Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

Legendární Fryčer na zdraví nežehrá. Omezuje mě jenom lenost, říká

  12:59
Kdysi býval velkým hokejovým esem. S Vítkovicemi získal titul, pak za svým snem emigroval do zámoří a zářil v NHL. Teď 58letého Miroslava Fryčera potkáte v Ostravě, jak chodí o berlích. Čeká na výměnu kyčelního kloubu, jenže předtím ještě potřebuje transplantaci ledvin. Náročnou operaci by totiž nevydržely, jsou opotřebované osmnácti lety užívání léků po předchozí transplantaci jater.

Miroslav Fryčer | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na svůj zdravotní stav ale Fryčer nežehrá. „Omezuje mě jen moje lenost,“ říká s úsměvem.

Nedávno o vás vyšla kniha nazvaná Můj divoký hokejový život. Co vás napadlo nejdříve, když se vám prvně ozval spoluautor Luboš Brabec?
Jestli to myslí vážně. Šel totiž se mnou do obrovského rizika. Pro většinu lidí jsem vlastně osoba neznámá. Můj životní příběh může být zajímavý, ale tady mě nikdo neznal, nebo málokdo. Takže nejdřív mě opravdu napadlo, jestli to není vtip.

Autogramiáda před zápasem Vítkovic s Libercem ovšem ukázala, že tak neznámý zase nejste. Fronta na podpis byla takřka nekonečná.
To mě moc překvapilo. Čekal jsem cokoliv, ale ne tak velký zájem. Překvapení to bylo pro všechny a jsem za to rád, protože Luboš to napsal velice pěkně, čtivě.

Kolik ze svého života jste v knize řekl a kolik si toho nechal pro sebe?
Kdyby tam bylo všechno, nedalo by se to číst, bylo by to jak Vojna a mír. Některé pasáže by příběh znehodnotily, nikoho jsem nechtěl natřít až moc. Je to taková všehochuť, některé věci jsem „taktně“ vynechal.

Po autogramiádě v Ostravar Aréně jste vhazoval i čestné buly. Nebyl pro vás problém dostat se do středu kluziště?
To ano, bylo to pro mě hodně daleko. Myslel jsem si, že v místě, odkud vyjíždí rolba, si potřepeme ploutví a půjdeme. Ale na střed to v tom stavu, v jakém jsem, bylo pro mě opravdu dost daleko.

Ani berle by vám na ledě nepomohly, že?
To bych se tam takhle rozjel (rozhazuje doširoka rukama). Byl jsem rád za pomoc Rosti Olesze (vítkovický kapitán poskytl Fryčerovi oporu). Bylo to na mé poměry daleko.

Je pořád nějaká možnost, že se vrátíte k hokeji?
Ne a i to byl jeden z důvodů, proč jsem šel do té knížky. Věděl jsem, že už se jedna životní kapitola uzavírá, že už to není ono. Chyběl drive. Hokej mě pořád baví, denně sleduju, co se děje, trejdy, kluci volají, kamarádi se ozývají. Ale abych se vrátil na střídačku, to ne. K hokeji možná ano, ale ne do funkce trenéra, to je pryč. Ničemu se nebráním, až bude po operaci kyčle, po výměně ledviny. Přece jen v 58 letech je člověk ještě pořád relativně mladý, navíc když mi bude 26. prosince osmnáct, tak tím tuplem. (Fryčer podstoupil 26. 12. 1999 transplantaci jater a ten den bere jako své druhé narozeniny. – pozn. aut.)

Nechybí vám pohyb nebo třeba emoce na střídačce?
Jako hráči ano, jako trenérovi už ani ne. Teď si spíše užívám života a jsem lenoch. To mi manželka dost vyčítala, když jsem ještě mohl chodit. Moje aktivita přes léto, když jsme byli tři, čtyři měsíce na Sardinii, byla jen kávička na pláži nebo vyloženě jenom pláž. To je můj styl, nerad se hýbu. Hrával jsem tenis, ale už to nebylo takové to potěšení, i když jsem chodit mohl.

Miroslav Fryčer

Jaké je pro vás čekání na ledvinu? Dá se to srovnat s transplantací jater?
S játry mi šlo opravdu o život. Transplantace jater je podle mě horší, i když každá transplantace nebo taková operace je těžká. Já jsem ale optimistický realista, který čekání bere jako fakt. Až to přijde, tak to přijde, nezaprašuju si tím hlavu. Jak jsem psal v knížce – vím, že tu nebudu do osmdesáti, devadesáti let. Rád bych, ale vím, že ne. Jsem rád za každou novinku v medicíně, která by to mohla změnit, ale nestresuju se tím, nejsem ten typ.

Takže se netrápíte tím, že by vás omezoval zdravotní stav?
V žádném případě ne. Mě omezuje jen moje lenost. I o těch berlích se dá. Je to sice někdy frustrující, že nemůžete udělat určité věci, ale jsem oficiální invalida, už můžu stát v první řadě do Kauflandu. Jinak to neřeším. Když se chceme jít projít s manželkou, tak můžu, zajedeme si někam. A když bude všechno v pořádku, testy se ustálí, tak zase vypadneme pryč.

Vzpomínáte na NHL?
To spíš vzpomínají lidé kolem mě. Nemám ani jedno tričko Maple Leafs, ani jedny kraťasy Maple Leafs, poněvadž nemám potřebu to dávat na odiv. Raději si vezmu třeba triko Chicago Bears, protože by mi to bylo trapné. Lidi by si řekli: Podívej se na blbce, ukazuje, že byl v Leafs. Mám třeba prsten Maple Leafs, ale ten je schovaný.

A Toronto sledujete?
Ten klub pořád sleduju, každý den se dívám, jak hráli. Nesleduju ale noční přenosy, to se raději podívám na pořádný fotbal. Když hraje Messi, třeba. Nejsem takový fanoušek jako třeba Petr Hubáček, který u toho sedí v dresu. Ale co se vrátil Milan Baroš, tak sleduju Baník, poněvadž mám rád staré pardály, když se vracejí. Jestli to byl v hokeji Martin Straka, který se vrátil do Plzně, Martin Ručinský do Litvínova, Petr Čajánek do Zlína. Teď se Bary vrátil do Baníku. Jinak mladí poplašňáci, to už je pro mě jiná doba.

Jste v kontaktu s kamarády ze zámoří?
Dost, s klukama jsme propletení. Nejsme sice v denním kontaktu, ale chodí mi e-maily, že jsou volné lístky, nějaké akce, golfové turnaje, grilovačky, pozvánky mi chodí pořád.

A po Itálii, kde jste taky strávil kus života, se vám nestýská?
Stýská pořád, už se nemůžu dočkat, až zase vypadneme, poněvadž je to můj druhý domov. Ale beru to jako realitu. Já měl to štěstí, že jsem tam mohl být řadu let, působil jsem tam jako trenér. Lidi platí těžké peníze, aby tam mohli strávit čtrnáct dní, my jsme tam byli s manželkou sedm, osm měsíců v krásném prostředí, v příjemné italské atmosféře.

Co vás vlastně drží v Ostravě? Vás bych si uměl představit na Floridě nebo třeba v Toskánsku.
Drží mě tady jenom to zdraví, to musím být upřímný. Co se týče maminky z manželčiny strany, mojí maminky, ony jsou za ty roky zvyklé, že jsme přijeli na čtrnáct dní. Jsou na Skypu, babičky to ovládají. Takže jediná věc, která mě tu drží, je zdravotní stav. Táhne mě to do Itálie, pravděpodobně tam skončíme, ale měl bych se držet v dosahu kvalitní lékařské péče. V Itálii bych se držel kolem Brunecku, je to kousek do Innsbrucku. Nešel bych někam na odlehlý ostrov do tramtárie, to v žádném případě. A na Floridu? Nejsem ten typ. Rád se podívám na čtrnáct dní, ale abych zůstal někde déle, to přichází v úvahu jenom Itálie.

Ani Kanada ne?
Do Kanady se rád podívám zpátky na měsíc, zařídím si svoje věci a aktivity, které tam ještě mám. Ale na život do budoucna si umím představit jen Itálii. Je i relativně blízko, kdyby něco.

Oproti minulosti se teď zdržujete v Ostravě déle. Prozradil jste mi, že rekonstruujete byt. Kvůli zdravotním omezením, nebo jsou za tím jiné důvody?
Žena řekla, že uděláme změnu a zpestříme si to. A já jako každý, kdo je dlouho ženatý nebo v nějakém vztahu, jsem řekl ano. (směje se) Jde o osvěžení, že se něco děje, ať to nemáme jednotvárné.

Pořád k vám patří i cigareta. Omezoval jste se v době, kdy jste hrával?
S kouřením jsem začal ve dvanácti letech. Ani jako hráči mi to nevadilo, neomezovalo mě to. Před zápasem jsem si dal maximálně tři, ale jsou hráči, kteří si dávali i mezi třetinami. Shodili vesty, stáli v bruslích před kabinou... Dnes nepochopitelná věc. Za svých dob jsem kouřil před zápasem, po něm. Cigaretka, kafe... A kdyby kafe nebylo, tak cigárko stoprocentně musí být.

A jako trenér jste byl vůči kouření tolerantní?
Každému jsem řekl, že je nějaká hranice, a ať to ani nezkouší, jít přes ni. A hlavně ať nechodí s výmluvami, poněvadž ty výmluvy jsem vymyslel já. Byl jsem tolerantní, jen to nesmělo jít za hranu. S každým jsem jednal na rovinu. Kouření je každého věc.

Neříkáte si, že kdybyste byl teď mladý, ukázal byste jim v NHL?
To vůbec ne. Někdy si ale říkám, že by nebylo špatné mít ve dvaceti ten rozum, co mám teď. Ale to nemá s hokejem nic společného.

Změnil byste ve svém životě něco, kdybyste měl tu moc?
Možná jen vrátil čas, co se týče péče o děti. Jinak ničeho nelituju, není čeho. Kdybych více dbal o zdraví nebo více rozvíjel talent, možná by to bylo jinak, ale kdo ví, tohle je jen možná.

Chtěl byste si zkusit rychlost současného hokeje?
Když jsem viděl rychlost, jakou hrál Bobby Orr, jak hrál Stan Mikita, a pak jsem viděl nás, říkal jsem si, že je to o něčem úplně jiném. A současný hokej, to je zas úplně jiný svět. Každá generace má svoje a nejde srovnávat nesrovnatelné.

Jen Jágr odolává.
Můžu před ním smeknout, je pořád v NHL relativně platný. Když v takovém věku nasbírá v téhle soutěži body, stojí to za to. Ale myslím si, že už stačilo. Vždyť je před ním už jen ten jeden hokejový bůh (Wayne Gretzky – pozn. aut.), a pak je on. A když si člověk vezme, kolik sezon strávil v Rusku a o které přišel výlukami, byl by mnohem dál. Dosáhl všeho, čeho mohl, a stačilo.

Hokejové Vítkovice, zdá se, jsou nyní na vzestupu. Co byste jim poradil, aby došly na vrchol, k titulu?
Ať mě nechají zase vhodit buly, když bude nějaká krize. Třeba Rosťovi Oleszovi se tolik nedařilo, ale jak se mě dotknul, dal sice sporný, ale vítězný gól a začalo se vyhrávat. Samozřejmě s nadsázkou – když se jim nebude trošku dařit, ať mi cinknou, já se tam půjdu s někým poplácat. Opravdu bych jim přál, ať jdou tou cestou, kterou šli a jdou, stejně tak jako Torontu. To jsou dva kluby, které zůstanou nadosmrti v mém srdci. A hlavně zdejší region si už titul zaslouží, protože to čekání je dlouhé. Od roku 1981 už je fakt hodně načase. Ale musí to dozrát, všechno si musí sednout. A je to taky o financích.

Mistrovství světa v hokeji 2023

Hokejové MS 2023 se uskuteční od 12. do 28. května 2023 v lotyšské Rize a ve finském Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Petrohradu, Rusku však byl turnaj kvůli agresi na Ukrajině odebrán. Titul z MS 2022 bude obhajovat Finsko.

Ze statistik

HC Kometa Brno

Nejméně trestů

Martin Růžička

Nejvíce bodů

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. HC Dynamo Pardubice 52 29 8 5 10 159:110 108
2. HC Vítkovice Ridera 52 28 4 10 10 159:122 102
3. HC Sparta Praha 52 28 6 3 15 155:122 99
4. Mountfield Hradec Králové 52 23 7 5 17 141:124 88
5. Bílí Tygři Liberec 52 19 10 10 13 156:129 87
6. HC Oceláři Třinec 52 21 5 7 19 149:121 80
7. HC Kometa Brno 52 19 6 3 24 134:150 72
8. HC Olomouc 52 19 6 2 25 121:141 71
9. HC Energie Karlovy Vary 52 19 4 3 26 129:163 68
10. HC Verva Litvínov 52 15 7 8 22 137:144 67

Předkolo

Liberec
3:2
Plzeň
Třinec
3:0
Litvínov
Kometa
3:1
Mladá Boleslav
Olomouc
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
4:2
Kometa
Hradec Králové
4:1
Liberec
Vítkovice
Hradec Králové
Pardubice
Třinec
Pardubice
4:0
Olomouc
Sparta
2:4
Třinec
  • Nejčtenější

K čemu je potřebujeme? Ruská legenda by po zákazu odstoupila z IIHF

Tlačil na úřady, aby mohl v osmdesátých letech vycestovat do zámoří za vysněnou NHL. Teď lobbuje za vystoupení ruského...

Hradec uspěl v přestřelce a postupuje, Třinec v čele s Kacetlem udolal Spartu

Po Pardubicích zná hokejová extraliga druhého semifinalistu. Stal se jím Hradec, který šesti góly srazil Liberec a po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec - Sparta 5:1. Oceláři posledním semifinalistou, Pražanům sezona končí

Hokejová extraliga se v úterý večer dočkala posledního semifinalisty. Nejlepší čtyřku po Pardubicích, Hradci a...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice slaví postup do semifinále, Kometa ubránila těsný náskok a srovnává

Extraliga zná svého prvního semifinalistu. Po výhře 3:2 v Olomouci se jím staly Pardubice, které mezi nejlepší čtyřku...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Kometu čeká trest za rasismus. Takové chování netolerujeme, říká šéf extraligy

Série čtvrtfinále play off mezi Vítkovicemi a Kometou už skončila, ale v hokejovém prostředí se řeší i nadále....

Proti pověrčivosti. Za postupem je poctivá robota, hlásil navrátilec Marcinko

To byl návrat! Útočník Třince Tomáš Marcinko v šestém čtvrtfinálovém duelu hokejové extraligy dvěma góly a jednou...

KOMENTÁŘ: Sparta jako vyškolený favorit. Chybou byl už Patera

Poslední titul slavila hokejová Sparta v roce 2007. Byli u toho jako hráči současní kluboví manažeři Jaroslav Hlinka a...

Zeď nářků, co se zjeví zjara. Rarita, která se opakuje, soudí hokejoví experti

Celý rok o něm pořádně nevíte. Najednou je jaro a Ondřej Kacetl se mění v zeď nářků, u níž si zoufají hokejoví...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...