Chomutov - Mladá Boleslav 6:1 |
Zápas jsme sledovali v podrobné on-line reportáži
Piráti šli odhodlaně k obratu v sérii hned od začátku zápasu. Po vyloučení Jakuba Klepiše v první minutě navíc tlak domácích narostl, velkou příležitost Poletína však ještě Maxwell stačil pravým betonem vytěsnit. Kdy už však byl americký brankář bezmocný, byla gólová situace Ivana Humla. Střela od modré čáry změnila směr v houfu hráčů před brankou. Kotouč vypadl před volného Humla, který pohotovým bekhendem poslal Chomutov do vedení.
V deváté minutě se chomutovský veterán zapsal mezi střelce podruhé, když ze vzduchu sklepl nahození Chalupy na hranici brankoviště Boleslavi. Hosté si následně začali také vytvářet šance. Největší příležitost Bruslařského klubu měl Hyka, jenže v odkryté brance Laca suploval obránce Jan Rutta, který gólu zamezil.
Do druhé části vlétli hráči Boleslavi s touhou po vyrovnání, posléze však přišla studená sprcha v podobě vyloučení za příliš mnoho hráčů na ledě. Vladimír Růžička pak našel křižnou přihrávkou Bretta Flemminga, který švihem propálil Maxwella. V 28. minutě ještě akci Vondrky a zakončujícího Sklenáře brankář hostí vychytal, následnou chybu Šticha při rozehrávce ale pohotově potrestal Růžička a zvýšil už na 4:0.
Frustrace Středočechů rostla. Zkušený Hanzlík přehnal důraz při krosčeku na Davida Kašeho a nabídl tak soupeři další z řady přesilovek. Chomutov do druhé sirény ještě dvakrát proměnil početní výhodu. Zmatků v brankovišti využil Kämpf, který objevil vypadlý puk a pohodlně ho poslal do branky.
Zatloukali nás do rakve, my to zvládli, zářil Růžička mladší |
Boleslavský David Štich se posléze znovu negativně zviditelnil. Nejdříve jako třetí hráč v souboji tvrdě narazil Ivana Humla na mantinel u střídaček. Po vynesení trestu do konce utkání pak v rozčilení málem vystartoval na rozhodčího a přelomil hokejku o brankovou konstrukci. Mezi střelce se zapsal i mladík Kaše, když dorážel svou vlastní střelu za Maxwella a zvyšoval už na 6:0.
Ve spíše symbolické třetí třetině ještě hosté snížili gólem Žejdla, s porážkou už to ale nic neudělalo. Chomutov je prvním týmem, jemuž se podobný obrat v předkole podařil. Sérii hranou na tři vítězné zápasy dokázala z 0:2 na 3:2 otočit v historii play-off samostatné české extraligy jen Olomouc v semifinále v roce 1994 proti Kladnu.
Vladimír Růžička st. (Chomutov): „Utkání jsme odehráli hodně dobře z obrany. Dobře jsme bránili oslabení i v pěti. Důležité bylo, že hned z první přesilovky jsme dali gól a trošku se uklidnili. Ve druhé třetině jsme rozhodli a třetí se dohrávala. Hráčům bych chtěl poděkovat, protože prohrávat v sérii 0:2 doma a pak vyhrát dvakrát venku, celkově třikrát v řadě, není nic jednoduchého.“
František Výborný (Mladá Boleslav): „V sérii jsme měli výborně nakročeno; z Chomutova jsme jeli za stavu 2:0 pro nás, což jsme nečekali ani v nejlepším snu. Myslím si, že Chomutovští byli hodně dole, ale jejich mužstvo prokázalo, že má charakter a vůdčí osobnosti. Zaslouženě postoupili, i když ztratit vedení 2:0 je trestuhodné. Jedno utkání doma jsme měli vyhrát, i kdybychom měli puk do branky donést v zubech. Je to zklamání, nechali jsme soupeře zvednout, což je škoda. Před začátkem play-off jsem říkal, že šance na postup jsou stejné. Ale myslím si, že Chomutov měl nějaké procento navíc, za sezonu i za umístění. A potvrdil to.“
Branky a nahrávky: 2. Huml (Poletín, Rutta), 9. Huml (L. Chalupa, Skokan), 24. Flemming (V. Růžička ml., Kämpf), 28. V. Růžička ml., 33. Kämpf (Skokan, V. Růžička ml.), 37. D. Kaše (V. Růžička ml., Kämpf) - 52. Žejdl (Klepiš). Rozhodčí: Hribik, Pavlovič - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:7, navíc Klepiš 10 min., Štich (oba Ml. Boleslav) 5 min. a do konce utkání + 10 min. a do konce utkání. Využití: 4:0. Diváci: 5 250 (vyprodáno). Konečný stav série: 3:2.
Chomutov: J. Laco - Rutta, L. Chalupa, Flemming, Skinner, Valach, J. Mrázek - Skokan, Huml, Tomica (47. Lauko) - Vondrka, V. Růžička ml., Sklenář - D. Kaše, Kämpf, Koblasa - Raška, Šťovíček, Poletín. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.
Mladá Boleslav: Maxwell - Stříteský, Štich, Hrdinka, Jan Hanzlík, Bernad, Kučný, od 30. navíc Voráček - Hyka, Musil, Lenc - Orsava, Klepiš, Žejdl - M. Látal, Urban, L. Pabiška - Pacovský, Vampola, Pospíšil. Trenéři: F. Výborný a Žabka.
Vítkovice - Plzeň 1:2 po prodloužení |
Zápas jsme sledovali v podrobné on-line reportáži
Úvod utkání větší šanci nenabídl, snad až na opuštěného Preisingera před Bartošákovou brankou, plzeňský útočník ale neproměnil. Ani vyloučení Szturce Indiáni nevyužili a radovat se mohli až při trefě Ondřeje Kratěny. Regulérnost jeho branky ale popřeli sudí, dle nichž stál těsně před střelou v brankovišti Dominik Kubalík. Skóre tak zůstávalo bezbrankové.
Následoval tlak domácích, Ostravané ale marně hledali recept na pozorného Machovského, nevyzráli na něj Kucsera ani Vandas. Krátce před první pauzou se mezi kruhy ke střele nachomýtl plzeňský Němeček, jenže jeho pokus zkazil ležící David Květoň.
Na neuznané góly to bylo zkraje druhého dějství po jednom na každé straně. Kolouch se nejdříve tlačil do branky a minul gólovou šanci, následně dorazil do branky letící kotouč Yan Stastny. Jenže jeho hůl byla evidentně nad hranicí břevna, tudíž měli rozhodčí Hodek s Hradilem lehkou práci.
Ve druhé části obývali trestnou lavici pouze hráči hostí, největší příležitosti si ale paradoxně připravili právě Plzeňští. Nejdříve najížděl na Bartošáka Preisinger, první pokus skončil na brankáři, druhý mimo branku. Následně se dostal do samostatného úniku Kratěna, ale i jeho mladý brankář Vítkovic přečetl. Prvním střelcem zápasu se tak stal až Indrák, který dorážel do odkryté branky odražený kotouč po pokusu Kubalíka.
Na začátku třetího dějství se musel pořádně otáčet Matěj Machovský, domácí plzeňského gólmana řádně prověřili. Sám se na něj řítil i Květoň, ale na brankáře nevyzrál. Ve 46. minutě dostal Kolouchovu přihrávku Kucsera a kličkou do forhendu Machovského nakonec překonal. Vyrovnávací gól nabudil vítkovické útočníky a i s pomocí mezer v obraně Západočechů si vypracovali několik slibných šancí, Zdráhal ani Kolouch ale Vítkovice do vedení neposlali.
Hned začátek prodloužení nabídl atraktivní situace. Nejdříve pálil z vyložené šance Kubalík, na druhé straně se řítil sám na Machovského Tybor, obránce Indiánů mu ale dokázal nájezd dostatečně znepříjemnit a znemožnit tak zakončení. Bartošák se posléze vytáhl parádním zákrokem lapačkou proti pokusu Indráka. Prodloužení málem vlastním gólem ukončil Kratěna, nešťastně kopnutý puk však plzeňský brankář schoval v rukavici.
Druhé prodloužení mohlo vidět trestné střílení, pochybný zákrok Slobody na unikajícího Schleisse však potrestán nebyl. Rozhodnutí tak přišlo až v 95. minutě, když Preisinger našel Stacha. Ten prostřelil Bartošáka a dokonal obrat Plzně v celé sérii. Zároveň ukončil třetí nejdelší zápas v extraligové historii.
Jakub Petr (Vítkovice): „Byli jsme v úvodní třetině nervózní, trochu to na nás dolehlo. Tam byla Plzeň lepší a jen díky Bartošákovi jsme soupeře udrželi na uzdě a při nerozhodném stavu. Po gólu na 1:1 byla naopak fáze, kdy jsme to mohli a měli rozhodnout. Bohužel jsou pro nás prokleté přesilovky, nedařily se nám celou sezonu. Prodloužení muselo být zážitkem pro všechny diváky. Jestli má člověk prohrát rozhodující zápas sezony, tak určitě tímhle stylem.“
Ladislav Čihák (Plzeň): „Musíme sportovně uznat, že jsem viděli vyrovnané utkání. Vedli jsme 1:0, ale Vítkovice měly dobrý pohyb a výborný vstup do třetí třetiny. Udělali jsme chybu a soupeř vyrovnal. Do konce třetí třetiny byl jasně lepší a měl spoustu šancí. V prodloužení se mi ale líbilo, že to bylo nahoru - dolů. Pro hráče už to bylo fyzicky náročné. Štěstí stálo na naší straně. Asi jsme měli o tu jednu šanci víc a vyhráli jsme.“
Branky a nahrávky: 46. Kucsera (Vandas) - 34. Indrák, 95. Stach (Preisinger, Schleiss). Rozhodčí: Hodek, Hradil - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 3:7. Bez využití. Diváci: 9687. Konečný stav série: 2:3.
Vítkovice: Bartošák - Sloboda, Hrbas, Baranka, Klok, Urbanec, Výtisk - Tybor, O. Roman, D. Květoň - Vandas, Kolouch, Kucsera - P. Zdráhal, Stastny, Olesz - Tomi, Balán, Szturc. Trenéři: Petr a Trnka.
Plzeň: Machovský - Kadlec, Němeček, Pulpán, D. Sklenička, Čerešňák, Frühauf - M. Procházka, Kratěna, Lev - Indrák, Kracík, D. Kubalík - T. Svoboda, Preisinger, Stach - Schleiss, Koreis, Kodýtek. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Čihák a Jiří Hanzlík.