Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Inspirujte se u mravenců. Dělejte jen to podstatné a hodně odpočívejte

  0:10
Většina z nás považuje mravence za otravný hmyz, přitom mají řadu vlastností, ze kterých bychom si měli vzít příklad. Každý mravenec zná své hranice, je pracovitý, ale ne workoholik. Přitom je to empatický týmový hráč kdykoliv připravený pomoci druhým, který myslí především na budoucnost.

Mravenci jsou týmoví hráči. Dobře vědí, že se potřebují navzájem. A že nejefektivnější je, když každý dělá to, co umí nejlépe. | foto: Profimedia.cz

Když se narodíte jako mravenec, není to žádný med. Prakticky máte tři možnosti. Buďto vám osud nadělí úděl dělnice, tedy neplodné samičky, která žije zhruba sedm let a jejímž úkolem je zajišťovat potravu a chránit „vlastním tělem“ mraveniště. 

Fotogalerie

Nebo se stanete okřídlenou královnou. Ta žije až pětadvacet let a její životní náplní je klást vajíčka a založit a udržovat nový rod. Mravenčí samečci pak žijí jen chvíli, jakmile královnu oplodní, umírají.

Přestože mravenčí život v široké komunitě není nejlehčí, najdete v něm spoustu silných momentů, vztahů a vazeb, jež nám v našem lidském fungování chybí. Co bychom se tedy od toho blanokřídlého hmyzu měli naučit?

Mravenci mají svůj cíl a jdou si za ním

Mravenec moc dobře ví, co má dělat. O jeho životní náplni bylo rozhodnuto už při narození a své poslání dělá s velkou vervou a naplno. 

Mravenci se mezi sebou domlouvají pomocí vůně (pachu), doteku, ale i sotva slyšitelným „vrzáním“, které vyluzuje orgán na zadečku. 

Mezi největší pracanty patří dělnice, které zajišťují potravu pro svůj mravenčí stát. Věřili byste, že dokážou utáhnout až dvaatřicetkrát větší hmotnost, než samy váží? Proto je občas můžete vidět, jak táhnou obrovský kus ovoce nebo uhynulý hmyz. Další část dělnic hloubí komůrky pro larvy, opravuje a uklízí mraveniště. 

Zkrátka každý člen mravenčího státu má svůj úkol: cíl, za kterým si jde, ať to stojí, co to stojí. Mnohé dělnice při obraně mraveniště neváhají za ostatní položit svůj život. 

Mravenci jsou týmoví hráči

Pokud existuje nějaké mravenčí přísloví, tak zní: „Jeden za všechny a všichni za jednoho!“ Tihle černí či černošedí mrňousové jsou zvyklí žít pospolu ve své velké rodině a společně pro ni pracovat. 

Už dávno pochopili, že aby v přírodě přežili, jeden potřebuje i toho druhého, třetího, čtvrtého. Nikdo není méně nebo více. Každý článek obří mravenčí mozaiky je důležitý a navzájem se doplňuje.

Bezobratlí, kteří žijí kolem nás a ani je nevnímáme

Mravenci nepatří mezi workoholiky

Také se vám zdá, že mravenci pořád někam pospíchají, něco táhnou, nebo staví? Budete se divit, ale tento hmyz nepatří mezi bezmyšlenkovité workoholiky, kteří dřou do zešílení. 

Mravenci například neustále myslí na to, aby měli dost zásob na období, kdy...

Mravenci neustále myslí na to, aby měli dost zásob na období, kdy nebudou zdroje.

Mravenci většinou odpočívají po nějaké větší pracovní akci. Zároveň si plánují povinný relax v závislosti na ročním období. Zatímco v létě pracují a shromažďují jídlo, v zimě si zalezou do nejspodnějších chodeb svého mraveniště a hibernují, tedy spí. Jejich orgány fungují zpomaleně a čerpají cukry z nasbíraných zásob. Mravenci se probouzejí k aktivnímu životu až v době, kdy je venku příznivější, tedy teplejší počasí.

Mravenci znají své hranice

Přestože jsou pracovití, nenechají se sedřít z kůže. Každý z těchto malých tvorů dělá jen to, na co stačí. Nikdy nic, co by ohrozilo jeho život nebo zdraví. Každý jedinec z mravenčí jednotky má totiž svou hodnotu a bude společenství chybět. Než by se vrhali do riskantních podniků, raději si práci rozdělí v týmu.

OTESTUJTE SE: Poznáte, který hmyz vás může bodnout?

Mravenci jsou empatičtí a slouží druhým

Žít jenom sám pro sebe? To mravenci nedokážou. Jsou zvyklí se o ostatní starat a sloužit si navzájem. Když jsou někteří mravenci infikovaní plísňovou chorobou, ostatní je olízávají, aby část jeho choroby přenesli na sebe a nemocnému ulevili. Každý mravenec prý přijme jen tolik bakterií, aby s nimi jeho imunitní systém dokázal úspěšně bojovat.

OTESTUJTE SE: Poznáte bezobratlé naší přírody?

Mravenci jsou vždy o krok napřed

Přežít v přírodě není sranda. A mravenci to moc dobře vědí. Proto se vždy zaměřují na budoucnost, tedy na období, které teprve přijde. Nikdy zbytečně neztrácejí čas prokrastinací jako my lidé, kteří ulpíváme na svých myšlenkách, pocitech, hovorech či surfování na internetu. 

Jediné zaváhání může celou mravenčí kolonii stát život, proto není čas na postávání a lelkování. Správná příprava dává mravencům dost času a síly odolat nepřízni osudu.

Co o mravencích možná nevíte

  • V jednom mraveništi může žít až milion mravenců. Lesní mravenci si staví obří mraveniště, kterému panuje jedna královna. Když samička zemře, získá její trůn další nástupkyně.
  • V Česku žije cca 100 druhů mravenců, ve světě až 15 000 (zejména pak v tropech). 
  • Mravenci občas mezi sebou vedou války a nestydí se využívat různé bojové taktiky. Tropičtí mravenci bývají tak urputní válečníci, že na nepřátelské mraveniště dokážou svalit i kámen. Poražení bojovníci pak jsou vítězným týmem vzati do otroctví a pracují spolu s ostatními dělnicemi.
Autor:
  • Nejčtenější

Pomyslnou bramborovou medaili MasterChefa má Ivka, Pavel si sáhl na dno

Tři semifinalisté letošní soutěže MasterChef Česko jsou po dvou výzvách úterního večera jasní: k Romanovi se v...

Kočky pomáhají od bolesti, stresu i smutku. Umí snížit tlak i napětí

Proč nám kočky lehají na místa, kde nás něco bolí, a nám se pak opravdu uleví? Pokud máte doma kočku, znáte tuto jejich...

Teenager sice v kuchařském pořadu nezvítězil, přesto projevil velký talent

Teprve patnáctiletý František Šindelář, který se k plotně postavil v pořadu Prostřeno, ukázal, že si někteří mladí umí...

Sedm kroků, které musíte promyslet, než se pustíte do stavby zimní zahrady

Zimní zahrada totiž může plnit mnoho funkcí, záleží však na tom, co od ní očekáváte. Může rozšířit obytný prostor o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak se vyznáte v práci se dřevem?

Pracovat se dřevem není nijak obtížné, stačí se toho nebát. I člověk, který by si nedokázal představit sám sebe s...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Kotě zachráněné při požárech v Kalifornii vypadá jako Baby Yoda

Kotě, nápadně podobné oblíbené postavě ze ságy Star Wars, se minulý týden dostalo do rukou záchranářů na severu...

Návrat koní Převalského se díky ochranářskému úsilí Zoo Praha blíží k cíli

Kolik druhů ptáků a savců se díky ochráncům přírody podařilo zachránit před vyhubením? Analýza nedávno publikovaná v...

I psi mají svou distanční výuku. Internet pomůže výuce poslušnosti

Přestože v poslední době vzniká stále více hřišť, kde je možné cvičit psy, obzvláště v menších městech a na vesnicích...

Jak se váží zvířata v ZOO? Ďábel stát nevydrží, slonaři musí být vždy dva

Premium Kolik vážíte? Tato otázka se obvykle zdá být netaktní. Když nám ji položí lékař, často se snažíme pár kilo zamlčet. V...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...