Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Manažer z televize. Hosták vysvětluje, proč se stal „úplným bláznem“

  5:59
Velké přestupy nezažila hokejová extraliga v létě jen na hráčském poli. Martin Hosták se po světovém šampionátu ve Francii vzdal práce televizního spolukomentátora a stal se generálním manažerem Zlína. Tedy klubu, který měl finanční trable a do kterého přichází jako „cizák“.

PŘED STADIONEM. Martin Hosták, generální manažer hokejového Zlína. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Když začal o nabídce Zlína uvažovat, říkal si: „Jsi úplný blázen, jestli tohle vezmeš.“ Navíc ho lákala olympiáda v Koreji, tak moc si přál i tento turnaj komentovat. Jenže teď sedíme v kanceláři generálního manažera zlínských Beranů a Martin Hosták vypráví proč. Proč se stal „úplným bláznem“.

Co rozhodlo?
Měl jsem více méně stabilní pozici v České televizi. K tomu jsem dělal svazového regionálního trenéra. Práce mě zaměstnávala, ale dávala mi určitou volnost v životě. Najednou jsem všechno musel smést ze stolu a proti jistotě a klidu postavit výzvu. I proto jsem si říkal, že jsem úplný blázen. Zároveň mě to lákalo. Chtěl jsem klub, který jsem považoval za stabilní – byť měl v posledních letech problémy – posunout. A tak jsem se tou cestou vydal.

Kam tedy kráčíte?
Zatím do hodně prudkého kopce, ale věřím, že nejprudší pasáž mám za sebou. Jakmile se podaří zajistit tuto sezonu – což vidím reálně – dostaneme se na náhorní plošinu, kde už budu moct implantovat své věci. Ale protože spoustu věcí nejde změnit z týdne na týden, takže co relativně funguje, zůstává.

A až budete na náhorní plošině?
Jedna z věcí, kterou jsem se tady za ty dva měsíce naučil, je: nemalovat vzdušné zámky. Proto teď neodpovím. Pořád jdu do kopce, a dokud se nahoře nevydýchám, nemůžu dělat převratné věci. Po stabilizování áčka, které je výkladní skříní, přijde na řadu mládež a tam teprve uvidím, jak strmý ten kopec je.

Radil jste se s televizním kolegou Robertem Zárubou, jestli práci ve Zlíně vzít?
Volal jsem mu, protože je můj nadřízený a kamarád. Nebyl nadšený. Byl asi rád za tu práci, co jsem v televizi dělal, a taky je to pro něj komplikace. Snažil jsem se vyšťourat, jestli bych nemohl aspoň jezdit na zápasy reprezentace, kde by nebyl střet zájmů. Nebudu lhát – lákala mě olympiáda, jenže Robert mi vysvětlil, že to nejde. Že post, který ve Zlíně mám, je tak významný, že nepřichází s komentováním v úvahu. Pak jsem si uvědomil, že jestli chci něco dělat ve Zlíně pořádně, tak je na místě nedělat k tomu nic jiného.

Tak vás komentování pohltilo?
Pohltit je silný výraz. Tím, jak je to jednou za čas, to není tak kreativní. Když vás něco pohltí, přemýšlíte nad tím neustále, ale tady ta kontinuita, že byste druhý den na tréninku zkoušel novou kličku, chybí. Jde přemýšlet nad tím, jak být třeba v práci s elektronickou tužkou lepší, ale nemůžete se v tom každodenně babrat. To jako manažer ano.

Aukro Berani Zlín

Oficiální název klubu, kterému Martin Hosták šéfuje, teď zní poněkud krkolomně: Aukro Berani Zlín. A je to už Hostákova práce. „Nemáme značku jako Sparta, klub se v průběhu let jmenoval různě, a tak jsme vytvořili název Berani Zlín,“ vysvětluje Hosták. V té době však klub ještě neměl hlavního mecenáše. Když se ale objevila firma Aukro, chtěla být v názvu a Hosták se pro změnu nechtěl vzdát Beranů. „Nejvíc, co můžeme partnerovi nabídnout, je, aby byl v názvu. Oni jsou původně zlínská firma, což se málo ví. Teď jsou původní majitelé zpátky u vesla, a tak chtějí, aby byli spojeni se Zlínem.“ Podle některých odhadů dávají klubu ročně pět milionů korun.

Jaký býval váš pohled na Zlín?
Znamenal pro mě dlouhý zájezd, protože z Hradce Králové je to proklatě daleko. A urputný hokej, který byl v některých letech efektivnější a jindy méně, ovšem žádná atraktivita to nebyla.

Cesty do Zlína nezměníte, ale atraktivitu můžete.
V posledních letech se měnila i bez mého přičinění a teď doufám, že tomu pomůžu. Jak postupně odcházel generální partner PSG a klub na tom nebyl finančně dobře, dostávali větší prostor mladí. Ti dodávají rychlost, dravost a atraktivitu, což musí cítit i diváci. Někdy je to živelné, trenéři si stěžují, že se nemyslí na defenzivu, ale je to mnohem svěžejší hokej. A atraktivita hrála roli i u posil. Proto jsme přivedli kreativního beka Freibergse a stáli o Rihardse Bukartse. To je hračička.

Roky jste analyzoval hru. Zůstanete teď jen manažerem v saku?
Trenérům jsem na začátku říkal, že se pokusím se jim do toho neplést, ale že si dávám dva tři dny. Nakonec mi to vydrželo dva měsíce, protože jsem byl zahlcený jinou prací. Ale už jsme diskutovali vhazování. Robert Svoboda (trenér) mi řekl: Když seš tak chytrej, pojď na led. On je bývalý obránce, Martin Hamrlík taky, takže jsem minulý týden jako bývalý centr učil hráče buly. Jinak se analýz snažím vyvarovat. Na druhou stranu, když už něco řeknu, tak to za ty roky, co v hokeji jsem, snad bude mít hlavu a patu.

Nebyly předsudky: Co nám tu „kecálista z televize“ bude říkat?
Ne. Spíš slýchám, že když má někdo vést hokejový klub, měl by o hokeji něco vědět. A mají pocit, že o něm něco vím, ne že jsem kecálista. Pár let jsem byl v klubovém představenstvu Hradce, ještě v první lize. Viděl jsem pod pokličku a nebyl v televizi odtržený od reality, jak se vede klub. Vím o hokeji dost a není v něm snad pozice, kterou bych nevyzkoušel. Nedávno jsem i pískal, i když doufám, že to bylo naposledy.

Martin Hosták, generální manažer hokejového Zlína.
Martin Hosták, generální manažer hokejového Zlína.

Jak cizák shání ve Zlíně peníze?
Těžko někam přijdu, zazvoním na sekretářku a zeptám se: Nechtěli byste s námi kamarádit? Tak to nefunguje. Cesta musí být předpřipravená. Musím to zaklepat, ale podpora z klubu i okolí byla jako bychom byli rodina. Řekli: Zajdi sem, já mu cinknu, určitě se domluvíte. A partneři mě zase nasměrovali dál.

Nechtěl jste jim říct, že byste rád led bez reklam?
Rád bych si hokej na čistém ledě dopřál, rád bych dresy bez reklam, ale realita českého hokeje je jiná. Nevěřím, že by se to někdy mohlo změnit. Jsou výjimky jako Třinec, který má silného partnera, že těm menším může říct: Reklamu na ledě nedostanete. A železárny vědí, že to případně zvládnou i bez drobných sponzorů. My je ale potřebujeme, takže čistý led neumím lidem slíbit, i když by se mi to moc líbilo.

Zpět ke komentování. Jaký byl váš nejsilnější zážitek?
Loňský Světový pohár. To byl jiný svět. Nikdo nepochybuje, že hráč bude jako v bavlnce, aby mohl předvést optimální výkon. Ale překvapilo mě, jaký servis nabídla NHL i novinářům. Taky jsme tam nebyli pro zábavu, ale abychom odvedli svůj profesionální výkon, a oni nám vytvořili podmínky. A druhá věc je hokej. Mistrovství světa je parádní akce, ale z mého pohledu je tam pořád spousta zápasů, které člověk protrpí. Hraje se opatrně, bez zájmu. To Světový pohár mě vynesl do jiných dimenzí.

Proč?
Nebyl tam na hráče tlak, aby si zlepšili kontrakt jako v NHL. „Jen“ si přijeli zahrát hokej, vyhrát zápas i každé střídání. Svou hrou mě fascinoval Tým Severní Ameriky, což byl od NHL geniální tah. Byť už nejspíš nepůjde zopakovat, protože teď měli mimořádnou generaci a člověk zíral, co umí ve 20, 21 letech.

Sám teď máte v kádru talentovaného 17letého Filipa Chytila.
Už není náš, patří New York Rangers. Není moc hráčů, co by za poslední roky podepsalo z extraligy kontrakt do NHL. On teď pojede na nováčkovský kemp, ale bohužel není zdravotně v pořádku. Tak uvidíme, jestli vůbec bude mít šanci se ukázat. Pokud se jim nebude líbit tak, aby si ho nechali v prvním týmu, měl by se podle vedení Rangers vrátit na sezonu do Zlína. Té cestě říkám švédská a je optimální. Loni udělal progres a má parametry, aby u nás letos hrál významnou roli, což je pro Rangers důležité. Když bude makat, prostor dostane.

Extraligoví šéfové moc netouží vychovávat hráče pro NHL.
To není úplně přesné, každý šéf klubu chce vychovat hráče pro NHL. Jenže máme obrovský problém s NHL, která kazí trh. A IIHF si s tím neví rady. NHL je tak silná, že si hráče bere a vrátí vám tabulkovou hodnotu (zhruba šest milionů korun, pokud jde přímo z extraligy). To ve fotbale, když vychovám Schicka a pošlu do Itálie, dostanu za něj hodnotu, jak si ho cení klub. A jestliže je Chytil pro Rangers první volbou draftu, tak si ho nějak cení. Asi víc, než stanoví tabulky. Když už hráč odejde, fotbalový klub dostane spoustu peněz a může si koupit jiného. Hokej je v tomhle pokřivený.

Kde?
Ptal jsem se i dříve trenérů a manažerů, proč by talentovaný kluk nemohl hrát v 16, 17 letech ligu. Mohl, říkali. Jenže první rok se rozkoukává a pro mužstvo není výhodou. Tak bude například sedmým bekem, který občas hrát bude, občas ne. Po roce ho zařadí mezi šest beků a je platnou součástí týmu. Buď se etabluje v extralize, nebo to nezvládne. Když ano, dali by ho třetí rok do prvních dvou lajn, začnou po něm pokukovat trenéři nároďáku a optimální by bylo, že zůstane a bude dva tři roky lídr týmu. Pak ať jde. Jenže on v této fázi odejde do kanadské juniorky, kam ho nacpou agenti, nebo na farmu. A když se pak odsud dostane do NHL – což je podle statistik stejná šance, jako když jde z extraligy – tak kluby dostanou tabulkově mnohem méně (necelých 700 tisíc).

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.

Ze statistik

HC Kometa Brno

Nejméně trestů

Petr Holík

Nejvíce asistencí

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. HC Dynamo Pardubice 52 29 8 5 10 159:110 108
2. HC Vítkovice Ridera 52 28 4 10 10 159:122 102
3. HC Sparta Praha 52 28 6 3 15 155:122 99
4. Mountfield Hradec Králové 52 23 7 5 17 141:124 88
5. Bílí Tygři Liberec 52 19 10 10 13 156:129 87
6. HC Oceláři Třinec 52 21 5 7 19 149:121 80
7. HC Kometa Brno 52 19 6 3 24 134:150 72
8. HC Olomouc 52 19 6 2 25 121:141 71
9. HC Energie Karlovy Vary 52 19 4 3 26 129:163 68
10. HC Verva Litvínov 52 15 7 8 22 137:144 67

Předkolo

Liberec
3:2
Plzeň
Třinec
3:0
Litvínov
Kometa
3:1
Mladá Boleslav
Olomouc
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
4:2
Kometa
Hradec Králové
4:1
Liberec
Vítkovice
3:4
Hradec Králové
Pardubice
3:4
Třinec
Pardubice
4:0
Olomouc
Sparta
2:4
Třinec
  • Nejčtenější

USA - Česko 3:0. Neúspěšná obhajoba bronzu, hokejisté končí ve čtvrtfinále

Čeští hokejisté bronzové medaile neobhájí, s letošním světovým šampionátem se loučí ve čtvrtfinále. Proti Spojeným...

USA - Německo 3:4P. Velký obrat. Outsider slaví senzační finále, rozhodl Tiffels

Zámořský boj o zlato se na mistrovství světa nechystá. Americké hokejisty stihla první porážka na turnaji v nepravý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

USA - Lotyšsko 3:4P. Bronz za bojovnost, baltské překvapení má první medaili

Lotyšští hokejisté se radují z obrovského úspěchu. Nejenže poprvé v historii na světovém šampionátu prošli mezi...

Švédsko - Lotyšsko 1:3. Další senzace v Rize, domácí čeká historické semifinále

Po Švýcarsku přemohli také Švédsko. Lotyšští hokejisté se vyhecovali k dalšímu senzačnímu výkonu a díky ohromné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Švýcarsko - Německo 1:3. První místo ve skupině a konec, favorit opět selhal

Švýcarští hokejisté vstřebávají další zklamání ve čtvrtfinále mistrovství světa. Na stejném místě, s totožným soupeřem,...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Pomůžeme Vije! Fanoušci Litvínova se skládají na „svou“ Lotyšku

Nejen Valaši, i fanoušci hokejového Litvínova jsou jedna rodina. Dokazují to další akcí, která chytá za srdce. Vybírají...

Hokejisté Českých Budějovic dřou na hřišti i na sjezdovce

Z reproduktoru zní svižný dunivý rap a na hřišti s umělým povrchem mezi brankami cvičí více než dvacítka urostlých...

Hokejovou Spartu vyztužil kanadský bek Irving, bývalá opora Litvínova

Novým členem hokejové Sparty je kanadský obránce Aaron Irving. Do extraligy se vrací po roční odmlce, v letech 2020 až...

Co hrozí Hradci za doping? Rozhodne extraliga, může anulovat výsledky

Zastavením smluv trojici hradeckých hokejistů dopingová aféra nekončí. Může dojít na odebrání bodů pro příští sezonu či...

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....