Posezení pod květy vistárie je úžasné.

Posezení pod květy vistárie je úžasné. | foto: Archiv soutěže

Po stavbě domu na zahradu nezbylo. Zvládli ji vybudovat s minimem nákladů

  • 1
Koupit stavební pozemek v satelitu blízko Prahy se rodina čtenářky Ivy rozhodla proto, že pro ně byla nejdůležitější lokalita a nízká cena. Neřešili, že na místě ještě nedávno bylo pole, i když se potom při budování své zahrady pořádně zapotili.

„Než jsme začali stavět, byl náš pozemek zarostlý bodláky a pýrem, kterých jsme se pracně a dlouho zbavovali. Navíc byl hodně utopený ve srovnání s okolní silnicí a bylo potřeba doplnit hodně zeminy,“ vzpomíná čtenářka, která přihlásila rodinnou zahradu velkou zhruba 800 m2 do soutěže Nejkrásnější zahrada 2023 (přihlásit se lze do 16. 8.), na začátky budování před 13 lety.

Stavba domu a jeho zařizování tehdy rodinu finančně vyčerpaly a na zahradu už jim nezbývalo mnoho prostředků. „Museli jsme tedy investovat hlavně do zbudování plotu, terasy a chodníků,“ vysvětluje paní Iva, jak si tehdy nastavili priority, aby zahradu mohli budovat krok za krokem podle možností.

Zahrada budovaná postupně, podle možností

„Květiny a stromy jsme kupovali postupně, převážně ve výprodejích a spoustu jsme si jich vypěstovali ze semen, například levandule a ibišky,“ popisuje jak, osazovali záhony, aby nezůstaly prázdné.

A vzpomíná, jak se jim zahrada ze začátku zdála zbytečně velká: „Připadalo nám nemožné celou ji osázet. Ale během let se plocha zaplňovala a nyní už je problém najít v ní volné místo, když chceme zasadit novou květinu.“ Proto dnes některé rostliny obměňují, aby byla zahrada každý rok jiná.

Manželé zahradu budovali postupně, dnes jsou s ní spokojení.

Primárně ji koncipovali jako okrasnou. „Nechtěli jsme totiž trávit víkendy okopáváním a rytím záhonů. Ale po pár letech jsme se rozhodli pro pěstování rajčat a manžel pro ně sestavil truhlíky, které jsme umístili na západní stranu domu,“ vzpomíná čtenářka ńa jejich opravdové pěstitelské začátky. S tím, že se vybrané místo osvědčilo – rajčata tak mají dostatek tepla, které se odráží od fasády, a jsou díky tomu úžasně sladká. Koneckonců, protože je západní strana domu poměrně hodně vystavena slunci, umístili tam i skalku, kterou každé jaro zdobí pestrobarevné květy konikleců.

S příchodem dětí do rodiny se do zahrádky vloudily i další užitkové rostliny jako jahody, maliny, borůvky a rybíz, které našly místo mezi okrasnými keři. „A podél plotu je mezi plaménky hroznové víno a v rohu jednoho záhonu máme bylinky,“ pokračuje Iva v popisu původně neplánovaných užitkových přírůstků.

Máte zahradu? Zapojte se do 16. srpna do soutěže

Necelý týden máte na to, abyste své zelené království také přihlásili do 2. kola soutěže Nejkrásnější zahrada a zabojovali o cenné zahradní pomocníky (viz komerční rámeček níže). I letos se soutěží o ceny za téměř 100 tisíc Kč. Informace o podmínkách najdete v tomto článku, příspěvky vkládejte zde.

A manžel budoval dále. Aby měly děti na zahradě vyžití, postavil jim houpačky a domeček s pískovištěm, který později pozměnil na prolézačku. „Mají tu i trampolínu, hřiště na badminton a přes léto bazén,“ popisuje čtenářka, jak se rodina snaží maximálně využit každý kousek zahrady.

9. května 2014

Na terase si pak užívají velký stůl, kde si rádi posedí s přáteli, a pohodlnou houpačku. „Zastínění terasy jsme řešili atypicky tvarovanou pergolou, po které se pnou vistárie, plamínky a růže, houpačku stíní živý plot ze sloupových jabloní, hrušní, třešně a meruňky,“ popisuje detaily Iva.

Stromy do zahrady s manželem zprvu volili hlavně okrasné, takže jim dnes na zahradě dopřávají stín sakury, javory, katalpa a akát. Část zahrady si navrhli jako les, tam mají mix zakrslých, převislých i vzrostlých jehličnanů, které doplňují okrasné trávy a vřesy, které bohatě kvetou brzy zjara.

A postupně manželé do své zahrady přidali i stromy ovocné. Dnes pečují ještě o dvě třešně, hrušku, meruňku a švestku, která jim dělá každý rok radost svou bohatou úrodou.