Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Sloní krasavec musí ustoupit úspěšnému plemeníkovi. Pro oba není místo

  0:21
Co je víc, krása, nebo schopnost oplodnit samice? To je dilema, ke kterému dospějete jako chovatel slonů ve chvíli, kdy nádherného pětitunového samce nechávají chladným samice v říji. Ve sloním stádu je ale místo jen pro jednoho samce a očekává se od něj potomstvo. Proto krasavce Mekonga v pražské zoo nahradil Ankhor.

Samec Mekong, který se ke stádu pražských slonic připojil loni v srpnu a hned se do jedné z mladých samic zakoukal (více zde), je sice skutečně krásný, ale jeho reprodukční schopnosti jsou prachbídné. „U nás se Mekong setrvale věnoval pouze jedné slonici ze stáda, a to ještě bez ohledu na její reprodukční cyklus,“ konstatuje s určitou trpkostí  a ironií v hlase Pavel Brandl, kurátor savců Zoo Praha. 

Faktem je, že Mekong svého zatím jediného potomka zplodil v Lipsku. Ovšem i tam fungoval v podobném módu a aktivně se věnoval pouze jedné samici. Kam z Prahy odcestuje, to pražská zoo řeší ve spolupráci s evropským koordinátorem chovu; pravděpodobně půjde do nově budovaného zařízení pro nechovné samce.   

O tunu „drobnější“, zato úspěšný otec

Ankhor, který do pražské zoo přicestoval v srpnu (čtěte v předchozím článku zde), je původem z Barmy. A že je úspěšným plemeníkem chovu asijských slonů v Evropě, o tom není pochyb.

„V Tierparku Berlin, odkud jsme ho získali, se stal otcem více než deseti slůňat. A další se ještě narodí, protože jednu z jejich samic stihl oplodnit ještě před svým odjezdem,“ představuje Brandl samce, do něhož teď v Praze vkládají naději.

Převoz Ankhora proběhl hladce, i první dny po převozu zvládl skvěle, jako by na změnu ani nereagoval. „Sloní samci se vůbec aklimatizují obdivuhodně jednoduše,“ popisuje Brandl, podle kterého je to zřejmě dáno tím, že i v přírodě migrují na velké vzdálenosti a změna prostředí pro ně není nijak těžká. „Jen když odjel jeho německý chovatel, který ho do Prahy doprovázel, byl z toho několik dní zaražený, ale už se zase chová pozitivně.“

Ankhor se také velice rychle naučil přecházet do expozičních výběhů, takže ho návštěvníci mohou vidět venku. Od stáda samic je zatím sice oddělený, v průběhu září by se ale s nimi měl seznámit. „Se spojením v podstatě čekáme na okamžik, kdy by měla přijít jedna z mladých samic do říje. A pokud by všechno probíhalo vzorově, prvního Ankhorova potomka bychom se mohli dočkat na podzim roku 2016,“ vyřkl Pavel Brandl nejbližší možný termín porodu, který je daný zhruba dvouletou březostí u slonů. 

To je ovšem ta nejoptimističtější vize. Pravděpodobnější je, že Ankhorovi bude přece jen chvíli trvat, než se v Praze otrká a se samicemi se seznámí. „Je otázka, jak na něj budou samice reagovat, přece jen teď byly zvyklé vedle sebe vídat fyzicky většího samce,“ říká Brandl. Osobně vidí termín narození třináctého Ankhorova potomka spíše na přelom let 2016 a 2017. 

S bonbony je konec, pěticípé hvězdy na hýždích jsou napořád

Kyselé bonbony, které v Německu sloužily jako pobídka v krajní nouzi, kdy Ankhor například nechtěl někam přejít, v Praze nahradila zdravější varianta v podobě velkého papírového pytle naplněného senem a sušeným pečivem nebo jablky. „Zamiloval si ho, ale v posledních dnech už jsme ho nemuseli použít, samec totiž krásně reaguje na svoje nové české chovatele,“ má radost kurátor.  

Pěticípé hvězdy na pozadí

Tetování v podobě dvou pěticípých hvězd nelze na Ankhorově sloní zadnici přehlédnout. Chovatelé z Berlína se domnívají, že jde o známku toho, že Ankhor pochází z barmských královských stájí, ale podle Brandla je to spíš spekulace. 

Protože původ tetování na sloních hýždích budí vášnivé diskuze na sociálních sítích, zapátral po něm i ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Jak uvedl na svém facebookovém profilu, zjistil, že dvěma hvězdami byli od roku 1952 značeni sloni v pracovním výcviku. Nejde ovšem o tetování vypálené žhavým železem, nýbrž pastou obsahující kaolin, bentonit a hydroxid sodný ve směsi s glycerínem a metylalkoholem.

Ankhor už se také viděl i s Mekongem, samozřejmě ale byli odděleni. Reaguje na něj velmi obezřetně a vydrží ho sledovat dlouhé minuty. „Upřímně by mě zajímalo, co se těm dvěma sloním velikánům v tu chvíli honí v hlavě a jak by na sebe reagovali, kdyby mezi nimi nebyla žádná bariéra,“ prozradil Brandl s pohledem na dva dospělé třicetileté samce: 3,8 tuny vážícího Ankhora a vedle na 4,8 tuny vážícího Mekonga. 

Dlouhodobě ovšem vedle sebe dva samci v jedné skupině fungovat nemohou. Důvod je prostý. „Jakmile vedle sebe žijí v jednom zařízení dva samci, uvádí se, že místo samicím věnují energii vzájemnému samčímu poměřování a nezbývá jim energie k reprodukci. To je něco, co bychom samozřejmě nechtěli,“ usmívá se kurátor.

Autor:
  • Nejčtenější

Zpřístupnili kocourovi krmítko a divili se, že nestíhají dělat hrobečky

Ano, na jedenáctiměsíčního kocourka mainské mývalí kočky sice může majitelka nahlížet jako na miminko, ale šelmu v něm...

Domácí chléb je zázrak, pokazit ho však mohou drobnosti. Podívejte se jaké

Domácí pečení chleba patří k „novým sportům“. Když se povede, lze to srovnat s uběhnutím stovky za sedm sekund. Jenže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Místo italského chaosu skvěle promazaný gastrostroj, nadchlo Pohlreicha

Italskou kuchyni nelze nemilovat. Je bohatá na suroviny i chutě a jednoduchá, pokud ji opravdu umíte. Proto se ti...

Sněžnice se v mžiku změní v lyže. Trnuli jsme, zda nápad zaujme, říká tvůrce

Premium Student architektury Vojta Veverka společně se svým bratrem Ondřejem jsou nadšenci pro zimní turistiku. Vždycky je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Kde se vyrábějí české mince?

Megahra iDNES.cz je v plném proudu, ale protože nám v redakci „zbyla“ ještě jedna zlatá mince s hodnotou bezmála třicet...

Spí se svými slepicemi, kachnami a psy. Hypnoterapie jí pomáhá od bolesti

Joe Nutkinsová je 43letá Britka, která pravidelně podstupuje hypnózu s některými se svých domácích mazlíčků. Doma má...

KVÍZ: Mláďata klamou názvem. Víte kdo je kdo ve zvířecí říši?

Je jaro a fauna se pomalu probouzí k aktivitě, začínají námluvy napříč celou živočišnou říší. Jestli chcete...

Resuscitace zvířat často vypadají šíleně. Zoufalí lidé dělají zoufalé věci

Záchrana života v mezní situaci nikdy není nic snadného, to dobře znají i zvířecí záchranáři. A to jsou trénovaní a...

Hledá se nejroztomilejší mazlíček. Hlasujte a pošlete fotku na duben

Dělá vám společnost čtyřnohý parťák, máte andulku, osmáka nebo třeba želvu? Podělte se o snímek svého mazlíčka ve...

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...