Krásné dvorky a rozkvetlé předzahrádky umí potěšit i kolemjdoucí

  • 2
Od jara do podzimu kvetoucí záhony trvalek i keřů před pražskou bytovkou či barevné a vonící předzahrádky v ulici řadových domků, kde je radost procházet či projíždět. Těch není nikdy dost. Alespoň pár si jich můžete prohlédnout díky fotografiím zaslaných do soutěže Nejkrásnější zahrada.
Své místo na záhonech před bytovkou na Praze 6 našly mnohé trvalky i královny...

Kvetoucí záhony před bytovkou na Praze 6

Kdysi byl pod okny jejich bytovky na Praze 6 trávník přerušovaný pouze čtyřmi přístupovými chodníčky k jednotlivým vchodům a náhodně vysazenými keři. „Tehdy vznikaly kolem některých chodníčků zahrádky. Já dělala krtka spolu s mojí maminkou před naším vchodem, každá jsme se starala o jeden záhonek,“ vzpomíná paní Dana, která tu žije se svou rodinou. 

Dnes mají obyvatelé bytovky ze stejných oken naprosto jiný výhled. Paní Dana aktuální podobu bývalého trávníku nafotila a výsledek si jednoznačně zaslouží místo mezi zahradami zařazenými do 1. kola soutěže Nejkrásnější zahrada

Záhony u bytovky v Praze 6

Své místo na záhonech před bytovkou na Praze 6 našly mnohé trvalky i královny...
SMAZAT!!! (Předzahrádka u bytovky na Praze 6)
„Radost je slunce, bez něhož nic neroste a vše záhy zakrní…. Budeš-li šířit...
Celkově jsou upravené záhony podél hlavního chodníku dlouhé zhruba 90 metrů....

Čtenářka pamatuje, že podoba jakýchsi předzahrádek, více či méně udržovaných, trvala pěknou řádku let, ač byly keře časem spíše pro ostudu než na ozdobu. Proto se je obyvatelé bytovky rozhodli raději odstranit a zbyl jen trávník k sekání. A ten byl z hlavního chodníku přístupnější pro venčené psy.

Před každým sekáním se musel trávník důkladně zkontrolovat. „Nevím, zda jste měli někdy tu čest. Ale není nic příjemného, když na vás sekačka při sekání trávy nahází i to, co psi na trávníku vytrousili,“ konstatuje paní Dana. Po letech se proto rozhodla, že kolem hlavního chodníku, k němuž se chodníčky ke vchodům napojují, vysadí keříky. A tak vyplela široký pruh kolem hlavního chodníku, zasadila nové keříky a aby prázdný prostor kolem nich zaplnila, dosadila ho trvalkami.

„A ejhle. Nejenže to proti psím exkrementům docela fungovalo, navíc to bylo hezké. Časem nezůstalo jen u záhonu v podobě pruhu. Zahrádka pod našimi okny se rozrůstala, přibylo květin i keříků,“ konstatuje paní Dana.

Kde rostliny na výsadbu brala? „Vše, co potkám, zkusím zapíchnout do země, jestli to náhodou neporoste. A díky tomu, že mám tzv. zelené prsty, zapíchnutá větvička opravdu dost často zakoření a roste, takže jsem si je většinou vypěstovala sama. Další jsem přesadila z mé původní zahrádky, kde se již dostatečně rozrostly. A ač to zní možná morbidně, spoustu kytiček jsem zachránila z kontejneru na hřbitově,“ vypočítává čtenářka.

S přibývajícími pochvalami od kolemjdoucích budovala další a další záhonky podél hlavního chodníku. Kolemjdoucí žertovali, zda plánuje pokračovat v jejich budování až na sídliště Dědina, což je zhruba půl kilometru. Pak se k ní přidala další sousedka, která začala budovat záhony před bytovkou z opačného konce. 

„Poslední část, která ještě chyběla, jsem dotvořila letos na jaře. Celkově vznikly záhony v délce asi devadesáti metrů a dnes mezi sebou asi i tak trochu soutěžíme, která z nás má záhonky hezčí,“ popsala čtenářka, kterou těší, kolik radosti lidem městská předzahrádka udělá. 

„Moji maminku sice kvůli této lopotě bolí záda, nemá hebké ruce jako pravá dáma a často venku zůstává dlouho do noci i za světla čelovky, ale zcela chápu, že ji to těší. Nejen kvůli pochvalám kolemjdoucích. Zahrádka a kytičky se především staly její potěchou a láskou a dávají jí radost ze života. A to je podle mne nejdůležitější,“ připsala dcera naší čtenářky.

Zahrada ve dvoře poskytuje úžasné soukromí. (Svažitá zahrada v úzkém svažitém...

Vesnický terasovitý dvorek na Olomoucku

Pan Antonín koupil spolu se svou manželkou starý řadový domek ve vesničce blízko Olomouce. Roční rekonstrukce domu byla opravdu zevrubná, z původní stavby šly využít jen obvodové zdi a střecha. „Se zahradou to bylo ještě horší, neboť na pozemku s domem žádná nebyla,“ popsal čtenář.

Místo zahrady byly na dvorku jen polozbořené chlévy, králíkárna, latrína, ohrada na hnůj, stará kůlna a rozpadající se betonové dláždění na zemi. Pneumatickým kladivem se pan Antonín po čase oháněl jako zdatný profesionál, se stržením chlévů naštěstí pomohli rodinní příslušníci.

Terasovitý dvorek na vsi

Šlo to dobře, protože spoje tvořila jen hliněná mazanina. „Získané cihly mě překvapily svou krásou a kvalitou, která se dnes již nevidí. Použil jsem je na vytvoření obvodových zdí kolem pergoly s přiznáním jejich struktury. Kamenou stěnu na konci zahrady jsem musel také kompletně vystavět, protože držela svah a hrozil sesuv. Navíc byl ve svahu pozůstatek úzkého sklípku se zborcenou klenbou na uskladnění brambor a další úrody,“ popisuje čtenář.

Základ zahrady dnes tvoří tři terasy, na jejichž vybudování opět vydatně pomohly zbylé cihly z chlévů. „Množství odvezených kontejnerů se sutí a demoličním materiálem jsem posléze přestal počítat, množství zeminy navezené zpět také,“ popisuje pan Antonín.

Nejen návrh a realizaci zahrady si manželé provedli svépomocí. Stavbu pergoly v rohu zahrady zvládl pan Antonín kompletně sám, protože měl v té době choť v nemocnici a nemohla pomáhat. Na její střechu využil prkna ze starých palet, na konstrukci koupil trámy v hodnotě zhruba 1 400 korun. Dnes v pergole se ženou rádi sedávají a užívají si klid a pohodu.

Zahrádku manželé osázeli bez jakéhokoliv plánku, nicméně určitá divokost jí...

Předzahrádka, kde se hnojí kompostem a zalévá dešťovkou

Roky koukal pan Miroslav s manželkou z oken svého řadového domku na nevzhledný rozpadající se beton na předzahrádce. Až před šesti lety řekli, že péči si zaslouží i tento prostor, nejen zahrada za domem. Vždyť skoro každý dům v jejich ulici má vpředu rozkvetlou zahrádku.

Předzahrádka u řadovky

„Vrhli jsme se na to. Vysekali beton, zabudovali ohraničení záhonů, navezli hlínu a nakonec vysadili květiny a keře. Bez jakéhokoliv plánku, takže do poslední chvíle nebylo jasné, co přesně kde bude,“ popsal pan Miroslav svou soutěžní zahrádku.

Nakonec postavili i nový plot, vydláždili  chodníček, vytvořili posezení pod slunečníkem. „Ten pocit, když bylo dílo hotové, ten byl nezapomenutelný,“ vzpomíná čtenář. Zdůrazňuje, že samozřejmě mají vyřešený svod drahocenné dešťové vody do nádrže, aby se dalo zalévat i v období sucha.

Chemické postřiky tu také žádné nepoužívají. „Hnojíme pouze naším přírodním kompostem, abychom dále nezatěžovali planetu, už tak je zamořená vším možným. Odměnou za celoroční péči o zahradu nám je krásné prostředí a relaxace na čerstvém vzduchu,“ píše spokojený čtenář zahrádkář.

Také máte krásnou zahradu a chcete se s ní pochlubit?

Sepište příběh své zahrady, prozraďte, jak na ní hospodaříte, nafoťte ji a vše (s kontakty a adresou na území ČR) vložte do 14. 8. ZDE do soutěžního formuláře.

Zahrádka dvou důchodců plná skalniček

Poslední příspěvkem v prvním kole soutěže Nejkrásnější zahrada je zahrádka plná skalniček, kterou vybudovali svépomocí manželé z Opavy.

Opavská zahrádka plná skalniček

„Vystavěli jsme ji od položení první cihly na zahradní domeček,“ píše pan Vladimír. I proto, že manželé řešili zahradu ve svahu, dostalo se ke slovu kamení. Kamenné zídky pomohly vyřešit výškové přechody terénu.  

„Po celé republice jsme sháněli skalničky, každý kámen jsme položili sami a s láskou. Čerstvě jsme na důchodě a práce na zahrádce je naším relaxem,“ doplňuje čtenář.

Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada

Komerční sdělení

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě téměř sto tisíc korun. Každý z 10 výherců tak získá tři zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Benzínová rotační sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 4608-B
Elektrická strunová sekačka Fieldmann FZS 2505-E
Akumulátorové nůžky na keře Fieldmann FZN 5101-A

1. Benzinová rotační sekačka s pojezdem (Fieldmann, FZR 4608-B)

Sekačka s ocelovým šasi a OHV motorem (139 cm3, 2,2 kW) si při sekání travnatých ploch poradí jak se sběrem (50l sběrný koš), tak se zadním odhozem či mulčováním. Bez problémů zvládne opečovávat trávníky až do rozlohy 1000 m2, výšku sečení lze nastavit jedinou páčkou do pěti různých poloh v rozmezí 25 -75 mm, záběr nože je 46 cm. 

2. Elektrická strunová sekačka (Fieldmann, FZS 2505-E)

Výkonná strunová sekačka s elektromotorem o příkonu 550 W a teleskopickou rukojetí vám pomůže dosekat místa, která jsou pro sekačku s pojezdem hůře přístupná. Žací hlava je osazena dvěma strunami, díky nimž dosahuje záběru sečení 30 cm, struna se posunuje poklepáním strunové hlavy o zem, úhel žací hlavy je díky kloubu nastavitelný.

3. Akumulátorové nůžky na keře (Fieldmann, FZN 5101-A)

Tento ideální pomocník pro úpravu okrajů trávníku a tvarování okrasných dřevin je novinkou roku 2019. Sklon rukojeti nůžek je možné nastavit do několika poloh pro pohodlnou práci. Dvě lišty jsou vyměnitelné, širší a kratší lišta je určena k úpravě okrajů trávníků, delší lišta k úpravě okrasných dřevin. Na jedno nabití vydrží pracovat cca 30 minut.