Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Zahrada ve svahu je zajímavější, jen pozor na sklon, radí Ferdinand Leffler

  9:35
Zahrada ve svahu je vždycky výzva, ovšem klidně berte její svažitost jako určitý bonus navíc, vnáší do prostoru úžasnou dynamiku. Zahradní architekt Ferdinand Leffler a zahradní projektant Jiří Stiborek z atelieru Flera to dokumentují na svažité zahradě Vily Na Petřinách.

Svažitý pozemek obklopený stávající zástavbou a zahradami na rozhraní pražských Petřin a Břevnova dokázali zahradní architekti a projektanti v tomto případě využít tak, že partaje v přízemí mají u svého bytu vlastní zahrádky. Od společné zahrady nad svahem nad nimi je fyzicky i vizuálně izoluje zajímavě osázená a uklidňující zelená zóna.  

Svažitá zahrada v nákresech i prakticky

Zahradní projektant Jiří Stiborek z atelieru Flera na úvodním videu vysvětluje, jak si svažitost svého pozemku můžete sami změřit a vypočítat. Kdy pozemek ubíhající jen mírně do svahu ještě poslouží na fotbálek a kdy už je lepší vyřešit takovou část zahrady takzvaných terasováním. Názorně je také vidět zpevňování svahu pomocí kokosových rohoží či takzvaným haťováním, tedy prkny ukotvenými pomocí kůlů.

Svah nad soukromými předzahrádkami bytové vily má maximální svažitost, jakou lze ještě pohodlně obhospodařovat, tedy 1:2. „Sklon svahu 1:2 znamená, že na jeden výškový metr máte dva metry na hloubku svahu. Pro jeho zpevnění je ideální tzv. haťování, tedy zpevnění hatěmi, což je prkno zakotvené kůly zaraženými zhruba 40 až 50 cm do země,“ popisuje Jiří Stiborek to, co je názorně vidět na výkresu i v hotové zahradě.

Zahrada na snímcích je úplně čerstvá. Až keře poporostou a veškeré rostliny se...
Maximální sklon pozemku, jaký lze ještě poměrně příjemně zabezpečit, osázet i...

Sklon svahu nad soukromými zahrádkami je 1:2, takže projektant zvolil pro jeho zpevnění haťování v kombinaci s kokosovou rohoží.

Méně prudký svah už by měl držet sám o sobě a žádné protierozní zpevňování by nemělo být potřeba. Případně stačí použít kokosovou rohož, jejíž životnost je zhruba 3 až 4 roky. Za tu dobu osázený svah pěkně proroste, zpevní se, a organická rohož se rozpadne.

Sklon mírně svažitého pozemku se pak vyjadřuje v procentech a změříte ho velmi snadno pomocí dostatečně dlouhé vodováhy. Tu opřete na vyvýšeném místě, srovnáte do roviny a změříte rozdíl mezi spodní hranou vodováhy a terénem. Pokud je toto převýšení například 9 cm, jako v názorné ukázce na úvodním videu, je sklon pozemku 9 %.

„Sklon do pěti procent je v podstatě rovina, 9–10% svažitost je úplně bez problémů pro chůzi nebo hru,“ vysvětluje Jiří Stiborek. S tím, že s usazením stolu či sezení už je to ale při takovém sklonu horší. Proto je pro takové místo ideální vybudování terasy, jakou ve společné zahradě nad pergolou vybudovali třeba právě na společné zahradě Vily Na Petřinách. Terén okolo je tak možné nechat v přirozeném sklonu, ničemu to nevadí.

Společná zahrada pro majitele každé ze 13 bytových jednotek viladomu má cenný...
Sklon pozemku ve společné zahradě Vily na Petřinách

Ve svahu dodržujte 3 principy, radí Leffler

Kdo má zahradu ve svahu, těm doporučuje zahradní architekt Ferdinand Leffler dodržet 3 základní principy:

1/ Snažte se sklon svahů v zahradě udržet maximálně ve výše zmíněném sklonu 1:2. Strmější svahy se špatně osazují už proto, že se do nich špatně vstupuje, navíc nekompromisně podléhají erozi.

2/ Nebojte se zídek či posedových schodů. „Zídky v zahradě jsou pěkné a zahradám sluší, ať jsou z betonu nebo třeba z cihly. Vnášejí do zahrady architekturu a lidské měřítko,“ konstatuje Ferdinand Leffler, který řez zídkou z bílých cihel s dřevěnými sedáky ukazuje názorně na videu.

V soukromých zahrádkách je minimální výškový sklon. Přechod mezi terasou a...
Nákres výškového přechodu pozemku řešeného posedovými schody z masivních...

3/ Nesnažte se v zahradách ve svahu za každou cenu vytvářet rovinu. Často se kvůli pár decimetrům prodloužení roviny svahy dostávají do příliš velké strmosti,“ varuje Ferdinand Leffler. Nevyplatí se to, protože vám to úpravu terénu zbytečně zkomplikuje a moc obytného prostoru vám to ve finále stejně nepřidá. 

Zahrádky i společná zahrada brzy rozkvetou

Jaro na svazích těchto soukromých předzahrádek i na společné zahradě každou chvíli probarví především okrasné česneky a tulipány, posléze i traviny jako třtiny, pěchavce, pérovníky nebo ostřice. Na záhonech s kvetoucími trvalkami pak jsou sladěné zběhovce, kakosty, třapatky, jarmanky či mitrovky. A o kvetoucí koberec se postarají barvínky.

Fotogalerie a další info o zahradě Vily na Petřinách

Přírodní pískoviště je vybudované z akátových kůlů uprostřed trávníku, který počítá s tím, že si na něm rády posedí nejen maminky s dětmi.

Uklidňující zvuk tekoucí vody potěší v klidové části společné zahrady i dospělé. Mezi vzrostlé stromy by navíc měly ještě přibýt houpací sítě.

Celou zahradu, jejímiž autory jsou Ferdinand Leffler, Martina Imramovská a Markéta Hadačová ve spolupráci s atelierem Flera, si můžete prohlédnou v bohaté fotogalerii, kde nechybí jednotlivé detaily řešení. A každopádně nepřehlédněte, jak uklidňujícím dojmem působí, když celá zahrada drží  jednotný koncept i styl. Pokud se majitelům a obyvatelům bytů podaří zachovat, bude to za pár let opravdový zelený ráj uprostřed velkoměsta.

Není divu, že přes velkou konkurenci kvalitních projektů předních českých developerů získal projekt Vila Na Petřinách  od společnosti All New Development nejvyšší místo v soutěži Best of Realty 2020.

  • Nejčtenější

Jakého psa pořídit, aby vás později účty u veterináře nepřivedly na buben

Každé štěňátko je roztomilé. Je však pravdou, že někteří psi bývají v pozdějším věku nemocnější než jiní. I když to...

Vymyslela zvláštní způsob recyklace plastu. Dělá z něj vanilku do zmrzliny

Designérka Eleonora Ortolani vytvořila to, co považuje za první jídlo vyrobené z plastového odpadu. V rámci svého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zbláznila se do babičkovských květin a pěstuje je na permakulturní farmě

„Káže vodu, pije rosu,“ dalo by se říct o permakulturní designerce Denise Tomáškové. Jenže ona si to zaslouží. Pečuje o...

Pravda a mýty o léčivosti bylin. Co zabírá a co škodí, vysvětluje profesor Jahodář

Premium Jaké byliny opravdu fungují? Jak je sbírat a jak je používat? Jaké nejčastější chyby děláme doma při jejich zpracování?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rakouskou klasiku Punčochář i Forejt s úctou přetavili do moderní podoby

Hledali byste na Vysočině tafelspitz, klasiku, kterou miloval František Josef I.? Opravdu ho tam umí a jsou na něj...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Úžasné mečíky jsou letní krasavci, kterým se musíte na podzim věnovat

Říkáme jim také gladioly. Štíhlé, půvabné a nepřehlédnutelné květiny, které nám rok co rok nemilosrdně ale něžně...

Vyberte až tři zahrady, které si podle vás zaslouží desetitisícovou odměnu

Soutěž S vrcholícím létem do finále dorazila i soutěž Nejkrásnější zahrada, v níž jste mohli už od května obdivovat zelená...

I krásky ze zahrady mohou škodit. Které rostliny mít raději pod kontrolou?

Česká krajina je neobyčejně pestrá. Zeměpisná poloha, rozmanitý geologický podklad i výšková členitost přispěly k tomu,...

Spoustu inspirace, jak dostat přírodu do zahrady, najdete kousek od Vídně

Malebné rakouské městečko Tulln má zhruba 14 tisíc obyvatel, ovšem nejen mezi českými zahradníky a zahrádkáři je to...

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...