Švédští králíci potvrdili formu, ale hyperaktivní Rambo skočil nejdál

  8:37aktualizováno  8:37
O víkendu se v havlíčkobrodské sportovní hale představila stovka nejlepších králičích skokanů z Evropy. Šampionátu se vedle českých závodníků zúčastnili také Němci, Švýcaři a obávání favorité ze Švédska. Ti si nakonec odvezli hned tři tituly. Skok do dálky ale ovládl český Rambo v novém národním rekordu.

Mistrovství Evropy v králičím hopu v Havlíčkově Brodě. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Mezi největší hvězdy soutěže se zařadil králík Rambo majitelky Lenky Špilarové, který skočil neuvěřitelných 265 centimetrů do dálky. Hlediště sportovní haly zaplnily desítky obdivovatelů netradičního sportu, mezi které patřily především rodiny s malými dětmi.

Králíci na závodním koberci předváděli taková čísla, že jejich vodiči mnohdy nestíhali. Jiné ušaté sportovce zase majitelé museli před překážkami pošťouchnout, za což ale inkasovali trestné body.

Novým českým rekordmanem se stal králík Rambo Golden Kids se svým 265 centimetrů dlouhým skokem. "Rambo je hyperaktivní králík. Když ho mám na zahradě na vodítku, nemůžu ho vůbec udržet," říká majitelka nového šampiona Lenka Špilarová.

Fotogalerie

Ramba vlastní teprve půl roku, a přestože v domácím tréninku skákal více než dva metry, takový úspěch nečekala. "Už několikrát mě pokousal, pořád potřebuje běhat," přiznává patnáctiletá chovatelka z Prahy.

Velkého úspěchu se dočkal také skokan do výšky Zeus. V mezinárodní konkurenci našel jediného přemožitele, a to švédského reprezentanta, který zdolal metr vysokou laťku.

Skokani ze Švédska pak ovládli i elitní kategorii rovinné dráhy, kde se jim z českých závodníků postavila jen Petra Černá z Poděbrad a vybojovala páté místo.

V dalších kategoriích této rychlostní disciplíny už vládli domácí sportovci. Zlatý pohár si do Prahy odvezla Aneta Školníková a Petra Molkupová.

Druhý závodní den patřil parkúrovému skákání, kde se opět představil hnědobílý Rambo a vyhrál další mistrovský titul. Ve střední kategorii zvítězili reprezentanti z Chotěboře, Karolína Rejfková s Rychlonožkou. Těžkou a elitní třídu, ve které překážky mohou mít výšku až padesát centimetrů, ovládla Švédka Fia Eriksson. Třetí místo obsadila domácí Petra Černá s králíkem Kasper Golden Kids.

Na slavnostním vyhlášení výsledků se předávaly zlaté poháry a věcné ceny. Ocenění si však odnesla také hlavní pořadatelka, Lada Šípová Krejčová. "Byly to jedny z nejkrásnějších závodů," zhodnotil víkendové mistrovství Radim Vlačiha z organizačního týmu.

Prestižní soutěže se zúčastnilo více než sto králíků a velká účast se očekává i na listopadovém mistrovství České republiky, které se uskuteční v Praze.

Autor:

Nejčtenější

Chtěla kocoura na mazlení, on na ni místo toho útočí. I na vnoučata

Ačkoliv působí jako agresor, podle Kláry kocour Mazlík ve skutečnosti jen...

Šestiletý kocour důchodkyně z Milevska se sice jmenuje Mazlík, ovšem jakémukoliv souznění se svým jménem se úspěšně...

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Gastronomie je náhradní vojenská služba, řekl Pohlreich v Rozstřelu

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Zdeňka Pohlreicha znají mnozí jen díky roli televizního šéfa, kterou loni po deseti letech s úlevou opustil. Další ho...

Správný párek by měl mít 30 % tučného masa, říká řezník Kšána

Párky jsou jednou z nejoblíbenějších uzenin u nás.

František Kšána mladší se stal prototypem úspěšného řezníka, který propaguje chovy tradičních českých plemen a dokáže...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Další z rubriky

VIDEOKVÍZ: Poznáte psy a jejich páníčky? Prý se časem začínají podobat

Zkuste ve videokvízu poznat, komu patří pes.

Říká se, že psi a páníčci se navzájem podobají. Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal se rozhodl zjistit, zda to platí. Pusťte...

Kotě vybírejte pečlivě, přizpůsobte mu byt a připravte se na jeho potřeby

Malou Hájenku si babička Kláry Vodičkové vybrala v útulku, vybíraly mazlivé...

Toužíme-li po přítulném parťákovi a mazlení, kočky umí tuto potřebu naplnit měrou vrchovatou. Jak a kde ji vybrat, a...

Když i v Praze napadne sníh, mění se zoo v pohádkovou krajinu

Smečka vlků eurasijských

I na metropoli se v posledních dnech sem tam sype sníh a trojská kotlina tak nabízí i hodně nezvyklé pohledy. Copak vlk...

Najdete na iDNES.cz