Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil

Za bezdrátovou robotickou sekačku si trochu připlatíte. Ale víc si vyhrajete

Robotické sekačky jsou stále populárnější volbou pro údržbu zahrad a trávníků. Jejich schopnost autonomního sečení a časová úspora přitahují majitele domů i komerčních prostor. Při výběru robotické sekačky je důležité vzít v úvahu několik faktorů, včetně velikosti plochy, kterou chcete sekat, a preferovaného způsobu řízení sekačky.
Robotická sekačka seká denně, takže stříhá jen minimální přírůstyky trávy,...

Robotická sekačka seká denně, takže stříhá jen minimální přírůstyky trávy, takže ji nemusí sbírat. | foto: Profimedia.cz

Před tím než si pořídíte robotickou sekačku, je důležité zhodnotit velikost plochy, kterou máte v plánu sekat. Robotické sekačky jsou obvykle navrženy pro plochy o určitých maximálních rozměrech, které jsou udávány výrobcem. Je proto důležité vybrat sekačku, která je schopna pokrýt vaši konkrétní plochu.

Pro běžnou zahradu do 1 000 metrů

I když máte velkou zahradu, rozhodně nepotřebujete „vyrábět“ anglický trávníček po celé ploše. Obvykle to funguje tak, že krátce střihnete plochu, kde si hrají děti a využíváte ji k rekreaci. A zbytek klidně využijete k rozvoji květné louky.

Takže budete sekat daleko menší plochu, než jak velkou máte zahradu a využijete sekačku, která bude sekat například 500–1000 metrů čtverečních, i když celá zahrada má třeba 4 000 m2. Podle toho budete vybírat model robotické sekačky.

Tuto plochu posekáte s robotickou sekačkou, která bude stát v těchto parametrech kolem 30–40 tisíc korun. Zdá se to moc, ale kdo by před časem uvažoval třeba nad robotickým vysavačem za deset nebo dvacet tisíc korun, jen aby měl doma pořádek? A stejně je to i s robotickými sekačkami. Je to daň za bezúdržbovou úpravu.

Na druhou stranu: za travní traktůrek dáte ještě víc. Záleží na tom, jakou máte náturu: jestli si drandění na traktůrku užíváte, anebo chcete mít zahradu jako prostřený stůl bez práce.

Zkuste to bez drátů, milý Marconi

Velkým strašákem před pořízením robotické sekačky je nutnost vymezit prostor pro její operační prostor zakopáním vodicího drátu. Ten jednak zaručí, že sekačka nevyjede z ohraničeného prostoru a jednak navede sekačku zpět do nabíjecí stanice.

Travní traktor a robotická sekačka stojí stejně. Co je výhodnější?

V poslední době se však objevují i systémy, které umožňují sekačce pohybovat i „bezdrátově“. Například výrobce Husqvarna využívá k řízení GPS navádění a její patent Epos. Protože satelity nejsou dostatečně přesné, výrobce k upřesnění navádění využívá přídavné radiové stanice. Ta se umístí někam, odkud má přehled po celém sekaném prostoru a navádí sekačku s centimetrovou přesností.

Jinak na to šli například výrobci Stiga či Segway. Tvrdí, že aby se vyhnuli nutnosti nutnosti neustálého přímého kontaktu, sekačka komunikuje nejen se satelitem, ale i s řídicí stanicí pomocí mobilního signálu 4G. Má to i své minusy. Ke startovacímu balíčku sice dostanete SIM kartu s daty pro komunikaci, když je však vyčerpáte, musíte si je průběžně dokupovat.

Co přijde levněji?

„Já bych klasické modely s vodicím drátem nezatracoval. Pro stabilní instalaci na běžné soukromé zahradě je to pořád nejjednodušší a nejlevnější řešení. My sice máme i bezdrátové řešení, ale využíváme ho spíš pro sekání velkých veřejných nebo firemních pozemků, už proto, že se soustřeďujeme i na výrobu velkých sekaček, které dokážou sekat až 70 tisíc metrů čtverečních,“ říká Patrik Truhlář ze společnosti Husqvarna.

Rozhodně však doporučuje při výběru ptát se, zda prodejce nabízí službu instalace vodicího drátu. „Něco to stojí, ale dosud je to levnější než bezdrátový systém. I když bezdrát má zase jiné výhody. Třeba se nemusíte bát, že ho poškodíte při aerifikaci trávníku, anebo kdykoliv si pomocí aplikace můžete změnit zónu, kde potřebujete sekat. To si už musí ujasnit předem každý zákazník,“ doporučuje Truhlář.

A pro hravé ukazuje, jak sekačku prožene po trávníku jako autíčku na dálkové ovládání z mobilu. Při jízdě po hranicích, kde se bude sekat, pak „trousí“ body, které si aplikace pamatuje a sekačka už se nikdy nevydá mimo vyčleněný prostor.

Jak se pokládá vodicí drát pro robotickou sekačku:

„Tyto systémy také nabízíme, poptávky se občas objeví,“ říká František Štícha z Hobbycentra Radotín. Jenže když si lidé porovnají cenu podobných modelů řízených drátem a bezdrátové, většinou končí u klasického řešení.

Prostě peníze jsou pro každého důležité a každá vychytávka něco stojí. Ale službu položení kabelu rozhodně nabízí „Samozřejmě záleží na členitost zahrady, tím se může lišit cena podle konkrétních podmínek, ale když budete sekat tak 1 000 metrů čtverečních, počítejte s nákladem za položení vodiče kolem 10 tisíc korun,“ vypočítává Štícha.

Takže podtrženo a sečteno: koupí robotické sekačky to nekončí. Pro vytyčení plochy sekání pomocí vodiče počítejte s vícenáklady podle sekané plochy 5–20 tisíc korun, chcete-li ušetřit na drátu, počítejte s příplatkem minimálně dvakrát tolik za bezdrátové řešení.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Kocour vycítil, že je se mnou zle. Díky němu se rakovina odhalila včas

Že mají zvířata zvláštní schopnosti a odhalí i to, co je mimo lidské chápání, se dávno ví. A o kočkách toto tvrzení...

Jakého psa pořídit, aby vás později účty u veterináře nepřivedly na buben

Každé štěňátko je roztomilé. Je však pravdou, že někteří psi bývají v pozdějším věku nemocnější než jiní. I když to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vymyslela zvláštní způsob recyklace plastu. Dělá z něj vanilku do zmrzliny

Designérka Eleonora Ortolani vytvořila to, co považuje za první jídlo vyrobené z plastového odpadu. V rámci svého...

Zbláznila se do babičkovských květin a pěstuje je na permakulturní farmě

„Káže vodu, pije rosu,“ dalo by se říct o permakulturní designerce Denise Tomáškové. Jenže ona si to zaslouží. Pečuje o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pepa Libický se vrátil ke stavbě tiny housu. Konečně se dostal ke koupelně

Už to vypadalo, že Libickému na Primě před prázdninami došly síly a skončil napínáním stropu. Jenže uvnitř zbývá ještě...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Spoustu inspirace, jak dostat přírodu do zahrady, najdete kousek od Vídně

Malebné rakouské městečko Tulln má zhruba 14 tisíc obyvatel, ovšem nejen mezi českými zahradníky a zahrádkáři je to...

Nejvíce zaujal zelený rodinný ráj ze staré zahrady, navržený dle kurzu

Soutěž I druhé kolo soutěže Nejkrásnější zahrada 2023 zná své vítěze a hlasování čtenářů rozhodlo, kterým pěti zahradám...

Zbláznila se do babičkovských květin a pěstuje je na permakulturní farmě

„Káže vodu, pije rosu,“ dalo by se říct o permakulturní designerce Denise Tomáškové. Jenže ona si to zaslouží. Pečuje o...

I krásky ze zahrady mohou škodit. Které rostliny mít raději pod kontrolou?

Česká krajina je neobyčejně pestrá. Zeměpisná poloha, rozmanitý geologický podklad i výšková členitost přispěly k tomu,...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...