V odborných poradnách se množí dotazy na likvidaci lalokonosce ze strany zoufalých zahrádkářů, jak nám potvrdil Jan Kopřiva, odborník na ochranu rostlin. "Letošní léto jim totiž vyhovovalo, protože až do konce července bylo docela vlhko, a přesně to larvy potřebují. Současné suché počasí už lalokonoscům nevadí, protože brouci už jsou vylíhnutí," vysvětluje Kopřiva důvod přemnožení.
Lalokonosec rýhovaný (Otiorhynchus sulcatus)Malý létavý brouk vylézá v noci, kdy se pouští do ožírání listů rododendronů či jahodníku. Ještě horším škůdcem jsou jeho tlusté, bílé, beznohé larvy s hnědými hlavičkami, dlouhé zhruba 1 cm. Ty vaše keře či trávník dokážou zákeřně ničit zespodu, ožíráním kořínků. Pod povrchem půdy proto často objevíte požerky. Napadené rostliny pak zpomalují růst, vadnou a odumírají. |
Pokud se objeví pár dospělých jedinců, můžete je zkusit likvidovat sběrem. Pokud už ale stačili naklást vajíčka do půdy, jsou veškeré mechanické snahy o likvidaci marné. A to, ať už se jedná o masivní výskyt na trávníku, který při masivním napadení doslova rezne před očima, nebo při napadení hrnkových rostlin, například fuchsií.
Jak se škůdce zbavit chemicky
Většina chemických přípravků, které dokáží lalokonosce zničit, pracuje tak, že rostlina vstřebá insekticid do sebe a brouk ho při ožírání rostliny pozře. Patří mezi ně například Regent nebo Mospilan. Tyto přípravky jsou ovšem nevhodné, pokud máte napadenou užitkovou zahradu, případně vaše napadená okrasná zahrada či trávník na sebe s užitkovou zahradou navazují.
"Nám se z chemických přípravků na lalokonosce osvědčil Dursban. Jsou to granulky, které se nasypou do půdy, aktivní látka se z nich pak uvolňuje odparem," vysvětluje Kopřiva. Například na ošetření 250 metrů čtverečních trávníku vám postačí jedno 250 g balení, zhruba za 150 korun. "Chemická ochrana je ale vhodná pouze tam, kde se nevyskytují vůbec žádné užitkové rostliny," upozorňuje odborník.
Vhodnějším řešením jsou hlístice
Odborníci na ochranu rostlin raději sahají po biologické zbrani – parazitických hlísticích. A protože se jejich použití nemá kombinovat s chemickou ochranou, je lépe se pro ně rozhodnout rovnou.
Pro lalokonosce jsou nepřítelem hlístice rodu Heterorhabditis, velké zhruba půl milimetru. Aplikují se zálivkou nebo postřikem přímo do půdy, kde se začnou aktivně pohybovat a čichem vyhledávat larvy lalokonosců. Do nich se dostávají trávicím ústrojím a dýchacím ústrojím, napadené larvy do 48 hodin hynou. V mrtvých larvách se hlístice dále množí a pokračují ve vyhledávání dalších živých larev.
"Celý cyklus pracuje zhruba 6 týdnů, pak hlístice postupně začnou v půdě ubývat. Po této době ale už bývá jasno, jestli byl zásah úspěšný," vysvětluje Kopřiva. Postup je v případě potřeby nutné opakovat. "Většinou je účinné opakované použití na jaře a na podzim," popisuje osvědčenou praxi.
Na plochu zhruba 10 metrů čtverečních vám stačí balení 5 milionů hlístic, na plochu 100 metrů čtverečních 50 milionů. Hlístice ovšem nemůžete dlouhodobě skladovat, jedná se o živé organismy. Proto je také pořídíte spíše na objednávku, například u brněnské firmy Biocont, kde si je také můžete po dohodě osobně vyzvednout. Podobnou možnost máte i v Praze, u firmy Semena Vaněk. Na jaře a na podzim dostanete hlístice přímo na prodejně i bez objednání.