Kamenná pítka i nová fontána jsou zdrojem vody pro ptactvo i hmyz.

Kamenná pítka i nová fontána jsou zdrojem vody pro ptactvo i hmyz. | foto: Archiv soutěže

Téměř po dvaceti letech strhli trávník a založili nový. Teď se kochají

  • 12
Na vsi u Hradce Králové si postavili před devatenácti lety dům, rok poté se nastěhovali a začali budovat i zahradu. „V té době se priority, které jsme měli na nové zahradě, značně lišily od toho, v jakém stavu se zahrada nachází v současné době,“ ohlíží se za historií rodinné zahrady čtenář František.

Dům a k němu přiléhající terasa s přímým vstupem z obývacího a dětského pokoje je nad terénem zahrady, což umožnilo vybudovat pod terasou mírný esovitý svah, jenž čtenářova rodina následně osázela různými typy travin, kvetoucích keřů, půdopokryvných rostlin a jehličnanů.

„S ohledem na malou dceru jsme tu tehdy založili pouze trávník určený pro dětské hry. A k dceřiným 7. narozeninám přibyl dětský domeček, kde jsou dvě patrové postele pro letní dobrodružné spaní s kamarádkou, někdy i pro odpolední siestu někoho z rodičů,“ popisuje majitel postupné proměny rodinné zahrady, kterou vám představujeme ve 2. kole soutěže Nejkrásnější zahrada.

ANKETA: Čtenáři rozhodli, kterých pět zahrad 1. kola si zaslouží odměnu

Na terase také zřídili tzv. tříkomorový hotel ze staré truhly pro své kočičí osazenstvo, kam se domácí šelmičky mohou schovat před špatným počasím. „I když v zimě čas raději tráví před krbem v našem domě. A hotel pak občas okupují ježci, kteří se na zimu zavrtají pod keře ve svahu,“ líčí pan František.

Máte zahradu? Soutěžte o zahradní pomocníky

Pochlubte se také svým zeleným královstvím a přihlaste svou zahradu do 2. kola soutěže Nejkrásnější zahrada. I letos se soutěží o ceny za téměř 100 tisíc Kč. Informace o podmínkách najdete v tomto článku, své příspěvky vkládejte do 16. 8. zde.

A postupné proměny pozemku pokračovaly. „V následujících letech jsme pod dominantou zahrady, letitým ořešákem, zbudovali opěrnou půlkruhovou zídku s prostorem na ohniště.“ Také zmenšili zatravněnou plochu ve spodní části zahrady a část osázeli levandulemi, hortenziemi a travinami. „A k původní staré švestce přibyly ještě dvě japonské sakury a malá višeň, pro božskou višňovou marmeládu, kterou milujeme,“ dodává čtenář.

Bazén nepotřebujeme, pítko ano

Rodina prý nikdy neměla v plánu umístit na zahradu bazén. „Ovšem nějaký drobný vodní prvek jsme tam chtěli. Takže u šikovného kameníka jsme pořídili dvě z pískovce tesaná pítka pro ptáky a hmyz – cestu k nim si našli velice brzo. A jedno z nich využívají ptáci i pro pravidelnou koupací očistu peří,“ mají majitelé radost, že pítka přilákala na jejich zahradu život.

Roky běží, dcera již s rodiči nebydlí, a protože trávník již nebyl v úplně stoprocentní kondici, rozhodl se pan František letos pro jeho radikální obnovu. „Za přispění dceřina partnera a jeho přátel jsme za pomocí slupovačky strhli trávník a uprostřed založili nový trvalkový záhon. Tomu dominuje vodní prvek, malá tesaná pískovcová fontánka. A pod starou švestkou a tři roky vysazeným javorem jasanolistým vzniklo další odpočinkové místo, kde čerpáme energii z posledních večerních paprsků slunce,“ je změnami nadšen pan František.

Fotografie prý dokumentují stav zahrady pouhý měsíc po založení nového trávníku, takže ještě není v plné síle. „A jsou místa, kde bude trvat zatravnění o něco déle, ale příští rok to bude chůze jak po měkkém koberci,“ věří majitel.

A libuje si, že i když se dům nachází v zástavbě dalších domů, tak z terasy a ani z dalších míst zahrady pohled do krajiny nic neruší. Člověka obklopuje jen zeleň, která skvěle „dobíjí baterky“. Samozřejmě, že zahrada každoročně spolkne spoustu času a péče, ale za ty chvíle, kdy si na lavičce u vodní fontány sednou s manželkou se skleničkou vína a za zpěvu ptáků, to prý jednoznačně stojí.