Vědci zjistili, že nejvíce bakterií prospěšných pro lidskou mikroflóru je v dužnině a jádrech jablek. (ilustrační snímek)

Vědci zjistili, že nejvíce bakterií prospěšných pro lidskou mikroflóru je v dužnině a jádrech jablek. (ilustrační snímek) | foto: Marie Stránská, MAFRA

Jablko má v sobě přes 100 milionů bakterií. Prospívají střevní mikroflóře

  • 10
Typické jablko obsahuje více než 100 milionů bakterií. Přišli na to vědci z Technické univerzity ve Štýrském Hradci. Nejvíc bakterií přitom podle nich překvapivě není na slupce, ale v dužnině a semenech. Mikroorganismy jsou podle vědců důležité pro zdravou střevní mikroflóru.

„Bakterie, houby a viry z naší stravy osidlují přechodně naše střevo,“ vysvětlila agentuře DPA bioložka Gabriele Bergová, která je spoluautorkou studie. „Vaření většinu z nich zabíjí, proto jsou syrové ovoce a zelenina obzvlášť důležitými zdroji mikroorganismů ve střevě,“ dodala Bergová.

Rakouští vědci v rámci svého výzkumu srovnávali také dvě různá jablka. Jedno, které bylo vypěstováno v režimu bio, a druhé z konvenčního zemědělství. 

Každé ovoce obsahuje různé tkáně (stonek, slupka, ovocná dřeň, semena), které jsou kolonizovány různými bakteriálními komunitami. Je zajímavé, že ovocná dřeň a semena byly bakteriálními „bombami“, zatímco slupka obsahovala daleko méně bakterií.

V obou jablkách přitom vědci objevili zhruba stejný počet bakterií. Čerstvě sklizená bio jablka nicméně podle Bergové obsahovala mnohem pestřejší spektrum bakterií. Podle ní tak lze říci, že bio jablka jsou lepší – přinejmenším pro zdraví lidského střeva. Tým výsledky zveřejnil v časopise Frontiers in Microbiology.

„Jablka patří mezi nejvíce konzumované ovoce na světě. Představují zdroj přímé expozice člověka bakteriálním společenstvím, který zatím není tolik prostudovaný,“ vysvětluje bioložka, které vrtalo hlavou, zda je možné detekovat rozdíly mezi vlastnostmi plodů z bio a konvenčního systému pěstování.

,