I pes může chytit chřipku, třeba na procházce, od jiného nakaženého psa.

I pes může chytit chřipku, třeba na procházce, od jiného nakaženého psa. | foto: Profimedia.cz

Nepodceňujte psí kašel. Může jít o chřipku, která přeroste v zápal plic

  • 1
S nástupem zimy přichází sezona nachlazení, ale i chřipek, což neplatí jen pro člověka. Toto nepříjemné virové onemocnění může potrápit i vašeho pejska, a ani nemusí nastydnout, stačí, když se potká se psem s rozvinutou psí chřipkou, protože je nakažlivá. Jak ji poznat a následně léčit?

U psích mazlíčků je důležité nastydnutí nepodceňovat a předejít tak případným komplikacím. Samotná onemocnění nebývají život ohrožující, ale jejich zanedbání může přinést nepěkné komplikace včetně zápalu plic.

„Psí chřipka neboli parainfluenza, lidově také kotcový nebo psincový kašel, je vlastně infekční zánět hrtanu, průdušnice a průdušek. Má obdobné příznaky jako chřipka u nás u lidí, také nás obvykle trápí ve stejném období a lehce se přenáší kapénkovou infekcí. Psi vykazují kašel, dávení, mohou mít zvýšenou teplotu, trpět nechutenstvím a jsou malátní. Může se přidat i výtok z očí, nosu a zvracení,“ vysvětluje veterinární lékařka Daniela Králová.

Drobné a starší psy chraňte před mrazem, nepodceňte prochladnutí

Obzvláště u štěňat a velmi mladých psů, nebo naopak starých a chronicky nemocných psů může onemocnění přejít až v nebezpečný zápal plic. Jako prevence se doporučuje očkování. A pokud nemoc propukne, je na místě návštěva veterinárního lékaře a maximální izolace pacienta, aby se chřipka dále nešířila.

Jak psí chřipku poznáte a jak ji léčit?

Parainfluenza se nepřenáší ze psa na člověka a naopak. Ale podobně jako lidé, kteří když jsou nemocní, nechodí tolik mezi ostatní, tak stejné pravidlo by mělo platit i u pejsků. Pokud je pejsek nastydlý, mějte ho raději na vodítku a zabraňte styku s ostatními zvířaty, protože psí chřipka je velmi nakažlivá a můžete tak při běžném venčení nakazit mnoho psů.

Nemoc se nejčastěji u psa projevuje nepříjemným suchým kašlem, který někdy přechází až k dávení. Mnoho majitelů se mylně domnívá, že pejskovi jen něco uvázlo v krku a snaží se to kašlem vyndat. Dalšími faktory může být stejně jako u lidí malátnost, ospalost či nechuť k jídlu. V těžších případech chřipku doprovází i hnisavý výtok z očí a nosu či zápach z tlamy.

Hledá se nejroztomilejší mazlíček. Posílejte fotky a hrajte o ceny

Je-li váš čtyřnohý parťák nemocný, tak ho nechejte hlavně v klidu, zkraťte venčení na nejnutnější minimum a při vážnějších projevech s ním navštivte veterináře. Z domácích prostředků je vhodný heřmánek, který má zklidňující účinky a můžete ho dát nemocnému pejskovi například do pelíšku. Pomáhá i vitamin C, ten lze podávat ve speciálních sirupech. V akutních případech může pejsek od veterinárního lékaře dostat léky na zklidnění kašle, popř. na teplotu či sekundární infekci.

Chcete raději sázet na prevenci? Můžete

Existuje protichřipková vakcinace, která se nejčastěji provádí u štěňat v období osmého týdne. Očkování v boji proti chřipce opravdu pomáhá, vedle něj je ovšem důležitá především prevence v podobě budování dobré imunity.

„Tu pejsek získá také ze správné a kvalitní výživy, která v sobě neobsahuje žádnou chemii, lepek a různá dochucovadla, ale naopak je plná kvalitních surovin. Dobrou volbou je dávat zvířeti průběžně i probiotika. Ta podporují jeho celkové zdraví, dobré trávení, zdravý mikro biom psa ve střevech a tím i celkovou imunitu psa,“ popisuje Jiří Švihálek, odborník na psí výživu a imunitu.

Imunitní systém je podle něj možné podpořit také vhodnými doplňky potravy, jako je třeba lněný olej pro psy. A dodává a varuje: „V rámci prevence proti nachlazení ale i celkového zdraví pejska nepřekrmujte, protože jedinci, kteří mají kila navíc, mívají i horší obranyschopnost.“

Procházky, dostatek pohybu, žádný stres. Takto se buduje psí imunita