Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výsledek sklizně brambor záleží na tom, jakou odrůdu teď zasadíte

V odrůdové knize je v současné době registrováno 161 druhů brambor. Nezkušení pěstitelé by se měli vyhnout choulostivým odrůdám, jen tak budou mít jistotu, že brambory neonemocní a po sklizni vydrží uskladněné až do příštího jara.
Vypěstujte si brambory na celý rok

Vypěstujte si brambory na celý rok | foto: shutterstock.com

Brambory patří mezi nejvyužívanější potraviny, v našem jídelníčku se objevují několikrát týdně. Podle informací z Výzkumného ústavu bramborářského pochází zhruba jedna třetina ne z obchodu, ale od takzvaných samozásobitelů.

Tedy těch, kdo si na zahrádce sami brambory vypěstují. A ti každoročně řeší otázku, jakou odrůdu zvolit, aby byly brambory nejen chutné, ale zároveň aby vydržely ve sklepě celou zimu. (Kompletní seznam odrůd najdete TADY)

Během dubna, kdy už zem rozmrzla a uchová si stálou teplotu nad bodem mrazu, je čas na jejich výsadbu. "Pěstování brambor se určitě vyplatí drobnějším pěstitelům pro spotřebu svou a svého okolí," potvrzuje Josef Králíček z Ústředního bramborářského svazu České republiky. "Velkou roli hraje správné uskladnění, bez něj nemá smysl se o pěstování snažit. Výhodu tedy mají majitelé rodinných domů se správným sklepem oproti lidem bydlících v panelácích," říká.

Sadba brambor

Základem úspěšné sklizně je správná sadba. Při koupi se proto ujistěte, že je certifikovaná, tedy úředně prověřená a testovaná na virové choroby. Z přibližně 160 odrůd, které se u nás pěstují, raději vyberte ty odolnější.

Prodejce sadby by vám měl poradit. "Zvláště začátečníci by neměli přecenit své síly a zkoušet pěstovat choulostivou odrůdu. Taková je například raná Rosara, která se sklízí v létě a odolává klíčení. Nebo novinka Karera, která se konzumuje v létě a přežije i sucha," říká Marie Rasochová z firmy Medipo Agras H. B.

Pokud to myslíte s pěstováním brambor vážně, můžete si například ze stránek Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod stáhnout Abecedu pěstitele brambor nebo publikaci Pěstování brambor na zahrádce - obojí ve formátu PDF.

Měnit místo

Pokud brambory pěstujete každoročně, měňte jejich místo. Na stejném záhonu by se měly sázet jednou za čtyři roky, protože půda se jejich růstem vyčerpává a přichází o cenné živiny. Při opakovaném pěstování je totiž velká pravděpodobnost vzniku chorob a množení škůdců (například háďátka bramborového). Na záhonu, kde plánujete pěstovat brambory, vysaďte rok předtím hořčici nebo luštěniny. Ty zlepší obsah půdy, která tak bude dobře připravená na výsadbu brambor.

Před sadbou brambor půdu vysoce "naorejte". Brambory pak sázejte ve vzdálenosti asi 25 cm a v hloubce 5 cm pod úroveň půdy (záleží na "naorání" půdy - brambory by neměly být příliš "namělko", aby je nevyplavil první silný déšť).

Z jednoho kilogramu sadby očekávejte pěti- až desetinásobný výnos, záleží na konkrétní odrůdě.

Pozor na škůdce

Brambory jsou bohužel velmi choulostivé, snadno je napadnou škůdci nebo choroby. Zvláště plísně se hojně šíří při velké vlhkosti. Pokud ale investujete do prevence, značně zvýšíte šanci, že vaše sklizeň nenapadne třeba plíseň bramborová. Proto použijte takzvané kontaktní prostředky už v době před začátkem vegetace. Aplikují se po 10-20 dnech. Jestliže se na bramborách objevují houby, zničte je fungicidy.

Nejznámějším škůdcem je mandelinka bramborová. Napadá listy brambor a rajčat, může zničit všechny listy. Zbavit se jí můžete sběrem, použitím insekticidů při líhnutí larev nebo jí nechat zlikvidovat dravou plošticí, která mandelinkou k snědku nepohrdne.

Dalším častým neštěstím bramborových lánů je již zmíněné háďátko bramborové. Miluje teplo a bohužel pro pěstitele i kořeny brambor. Larvám vyhovuje vlhko, dospělí jedinci si naopak libují v období sucha. Pokud se na vašem záhonu objeví, vydrží tam i dvacet let. Nejlépe se háďátku i mandelince vyhnete, pokud budete dodržovat zásadu pro změnu místa pěstování.

Rozšíření škůdců záleží i na geografické poloze. "V nižších oblastech například v Polabí mohou zkomplikovat růst brambor osenice polní nebo drátovci - larvy kovaříků. Naopak na Vysočině se pěstitelé nejčastěji potýkají se strupovitostí, která se v nížinách téměř neobjevuje," tvrdí Josef Králíček.

Uskladnění

Brambory potřebují správné podmínky v období svého vegetačního klidu. Ideálním prostředím je tmavá, suchá, chladná a větraná místnost. Pokud vlastníte sklep, máte napůl vyhráno. Teplota pro uskladnění brambor by se měla pohybovat od 2 do 4 stupňů Celsia - při nižší teplotě hlízy zmrznou a chutnají nasládle, při vyšší klíčí, ztrácí vodu a zdravý vzhled. Příliš vyklíčené se už nehodí ke konzumaci. Nejezte ani ty brambory, které zezelenají. Obsahují totiž alkaloidy (solanin), které jsou ve větším množství jedovaté.

Varné typy

Některé odrůdy mají po uvaření měkčí hlízy, jiné naopak tvrdé, záleží na varném typu. Podle toho se budete i rozhodovat, kterou odrůdu zasadit.
Typ A - Tento typ hlíz zůstává i po uvaření tvrdý a nerozpadává se. Hodí se proto pro klasickou přípravu brambor jako přílohy, dále do salátů a vaření brambor ve slupce. V obchodech jsou označené zelenou barvou.
Typ B - Mírně moučnatí, ale zůstávají i tak poměrně tvrdé. Chutnat vám budou v polévkách, guláši i v salátech. Pytle s tímto typem brambor má červenou barvu.
Typ C - Pod modrou barvou se skrývají výrazně měkké a moučnaté brambory. Ideální na výrobu bramborové kaše, placek, hranolek či bramboráků.

Existují druhy brambory, jejichž typ nelze přesně určit - najdete je pod názvem A-B nebo B-C. Kromě A, B a C se také pěstují brambory typu D, které se nepěstují pro konzumaci, ale k průmyslovému využití.

Sladké brambory

Znáte batáty? Vypadají jako brambory, ale ve skutečnosti s nimi nejsou příbuzné. Tato okopanina je typické jídlo chudiny v Jižní Americe. I u nás batáty lze pěstovat, ale jen v dostatečně prohřáté půdě, do které je sázíme až v polovině května. Uskladněné vydrží jen pár týdnů. Seženete je ale už v našich supermarketech v červené a bílé barvě.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Finálová čtyřka se v Kašpárkově Hell’s Kitchen změnila na trojku

Aktualizujeme

Pekelná kuchyně otevřela své brány na konci srpna, kdy Radek Kašpárek přivítal profesionální kuchaře z celé České republiky. Ti bojují o pozici kreativního šéfkuchaře v jeho restauracích 420 a Field...

4. prosince 2024  22:52

Výhrůžek se neděsím. Ale nechci své psy posílat na smrt, říká cvičitelka

Premium

Pytláci v Africe z něj už předem mají strach, proto mu vyhrožují smrtí. Avatar je další z vycvičených českých psů, který by jim mohl kazit jejich krutý byznys. Možná to však bude nakonec úplně jinak....

3. prosince 2024

Čtenáři ukázali skvělou úrodu ze sadu i zahrady, dokonce i exotické druhy

Listopadová výzva, aby čtenáři prošli svoje telefony a zavzpomínali na letošní výpěstky, přinesla ovoce. A to bez nadsázky, od sladkých hrušek po banány. Nechyběla zelenina, samozřejmě rajčata nebo...

4. prosince 2024

Nejroztomilejší mazlíci listopadu vyhráli granule za 10 tisíc, hlasující knihy

Další kolo ankety o nejroztomilejší mazlíčky je u konce a my vám představujeme šťastné výherce, kteří se mohou radovat z krmiva od firmy Mountfield v hodnotě 5, 3 a 2 tisíce korun. Hlasující navíc...

1. listopadu 2024,  aktualizováno  2.12 13:08

Proč kočka mňouká jako dítě a pes dělá smutné oči. Etolog o řeči zvířat

Premium

Člověk dovede pomocí slov vytvořit nekonečné množství vět, může tedy říct cokoli. Taková schopnost se u zvířat zatím neprokázala, ale víme, že vydávají zvuky, kterými například oznamují: vidím...

3. prosince 2024

Symbol usmíření, ale i pokusy na zvířatech. Jak vzniklo sedm českých plemen

Premium

Některá jsou s námi pouze pár dekád a oficiálně byla uznána za socialistického Československa, jiná pamatují už středověkou lesní honitbu a žila zde na královských dvorech. Ze sedmi domácích...

8. prosince 2024

VIDEO: Makakové si užívají zimy v horkých lázních. Slastí zavírají oči

Makakové japonští si užívají lázeňskou kúru v horkých pramenech. Tuto kratochvíli jim připravuje botanická zahrada v Hakodate na Hokkaidó.

8. prosince 2024

Jak se odchovávají a krmí běluhy. Velryby, které jsou v dospělosti bílé

Seznamte se: vpravo sedmnáctiletá velryba běluha severní jménem Jessica, matka dvou v lidské péči narozených a odchovávaných mláďat. Vlevo Jelizaveta Čižovová, trenérka mořských savců, při krmení...

7. prosince 2024

Zázrak se odkládá. Uhynulo mládě orla, o jehož záchranu bojuje liberecká zoo

Na filipínském ostrově Mindanao uhynulo mládě ohroženého orla opičího. Vylíhlo se tam v polovině listopadu za vydatné pomoci libereckého zoologa Jana Hanela. U té příležitosti se mluvilo o průlomu v...

6. prosince 2024  9:57

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...