Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

Opěrné zídky otevírají i uzavírají příběh každé zahrady, říká Leffler

  0:01
Chcete-li moderní a osobitou zahradu, přidejte do ní kromě stromů, květin a pěkného trávníku také tisíce let používané prvky. Různé zídky z kamene, betonu nebo dřeva navíc většinou zvládnete postavit sami.

Pro odpočinek. Stupňovitou zídku z kamenů skládaných na sucho můžete využít jako schody i lavičku. | foto: Atelier Flera

Zídky mají podle Ferdinanda Lefflera z ateliéru Flera kromě své praktické funkce i symbolickou úlohu — krásně totiž otevírají i uzavírají příběh celé zahrady. Podle něj jsou mnohdy jejím nejvýraznějším prvkem a nepřehlédnutelně dotvářejí její charakter, často navíc vypovídají o špičkovém řemeslném umu. 

„Je-li to možné, zvolte na stavbu zídky přírodní materiál v jeho přirozené nedobarvované podobě. Když to bude beton, použijte čistý litý nebo přirozeně šedé hladké betonové cihly. Vyhněte se svahovacím betonovým tvárnicím a dílcům. Křečovitě se tváří jako kámen, ale vůbec se jim to nedaří,“ říká Ferdinand Leffler. 

Při volbě druhu zídky se určitě setkáte s termínem suchá zeď. Co to znamená? Je sestavená z kamenů a drží vlastní vahou bez použití malty či jiných spojovacích materiálů. 

Jednou z nejzajímavějších vlastností takových zídek je jejich elasticita, bez znatelných škod mění během let tvar. Drobné trhliny, odrolování a změny polohy kamenů jsou většinou zanedbatelné, a tak není nutné zeď s krásnou patinou bourat. 

Pevné jako skála

Existují různé možnosti, jak pomocí suché zídky zajistit v zahradě svah nebo jak ho takzvaně terasovat. Záleží na druhu půdy či vrstvách odvádějících vodu. Opěrná zeď je těžká a svojí vahou tlačí proti svahu. Zajištění potřebné stability zdi se řídí podle tlaku podpírané zeminy, je nutné všechno  proměřit, pohlídat dostatečný sklon opěrné stěny. 

V symbióze. Spáry mezi kameny skládanými na sucho jsou ideálním místem pro zasázení různých rostlin, zejména těch, které nepotřebují moc vody.

Drenáž. Vzniku stojaté vlhkosti zabrání vsakovací zářezy vysoké 10 až 15 cm ve spodních řadách.

Kdo má na pozemku dostatek svého kamene na stavbu zídky, má výhodu. Když je zapotřebí kámen dokoupit, musíte vědět jaký a přibližně kolik. 

Pokud použijete neopracované kameny, vznikne méně celistvá zeď oproti té, která je postavena třeba z kamenných kvádrů. Ve stavebninách je prodávají podle váhy, nikoli podle objemu, ten musíte předem odhadnout – jednoduše vynásobíte délku, výšku a šířku plánované zídky. 

Vybírejte takový kámen, který se dá štěpit, opracovávat a také kameny s ložnými (,placatými‘) plochami. Vhodné jsou granit, pískovec, rula, kvarcit. Stejně tak se hodí na stavění vápenec a slepenec, u nich však volte jen takové druhy, které odolají mrazu. 

Použijete-li lomový neopracovaný kámen, vznikne ve zdi plno dutých prostorů (až 15 %), které se využijí pro osázení. Stačilo by tedy koupit jen 85 % vypočteného objemu? Ano, ale na druhou stranu je nutné některé kameny zašpičatit či zkrátit, což z objemu ubere.

Venkovská zahrada kamenné zídky ocení, radí Leffler.

14. dubna 2017

Na kameni kámen

Gabiony nejsou novinkou, ale mají pár předností, kvůli nimž jsou tyto ,koše plné kamenů‘ stále oblíbené. Název ,gabbione‘ znamená v italštině velkou klec. Konstrukce je však spíš znovuobjevenou záležitostí. Už ve středověku se stavěla klecovitá opevnění – hradební koše spletené z prutů a větví a plněné mokrou zeminou chránily vojáky před střelami nepřátel.

Dnešní ,klece‘ z masivního pozinkovaného drátu naplněné kameny působí neutrálním dojmem a ,sluší‘ moderní i stylové architektuře domu. Tyto zídky jsou cenově dostupnou alternativou těch z betonu a tvarovek.

Tajemství košíků. Konstrukci gabionů tvoří silný pozinkovaný drátěný koš, který lze plnit různými druhy kamene.

Gabiony rychle vyřeší svahové i opěrné zdi, osvědčily se jako protihlukové zábrany a pohledové clony. Objednáte je i hotové, jeřáb je pak osadí na pozemek. Chcete-li, aby výsledek působil originálněji, skládejte pohledové vrstvy kamene ručně na místě. Jaká bude náplň, je dáno vaší kreativitou – nebojte se kombinovat třeba kámen, který na zahradě zbyl, s úlomky starých cihel, případně do klecí, z nichž vznikne plot, zasázet například habry. 

Zahrada na výšku

Přemýšlíte-li o vkusné opěrné zdi i vertikální zahradě v jednom, zkuste designové tvarovky. „První sezonu zeď fungovala jako laboratoř–pěstírna. Zjistili jsme, k čemu všemu se dá využít. Podle variability a prolamovaného vzhledu dostala i jméno,“ říká Jiří Bužek za značku OrigamiWall. Autorem designu je Jaroslav Juřica a novinka byla letos představená na výstavě Designblok.

Domácí sklizeň. Z betonových tvarovek poskládáte zeleninovou či ovocnou zahrádku na výšku. Trojúhelníkový tvar chrání spodní květináče a brání vysychání půdy v nich.

Výsledná zídka na první pohled připomíná tradiční japonské papírové skládačky (v překladu znamená ,Oru‘ skládat a ,kami‘ papír). Tenkostěnné odlitky se vyrábějí z betonové směsi na míru, což zídce zajistí pevnost a hydrofobní vlastnosti. Komplexní systém umožní práci s proměnlivým terénem, vytvoření zahrady na výšku, v případě potřeby použití další závlahy. 

„Propojili jsme technické řešení s ekologií. Tím, že se v tvarovkách zachycují srážky, lze v nich pěstovat okrasné či užitkové rostliny a zeleninu jako na záhonech. Skládání tvarovek je vymyšlené tak, že trojúhelníkový tvar půdorysu nevytváří srážkový stín, nebrání přirozenému zavlažování. Květináč shora překrývá spodní tvarovku, čímž v ní eliminuje rychlé vysoušení zeminy. Ze zadní strany je otevřený, aby kořeny prorůstaly do svahu a naopak se tu nedrželo moc vody. V případě, že se rozhodnete pěstovat náročnější rostliny a zeleninu, můžete instalovat i kapkovou závlahu,“ vysvětluje Jiří Bužek. 

Na beton. Systém tenkostěnných betonových tvarovek umožní postavit nekonečnou zeď. Autorem novinky je designér Jaroslav Juřica.

Dřevo sem patří

Možná máte pocit, že dřevo venku moc nevydrží, že se časem rozpadne, natož aby fungovalo jako opěrný prvek. Ovšem speciální stavebnicový dřevěný systém zídek vydrží desítky let a odolá i vlhké zemině. 

Do terénu. Systém dřevěných bloků umožňuje využít členitý pozemek a přidat schody.

To proto, že se vyrábí z pomalu rostoucích skotských nebo lotyšských stromů – například borovice z těchto lokalit je houževnatá a její odolnost  ještě zvyšuje tlaková impregnace. Látka se během několika dní po aplikaci zafixuje do dřeva a nevymývá se (takto ošetřené prvky se používají v krajinářské architektuře, pro různé palisády, dětská hřiště apod.). 

Opěrné zídky z dřevěných bloků spojují hmoždinky z recyklovatelného plastu odolávající bočním tlakům. Stavby jsou pružné a nepotřebují výkopy ani betonovat základy. Díky unikátnímu opěrnému systému můžou stát i ve svahu. Zachovávají si pevnost a stabilitu i v případě, že podklad není ideálně pevný. Nebudou se bortit, i když se podklad vlivem mrazu pohne. 

„Lze je stavět do výšky jednoho metru, vyšší rozdíly pak řešit členěním na terasy. Postavíte z nich mimochodem také různé lavičky kombinované se začleněnými truhlíky nebo záhony. Bloky se prodávají v pěti velikostech v odlišných délkách. Montáž zvládne prakticky každý, k dispozici je i konfigurátor. Složitější či rozsáhlejší zadání po dohodě smontujeme,“ připomíná Jaroslav Berger ze společnosti Woodblocx. 

Autoři:
  • Nejčtenější

Česko hledá národního ptáka. Hlasujte, zda orla, sokola, či kachnu se zelím

Nová vláda v programovém prohlášení oznámila, že České republice chybí národní pták. Proto se zavazuje, že spolu s...

Jak se daří psům a kočkám, u nichž radili Nevečeřalová a Desenský

Domácnosti, do jejichž osudu zasáhli díky pořadu Kočka není pes odborníci na kočičí a psí duši, tedy Klára Nevečeřalová...

VIDEO: Kutilové ignorovali zadání, vytvořili lustr jako věšák na prádlo

Reality show Dream Team – Mistři dílny tentokrát poprvé postoupila k vyřazování ohrožených soutěžících. A to po...

Elegantní dům potřeboval minimalistickou zahradu se soukromím i výhledy

Jakou zahradu zvolit k jednoduchému modernímu domu v satelitním městečku, když milujete přírodu a výhledy do okolní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z Kamby je padesátnice. Pořád si hraje s puberťáky, jen už ráda odpočívá

Gorilí samice Kamba, která od roku 2005 trvale žije v Zoo Praha, je živoucím mementem smutného osudu goril, jejichž...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Vánoční dárek od Lefflera pro tři zahrady čtenářů iDNES, které ho nadchly

Léto je dávno za námi a další v nedohlednu, zahrady odpočívají a nabírají sílu. O to víc času je na úvahy, jak ze své...

Do zahradníkovy zahrady čistě zapadá i celoročně napuštěný zelený bazén

Klient, který dokáže vaši myšlenku dovést k dokonalosti. Co víc si může zahradní architekt přát? Pak se podaří i běžný...

Ovoce, které se sklízí až v zimě. Díky mrazu chutná jako džem z fíků

Ovoce, které se otrhává, až když ho políbí mráz. Hanlivě se mu říkává opičí zadek a správně dozrálé nevypadá zrovna...

Soumrak benzinových sekaček na trávu. V Kalifornii už si ho odsouhlasili

Zatímco EU chce zakázat výrobu spalovacích motorů v automobilech v roce 2035, v Kalifornii udělali první krok...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...