Loňský rok proběhl na této zahradě ve znamení dokončování aquaponického...

Loňský rok proběhl na této zahradě ve znamení dokončování aquaponického skleníku. Vedle něj se ale po celé čtyři roky pěstovala zelenina i bylinky. | foto: archiv soutěže Nejkrásnější zahrada 2020

Vybudovali rodinný aquaponický skleník. Dá jim čerstvou zeleninu a ryby

  • 13
Myšlenka vybudování vlastního rodinného aquaponického skleníku vznikla před pěti lety díky předporodnímu kurzu. Právě tam se seznámili dva nastávající otcové, toužící po potravinové soběstačnosti svých potomků. Dnes mají obě rodiny děti dvě, ze skleníku ochutnali první ředkvičky a těší se na prvního vánočního kapra.

I toho kapra by jim totiž měl do Vánoc vyprodukovat aquaponický skleník, principiálně postavený na vzájemné prospěšnosti chovu ryb a pěstování plodin, přitom s velkou úsporou vody. Ideálně by měl fungovat celoročně.

Paní Petra toto společné dílo dvou nadšených mladých rodin a svých rodičů, na jejichž pozemku tato unikátní zahrádka vzniká, přihlásila do soutěže Nejkrásnější zahrada 2020. A vzpomíná, jak na podzim 2015 její manžel Martin spolu s druhým, tehdy také teprve nastávajícím tatínkem Michalem stavěli vzdušné zámky a představovali si zdravou zeleninu pro své děti. V únoru dalšího roku už běhali s metrem po zahradě Petřiných rodičů v místě bývalého skleníku. Hlavně tatínek totiž nadšení mladých mužů sdílel.

Soutěž o zahradní pomocníky do 12. 8. 2020

Sepište také příběh své zahrady, prozraďte, jak dlouho na ní hospodaříte, jak ji užíváte a co na ní máte rádi. Nafoťte ji a spolu se svými údaji (a adresou na území České republiky) vložte nejpozději do 12. srpna 2020  (do 12:00 hodin) do soutěžního formuláře. Příspěvky, které redakci zaujmou, zpracujeme, zveřejníme a zařadíme do soutěžní čtenářské ankety. (Zde podrobná pravidla soutěže). Každou z těchto zahrad si také prohlédne odborník z atelieru Flera a přidá pár tipů.

A jestliže do té doby jejich tři ženy jen obracely oči v sloup, v březnu už stály v kuchyni a zabezpečovaly proviant a ubytování. Tehdy totiž oba tatínci a Petřin táta vzali do ruky lopaty a kolečka, občas jim vypomohli brigádníci. Kluci, kteří do té doby pracovali hlavně na počítačích, vykopali a na kolečkách odvezli 180 tun zeminy. Z těch mj. vyrostla bylinková spirála a pár zeleninových záhonků.

Poté přišla vhod truhlářská dílna Michalova táty, kde se chystalo bednění na následnou betonáž. „Nutno dodat, že nikdo z přítomných není odborník ve stavebnictví, i když je Michal projektant,“ popisuje statečná mladá žena, na níž je třeba obdivovat odhodlání a trpělivost. 

Za společným dílem je spousta dřiny a odříkání

Všichni totiž přes týden chodili do práce, víkendy trávili „na skleníku“, mezitím jim vyrůstaly děti, takže mladé matky toužily i po rodinném životě a odpočinku. Dnes na to vzpomínají jako na velmi náročné období. Práce na skleníku se protahovaly povinně naordinovanými rodinnými víkendy, které se koordinovaly měsíc dopředu, aby manželské páry dokončení skleníku vůbec ustály.

Jak to vidí zahradní architekt Ferdinand Leffler:

„Tedy s aquaponickým skleníkem jsem se naživo ještě nesetkal, ale musím se přiznat, že těmto promyšleným ‚koloběhům‘ samozřejmě fandím a vnímám je jako fascinující a zodpovědnou odpověď na nehospodárnost a plýtvání, kterému jsme diváky na straně druhé, která je bohužel stále ve značné převaze.

Na facebookovém deníku, který si tvůrci tohoto zeleného ‚perpetuum mobile v průběhu realizace vedli, jsem našel jeden krásný hashtag: #sobestacnostjasnavolba. Myslím, že hovoří za vše. Tedy nejen ta soběstačnost celého pěstebního systému, navíc vše začalo tím, že si to parta nadšenců pěkně postavila kompletně sama. To jsou momenty, kde mi jistě odpustíte to, že se do hodnocení estetiky raději nebudu pouštět, bylo by to trapné. Tleskám a přeji hodně zdaru!“

Další rok už došlo na důkladné ladění technických záležitostí. „Informace se hledaly za pochodu, Michal kreslil technické plány po nocích, čas na to hledal mezi prací a rodinou. Vše se muselo podrobně plánovat kvůli velmi omezenému manipulačnímu prostoru na malé zahrádce,“ popisuje čtenářka.

Dokončování nerezové střešní konstrukce (2019)

Přípravy na betonáže se tehdy zdály nekonečné, často se pracovalo i po setmění, peníze z rodinných účtů braly za své a vidina dokončeného skleníku se rozplývala v mlze. Létu totiž vládly hlavně dovolené a svatby kamarádů, pracovalo se hlavně na jaře a na podzim, betonovalo se ovšem i den před Štědrým dnem, a to až do deseti hodin večer. Na podzim 2018 byly stavební  práce konečně dokončeny, v tu chvíli už měly obě rodiny jen tak mimochodem  dvě děti. Na zimu pak chystali nerezovou střešní konstrukci, kterou dokončili loni v létě, do zimy byl skleník pod střechou. A letos na jaře spustili zkušební provoz.

„Je potřeba vyladit pěstování, což je doména mé maminky, a chov ryb, což si vzal na starosti pro změnu táta, který rybaří. Obojí má svá specifika, přesto to dohromady tvoří jeden celek,“ popisuje Petra, která se těší, že se všichni konečně brzy dočkají odměny v podobě kvalitní zeleniny a rybího masa. První zkušební várku ředkviček ze skleníku už snědli. Jako bonus berou i to, že díky uzavřenému vodnímu cyklu skleníku sníží spotřebu vody pro zalévání zahrady. 

„Stálo nás to čtyři roky života, ale teď už víme, jak na to. A druhý skleník bude brzy na obzoru na naší vlastní permakulturní zahradě. Rozhodli jsme se totiž vzít do rukou své osudy a spolehnout se na vlastní lokální potravinovou soběstačnost formou šetrnou k životnímu prostředí. Zvládli jsme to bez předchozích zkušeností a velkého vstupního kapitálu, třeba to dodá odvahu i dalším,“ říká Petra za obě rodiny, které v chemizovaném globálním zemědělství nevidí budoucnost.

Už teď je jasné, že i během letošního sucha je v aquaponickém skleníku taková vlhkost, že vás při troše fantazie přenese do tropického pralesa. Rybky přitom vesele jezdí po hladině nádrže s úžasně chladnou vodou. 

Komerční sdělení
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2020

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě sto tisíc korun. Každý z 10 výherců získá zahradní pomocníky značky Fieldmann.

V 1. kole soutěže každý z 5 výherců získá:

Elektrické nůžky na živý plot (Fieldmann, FZN 2305E)
Střih větví do průměru 16 mm, příkon 550 W, lišta 460 mm, bezpečnostní spínač

Vysokotlakou myčku (Fieldmann, FDW 202201)
Max. tlak 165 bar, průtok 450 l/h, velká pojezdová kolečka, navíjecí buben hadice

Elektrickou rotační sekačku (Fieldmann, FZR 2035E)
Motor 1600 W, záběr 38 cm, centrální nastavení výšky sečení do 5 poloh, 45l sběrný koš se signalizací zaplnění, sklopné madlo, ideální na trávníky do 800 m2

 

Ve 2. kole soutěže každý z 5 výherců získá:

Benzinovou motorovou pilu (Fieldmann, FZP 5016B)
Motor 50 cm3/1,7 kW, lišta Oregon 405 mm, řetěz Oregon, japonský karburátor Walbro

Elektrický vyžínač (Fieldmann, FZS 2050E)
Elektromotor 1400 W, záběr sečení 42 cm, dělitelná hřídel, hmotnost 6 kg

Víceúčelový vysavač (Fieldmann, FDU 201432)
Motor 1400 W, mokré i suché vysávání, kovová nádoba 30 l

Gumicuky 8 ks (Fieldmann, FDAG 1001)
Délka 20 až 120 cm, tloušťka 8 mm