Stáleplodící maliníky lze ostříhat u země úplně na ježka, ty jednou plodící ne,...

Stáleplodící maliníky lze ostříhat u země úplně na ježka, ty jednou plodící ne, byli byste pro letošek bez úrody. Vysvětlení najdete ve videu nebo v článku. | foto: Prima TV, Receptář prima nápadůGetty Images

Jak se postarat o jednouplodící i stáleplodící maliníky a mlsat celé léto

  • 4
Také milujete čerstvé maliny? Jak konstatuje Tomáš Trejbal, odborník na udržitelné přírodní zahrady bez chemie, na zahradě je má téměř každý. Nicméně málokdo ví, jak je správně stříhat a co všechno od vás teď na jaře potřebují, abyste měli v létě bohatou úrodu. Není to složité a stojí za to maliníkům tu péči na jaře dopřát. Vrátí vám to na úrodě.

Maliníky už raší i v chladnějších oblastech republiky, takže pokud jste to ještě neudělali, pusťte se do jejich jarního řezu. Zahradník Tomáš Trejbal předvedl v Receptáři prima nápadů, jak je na jaře připravit na sezonu, aby pěkně plodily.

Potřebujete ostré zahradnické nůžky, kvalitní kompost a vhodný mulč, ideálně štěpku nebo kůru. Nůžky na odstranění odplozených suchých výhonů, kompost na výživu a mulč pro zadržení vody a ochranu proti prorůstání plevele. A jak na to?

Jak na střih, hnojení a mulčování maliníku

Záleží, jestli máte maliny jednouplodící, které přinesou pořádnou jednorázovou úrodu v červnu a červenci a vy z nich děláte džemy a šťávy. Nebo stáleplodící, které vám průběžně plodí přes celé léto až do prvních mrazíků někdy v říjnu, listopadu. Ty jsou ideální na průběžné ozobávání.

Jak stříhat maliny jednoplodící a stáleplodící

„Ty jednouplodící plodí na dvouletém výhonu,“ vysvětluje Tomáš Trejbal, že výhony nově narostlé loni jsou právě ty, které vám letos přinesou vytoužené ovoce – proto je nesmíte odstřihnout. Po odplození pak tento výhon zaschne a vy ho příští rok na jaře odstraníte.

Tip od Trejbala:

Vyplatí se zkombinovat si na zahradě jednouplodící maliníky s remontantními. Ty první vám úrodou pokryjí červen, ty druhé zbytek sezony, radí zkušený zahradník Tomáš Trejbal.

Odplozené suché pruty ustřihněte přímo u země, jak je vidět na úvodním videu. „Dávejte si je stranou, nevyhazujte je,“ radí zkušený přírodní zahradník, který je sám používá jako oporu k mladému hrášku. Po tomto využití je můžete zmulčovat a přihodit do kompostu – anebo využít přímo jako mulč.

Když vystříháte všechny suché výhony, zůstanou vám tam jen ty s pupeny. „U mladých rostlin, třeba loni zasazených, tyto výhony nenechávejte všechny, stačí tři až pět. U starších rostlin nenechávám víc než osm prutů na jednu rostlinu,“ radí Trejbal.

A jak stříhat maliny stáleplodící? „Tyto rostliny plodí už na letošním výhonu,“ vysvětluje zkušený přírodní zahradník. To se dá docela dobře využít tak, že celou rostlinu ostříháte na jaře na ježka – u země – a počkáte si na ty letošní výhony. Necháte je vyrůst a ta rostlina pak na nich plodí od poloviny srpna až do prvních mrazů. Klidně do poloviny listopadu,“ radí Trejbal.

Ideální je mít rostliny označené – které jsou jednoplodící a které remontantní – jinak na jaře nepoznáte, které jsou které. A pokud si ostříháte u země ty jednouplodící, budete pro letošní sezonu bez úrody.

Nezapomeňte na pohnojení a mulč!

„Malinám nesmí nic brát živiny a vodu,“ zdůrazňuje zkušený zahradník, že maliny by rozhodně neměly zarůstat trávníkem či plevelem. Tráva je totiž hodně agresivní a vzala by jim obojí.

Jak ostříhat maliny, motýlí keře či šalvěj. Ani větvička nepřijde nazmar

Prostor pod maliníky tedy dobře vyplejte, případně pod nimi mějte vysazené lesní jahody. Vytvoří totiž zelený kobereček, který současně plní funkci mulče, takže pomohou zadržovat vodu a nepustí mezi sebe plevel. A ještě přinese plody.

Ve videu ten krásný jahodníkový porost Tomáš Trejbal trochu protrhá, ale nebojte se. Jahodníky si cestu najdou a zase dorostou. A v létě vám úžasně zaplodí obojí, proto je tato kombinace tak skvělá. Mlsáte lesní jahody i maliny.

Na záhon pak ještě přijde – ke každé rostlině aspoň dvě lopaty – kompost či dobře zkompostovaný hnůj. Ideální pak je vytvořit podél řady malin val, on si během sezony trochu sedne. Navrch ho ještě zamulčujte štěpkou nebo kůrou, maliny milují kyselé. Navíc potřebují hodně vody, aby byly plody velké a sladké.