Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Byli jsme průkopníky, vzpomíná na stěhování klubu hradecký šéf Kmoníček

  14:58
Přesně před deseti lety probíhala jednání, která nakonec do Hradce Králové přivedla hokejovou extraligu. Aleš Kmoníček měl z pozice generálního manažera tehdejší přesun na starosti. Musel předstoupit před zaplněný pronajatý sál a přítomným oznámit, že ze dvou mužstev vznikne jedno, které se navíc o několik stovek kilometrů přestěhuje.
Aleš Kmoníček

Aleš Kmoníček | foto: Profimedia.cz

„Tohle byl jeden z nejméně příjemných momentů, na které si z tehdejší doby vzpomínám,“ říká generální manažer hokejového Mountfieldu k přesně deset let starým událostem.

Právě před deseti lety probíhal málokdy vídaný proces, jenž do Hradce Králové přivedl z Českých Budějovic hokejovou extraligu, což bylo dokonáno podpisem příslušných smluv v polovině června.

Hodně těžká chvíle pro manažera, na jehož hlavu padaly i ty méně příjemné záležitosti?
Určitě to nebylo příjemné. Už bylo jasné, že se klub z Českých Budějovic do Hradce stěhuje, a najednou jsme tak měli dvě mužstva. Pronajali jsme si sál hotelu Tereziánský dvůr, hradecké, tehdy prvoligové, mužstvo sedělo nalevo, českobudějovické napravo. Byli tam hráči, trenéři, museli jsme všem říct, co se bude dít, bylo cítit napětí. Hodně lidí, řada z nich nemohla být šťastná, nebylo to jednoduché.

Vy už jste ale za sebou jeden podobný moment měl...
Jako generální manažer jsem musel jet do Českých Budějovic a tam všem v klubu oznámit, že se stěhuje do Hradce. Bylo to v době, kdy jednání probíhala, bylo kolem toho tehdy hodně spekulací, které bylo potřeba uvést na správnou míru. Na druhé straně oficiálně říct, že se přesun opravdu uskuteční.

Stříbro? Trochu hořké, musí však být motivací, říká hradecký kouč Martinec

Vše bylo smluvně dotaženo zhruba v polovině června. Kdy jste se vy poprvé dozvěděl, že by k něčemu takovému mohlo dojít, a co jste tomu říkal?
První náznaky přišly někdy v polovině května. A ačkoliv jsem ty informace měl od dobrého známého, který měl napojení na tehdejší majitele a šéfy českobudějovického klubu, tak jsem jim moc nevěřil. Věděli jsme sice, že probíhají jednání mezi klubem a českobudějovickou radnicí, že nejsou jednoduchá, ale mohlo jít také o šum, který by v nich měl klubu pomoci.

Trenér Draisaitl mužstvo uklidnil, pomohl k tomu, že vše proběhlo.

Kdy vám bylo jasné, že tomu tak není a že se extraliga do Hradce opravdu přestěhovat může?
Prakticky hned po prvním jednání, ke kterému vedení českobudějovického klubu v čele s Mirkem Schönem do Hradce přijelo. Z něj vyplynulo, že klub opravdu z Českých Budějovic odejde a že jen shání město, kam by se přestěhoval.

Co bylo pro tehdejší vedení českobudějovického klubu důležité pro to, aby o Hradci uvažovali?
Sháněli klub, který by měl potřebné zázemí, který by byl profesionálně vedený a který by podpořilo město tak, jak si představovali.

Generální manažer Aleš Kmoníček na tiskové konferenci hokejového Hradce Králové

Jak z těchto požadavků Hradec od počátku tehdejších jednání vycházel?
Velmi dobře, i když k žádné dohodě tehdy na začátku nedošlo a z mnoha důvodů, zejména časových, ani dojít nemohlo.

Byla ve hře ještě jiná města, která by mohla Hradec nahradit?
Vedení českobudějovického klubu se jelo podívat ještě na další dva kluby, jedním z nich bylo podle mých informací Znojmo. Když tohle všechno absolvovali, tak se vrátili k nám a začalo další kolo jednání, které už jasně směřovalo k tomu, že se klub přestěhuje právě do Hradce.

Co hrozí Hradci za doping? Rozhodne extraliga, může anulovat výsledky

Co podle vás pro Hradec v očích Mountfieldu rozhodlo?
Podle mého názoru byl velmi důležitý postoj hradecké radnice. Město a jeho vedení v čele s tehdejším primátorem Finkem bylo při jednáních velmi vstřícné a je jeho velkou zásluhou, že se v Hradci extraliga hraje. Právě takový přístup totiž České Budějovice hledaly. I proto, že tam asi takovou podporu představitelé klubu necítili. Pak se jim také líbil způsob, jakým jsme v Hradci klub vedli.

Jak na tehdejší události vzpomínáte s odstupem času vy sám?
Že jsme procházeli něčím, v čem jsme vlastně byli průkopníky. Přineslo to spoustu práce a starostí, začalo tím období, ve kterém člověk vstával v pět ráno a ani vlastně dospat nemohl, protože neustále přemýšlel, co je ještě potřeba udělat. Vzpomínám na to ale opravdu rád. Úplně jsme se do toho ponořili, měli jsme vlastně jen nějaké dva měsíce na to, abychom všechno dali dohromady a na extraligu se připravili.

Generální manažer klubu Aleš Kmoníček představuje dresy nového extraligového...

Přesun extraligy ale nebyl zase takovou novinkou, licence se přece prodávaly a kupovaly i před vámi...
Jenomže většinou to bylo tak, že někdo koupil licenci a dával dohromady nový tým, zatímco my jsme najednou měli dvě mužstva a museli jsme to nějak vyřešit.

Vzpomínal jste na cestu do Českých Budějovic. Asi je jasné, že to pro tamní hráče a realizační tým nebylo něco, nad čím by jásali. Jak jste to tehdy viděl vy?
Chápal jsem jejich situaci, ale bylo třeba brát to jako fakt, se kterým se nedá moc dělat. Je pravda, že zdaleka ne všichni přesun přijali. Odmítl ho tehdejší sportovní manažer českobudějovického klubu, nešel celý realizační tým, což se týkalo například masérů a dalších lidí. Naštěstí jsme si třeba v tomto směru mohli pomoci z vlastních zdrojů, které jsme měli v Hradci.

Město bylo velmi vstřícné a je jeho zásluhou, že se v Hradci extraliga hraje.

Od začátku bylo jasné, že to přinese nevraživost minimálně mezi fanoušky. Neměl jste z toho obavy?
Měl, ale museli jsme se s tím nějak poprat. Na druhé straně je třeba říct, že ten přesun mezi fanoušky stále rezonuje a že nálada není úplně dobrá.

Vám i vašim spolupracovníkům to přineslo spoustu práce. Co patřilo k nejtěžším?
Bylo toho strašně moc. Museli jsme se například dostat do obrazu záležitostí kolem profesionálních smluv. Řešili jsme, co s licencí na první ligu, kterou jsme měli, co s hráči, kterých jsme měli moc. Potřebovali jsme zajistit vše potřebné pro technické záležitosti hráčů a požadavků pro extraligové zápasy, což je o level výš než pro první ligu.

Technické zázemí prý také nebylo jednoduché i proto, že se řada věcí stěhovala z Českých Budějovic.
Přesně tak. Řada hmotného majetku totiž patřila klubu a my jsme ho museli převézt do Hradce.

Hradečtí hokejisté oslavují vítězný gól ve čtvrtém finále extraligy.

Do toho sportovní stránka, jak tu jste si představovali a plánovali?
Já nejsem příznivec plánování v tomto směru. Jde o sport, kde podle mě moc plánovat nelze a často se stane, že pokud si něco nějak naplánujete, tak se to zhatí.

Co možné přijetí či nepřijetí hradeckými fanoušky? Neměl jste z toho obavy?
Nebral jsem to tak, spíše jsem ze všech cítil pro extraligu nadšení.

Co tým, v němž měla řada hráčů zázemí v Českých Budějovicích, a najednou se museli stěhovat?
V tomhle sehrál velmi pozitivní roli trenér Peter Draisaitl. Mužstvo uklidnil, výrazně pomohl k tomu, že vše proběhlo možná až nad očekávání dobře, což první sezona potvrdila. I přesto, že právě z toho, jak v extralize dopadneme, jsme měli trochu obavy.

Lev o návratu do Plzně, stříbru s Hradcem, volání s Kratěnou i radách manželky

Z toho, aby Hradec neskončil někde dole?
Přesně tak a před sezonou to bylo dost stresující. Nešlo nevnímat, že nás řada lidí i odborníků předurčila k tomu, že skončíme v baráži a budeme se muset v extralize zachraňovat. Nakonec jsme dopadli tak, jak jsme dopadli, bylo to mnohem lepší. Určitě k tomu přispělo i to, že fanoušci v Hradci extraligu přijali.

Byl to základ k deseti letům, v nichž extraliga v Hradci zdomácněla. Co vidíte vy při pohledu zpět?
Že se nám během nich hodně věcí podařilo. Jsme finančně zajištěný klub, který v tomto směru patří možná k lepšímu průměru, a i za těchto podmínek jsme toho výsledkově dle mého názoru dokázali opravdu dost. Pokaždé jsme se dostali do play off, většinou rovnou do čtvrtfinále, vše korunovaly poslední dvě sezony. K tomu finále Ligy mistrů, jedna bronzová medaile, myslím si, že za námi je vidět kvalitní práce.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 26. července do neděle 11. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. HC Oceláři TřinecTřinec 0 0 0 0 0 0:0 0
2. HC Dynamo PardubicePardubice 0 0 0 0 0 0:0 0
3. HC Sparta PrahaSparta 0 0 0 0 0 0:0 0
4. HC Verva LitvínovLitvínov 0 0 0 0 0 0:0 0
5. HC Kometa BrnoKometa 0 0 0 0 0 0:0 0
6. Banes Motor České BudějoviceČ. Budějovice 0 0 0 0 0 0:0 0
7. Bílí Tygři LiberecLiberec 0 0 0 0 0 0:0 0
8. Mountfield Hradec KrálovéHr. Králové 0 0 0 0 0 0:0 0
9. HC Vítkovice RideraVítkovice 0 0 0 0 0 0:0 0
10. HC OlomoucOlomouc 0 0 0 0 0 0:0 0
11. HC Energie Karlovy VaryK. Vary 0 0 0 0 0 0:0 0
12. HC Škoda PlzeňPlzeň 0 0 0 0 0 0:0 0
13. BK Mladá BoleslavMl. Boleslav 0 0 0 0 0 0:0 0
14. Rytíři KladnoKladno 0 0 0 0 0 0:0 0

1. až 4. tým postupuje do play off, 5. až 12. tým bude bojovat v předkole play off a 14. tým jde do baráže

  • Nejčtenější

Rusové chtějí zápas s Kanadou. Třeba v Emirátech, hlásí Treťjak. Zmínil i Čechy

O kvalitnější mezinárodní konfrontaci si stále mohou nechat pouze zdát. Od vypuknutí války na Ukrajině si ruští hokejisté střihli zápasy jedině s Kazachstánem nebo spřáteleným Běloruskem. Teď přišli...

10. července 2024  14:33

Vzpurný talent žádá výměnu a diktuje si podmínky: Chci velkou roli v NHL. Hned!

Sebevědomí mu evidentně nechybí. V NHL se dosud neobjevil, ale došel k závěru, že už by měl. Ideálně hned od příští sezony. A protože ve Winnipegu zastávají jiný názor, Rutger McGroarty vzkázal:...

16. července 2024  15:18

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úplná izolace od světového hokeje. KHL „získá nezávislost“, stačí Putinův podpis

Další krok, který ruskému hokeji na reprezentační scéně zřejmě příliš nepomůže. Kontinentální hokejová liga (KHL) se chystá na přesun pod tamní ministerstvo sportu. Soutěž by tak nově neměla podléhat...

13. července 2024

Hvězdný návrat do extraligy. Pardubice posílí kapitán mistrů světa Červenka

Spekulace se potvrdily, extraliga vítá zvučné jméno. Prověřeného a ostříleného veterána. Uznávaného lídra, co letos v Praze dovedl národní tým ke zlatu na mistrovství světa. Roman Červenka opouští...

15. července 2024  13:05,  aktualizováno  13:24

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Že by přišel Červenka? Pardubice hlásí mimořádnou tiskovou konferenci

Opravdu se chystá hojně rozebíraný velký přestup? Po pár dnech klidu hokejové Pardubice svolaly na pondělní třináctou hodinu mimořádnou tiskovou konferenci. Na ní oznámí změnu v kádru. Ten by mohl...

12. července 2024  14:25

Když hokej není úplně spravedlivý. Dřina bez poháru, bolest a splín

Svému povolání obětovali spousty let a notný kus zdraví. Někteří teď chvílemi sotva chodí. Té vysněné blýskavé odměny se však nikdy nedočkali. Hokej přitom platí za férovou hru. Dětem se odmalička...

18. července 2024  7:59

Před okupanty jsem schoval auto na zimák. Proč Nedomanský nesnáší Rusy

Premium

Václav Nedomanský. První opravdový československý hokejový idol. Mistr světa. První Čech, co zazářil i v zámořské NHL. Kluci kdysi chtěli dávat góly jako on. Chlapi obdivovali jeho sílu, zručnost a...

17. července 2024

Kuzněcov má blízko k návratu do Ruska, Carolina ho dala na listinu volných hráčů

Po jedenácti sezonách se zřejmě uzavře kariéra ruského útočníka Jevgenije Kuzněcova v NHL. Carolina zařadila dvaatřicetiletého hokejistu na seznam volných hráčů s cílem rozvázat s ním smlouvu, kterou...

17. července 2024  19:46

Ikona, kterou nelze nahradit. Smutný rekordman Pavelski se loučí a sklízí chválu

V NHL odkroutil celkem osmnáct sezon, v play off odehrál 201 zápasů. Na vytoužený Stanley Cup přesto nedosáhl. Joe Pavelski je tak držitelem smutného rekordu. Žádný hráč v historii nenastoupil ve...

17. července 2024  15:33

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...