Inspirujte se u mravenců. Dělejte jen to podstatné a hodně odpočívejte

  0:10aktualizováno  0:10
Většina z nás považuje mravence za otravný hmyz, přitom mají řadu vlastností, ze kterých bychom si měli vzít příklad. Každý mravenec zná své hranice, je pracovitý, ale ne workoholik. Přitom je to empatický týmový hráč kdykoliv připravený pomoci druhým, který myslí především na budoucnost.

Mravenci jsou týmoví hráči. Dobře vědí, že se potřebují navzájem. A že nejefektivnější je, když každý dělá to, co umí nejlépe. | foto: Profimedia.cz

Když se narodíte jako mravenec, není to žádný med. Prakticky máte tři možnosti. Buďto vám osud nadělí úděl dělnice, tedy neplodné samičky, která žije zhruba sedm let a jejímž úkolem je zajišťovat potravu a chránit „vlastním tělem“ mraveniště. 

Fotogalerie

Nebo se stanete okřídlenou královnou. Ta žije až pětadvacet let a její životní náplní je klást vajíčka a založit a udržovat nový rod. Mravenčí samečci pak žijí jen chvíli, jakmile královnu oplodní, umírají.

Přestože mravenčí život v široké komunitě není nejlehčí, najdete v něm spoustu silných momentů, vztahů a vazeb, jež nám v našem lidském fungování chybí. Co bychom se tedy od toho blanokřídlého hmyzu měli naučit?

Mravenci mají svůj cíl a jdou si za ním

Mravenec moc dobře ví, co má dělat. O jeho životní náplni bylo rozhodnuto už při narození a své poslání dělá s velkou vervou a naplno. 

Mravenci se mezi sebou domlouvají pomocí vůně (pachu), doteku, ale i sotva slyšitelným „vrzáním“, které vyluzuje orgán na zadečku. 

Mezi největší pracanty patří dělnice, které zajišťují potravu pro svůj mravenčí stát. Věřili byste, že dokážou utáhnout až dvaatřicetkrát větší hmotnost, než samy váží? Proto je občas můžete vidět, jak táhnou obrovský kus ovoce nebo uhynulý hmyz. Další část dělnic hloubí komůrky pro larvy, opravuje a uklízí mraveniště. 

Zkrátka každý člen mravenčího státu má svůj úkol: cíl, za kterým si jde, ať to stojí, co to stojí. Mnohé dělnice při obraně mraveniště neváhají za ostatní položit svůj život. 

Mravenci jsou týmoví hráči

Pokud existuje nějaké mravenčí přísloví, tak zní: „Jeden za všechny a všichni za jednoho!“ Tihle černí či černošedí mrňousové jsou zvyklí žít pospolu ve své velké rodině a společně pro ni pracovat. 

Už dávno pochopili, že aby v přírodě přežili, jeden potřebuje i toho druhého, třetího, čtvrtého. Nikdo není méně nebo více. Každý článek obří mravenčí mozaiky je důležitý a navzájem se doplňuje.

Bezobratlí, kteří žijí kolem nás a ani je nevnímáme

Mravenci nepatří mezi workoholiky

Také se vám zdá, že mravenci pořád někam pospíchají, něco táhnou, nebo staví? Budete se divit, ale tento hmyz nepatří mezi bezmyšlenkovité workoholiky, kteří dřou do zešílení. 

Mravenci například neustále myslí na to, aby měli dost zásob na období, kdy...

Mravenci neustále myslí na to, aby měli dost zásob na období, kdy nebudou zdroje.

Mravenci většinou odpočívají po nějaké větší pracovní akci. Zároveň si plánují povinný relax v závislosti na ročním období. Zatímco v létě pracují a shromažďují jídlo, v zimě si zalezou do nejspodnějších chodeb svého mraveniště a hibernují, tedy spí. Jejich orgány fungují zpomaleně a čerpají cukry z nasbíraných zásob. Mravenci se probouzejí k aktivnímu životu až v době, kdy je venku příznivější, tedy teplejší počasí.

Mravenci znají své hranice

Přestože jsou pracovití, nenechají se sedřít z kůže. Každý z těchto malých tvorů dělá jen to, na co stačí. Nikdy nic, co by ohrozilo jeho život nebo zdraví. Každý jedinec z mravenčí jednotky má totiž svou hodnotu a bude společenství chybět. Než by se vrhali do riskantních podniků, raději si práci rozdělí v týmu.

OTESTUJTE SE: Poznáte, který hmyz vás může bodnout?

Mravenci jsou empatičtí a slouží druhým

Žít jenom sám pro sebe? To mravenci nedokážou. Jsou zvyklí se o ostatní starat a sloužit si navzájem. Když jsou někteří mravenci infikovaní plísňovou chorobou, ostatní je olízávají, aby část jeho choroby přenesli na sebe a nemocnému ulevili. Každý mravenec prý přijme jen tolik bakterií, aby s nimi jeho imunitní systém dokázal úspěšně bojovat.

OTESTUJTE SE: Poznáte bezobratlé naší přírody?

Mravenci jsou vždy o krok napřed

Přežít v přírodě není sranda. A mravenci to moc dobře vědí. Proto se vždy zaměřují na budoucnost, tedy na období, které teprve přijde. Nikdy zbytečně neztrácejí čas prokrastinací jako my lidé, kteří ulpíváme na svých myšlenkách, pocitech, hovorech či surfování na internetu. 

Jediné zaváhání může celou mravenčí kolonii stát život, proto není čas na postávání a lelkování. Správná příprava dává mravencům dost času a síly odolat nepřízni osudu.

Co o mravencích možná nevíte

  • V jednom mraveništi může žít až milion mravenců. Lesní mravenci si staví obří mraveniště, kterému panuje jedna královna. Když samička zemře, získá její trůn další nástupkyně.
  • V Česku žije cca 100 druhů mravenců, ve světě až 15 000 (zejména pak v tropech). 
  • Mravenci občas mezi sebou vedou války a nestydí se využívat různé bojové taktiky. Tropičtí mravenci bývají tak urputní válečníci, že na nepřátelské mraveniště dokážou svalit i kámen. Poražení bojovníci pak jsou vítězným týmem vzati do otroctví a pracují spolu s ostatními dělnicemi.
Autor:
  • Nejčtenější

Invaze východních slunéček trápí Česko, místo vysavače použijte smetáček

Invazní druh asijských slunéček se v Česku rozšířil v roce 2006. Od té doby se objevuje během babího léta v mnohých...

KVÍZ: Poznáte podle kostry, kterému zvířeti patří rentgenový snímek?

Během běžných vyšetření zvířat veterinární lékaři v zoo pořizují řadu rentgenových snímků. Pro ně je to každodenní...

Pekelně se soustřeď. Autor pexesa přišel kvůli komunistům o slávu i peníze

Pekelně se soustřeď, neboli pek-se-so. Pexeso. Tak vznikl název hry, kterou milují snad všichni. Jaká je jeho historie?...

Premium

Na pruhované krávy sedá o polovinu méně hmyzu, nápad vzešel od zeber

Vědci se dlouho pokoušeli zjistit, proč mají zebry pruhy. Podle posledních zjištění je to proto, že méně přitahují...

OBRAZEM: Němé tváře letos opět předvedly dokonalou komediální řeč těla

Němé tváře opět předvedly, jak umějí mluvit beze slov. Toto jsou nejlepší snímky z dalšího ročníku soutěže Comedy...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Couvající pštros a zvracející moucha. Poznejte netušená tajemství zvířat

Už jste viděli pštrosa couvat? Tak to jste asi spali a něco se vám zdálo, protože to tato zvířata neumějí. A víte, že...

OBRAZEM: Čeští strakáči se setkali u Hradce a vytvořili národní rekord

Na svém již 10. celostátním setkání se v září sešlo na jednom místě 128 českých strakatých psů. Nejde o žádné vořechy,...

Inspirujte se u mravenců. Dělejte jen to podstatné a hodně odpočívejte

Většina z nás považuje mravence za otravný hmyz, přitom mají řadu vlastností, ze kterých bychom si měli vzít příklad....

Povinné čipování pro kočky? V Británii by se týkalo 11 milionů mazlíčků

Větší naději na návrat k páníčkovi by už brzy mohly mít ztracené kočky ve Velké Británii. Konzervativní strana se tam...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz