavách

Premium Až skoro do páteční půlnoci klidnil předškoláka Lea i dva synky spoluhráče Tomáše Kundrátka. Pak si konečně mohl...

Podivný rozpis extraligy: ohrožený klub bude čekat 40 dní na baráž. Proč?

Pokud jste si projeli rozpis hokejové extraligy pro příští sezonu, možná vás to zarazilo. Základní část končí 8....

Hokejisté zdolali houževnaté Slovensko až díky gólům v závěru

Uf, to byla fuška. Čeští hokejisté se v přípravě na mistrovství světa proti Slovákům nadřeli na vítězství. První gól...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští hokejisté porazili v přípravě Slovensko i podruhé. Rozhodl Šustr

Česká hokejová reprezentace vyzrála na Slovensko i podruhé. V pátek v pražské O2 areně zvítězila 2:1. Vítězný gól...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

  • Další z rubriky

Pardubický obránce Robertson: Přivedla mě šance vyhrát extraligu

Devětadvacetiletý obránce Dennis Robertson přichází do Dynama jako ryze defenzivní bek. Měl by plnit podobnou roli jako...

České Budějovice posílil reprezentant Hrachovina, v bráně nahradí Čiliaka

Hokejisty Českých Budějovic doplnil brankář Dominik Hrachovina, který v uplynulé sezoně působil v Tappaře Tampere. V...

V Pardubicích prostě nešlo vyhrát, vzpomíná univerzál Cienciala

Přestupy se smí oficiálně oznamovat až první květnový den, je ale logické, že drtivá většina hráčů má o svých nových...

Podivný rozpis extraligy: ohrožený klub bude čekat 40 dní na baráž. Proč?

Pokud jste si projeli rozpis hokejové extraligy pro příští sezonu, možná vás to zarazilo. Základní část končí 8....

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...