Během přímém přenosu z krmítka v Makově můžete vidět až 50 druhů ptáků.

Během přímém přenosu z krmítka v Makově můžete vidět až 50 druhů ptáků. | foto: Slow TV

Nemáte krmítko? Mrkněte se na ptáčky v živém přenosu z Makova

  • 12
Mrazy trápí nejen lidi, ale i malé ptáky. Ti pro udržování stálé tělesné teploty vynakládají obrovské množství energie, kterou musí přes den doplnit. Díky Slow TV můžete i vy navštívit krmítko v Makově, kde na jednom místě uvidíte až několik desítek ptáků.

Období přikrmování začíná již s prvním mrazíky, kdy ptačí tělíčko může ztratit až pětinu váhy. Čím je ptačí tělo menší, tím rychleji ztrácí teplo, a proto potřebuje více energie. 

Podívejte se na přímý přenos z krmítka v Makově

Důležité je pro ptáčky přikrmování již na podzim, aby si vytvořili na zimu dostatečnou tukovou vrstvu. Odměnou je majitelům krmítek krásná podívaná, ve které i ve městě mohou zahlédnout zajímavé druhy ptáků.

Vyrobit si krmítko můžete sami (podívejte se na video stavby krmítka tady), ideální je ze dřeva. Na velikosti a tvaru nezáleží, důležité je, aby bylo krmítko zastřešeno a chránilo tak krmení před sněhem a deštěm. Vlhkost mu nesvědčí, může lehce zplesnivět. Zapomenout nesmíme na „ohrádku“, která udrží zrní v krmítku. 

Též je nutné krmítko umístit na přehledné místo, do výšky, aby se k němu nemohli dostat predátoři, jako kuny a kočky. Na zahradě, na chalupě nebo chatě, kde máte možnost krmítko pravidelně doplňovat, je vhodné samonásypné krmítko, kde potrava vydrží i několik týdnů.

Jak správně krmit

Začínat s přikrmováním bychom měli již v listopadu a množství potravy přizpůsobovat aktuálnímu počasí. Pokud mrzne či napadne sníh, přidáme více krmiva. A čím krmit? 

„Nikdy nekrmte mokrým nebo plesnivým pečivem ani jiným krmením. Ptákům nejvíce chutnají slunečnice, ořechy, kukuřice, jeřabina a obilí,“ říká Libor Šejna ze Záchranné stanice v Makově.

Záchranná stanice Makov

Záchranná stanice Makov funguje od roku 1993, založil ji Český svaz ochránců přírody a fakticky ji provozuje Libor Šejna, profesí hajný. 

Je součástí celorepublikové sítě záchranných stanic a ročně přijme až tři stovky nemocných a zraněných zvířat, převážně ptáků z okresů Písek a Strakonice, což je spádová oblast, pro kterou je toto zařízení určeno. 

Na čtyřech tisících metrech čtverečních provozuje 35 voliér. Aktuálně je ve stanici zhruba stovka zvířat, část jsou trvalé hendikepy, sloužící k environmentální výchově, zbytek zvířat se léčí a připravuje na volné vypuštění. Ptačí krmítko, které je instalované ve výběhu pro čápy, láká ptáky ze širokého okolí – nejde tedy o jen o poraněné a léčené jedince, ale volně žijící živočichy.

Krmítko se jako velké shromaždiště ptáků může stát i zdrojem nebezpečných nákaz, a proto je nutné ho uklízet, odstraňovat zbytky, a hlavně si všímat ptáků, kteří na něj létají. „Pokud u krmítka spatříte nemocného ptáčka, který je skleslý, má neupravené a urousané peří, je nutné krmítko na dobu minimálně 14 dnů odstavit a vydezinfikovat,“ říká Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické.

Vodní ptáky, jako jsou labutě, kachny nebo racci, krmte pouze starším (nikoliv zcela čerstvým) pečivem, rozlámaným na menší kousky. Je dobré to ptákům házet rovnou do vody, zvláště je-li hodně tvrdé. Ptáci mají jemný jícen a při polknutí tvrdého chleba si ho mohou poškodit.

Dobu, do kdy je dobré ptáky je dokrmovat, je těžké stanovit. Gabriela Dobruská vysvětluje: „Někdy může být krmení důležité i v době hnízdění, když nastanou nepříznivé podmínky. Zrovna tak přikrmování na počátku hnízdění má smysl – ptáci jsou pak v dobré kondici a mohou snést více vajec.“

Pravidla správného přikrmování

  • Krmíme od listopadu
  • Krmítko umístíme alespoň 1,5 m nad zemí a dva metry od nejbližších stromů či keřů, na kterých by mohli číhat predátoři
  • Potrava musí být vždy chráněna před sněhem a deštěm
  • Krmení pravidelně doplňujeme a krmítko čistíme od trusu a slupek
  • Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem
  • Pozor na velké skleněné plochy v blízkosti krmítka. Ptáci do nich mohou narážet a vážně se poranit či zabít
  • Lojové koule a tukové směsi vždy věšíme na stinná místa, na slunci se mohou roztavit či žluknout
  • Čím rozmanitější potravu v krmítku nabídneme, tím více druhů pak můžeme pozorovat

Zdroj: Česká společnost ornitologická

Až 50 druhů ptáků v Makově

Pokud krmítko nemáte či ho nemůžete denně pozorovat, můžete se v pohodlí svého počítače podívat na živý přenos, který již třetím rokem přináší internetová televize Slow TV ze Záchranné stanice Makov. Ve streamu můžete zahlédnout až 50 druhů ptáků, které Libor Šejna, hajný a provozovatel záchranné stanice, pravidelně dokrmuje. Nejčastějšími návštěvníky jsou sojky, sýkorky, strakapoudi a též oblíbený dlask. 

Kamera AXIS, která stream přenáší, je vybavena citlivým mikrofonem, a tak si můžete vychutnávat přenos i sluchem. Uslyšíte štěbetání i třepetání křídel, které působí opravdu relaxačně.